خرید کدامیک را ترجیح می دهید؟ Google Nexus 6 یا Google Nexus 5 یاSamsung Galaxy Note Edge

خرید کدامیک را ترجیح می دهید؟ Google Nexus 6 یا Google Nexus 5 یاSamsung Galaxy Note Edge
 • 1393/9/10
 • زهرا معبودی
 • 4

حدود یک سال است که نام سه گوشی هوشمند در کنار سایر گوشی های هوشمند خوش می درخشد در واقع هر جا بحثی از گوشی های اندرویدی است نام  Google Nexus 6 یا Google Nexus 5 یاSamsung Galaxy Note Edge هم به گوشتان می رسد. امروز می خواهیم برای شما از ویژگی های این سه گوشی به گوییم و در نهایت به شما کمک کنیم، اسمارت فونی را انتخاب کنید که بیشتر با شما متناسب است.

Google Nexus 6
Google Nexus 6

Google Nexus 5 گوشی هوشمندی است که محصول نوامبر 2013 است اما هنوز کماکان برای کاربران ارزشمند است و این هم از نظر سنجی های آنلاین قابل دریافت است. به عنوان مثال کاربران فون آرنا به این گوشی رتبه 9.5 از 10 داده اند و این یعنی همه چیز به خوبی کنار هم گذاشته شده است.

Samsung Galaxy Note Edge هم حدودا دو ماه است که به بازار تکنولوژی وارد شده است و در دسته محصولات سامسونگ می درخشد. کارشناسان فون آرنا به این گوشی رتبه 9 از 10 داده اند. این گوشی هم مثل سایر گوشی های سامسونگ از ویژگی خاصی برخوردار است که قطعا متناسب با نیاز بسیاری از کاربران است.

Samsung Galaxy Note Edge
Samsung Galaxy Note Edge

Google Nexus 6 هم محصولی از نوامبر 2014 است که از Samsung Galaxy Note Edge  حدودا 40 روز جوان تر است. در طراحی نکسوس 6 ویژگی هایی ذکر شده است که آن را از سایر گوشی ها کمی متمایز کرده است. بسیاری از ویژگی های متفاوت آن نیز باید مدیون تغییرات اندروید 5 باشیم. در ادامه تفاوت های این سه گوشی را به اختصار ذکر می کنیم.

 

Google Nexus 5
Google Nexus 5

تفاوت های طراحی ظاهری و نرم افزاری

این روزها کاربران بیشتر اسیر سیستم عامل ها هستند تا سایر ویژگی ها، به طوری که گاهی با تغییر سیستم عامل حاضرند به سیستم پشت پا بزنند. اما در مورد این سه گوشی نیز از تفاوت های زیادی در مورد سیستم عامل روبرو هستیم.

Google Nexus 6
Google Nexus 6

Google Nexus 6 سیستمی است که فقط از اندروید 5 پشتیبانی می کند در عین حال Google Nexus 5 از چندین ورژن اندروید پشتیبانی می کند که در نهایت اخیرا به اندروید 5 نیز به روز رسانی شده است. کاربرانی که از سال گذشته با این گوشی همراه بوده اند باید تا کنون 3 بار سیستم خود را از اندروید 4.4 به اندروید های 4.4.2 و 4.4.4 و 5 به روز رسانی کرده باشند اما سیستم گلکسی یعنی Samsung Galaxy Note Edge کماکان از نسخه قدیمی تر اندروید یعنی Android (4.4) استفاده می کند.

Google Nexus 5
Google Nexus 5

از نظر سایز بندی و اندازه ها می توان گفت گوشی سامسونگ و نکسوس 6 از ابعاد بزرگ تری برخوردارند اما نکسوس 5 در رده متوسط سایز بندی شده است. تفاوت اندازه ها و وزن این سه گوشی هوشمند اندرویدی به صورت زیر می باشد:

Samsung Galaxy Note Edge اندازه :151.3 × 82.4 × 8.3   میلی متر و با وزن 174 گرم

Google Nexus 6 اندازه :159.26 × 82.98 ×   10.06 میلی متر با وزن 148 گرم

Google Nexus 5 اندازه : 137.84 × 69.17 × 8.59  میلی متر و با وزن 130 گرم

گوشی نکسوس 6 دارای ویژگی Splash resistant است این به این معنی است که اگر شما زیر باران با این گوشی صحبت کنید و گوشی با قطرات باران خیس بشود برای گوشی مشکلی پیش نمی آید اما این بدین معنی نیست که می توانید گوشی را در آب عمیق برای مدتی قرار دهید. این ویژگی تنها برای محصولات سونی در درجه اول، و در نهایت در گوشی گلکسی سامسونگ مثل اس 5، مشاهده می شود.

Samsung Galaxy Note Edge
Samsung Galaxy Note Edge

برای دسته بندی این سه گوشی از نظر نمایشگر و اندازه آن می توان دسته بندی را به صورت نکسوس 5 ( 5 اینچ ) ، سامسونگ (  5.6 اینچ ) و نکسوس 6 ( 6 اینچ ) را در نظر گرفت. از نظر وضوح هر سه گوشی در رده ی عالی قرار دارند اما مهمترین مشخصه برای سنجش کیفیت نمایش دوربین تراکم پیکسلی است که برای هر سه میزان عالی محسابه شده است و این میزان برای سامسونگ بسیار بالا بوده است که حتی از بهترین گوشی ها نیز بالا تر است.

Google Nexus 5
Google Nexus 5

تراکم پیکسلی برای این سه گوشی به صورت نکسوس 5 ( 445) ، سامسونگ (  525 ) و نکسوس 6 (  439 ) با واحد پیکسل در اینچ دسته بندی شده است. تکنولوژی نمایشگرهای سه سیستم اندرویدی امروز گویا آی تی نیز با هم متفاوت اند و به صورت نکسوس 5 ( IPS LCD) ، سامسونگ ( Super AMOLED ) و نکسوس 6 (  AMOLED ) ذکر شده اند. تفاوت ماهیت این سه مشخصه و تکنولوژی به طور مختصر در زیر آمده است:

Google Nexus 6
Google Nexus 6

مزایا و معایب AMOLED:

از جمله مزایای AMOLED نرخ رفرش سریع، زمان عکس العمل و پاسخ کم، مصرف حد اقلی برق و انرژی و از سویی نمایش رنگ مشکی به طور دقیق و طبیعی است. از جمله معایب AMOLED نیز می توان به عدم نمایش درست رنگ ها و محتوای نمایشگر در نور آفتاب اشاره کرد. از سوی دیگر مدتی بعد از کار کردن با این نمایشگر، دیگر کیفیت اولیه خود را نخواهد داشت. هم اکنون کاربران و توسعه دهندگان گوشی های هوشمند از این دسته سیستم ها استفاده می کنند و تقاضای آن بالاست اما شرکت ها و کارخانه های خاصی آن را تولید می کنند و تعداد آن ها محدود است بنابراین تقاضا زیاد اما عرضه کم است.

Google Nexus 5
Google Nexus 5

مزایای Super AMOLED

برتری Super AMOLED نسبت به AMOLED این است که نمایشگر 20 درصد روشن تر از AMOLED است و از سویی میزان 80 درصد برگردان نور را کاهش داده است در نتیجه تفاوت این دو را می توانید در عکس زیر مشاهده کنید:

تفاوت ها با نمایشگر های AMOLED و SUPPER AMOLEDبه صورت LED backlight
تفاوت ها با نمایشگر های AMOLED و SUPPER AMOLEDبه صورت LED backlight

سیستم هایی که از Super AMOLED استفاده می کنند حدود 20 درصد در طول عمر باطری خود، صرفه جویی می کنند.

از مشخصه های IPS LCD هم می توان به نمایش دقیق رنگ ها، وضوح خوب نمایشگر و نمایش عالی محتوای نمایشگر در زوایای مختلف اشاره کرد.

هر سه گوشی هوشمند بالا دارای ویژگی ضد خش بودن نمایشگر، و سنسورهای نوری و مجاورتی نیز می باشند.

Samsung Galaxy Note Edge
Samsung Galaxy Note Edge

 

مشخصات و تفاوت های دوربین ها

دوربین های گوشی های هوشمند نیز از مهمترین بخش های گوشی ها هستند. در نسل جدید گوشی ها سعی شده دوربین های جلو را با کیفیت بهتری طراحی کنند به طوری که برخی گوشی ها از دوربین جلوی قوی تری برخوردارند اما در این سه گوشی دوربین های عقب قوی تر و با کیفیت تر از دوربین های جلو هستند، اما می توان روی کیفیت دوربین های جلو هم حساب کرد. اطلاعات دوربین ها به صورت زیر است

Google Nexus 5
Google Nexus 5

گوشی نکسوس 6 از یک دوربین عقب 13 مگاپیکسلی استفاده می کند که از یک فلش دوگانه ال ای دی، پشتیبانی می کند اما دوربین جلو آن 2 مگاپیکسل است. گوشی سامسونگ دارای دوربین عقب 16 مگاپیکسل استفاده می کند که فلش آن به طور ساده و ال ای دی است. از سویی دوربین جلو آن با کیفیت 3.7 مگاپیکسل از نمونه های مورد بررسی این مقاله برتر است.

Google Nexus 5
Google Nexus 5

گوشی نکسوس 5 هم از دوربین 8 مگاپیکسلی عقب و 1.3 مگاپیکسلی جلو پشتیبانی می کند. فلش نکسوس 5 نیز مانند سامسونگ به صورت LED است. به طور کلی مشخصات ویژگی های کاربردی دوربین در سامسونگ از ویژگی های بیشتری برخوردار است. به عنوان مثال آنچه در سامسونگ به چشم می آید و در دو گوشی دیگر مشاهده نشده فعال سازی صوتی، تایمر خودکار و Panorama و صحنه ها و حالت عکس برداری مستمر و متمادی و تنظیمات رنگ سفید و ISO control و تثبیت تصویری اپتیکال و ( در نکسوس 6 بکار نرفته است ) ، پشتیبانی از افکت ها، جبران نور دهی، تشخیص لبخند، تثبیت کننده تصویر به صورت دیجیتال، فوکوس دستی می باشد.

Google Nexus 6
Google Nexus 6

مشخصات سخت افزاری

در مورد مشخصات سخت افزاری گوشی های مورد مقایسه، در ابتدا به پردازنده ها می پردازیم، چیپست پردازنده ای و پردازنده های دو سیستم سامسونگ و نکسوس 6 دقیقا شبیه هم می باشد. از این رو چیپست ها Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 می باشد که از پردازنده ای 4 هسته ای با سرعت پردازش 2700 مگاهرتز بهره می برند اما چیپست نکسوس 5 به صورت Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 می باشد و یک پردازنده 4 هسته ای با سرعت پردازش 2260 مگاهرتز استفاده می کند. پردازش تصویری و گرافیکی این سه گوشی نیز بر عهده ی پردازنده هایی است که در هر دو سیستم سامسونگ و نکسوس 6 از پردازنده Adreno 420 استفاده می کنند اما در نکسوس 5 از پردازنده Adreno 330 استفاده شده است.

Samsung Galaxy Note Edge
Samsung Galaxy Note Edge

حافظه رم هر دو گوشی سامسونگ و نکسوس 6 هم حافظه ای 3 گیگیابایتی است اما در نکسوس 5 از رم 2 گیکیابایتی استفاده شده است. میزان حافظه داخلی برای نکسوس 6 به میزان 64 گیگیابایت است ولی از هیچ گونه امکان گسترش دهنده حافظه مثل میکرو اس دی و… استفاده نمی کند. در سامسونگ از حافظه داخلی 32 گیگیاباتی استفاده شده است اما با استفاده از امکانات microSD و  microSDHC و microSDXC  کاربر قادر خواهد بود حافظه را تا 64 گیگیابایت گسترش دهد.

Google Nexus 5
Google Nexus 5

در عین حال نکسوس 5 تنها از یک حافظه داخلی 32 گیگابایتی استفاده می کند که قابلیت ارتقای حافظه به هیچ وجه ندارد. با توجه به این ویژگی ها سیستم های نکسوس 6 و سامسونگ، از کیفیت بهتری برخوردار است و نکسوس 5 نیز دارای ویژگی های خوبی است اما برای انتخاب عالی از نظر سخت افزاری توصیه ما استفاده از نکسوس 6 و سامسونگ است.

Google Nexus 6
Google Nexus 6

طول عمر باطری ها با هم چه تفاوتی دارد؟

استفاده از تمام ویژگی های گوشی ها منوط به این است که شما یک باطری خوب در اختیار داشته باشید نا سیستم بتواند به خوبی برایتان کار کند در مورد گوشی های نکسوس 6 و سامسونگ، از باطری با ظرفیت 3220 میلی امپر در ساعت استفاده شده است. میزان مصرف این باطری در نکسوس 6 بصورت استفاده در حالت صحبت با گوشی به صورت 24 ساعته ثبت شده است که میزانی عالی است. مدت زمان آماده به کار آن حدود 14 روز است که این نیز میزان معقول و خوبی است. اما در گوشی نکسوس 5 شما تنها 17 ساعت قادر خواهید بود با یک باطری کاملا شارژ صحبت کنید.

Samsung Galaxy Note Edge
Samsung Galaxy Note Edge

سایر ویژگی ها:

در مورد سایر ویژگی ها اولین نکته مهم که به نظر مفید می آید جدا سازی، اسپیکر صوتی و اسپیکر گوشی است. در هر سه گوشی خوشبختانه این دو ویژگی از هم مجزاست. اسپیکر صوتی نیز به صورت استریو تعبیه شده است. مرورگر سامسونگ به طور اختصاصی گوگل کروم است. اما در هر سه گوشی ویژگی های YouTube (upload), Picasa/Google+ به چشم می خورد.

Google Nexus 6
Google Nexus 6

گوشی نکسوس 5 از میکرو سیم و گوشی نکسوس 6 از نانو سیم استفاده می کنند و این تفاوت بزرگ این دو برادر نکسوسی است. هر سه گوشی از بلوتوث و وای فای پشتیبانی می کنند هر چند نکسوس 5 از بلوتوث 4 پشتیبانی می کند اما دو سیستم دیگر از بلوتوث 4.1 بهره می برد اما هر سه از امکانات وای فای مشابه بهرمندند. سه گوشی مورد نظر از USB 2.0 و کانکتور میکرو یو اس بی، استفاده می کنند که کاربر قادر است با اتصال میکرو یو اس بی به سیستم، گوشی را در حالت شارژ هم قرار دهد.

Samsung Galaxy Note Edge
Samsung Galaxy Note Edge
دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 4 دیدگاه
 1. بدون شک nexus5 که به جرات میتونم بگم یکی از بهترین و رضایت بخش ترین انتخاب های زندگیم یوده.

 2. اینجا به معایب امولد اشاره کردید
  “” از جمله معایب AMOLED نیز می توان به عدم نمایش درست رنگ ها و محتوای نمایشگر در نور آفتاب اشاره کرد. از سوی دیگر مدتی بعد از کار کردن با این نمایشگر، دیگر کیفیت اولیه خود را نخواهد داشت.””

  درحالی که من سه ساله گوشی امولد دارم و این چیزهایی که نوشتین رو نداره و خیلی عالیه حتی بچه کوچیک دارم با ضربه به صفحه گوشی بازم گوشی هیچیش نشده از آپارتمان به بیرون پرتابش کردم هیچیش نشده خیلی مقاوم بود و هست مدلشم i9070 samsung

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *