بزرگترین تلسکوپ خورشیدی جهان ساخته شد!

بزرگترین تلسکوپ خورشیدی جهان ساخته شد!
  • 1393/11/27
  • فرشته سعیدی
  • 0

پروژه ی بزرگترین تلسکوپ خورشیدی جهان در سال ۲۰۱۹ تکمیل خواهد شد و در برنامه ی رصد اعماق فضایی قرار می گیرد.

به گزارش گویا آی تی، (DKIST) بزرگترین تلسکوپ خورشیدی جهان که هزینه ی آن ۳۴۴ میلیون دلار می باشد و هدفش تصویر برداری از سطح خورشید با جزییات بی سابقه است تا سال ۲۰۱۹ تکمیل و به بهره برداری می رسد.

دانشمندان با استخراج داده هایی از این تصاویر، می توانند جزییات دقیق و بی سابقه از سطح فیزیکی خورشید را مورد ارزیابی قرار دهند.

طی هفته های گذشته، ساخت تلسکوپ قدرتمند به مرحله ی جدیدی وارد شد. کنسرسیومی که از ۸ دانشگاه بریتانیا و بنگاه های تجاری تشکیل شده است، همکاری خود را برای ساخت دوربین های قدرتمند و گران قیمت این تلسکوپ آغاز نمودند.

پس از تکمیل این پروژه، رصدخانه ی خورشیدی “خرس بزرگ” (Big Bear) که همان بزرگترین تلسکوپ خورشیدی فعلی جهان در کالیفرنیا می باشد و همچنین تلسکوپ خورشیدی اروپا که در حال ساخته شدن است، به کنار رفته و جای خود را به (DKIST) خواهند داد.

قطر آینه ی این تلسکوپ ۴.۲۴ متر خواهد بود و نکته ی جالب، ضخامت ۷۵ میلی متری  آن می باشد. در صورتی که قطر آینه ی تلسکوپ خورشیدی در حال ساخت اروپا، ۴.۰۷ است.

قدرت تمرکز تلسکوپ (DKIST) برابر با بررسی مو شکافانه ی خطوط یک سکه از فاصله ی ۱۰۰ کیلومتری می باشد.

طبق گفته ی مهندسان این پروژه، هدف از ساخت (DKIST) فقط خیره شدن به خورشید نیست، بلکه توسط این تلسکوپ می توان اندازه گیری هایی با سرعت بالا از فعالیت خورشید داشت.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *