هشدار: هکرها می توانند پیام های WhatsApp را رمزگشایی کنند

هشدار: هکرها می توانند پیام های WhatsApp را رمزگشایی کنند
 • 1392/7/18
 • علیرضا
 • 3

Hackers-Can-Decrypt-Your-WhatsApp-Messages-Expert-Warns

سرویس whatsapp از محبوبیت بسیار زیادی در بین کاربران سراسر دنیا و حتی کشور خودمان برخوردار است. اما مسلما هر سرویسی مشکلاتی نیز دارد. اکنون آقای Thijs Alkemade، دانشجوی رشته علوم کامپیوتر و ریاضیات دانشگاه اوترخت هلند می گوید که هکرها می توانند با کمی تلاش به پیام های whatsapp را با بهره گیری از دو مشکلی که در بخش پروتکل رمزنگاری این برنامه وجود دارد دسترسی پیدا کنند.

به گفته این آقای Alkemade، برنامه whatsapp دو اشتباه را انجام می دهد. اولین مورد مربوط به استفاده از کلید رمزنگاری یکسان در دو مسیر است. مورد دوم نیز مربوط به استفاده از کلیدهای یکسان HMAC در دو مسیر می باشد.

وی ادامه می دهد: شما باید بدانید که هر کسی می تواند با کمی تلاش اتصالات whatsapp شما را شنود کند و سپس پیام های ارسال شده توسط شما را رمزگشایی کرده و به محتوای آنها دسترسی پیدا کند. همچنین باید در نظر داشته باشید که تمامی پیام های قبلی شما نیز در معرض خطر هستند. هیچکدام از کاربران whatsapp برای مقابله با این خطر نمی توانند کاری انجام دهند مگر اینکه تا زمان حل مشکل توسط توسعه دهندگان این برنامه، استفاده از آن را متوقف نمایند.

این متخصص امنیتی در ادامه به whatsapp پیشنهاد می دهد که از روش های امن تری مثل TLS که بروزتر می باشند استفاده کنند. آقای Alkemade برای اثبات ادعای خودش برنامه ای را که با زبان پایتون نوشته است را منتشر نموده و اطلاعات فنی بیشتری را در بلاگ خود منتشر کرده است.

به نظر می رسد که whatsapp باید هرچه سریع تر فکری برای حل این مشکل کند تا کاربران در معرض خطر قرار نگیرند. در غیر اینصورت معلوم نیست هکرها چه بلایی بر سر کاربران خواهند آورد.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه
 1. یادمه دو یا سه سال پیش بود که هوس نصب مجدد این مسنجر زد به سرم تا نصب کردم گفت باید پول بدی منم تا دیدم اسم پولو آورد وسط سریع پاکش کردم

 2. مرسی از مطلب خوبتون دیگه کدوم یک از مسنجر ها امکان داره به اینگونه عمل کنن؟

  1. سلام.
   فعلا در مورد Whatsapp این مورد تایید شده ولی در مورد سایر مسنجرها خبری در دست نیست.
   موفق باشید….

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *