تبلت Samsung Galaxy NotePRO 12.2 بخریم ؟ یا تبلت Sony Xperia Z2 ؟! تبلت خوش ساخت سونی در برابر غول سامسونگی

تبلت Samsung Galaxy NotePRO 12.2 بخریم ؟ یا تبلت Sony Xperia Z2 ؟! تبلت خوش ساخت سونی در برابر غول سامسونگی
 • 1393/1/18
 • سهیل دارائی
 • 19

اگر شما قصد خرید یک تبلت را داشته باشید ؛ طراحی زیبای آن را مد نظر قرار می دهید یا امکانات آن ؟! بحث خرید تبلت که به وجود می آید ؛ بی شک همگان شیفته جدیدترین تبلت های ارائه شده به بازار می شوند.امروز قصد دارم در گویا آی تی برای شما سروران ؛ مقایسه ای میان دو تبلت نو ظهور Samsung Galaxy NotePRO 12.2  و Sony Xperia Z2 داشته باشم.باید در همین ابتدا اذعان کنم که می توان بحث خرید این دو تبلت را تشبیه کرد به بحث مقایسه خرید یک خانه مسکونی نُقلی و شیک ( منظور Sony Xperia Z2 است ) با خرید یک کارخانه قدرتمند ( منظور Samsung Galaxy NotePRO 12.2 است ) !!!

Capture

به هر حال هستند افرادی که بر سر دو راهی انتخاب یکی از این دو تبلت مذکور مانده اند و کاملا دو دل هستند.به نظر من با توجه به قیمت بالایی که قرار است برای داشتن یکی از این دو تبلت یاد شده ؛ هزینه کنید پس کاملا حق شماست که از تفاوت های آن ها با خبر باشید و سپس با چشمانی باز به خرید یکی از آن ها بپردازید.در این که تبلت Sony Xperia Z2 توانسته لقب باریک‌ترین و سبک‌ترین تبلت اندرویدی 10 اینچی را به خود اختصاص دهد هیچ شکی نیست ! اما آن سوی میدان این رقابت نیز ؛ غول دوازده اینچی سامسونگ را داریم ! امکانات متفاوت این دو تبلت نیز بسیار زیاند می باشند و انصافا خریدار حق دارد که بر سر دوراهی انتخاب آن ها بماند ! به عنوان مثال ما تبلت Sony Xperia Z2 را داریم که ضد آب است ! ولی آن طرف نیز غول دوازده اینچی سامسونگ با S Pen مجهز به فناوری حساس به فشار را داریم !

Capture

 • بُعد طراحی

مانند دیگر نقد و بررسی های انجام شده در گویا آی تی ؛ به سراغ طراحی این دو تبلت می روم ! همان طور که در چندین سطر ابتدایی ذکر کردم ؛ تبلت Sony Xperia Z2 توانسته لقب باریک‌ترین و سبک‌ترین تبلت اندرویدی 10 اینچی را به خود اختصاص دهد.این تبلت خوش ساخت برند سونی تنها 6.44 میلی متر ضخامت دارد و هنگامی که آن را در دست می گیریم ؛ سبکی آن احساس خوبی می دهد و برای چندین ساعت کار با آن دست شما احساس خستگی نمی کند.جالب است بدانید که این تبلت خوش ساخت برند سونی توانسته است گواهینامه IP58 را کسب نماید.این جمله بدان معنا است که شما می توانید تبلت Sony Xperia Z2 خود را پنج فوت زیر آب نگه دارید ! شما می توانید در  عمق پنج فوت زیر آب به مدت یک ساعت از کار با تبلت Sony Xperia Z2 لذت ببرید !!! هر چه طراحی تبلت Sony Xperia Z2 را مورد بررسی قرار دادم نکته منفی خاصی نظرم را جلب نکرد ؛ مگر کاور پشتی و کیفیت ساخت کلید های این تبلت ! چرا که این کاور در نظر گرفته شده برای این تبلت ؛ بافتی نرم دارد که موجب می شود جای لکه های اثر انگشت روی سطح آن جذب گردد و به جای ماند.کلید های ظریف جانبی تعبیه شده بر روی بدنه تبلت Sony Xperia Z2 به نظر کیفیت بالایی ندارند چرا که تمایل شدیدی به لغزیدن و لق زدن در جای خود دارند که اصلا حس خوبی را به کاربر منتقل نمی کند.

Capture

حال برویم به سراغ غول دوازده اینچی سامسونگی ! اگر بتوانید با طراحی ظاهری آن کنار بیایید به نظر مشکل دیگری نخواهید داشت.البته در عین سادگی طراحی این تبلت ؛ شیک بودن نیز به چشم می آید و می توان گفت تبلت Samsung Galaxy NotePRO 12.2 در عین سادگی ؛ طراحی جالبی نیز دارد.کاور پشتی تبلت Samsung Galaxy NotePRO 12.2 ؛ کاملا از جنس چرم مصنوعی است.اگر تبلت Samsung Galaxy NotePRO 12.2 را در دست بگیرید ؛ متاسفانه احساس لغزندگی بیش تری را نسبت به تبلت سونی خواهید داشت و کمی آزار دهنده است.وزن بالای تبلت Samsung Galaxy NotePRO 12.2 می تواند آزار دهنده تر از لغزندگی آن باشد ؛ چرا که این غول سامسونگی ؛ بالای 753 گرم وزن دارد و البته ضخامت آن نیز 7.95 میلی متر می باشد.البته شاید بتوانید تمامی این مشکلات را کنار بگذارید و فقط روی وجود قلم حساس به فشار S Pen فوکوس کنید ! لذت کار با قلم حساس به فشار S Pen آن هم روی دوازده اینچ صفحه لمسی قوی ؛ لذت بالایی دارد.

 • نتیجه گیری بخش طراحی :
 • اگر ملاک شما زیبایی و سبکی تبلت است : تبلت Sony Xperia Z2 را تهیه کنید.
 • بُعد نمایش گر

Capture

نمایش گر تعبیه شده برای تبلت Sony Xperia Z2 ؛ ال سی دی 10.1 اینچی با کیفیت تصویر ( رزولیشن ) 1920×1200 پیکسل است.اما آن سوی میدان غول سامسونگی نمایش گری 12 اینچی از نوع Super Clear LCD دارد که کیفیت تصویر 2560×1600 پیکسل را برای ما به ارمغان می آورد.با اختلافی فاحش باید اذعان کنم که نمایش گر تبلت Sony Xperia Z2 به گرد پای نمایش گر تبلت Samsung Galaxy NotePRO 12.2 نیز نمی رسد !!! یکی از امکانات فوق العاده تعبیه شده در نمایش گر تبلت Samsung Galaxy NotePRO 12.2 ؛ فناوری Diamond Pixels ( پیکسل های الماسی ) است.به لطف فناوری Diamond Pixels ؛ Subpixel ها بسیار کم می شوند و نمایش رنگ های سرد ؛ منجمد و ایستا به عالی ترین شکل ممکن انجام می شوند.اما جالب است بدانید که چون نمایش گر تبلت Sony Xperia Z2 از اندازه کوچک تری در قیاس با غول سامسونگی بهره می برد ؛ تراکم پیکسلی هر دو تبلت تقریبا یکسان می باشند.تراکم پیکسلی نمایش گر تبلت Samsung Galaxy NotePRO 12.2 معادل 247ppi است و این مقدار برای نمایش گر تبلت خوش ساخت سونی ؛ 224ppi تعریف شده است.نمایش گر Triluminos این تبلت خوش ساخت سونی ؛ مجهز به فناوری Color LED است.

Capture

به لطف فناوری Color LED ؛ نمایش رنگ ها در نمایش گر تبلت خوش ساخت سونی ؛ جلوه جذاب تر و بسیار پر زرق و برق دارند.البته رنگ ها بیش از اندازه اشباع شده نیستند و با نگاه به نمایش گر تبلت Sony Xperia Z2 به شیرینی و دل نشینی رنگ ها پی می بریم.گفتنی است که تعادل رنگ سفید در نمایش گر تبلت Sony Xperia Z2 قوی تر از همتای سامسونگی خود است.نمایش گر تبلت Samsung Galaxy NotePRO 12.2 به سمت رنگ های سردتر با درجه حرارت 7196 کلوین می رود اما نمایش گر  تبلت Sony Xperia Z2  به سمت رنگها با درجه حرارت 6664 کلوین می رود.نمایش گر تبلت Samsung Galaxy NotePRO 12.2 در کار با بیرون از خانه و زیر نور آفتاب عملکرد بهتری در قیاس با تبلت خوش ساخت سونی دارد چرا که میزان روشنایی نمایش گر این غول سامسونگی با مقدار 627nit بسیار بالاتر از مقدار 417nit تبلت خوش ساخت سونی است.البته میزان آزاردهنده انعکاس نوری نمایش گر تبلت Sony Xperia Z2 را زیر باید در نظر گرفت.

 • نتیجه گیری بخش نمایش گر :
 • اگر ملاک شما داشتن نمایش گری با کیفیت تصویر فوق العاده است : تبلت Samsung Galaxy NotePRO 12.2 را تهیه کنید.
 • اگر کیفیت تصویر برای شما ملاک نیست و بیش تر دل نشینی رنگ ها برایتان ملاک است  : تبلت Sony Xperia Z2 را تهیه کنید.
 • بُعد اینترفیس ( رابط کاربری )

Capture

سامسونگ در تبلت Galaxy NotePRO 12.2 خود از ورژن جدید رابط کاربری تاچ ویز ؛ یعنی TouchWiz Nature UX استفاده کرده است.این ورژن جدید تاچ ویز ؛ مجهز به ساختاری منظم و چارچوب بندی شده است.بدون شک رابط کاریری TouchWiz Nature UX ؛ عملکردی کاملا مناسب و سازگار برای یک تبلت را به ارمغان می اورد.همچنین در این رابط کاربری جدید ؛ سامسونگ از قابلیت Multi Window نیز استفاده نموده که به لطف آن ؛ شما می توانید نمایش گر 12 اینچی تبلت خود را به چهار قسمت کوچک تر تقسیم کنید و در هر کدام از این چهار قسمت ؛ به چهار کار مختلف مشغول شوید !!!

Capture

نقطه مقابل رابط کاربری تبلت Samsung Galaxy NotePRO 12.2  ؛ رابط کاربری محدود تبلت Sony Xperia Z2 قرار دارد ! در رابط کاربری تبلت Sony Xperia Z2 چند اپلیکیشن که توانایی کوچک شدن بر روی نمایش گر را دارند تعبیه شده است که به صورت شناور روی نمایش گر پین ( الصاق ) می شوند.این لیست بسیار محدود است و تنها شامل پنج اپلیکیشن می باشد !

Capture

Capture

 • نتیجه گیری بخش رابط کاربری:
 • قطعا برای شما داشتن رابط کاربری کارا و قدرتمند ملاک است ! بنابراین تنها چاره شما تهیه تبلت Samsung Galaxy NotePRO 12.2 است !
 • بُعد سخت افزاری

بدون تردید یکی از مهم ترین ابعادی که برای خرید یک تبلت باید بدانیم ؛ سخت افزار به کار رفته در آن است.غول سامسونگی در دل خود ؛ پروسسور ( پردازنده ) Snapdragon 800 را جای داده است و در نقطه مقابل تبلت Sony Xperia Z2 ؛ مجهز به پروسسور Snapdragon 801 می باشد.هم غول سامسونگی و هم تبلت خوش ساخت سونی ؛ هر دو پروسسوری چهار هسته‌ ای دارند.فرکانس کاری پروسسور هایشان نیز تقریبا یکسان است و هر دو معادل 2.3GHz هستند.اگر بخواهیم عامیانه به ماجرا نگاه کنیم هر دو تبلت توان پردازشی یکسانی دارند اما اگر بخواهیم تخصصی تر نگاه کنیم و مو را از ماست بیرون بکشیم ؛ باید اذعان کنم که در حالتی که فشار بیش تری روی پروسسور این دو تبلت اعمال گردد ؛ پروسسور تبلت Sony Xperia Z2 ؛ یعنی پروسسور Snapdragon 801 ؛ برنده میدان است !

Capture

وقتی نگاهی به پروسسور گرافیکی این دو تبلت داشتم ؛ متوجه شدم که عملکرد هر دو تبلت در این حوزه نیز تقریبا یکسان است.سونی در تبلت خوش ساخت خود از پروسسور گرافیکی Adreno 330 نسل سوم استفاده نموده است که قدرت بالایی دارد.در نقطه مقابل نیز در تبلت Samsung Galaxy NotePRO 12.2 ؛ تعداد پیکسل های بیشتری  برای محاسبه مد نظر قرار می گیرند.هر چه پروسسور گرافیکی این دو را زیر و رو کردم تفاوت آن چنان محسوسی پیدا نکردم اما در تبلت  Sony Xperia Z2 در کارهای گرافیکی با کمی تاخیر و وقفه مواجه می شویم که البته قابل چشم پوشی است.جالب است بدانید که تبلت Samsung Galaxy NotePRO 12.2 و تبلت Sony Xperia Z2 از روی دست همدیگر تقلب کرده اند و هر دو دارای سه گیگابایت حافظه رَم هستند.تبلت خوش ساخت سونی ؛ از 16 گیگابایت حافظه ذخیره سازی داخلی بهره می برد ولی تبلت Samsung Galaxy NotePRO 12.2 در دو مدل حافظه داخلی 32 و 64 گیگابایتی عرضه می گردد.البته این مسئله زیاد نگران کننده نیست چرا که هر دو این تبلت ها از کارت حافظه خارجی MicroSD پشتیبانی به عمل می آورند و در صورت نیاز به حافظه ذخیره سازی بیش تر ؛ می توان دست به دامان کارت حافظه خارجی MicroSD شد !

 • نتیجه گیری بخش سخت افزار:
 • هر دو تبلت تقریبا توان سخت افزاری یکسانی دارند !
 • بُعد دوربین :

Capture

در این بُعد نیز هر دو تبلت بار دیگر از روی دست همدیگر تقلب کرده اند و دوربین هر دو این تبلت ها دوربین هشت مگاپیکسلی است.البته سامسونگ بر خلاف سونی به فکر عکاسی در شب نیز بوده است و فلاش LED را نیز در کنار دوربین تبلت خود ؛ تعبیه نموده است.دوربین این دو تبلت هر دو افکت های گوناگون و جذابی را در خود نهفته دارند.به کمک دوربین این دو تبلت شما می توانید تصاویر HDR و پانوراما نیز تهیه کنید.باید اذعان کنم که دوربین تعبیه شده در تبلت Sony Xperia Z2 ؛ از عملکرد سریع تری در فوکوس و عکس برداری برخوردار است.اگر شما در عکس برداری با دوربین این تبلت ؛ حالت Superior Auto را فعال سازید ؛ دوربین به صورت کاملا هوشمند تصاویر جلو را به خوبی حدس می زند ! یکی از عمده نقاط ضعفی که در دوربین تبلت Samsung Galaxy NotePRO 12.2 دیدم ؛ تاخیر زیادی بود که در باز کردن و بستن دریچه شاتر دارد.فوکوس نیز با تاخیر انجام می پذیرد.به شما توصیه می کنم هنگامی که قصد دارید از صحنه هایی با کنتراست بالا عکاسی کنید مثلا عکاسی از آسمان ؛ از حالات Rich Tond (؛HDR) استفاده کنید چرا که در صورت عدم استفاده از این حالات شما نور مناسبی در عکس نخواهید داشت.حال برویم سراغ فیلم برداری این دو تبلت ! هر دو تبلت یاد شده از قدرت ضبط ویدیویی 1080p با نرخ فریم 360fps بهره مند هستند.البته باید اذعان کنم که فیلم هایی که با دوربین تبلت Sony Xperia Z2 گرفته می شود ؛ صدای مناسب تری را به همراه دارند.

 • نتیجه گیری بخش دوربین:
 • دوربین تعبیه شده برای تبلت Sony Xperia Z2 بهتر از دوربین تبلت Samsung Galaxy NotePRO 12.2  می باشد.
 • بُعد باتری

Capture

بدون هیچ گونه اغراقی باید اذعان کنم که پادشاه باتری های اندرویدی لقبی است که تنها برازنده باتری تعبیه شده تبلت Samsung Galaxy NotePRO 12.2 است ! چرا که سامسونگ یک باتری کاملا قدرتمند 9500 میلی آمپر ساعتی را برای غول خود تعبیه کرده است.البته در آن سوی میدان ؛ نباید از باتری خوب تبلت خوش ساخت سونی نیز غافل شویم ؛ چرا که سونی با تعبیه یک باتری 6000 میلی آمپر ساعتی توان باتری خوبی را به این تبلت ده اینچی بخشیده است.

 • نتیجه گیری بخش دوربین:
 • اگر نگهداری شارژ باتری بالا برای شما ملاک است ؛ تنها گزینه پیش روی شما تهیه تبلت Samsung Galaxy NotePRO 12.2 است !
 • کلام آخر !

اگر شما به دنبال یک تبلتی هستید که تمامی کارهای شما را اجرا کند و شما را عاری از هر گونه نیازی کند ؛ بدون تردید غول سامسونگی ؛ یعنی تبلت Samsung Galaxy NotePRO 12.2 مناسب شماست.اما اگر فردی هستید که تنها خرید تبلت را برای نیازهای اولیه وبگردی و روزمره می خواهید ؛ نیازی به صرف هزینه اضافه نیست و تبلت Sony Xperia Z2  می تواند پاسخ گوی این نیاز شما باشد.البته طراحی مناسب و زیبا و وزن کم را نیز در نظر بگیرید که تبلت خوش ساخت سونی این فاکتور ها را دارد.در مقایسه ای که داشتیم ؛ پی بردیم که سخت افزار هر دو تبلت مشابه به هم می باشد.البته نکته ای که نباید از آن غافل شویم جیب مبارک است !!! اگر علاقه ای به صرف هزینه ندارید و می خواهید با هزینه ای مقرون به صرفه یک تبلت به روز و مناسب داشته باشید توصیه من به شما خرید تبلت خوش ساخت سونی است که طی آخرین اخبار به دست آمده قیمتی معادل 500 دلار ( با احتساب هر دلار 3000 تومان می شود ،1.500.000 تومان ) دارد.غول سامسونگی به شما امکانات فوق العاده ای می بخشد و بی شک قابلیت هایی چون MultiWindow و قلم S Pen و از همه مهم تر باتری بی نهایت قوی ! چیز هایی نیستند که بشود از آن گذشت ! البته این تبلت قیمتی معادل 700 دلار دارد. ( با احتساب هر دلار 3000 تومان می شود ،2.100.000 تومان ).حال انتخاب شماست که سبک ترین و نازک ترین تبلت 10 اینچی (Sony Xperia Z2) را انتخاب کنید و یا غول سامسونگی را ترجیح دهید.

» منبع : phonearena «

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 19 دیدگاه
 1. درود
  ممنون
  فقط تو متن اصلی هم اینقد از کلمات خوش ساخت و غول سامسونگ استفاده شده؟ نگاش نکردم، به نظرم جالب نیومد!
  شاد باشین

  1. درود بر شما // از این که تایم گذاشتید و مقاله رو خوندید و دیدگاهتون رو با ما به اشتراک گذاشتید سپاس گزارم
   در رابطه با انتقادتون باید ذکر کنم که ؛ اگر به صورت ممتد تنها از اسم
   تبلت Samsung Galaxy NotePRO 12.2 و Sony Xperia Z2 استفاده کنم کمی برای کاربر خسته کننده می شه ؛ با این لقب ها می شه کمی به خسته نشدن ذهن خواننده کمک کرد
   متشکرم از انتقادتون

 2. دستتون درد نکنه. واقعا مقالتون کامل و جامع بود. من همه رو خوندم. من از تبلت Samsung Galaxy NotePRO 12.2 خوشم اومد.

 3. با سلام من قصد خرید یک تبلت را دارم بیشتر هم برای بازی و تماشا ی فیلم از ان استفاده میکنم
  قیمت هم برام مهم نیست کدوم تبلت را پیشنهاد میکنید

  1. درود بر شما امیر رضا جان// اگر با سایز بزرگ این تبلت و قیمت بالایش مشکلی ندارید توصیه من همین مدل هست و البته مدل note 10 2014 هم سخت افزار خوبی رو در خودش جای داده……ولی اگر صرفا مصرف روزانه دارید و خوش دست بودن و قابل حمل بودن تبلت از فاکتورهای مهم خریدتون هست، توصیه من تبلت سونی هست.

  2. درود بر شما
   من با اندازه مشکلی ندارم و قیمت هم زیاد مهم نیست
   برای من قدرت پردازش (cpu , gpu ram) و صفحه نمایش مهم است و اصلا به طراحی دوربین وزن اهمیتی نمی دهم و اگر هم بخواهم note pro بگیرم نسخه ی lte در ایران موجود نیست و باید نسخه ی 3g را که بهExynos 5 Octa 5420 ( Quad-core 1.9 GHz Cortex-A15 & quad-core 1.3 GHz Cortex-A7)و Mali-T628 M‍P6چیپست مجهز هست رو بخرم
   با این حال به نظر شما قدرتمند ترین تبلت اندرویدی بازار از نظر پردازش و صفحه نمایش
   کدام است؟

 4. سلام
  واقعا” اطلاعات جالب ,جامع وکاملی بود, وقتی صحبت SONY وژاپن می اد دل ادما قرص تر میشه برای خرید, با خودن مطالب زیبایتان بازم دو دل هستم مخصوصا” قسمت دوربین وفیلم برداری
  از طرف دیگه تبلت Samsung Galaxy NotePRO 12.2 مزیتهای بیشتری دارد در واقع قیمت برام مهم نیست بیشتر در رابطه با دوربینش توضیح دهید ویکی اینکه هردو سیم کارت خور نیست اینم یک معضل برای هردو تبلت.
  نظر شما در رابطه با اینکه من دوست دارم هم سیم کارت خور داشته باشه ,هم دارای دوربین با کیفیت بالا وهم سرعت عمل بالا
  مرسی منتظر جوابتون هستم

 5. میخواستم یه تبلت بخرم دو دل موندم بین galaxy note pro و galaxy tab sنمیدونم کدومو بخرم نمیدونم کدوم از نظر cupو در کل کدوم قوی تر هستش لطفا راهنمایی کنید منو

  1. این بر همگان روشن و مشخص است. که سام سونگ نوت پرو12.2 ورژن ال.تی.ای بهترین هست. سا مسونگ بخر یه عمر استفاده کن از قدرت و امکاناتش لذت ببر دیگه حتی اسم سونی ام نمییاری. باور کن. فقط سام سونگ عشقس.

 6. ارجهییت با سام سونگ کره است. نه سونی چین خالص. با اون همه هاشیه که واسه تبلتهای آشغالش گزاشته. سونی یه زمانی طرفدار داشت اون زمانی که لوازم صوتی تصویری تولید میکرد. وقتی که واقعا ژاپن. بود. نه الان . برند واسه ژاپن ولی ساخت واسه چین هست. ازاین توهم در بیاین که فکر کنین سونی ژاپن هست. نه.

 7. سلام. یه خواهشی از طرف اکثریت داشتم. ما نوت پرو12.2 LTE میخواهیم با اینکه بعضی ها دارن فروشنده ها ولی ما از آدرس مغازه ها خبر نداریم لطفا اگه امکان داره آدرس یا تلفن فروشنده ها رو اعلام کنید. با تشکر از شما. فقط نوت پرو 12.2 LTE P905 عشقس.

 8. مقایسه و مقاله جالبی بود اما به نظرمن این دو تا تبلت از دو تا شرکت خیلی بزرگ هستند که هر کدام از این تبلت هابه تنهایی خیلی امکانات خوبی داره

 9. خریدن تبلتهای سونی و اپل بزرگترین ریسکه.
  اپل محدود. سونی بی کیفیت و هاشیه زیادی واسه تبلت هاش . حروم کردن پول در خریده این دو برند هست.
  اپل و سونی شمارو چه به تبلت . قوطی کبریت سیب گازده مواد باز یافتی اینها لقب های این برند هاست.

 10. سلام. لطفا اعلام کنید ما نوت پرو12.2 LTE از کجا تهیه کنیم؟؟؟؟ . با تشکر. آبان شد. !؟؟؟؟؟

 11. قیمت نوت پرو12.2 LTE مشخص شده و اکثریت قبول دارن و تاید شده. قیمت 1/900 یک ملیونو نهصد هزار تومن. ولی نمی دونیم از کجا تهیه کنیم.!؟؟؟؟؟؟ لطفا پیگیری کنید. متشکرم. خیلی ها منتظرن برای این تبلت.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *