چند توصیه برای عکاسی بهتر در سفر

چند توصیه برای عکاسی بهتر در سفر
  • 1393/11/11
  • مهدي ده نبي
  • 3

مناظر طبیعی و مکان های دیدنی در سراسر دنیا، فرصت خوبی برای عکاسی و ثبت خاطرات برای شما به حساب می آید. آیا تا به حال برای شما پیش آمده است که به مکان زیبا و جذابی مسافرت کرده اید و قصد عکاسی داشتید. اما یا در این زمینه ماهر نبودید، یا عکس هایی که گرفتید خوب از آب در نیامده؟

در این مقاله با گویا آی تی همراه باشید تا توصیه هایی مهم برای عکاسی بهتر را با شما در میان بگذاریم.

10502523264ac7b8fd162o

در مورد دستگاه خود، اطلاعات کافی داشته باشید.

با شناخت کافی از دستگاه خود، نه تنها باعث می شوید که عکس های بهتری را ثبت کنید، بلکه سرعت عمل شما نیز بالاتر رفته و امکان از دست دادن وقایع خاص را تا حد زیادی پایین می آورید. به عنوان مثال زمانی که می خواهید از یک شخصی که در حال اسکی کردن است عکس بگیرید، طبیعتا باید سرعت عمل بالایی در این زمینه داشته باشید. در صورت که با تنظیمات دستگاه آشنایی نداشته باشید، مطمئنا این صحنه را از دست خواهید داد.

pauls-2

از تنظیمات اتوماتیک استفاده نکنید.

قبل از آنکه راهی سفر شوید، زمان بیشتری را با دوربین خود بگذرانید. با تنظیمات دستی آن بیشتر کار کنید تا با ویژگی های آن آشنا شوید تا در مواقع لازم، به بهترین نحو از آنها استفاده کنید. به عنوان مثال نحوه تغییر دادن سرعت شاتر را یاد بگیرید و روی تغییرات آن نیز تمرین کنید تا بدانید در هر وضعیت، شاتر را روی چه سرعتی باید تنظیم کنید. یک دوربین خوب، در حالت اتوماتیک عکس های خوبی را شکار می کند. اما وقتی بخواهید عکس های خلاقانه و جذاب بگیرید، باید توانایی تنظیم کردن دوربین به صورت دستی را داشته باشید.

15316605521275912fd3bk-1

با فرمت raw عکاسی کنید.

اگر دوربین شما دارای این قابلیت است ( اکثر دوربین ها دارند )، با فرمت raw عکاسی کنید. درست است که با این فرمت، سایز عکس ها به طور قابل ملاحظه ای بالا خواهد رفت. اما امروزه قیمت کارت های جافظه پایین آمده و ارزش این را دارد که شما یک کارت حافظه 32 گیگابایتی همواره همراه خود داشته باشید. با استفاده از این فرمت، می توانید در آینده تنظیمات خاصی روی عکس انجام داده و همچنین جزئیات بیشتری در عکس های گرفته شده مشخص خواهد بود. همچنین با این قابلیت، کنترل تصاویر بیشتر شده، به طوری که رنگ های سوخته و تاریکی های کمتری را در عکس شاهد خواهید بود.

151330266795165be8f47k

درباره مکان مورد نظر تحقیق کنید.

قبل از اینکه مسافرت خود را شروع کنید، درباره محل مورد نظر برای مسافرت تحقیق کنید. به این ترتیب، شما با شرایط آب و هوایی و همچنین مناطقی که شرایط خوبی برای عکاسی دارند را خواهید یافت.

همچنین می توانید در مورد مکان هایی که عکاسی در آنها ممنوع است نیز از این طریق اطلاعات کسب کنید. اگر از طریق تحقیق چیزی دستگیر شما نشد، حتما از افراد آشنا سوال کنید.

با تحقیق در مورد مکان مورد نظر و عکس های گرفته شده دیگران، می توانید از آنها ایده برداری کرده و عکس های زیبایی را با هنر خود به ثبت برسانید. حتی برای افزایش توانایی خود در عکاسی ، می توانید کاملا شبیه آن عکس ها، به عکاسی بپردازید. چون هدف شما رقابت با آنها نیست، بلکه می خواهید توانایی خود را افزایش دهید.

1469905802800b4711929k

با زوایا بازی کنید.

عکاسی از یک سوژه از زاویه مستقیم، می تواند با تعویض زاویه، به یک عکس فوق العاده و بی نظیر تبدیل شود. لطفا برای سوژه ای که می خواهید از آن عکس بیاندازید کمی وقت گذاشته و از امتحان کردن زوایای مختلف به خود ترس راه ندهید. با بالا یا پایین رفتن از برخی مکان ها، می توانید عکس های جذابی را ثبت کنید. همچنین خم شدن روی زانو نیز می تواند زاویه خوبی برای برخی سوژه ها به شمار آید.

14945925652a39028aba8k

از تاریکی نترسید.

وقتی خورشید غروب کرد، به معنی این نیست که شما باید عملیات عکاسی را متوقف نمایید. این موقعیت، می تواند زمان مناسبی برای عکاسی با سرعت شاتر پایین باشد. با تمرین بسیار، می توانید عکس های فوق العاده زیبا و خلاقانه ای را در شب شکار نمایید.

10502511476f29719b97ao

عکاسی از مردم

معمولا در مسافرت، به افراد خاصی برخورد خواهید کرد که می توانند سوژه خوبی برای عکاسی به شمار آیند. اما طبیعتا، برخی افراد تمایلی به سوژه شدن برای عکاسی ندارند. اگر مودبانه از آنها در این زمینه سوال کنید، می تواند گزینه خوبی برای نمایش خلاقیت شما به حساب آید. همچنین اگر آنها با این موضوع مخالفت کردند، باید شما به عقیده آنها احترام بگذارید.

cy

برای خود آلارم تنظیم کنید.

میان روز و هنگام غروب آفتاب، زمان مناسبی برای عکاسی در برخی موارد به شمار می رود. اما در اینگونه مواقع، نمی توانید عکس های دراماتیک خوبی را به ثبت برسانید.

یکی از بهترین زمان ها، هنگام طلوع آفتاب است. تنظیم کردن آلارم در یک روز تعطیل، شاید گزینه خوبی به شمار نیاید. اما مطمئن باشید که حتی یک بار ارزش امتحان کردن را دارد. البته قبل از اینکه صبح زود بیدار شوید، روز قبل محل مورد نظر را بررسی نمایید تا مطمئن شوید که ارزش بیدار شدن را داشته باشد.

revisit

بازدید مجدد از یک مکان خاص

هیچ گاه برای عکاسی از یک مکان خاص، فقط یکبار به آن محل نروید. من به شخصه به شما می گویم که اگر چندین بار از یک مکان خاص بازدید نمایید، مطمئنا عکس های بهتری را ثبت خواهید کرد. به عنوان مثال ممکن است یک محل در روشنایی روز، نمای خاصی نداشته باشد. اما وقتی شب هنگام به آن سر بزنید، شگفت زده شوید.

148626848669aa21196c3k

روی پردازش عکس زمان بگذارید.

زمانی که با فرمت raw اقدام به عکاسی نمایید، می توانید تنظیمات زیادی را روی عکس انجام دهید. یکی از تنظیمات معمول روی این فرمت، White Balance است که حتما باید انجام شود. می توانید به وسیله نرم افزار Adobe Lightroom، تغییراتی مانند تنظیم دمای رنگ ها را روی عکس گرفته شده اعمال کنید تا جذابتر شود.

یکسان سازی رنگ در تصاویر، باعث می شود تا از روشنایی بیش از حد آسمان کاسته و در عوض، سایه ها و تاریکی های موجود در عکس را روشن تر کرده و قابلیت دید بیشتری به آنها ببخشید. البته در این مورد باید خیلی مراقب باشید تا عکس شما به مرز غیر طبیعی بودن نزدیک نشود.

در زمان تغییر تنظیمات و فیلتر ها، به نظرات دیگران اهمیت ندهید. زیرا تنها کسی که از عکس ها لذت خواهد برد و به دانش او افزوده خواهد شد، شما هستید.

چیزی که می خواهید را انجام دهید.

درست است که برخی قوانین برای عکاسی وجود دارد، اما نیاز نیست همواره شما از آنها پیروی کنید. به شما پیشنهاد می کنم برخی مواقع این قوانین را شکسته و زاویه های نامتعارف، ادیت و تنظیم های جدید را امتحان کنید.

اگر تمامی افراد از تمامی قوانین پیروی کنند، تمام عکس ها یکسان و یک شکل خواهند بود. از این قوانین به عنوان راهنمای پیش فرض کمک بگیرید، اما همواره چیزهای جدید را امتحان کنید.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه
    1. سلام

      خوشحالم خوشتون اومده. موفق باشید 🙂

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *