چرا گوشی های هوشمند چینی ممکن است خوب نباشند؟

چرا گوشی های هوشمند چینی ممکن است خوب نباشند؟
 • 1392/9/11
 • امين قاسمي‌زاده
 • 13

هیچ کس خرید و فروش را به اندازه من دوست ندارد، بنابراین هنگامی که خوانندگان نقد و بررسی مقالات از من می‌خواهند که درباره گوشی‌های هوشمند چینی حرف بزنم و آن‌ها را بررسی کنم خودم هم کنجکاو شدم.
من یک کیف دستی تقلبی در محله چینی‌ها در شهر نیویورک خریدم ولی وقتی بحث از وسایل الکترونیکی می‌شود، موضوع بحث فرق می‌کند و شما باید به طور خاصی مراقب باشید که چه می‌خرید.
من می‌توانم راهنمایی‌هایی در زمینه خرید گوشی هوشمند در ایالت متحده یا دیگر کشورها با شما بگوییم تا جنس تقلبی چینی نخرید.
من همین طور در ادامه توضیح خواهم داد که چرا گوشی‌های باز شده در کشور کانادا در ایالت متحده آمریکا کار نمی‌کنند.
به دنبال یک گوشی هوشمند مقرون به صرفه از چین:
بهتر است اول ایمیل یکی از خوانندگان نقد و بررسی‌های من را بخوانیم:
مگی عزیز.
وقت این رسیده است که من گوشی HTC Evo قدیمی‌ام را که تحت قرارداد با شرکت Sprint بود را عوض کنم، ولی موضوع این است که قرارداد من با Sprint در حال تمام شدن است و من تصمیم دارم به دنبال شرکت و گوشی دیگری باشم.
به خصوص از زمانی که برنامه پیش پرداخت بعضی از شرکت‌ها مثل : T-Mobile و MetroPCS را دیده‌ام.
من می‌دانم با وجود تمامی این برنامه‌ها و امکانات باز هم یک گوشی با قیمت کامل و بدون تخفیف می‌خرم و از همه مهم‌تر من نمی‌خواهم برای یک گوشی بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ دلار خرج کنم به نظر من خرج کردن این مقدار پول دیوانگی است.
من تبلیغ برخی از گوشی‌های هوشمند در کشور چین را در اینترنت دیده‌ام، به نظر می‌رسد آن‌ها هیچ تفاوتی با گوشی‌های اصل ندارند.
اما به نظر شما خرید یک گوشی تقلبی از چین خوب است؟
با تشکر.
اگنس.
و این هم جواب ایمیل من به اگنس عزیز:
اگنس عزیز.
شما با توجه به بودجه خود و دیگر شرایط می‌خواهید که از گوشی‌های تقلبی و یا باز شده چینی خریداری کنید.

ش

مطمئناً این قیمت‌ها برای شما عالی است.
در سایت AliExpress.com من گوشی هوشمند Galaxy S۴ را با قیمت ۱۲۴ دلار و Galaxy Note ۲ را با قیمت ۱۵۰ دلار و گوشی هوشمند iPhone ۵S را ۱۲۴ دلار پیدا کردم.
شما گوشی هوشمند Galaxy S۴ را که در سایت آمازون است را بیابید، می‌بینید دارای قیمت ۵۵۹ دلار است و همین طور Galaxy Note ۲ دارای قیمت ۴۸۹ دلار و Apple iPhone ۵S به همراه ۱۶ گیگابایت حافظه حدود ۸۰۰ دلار است.
نگاه کردن به این قیمت‌ها باعث می‌شود تا شما به سمت گوشی‌های هوشمند با قیمت ارزان‌تر بروید، البته این قانون را یادتان نرود هر گرانی علت خاصی دارد.

هیچ وقت انتظار نداشته برندهایی مثل اپل و سامسونگ را ارزان خریداری کنید. خود چین هم برندهای مخصوص به خود را دارد، مثل:Huawei و ZTE.
در ادامه این متن می‌خواهم با مشکلاتی که در سر راه شما با خرید جنس‌های چینی از سایت وجود دارد آشنا کنم.
دستگاه‌هایی با قطعاتی دارای کیفیت پایین‌تر:
برخی از کارخانه های چینی در حالی که دارند از اسم تجاری یک برند بزرگ استفاده می‌کنند ولی از قطعات با کیفیت پایین‌تر استفاده می‌کنند.
کیفیت صفحه نمایش iPhone ۵S چینی شما ممکن است ضعیف‌تر باشد و یا پردازنده قدیمی‌تر باشد و کندتر باشد و طول عمر باتری زودتر تمام شود. همه این‌ها به این معنی است که این دستگاه چینی ممکن است به خوبی برای شما کار نکند.
برخی از افرادی که این دستگاه های چینی را می‌خرند از داغ شدن بیش از حد گوشی و یا کند شدن پردازنده شکایت می‌کنند.
این دستگاه‌ها ممکن است در ایالت متحده در شبکه‌ها به کندی کار کنند:
فرکانس رادیویی و فن آوری بی سیم که در چین استفاده می‌شود بسیار متفاوت‌تر از آن است که در ایالت متحده استفاده می‌شود.
دستگاه‌هایی که برای ایالت متحده ساخته می‌شوند دارای فرکانس قوی‌تر و سرعت سریع‌تری هستند.

متأسفانه برخی از دستگاه های چینی در ایالت متحده به خوبی کار نمی‌کنند.
به طور خاصی دستگاه های چینی با ۳G و ۴G LTE به خوبی کار نمی‌کنند در حالی که اکثر دستگاه های ایالت متحده تحت قرارداد با شرکت‌های AT&T و T-Mobile به خوبی با شبکه بی سیم کار می‌کنند و از GSM radios با ۸۵۰/۱۹۰۰ MHz پشتیبانی می‌کنند.
در ایالت متحده اپراتورهای GSM با سرعت ۸۵۰/۱۹۰۰ MHz برای ۳G کار می‌کنند در حالی که در چین اپراتورهای سرویس ۳G با سرعت ۸۵۰/۲۱۰۰ MHz کار می‌کند.
که در مقابل با ایالت متحده متفاوت است. این قضیه همان طور برای ۴G LTE صادق است، همان طور که می‌دانید در چین اکثر دستگاه‌ها از LTE پشتیبانی نمی‌کنند.
شما ممکن است فریب بخورید:

هنگامی که می‌خواهید یک جنس را از یک سایت بخرید بسیار دقت کنید، به خصوص از سایت Craigslist و eBay.در ایالت متحده مردم اکنون کمی با ترس از این دو سایت خرید می‌کنند.
دقت کنید که هنگامی که می‌خواهید یک وسیله الکترونیکی را از یک سایت و فروشنده بخرید مراقب زبان چرب و نرم آن‌ها باشید.
دقت کنید که گول نخورید و از سایت‌های معتبر خود شرکت‌ها خرید کنید.
گزینه های کم خطر تر:
من به شخصه ترجیح نمی‌دهم که جنس الکترونیکی را با ۱۵۰ دلار بخرم که معلوم نیست این جنس به در خانه من آورده می‌شود یا نه و در صورتی که به در خانه من آورده شود کار می‌کند یا خیر؟
شما نمی‌توانید یک گوشی هوشمند iPhone ۵S اصل را با قیمت ۱۵۰ دلار بخرید اما می‌توانید سطح توقع خود را کمی پایین‌تر بیاورید تا جنسی ارزان‌تر ولی با گارانتی و کیفیت بهتر خریداری کنید.
خرید دستگاه های دست دوم :
اگر شما در مورد خرید از سایت‌های Craigslist و eBay نگرانی دارید بهتر است که از یک دوست یا فامیل یا آشنای خود که مورد اطمینان شما است بخواهید اگر گوشی هوشمند خود را نیاز ندارد به شما بفروشد.
این راه یکی از کم خطرترین و بهترین کارها است.
خرید دستگاه های مدل سال قبل:
جدیدترین و به روزترین گوشی‌های هوشمند البته بسیار گران قیمت هستند. اگر شما به دنبال پول کمتر و یک گوشی هوشمند بهتر و با دوام و مطمئن هستید بهتر است که از سایت خود کمپانی یا آمازون خرید کنید. به یاد داشته باشید که Samsung Galaxy S۳ دارای قیمت ۳۹۶ دلار در سایت آمازون است و می‌تواند یک انتخاب خوب برای شما باشد.

گوشی‌های باز شده (Unlocked Phones) مثل:Google Nexus ۵ و Motorola MotoG:
گوشی Google Nexus ۵ با ۱۶ گیگابایت حافظه و قیمت ۳۵۰ دلار و گوشی هوشمند و جدید Motorola Moto G با ۸ گیگابایت حافظه دارای ۱۷۹ دلار قیمت است.
این دو گوشی گزینه های خوبی برای خرید هستند.
این گوشی‌های هوشمند از ۴G LTE پشتیبانی می‌کنند بدون این که هزینه زیادی داشته باشند.
این گوشی‌ها باز شده هستند به این معنی که شما می‌توانید با GSM در ایالت متحده به راحتی کار کنید مثل ( T-Mobile و AT&T و MetroPCS).
خط پایانی سخن من این است که شما ممکن است یک دستگاه ارزان قیمت را از یک سایت چینی بخرید و سپس ببینید که کار نمی‌کند، پیشنهاد من این است که گوشی ارزان‌تر و با گارانتی شرکت‌های معتبر مربوط به کشور خود را بخرید.
موفق باشی.
خوب فکر کنم به قدر کافی جواب ایمیل و بررسی من کامل بوده است که شما بتوانید به راحتی انتخاب کنید.
حال بهتر است به بررسی یک ایمیل ارسالی دیگر بپردازیم.
استفاده از تلفن‌های قفل نشده کانادا در ایالت متحده :
مگی عزیزم.
من به تازگی یک Galaxy Ace ۲ از کانادا خریده‌ام، در هنگام خرید این گوشی هوشمند من به مسئولین گفتم که برای تعطیلات در زمستان به فلوریدا در ایالت متحده خواهم رفت و من می‌خواهم از گوشی هوشمند خودم در آنجا استفاده کنم. آن‌ها به من گفتند که این گوشی هوشمند دارای سیم کارت است و من باید مقداری پول پرداخت کنم تا این گوشی قفلش باز شود و یک سیم کارت دیگر بخرم تا در آمریکا کار کند.
من به شرکت Virgin Mobile در ایالت متحده زنگ زدم و گفتم که قصد چنین کاری دارم، ولی آن‌ها گفتند که از این گوشی و امکانات آن در ایالت متحده پشتیبانی نمی‌کنند.
من احساس می‌کنم که گیچ شده‌ام، من فکر می‌کردم با باز کردن گوشی می‌توان از آن در همه جا استفاده کرد، آیا می‌توانید به من توضیح دهید؟
با تشکر.
جان.
و حال جواب ایمیل من به جان:
جان عزیز.
تمامی گوشی‌های باز شده در کانادا در ایالت متحده هم کار می‌کنند. فقط توجه داشته باشید که شما یک اشتباه کرده‌اید، Virgin Mobile در ایالت متحده یک شرکت GSM نیست بلکه یک نام تجاری است که متعلق به Sprint است.
اگر شما قصد دارید که از Galaxy Ace ۲ در ایالت متحده استفاده کنید باید شرکت مورد نظر خود را تغییر دهید، برای مثال:T-Mobile
دقت داشته باشید که فقط گاهی ممکن است که دستگاه داغ کند که در مقابل اصلاً کار نکردن گوشی یا پرداخت هزینه بیشتر مسئله مهمی نیست.
شاید ۳G دستگاه شما در ایالت متحده پشتیبانی نشود و یا سرعت داده‌ها بسیار کند باشد.دقت داشته باشید در صورتی که مسافرت زیاد می‌روید کشور مورد نظر شما از گوشی شما باید پشتیبانی کند و یا در غیر این صورت پس از مدتی هزینه ای از شما می‌گیرد که گوشی شما در طول مدت اقامت فعال باشد.
من امیدوارم که توانسته باشم این موضوع را برای شما روشن کنم تا با دقت شرکت درستی را انتخاب کنید.
موفق باشید.
دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 13 دیدگاه
 1. با سلام و تشکر. خب الان شما که «مگی عزیز» نیستی این رو نوشتی. فکر نمی‌کنی بهتر و زیباتر بود اگر منبعش رو هم ذکر می‌کردی؟ هم نوشته‌ی خودت متشخص‌تر می‌شد، هم اگر فردا یک نفر از اینجا چیزی نقل کرد و منبع ننوشت، می‌تونستی با وجدان آسوده بهش اعتراض کنی. ترجمه کردن بد نیست، خیلی هم خوب و مفیده. ولی آخه مگه می‌شه چیزی رو ترجمه کنی و ننویسی از کجاست؟

 2. مقاله مفیدی بود. لطفا در مورد ارزیابی گوشی های هوشمند ساخت دیگر کشورها نیز مطالبی منتشر نمایید. با سپاس

 3. خسته نباشید
  شما که زحمت کشیدی و مطلب رو ترجمه ش کردی (البته امیدوارم) حداقل منبعش را ذکر می کردی. من نمی دونم چرا رسانه های ما از صدا و سیما گرفته تا رسانه های دیجیتال مون با ذکر منبع مشکل دارند. بابا اشاره به منبع یکی از مهم ترین اصول تهیه خبر و مقاله است. کی می خواهیم اصولرو یاد بگیریم و به اونها عمل کنیم. کی؟

  1. فکر نمی کردم انقدر منبع واستون مهم باشه
   www.cnet.com

 4. سلام من ایفون اس4 چینی دارم میخوام بدونم جاوا داره یانه اگه نداره باید چیکارکنم؟؟؟؟

  1. تا وقتی سیستم اندروید هست جاوا واسه چی!!!!

 5. من اصلا اون طور فکر نمی کنم چون گوشی ای که از چین به ایران می اید درجه ۵ الی درجه ۸است من خودم از خود کشور چین در پکن گوشی سونی اکسپریاZ1خریدم بهترین گوشی است که تا عمرم باهاش کر کرده ام من حتی با سامسونگ گلگسی S2کره کار کردم واقا مضخرف بود مرسی از شما حسین

 6. من ب اشتباه گوشی چینی خریدم حالا برای سرچ تو اینترنت حروف فارسی رو جدا از هم تایپ میکنه آیا راه حلی داره؟ 😐

 7. سلام دوستان
  من به اشتباه گوشی چینی آیفون 5 S گرفتم. اما وقتی سیم کارت در دستگاه انداختم سیم کارت را نمی خونه و نمی تونم تماس بگیرم و مدام میزنه emergency Call!!!! تو رو خدا راهنماییم کنید چکار کنم . چون متاسفانه پیش هر مغازه دار و موبایل فروشی گوشی رو می برم انگار همه مادر زاد اصل فروشن!!! و اصلن رنگ گوشی چینی رو هم ندیدن و هیچ کدام درست نمی کنن و می گن گوشی چینی ببر پیش کسی که خریدی!!! من هم دیگر دسترسی به فروشنده ندارم. خواهش می کنم اگر کسی وارده منو راهنمایی کنه.
  ممنونم

  1. ایشون وقتی میگن گوشی چینی منظورشون گوشی بی نام و نشونه وگرنه برند معتبر میزو یا شیاومی یا وان پلاس و ……… هم قیمت گرونتری دارن هم کارخونه معتبر

   درباره مشورت درباره گوشی از آقا امیر کمک بگیر : amirexpress.ir

 8. دوستان ۱ سوال گوشیهای طرح ایفون۶ سیستم عامل اندرویید بنظرتون ارزش دارن ۳۰۰ بدم یکی بگیرم؟؟؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *