متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

دستگاه لیزری با اندازه گیری در حد ۰/۱ میکرومتر ساخته شد

12345 (بدون نظر)
Loading...
365

به گزارش گویا آی تی، مخترع ایرانی جناب مهدی فخری توانست دستگاه لیزی با دقت بالا در حد ۰/۱ میکرومتر الی ۰/۱ میلیمتر برای اندازه گیری بسازد که می تواند میزان جابجایی یک نقطه از جسمی را با دقت و سرعت اندازه گیری کند. وی گفت: «سنسور میکرومتر لیزری» دستگاهی است که با کمک پرتو لیزر، فاصله یا میزان جابجایی یک نقطه از جسمی را با دقت و سرعت بالا و بدون نیاز به تماس با جسم اندازه می گیرد که به همین دلیل در رده ی محصولات ابزار دقیق و دانش بنیان قرار دارد

وی افزود: لیزر، کاربرد های خاصی را برای این دستگاه فراهم می کند و از کاربرد های دیگر این سنسور، اندازه گیری غیرتماسی، اندازه‌گیری برخط و اندازه گیری اهداف بسیار کوچک است که انجام آنها با روش های معمول و سنتی بسیار سخت و غیرممکن می باشد که در صنعت برای اندازه گیری غیرتماسی میزان جابجایی و دیگر کمیت های وابسته در فواصل نسبتاً نزدیک (۱ سانتیمتر تا ۱ متر)، با دقت بالا (۰/۱ میکرومتر الی ۰/۱میلیمتر) استفاده می شود.

فخری تصریح کرد: “طول”  کمیت اندازه گیری شده توسط این دستگاه می باشد و میکرومتر لیزری کمیت هایی مثل ضخامت، لرزش، نابالانسی اندازه می گیرد و بیشتر مواقع جایگزین ابزار و فناوری کولیس، گیج بلاک، ریزسنج یا میکرومتر مکانیکی، ساعت اندازه گیری، اولتراسونیک، سنسور پروکسیمیتی، عمق سنج، ارتفاع سنج، دیجیتایزر اپتیکی است که می تواند کارایی را افزایش دهد و منجر به کاهش هزینه ها می شود.

وی در مورد ویژگی های فنی سنسور میکرومتر لیزری و مزیت هایش گفت:از مزیت های این اختراع کاهش هزینه ی تولید کارخانه ها، نداشتن استهلاک تماسی، عدم اثرگذاری بر روی جسم اندازه گیری شونده (تست غیر مخرب)، امکانات نرم افزاری متنوع به صورت آنلاین و آفلاین، سرعت اندازه گیری بالا تا چند ده کیلوهرتز وافزایش سرعت پروسه های اندازه گیری است. همچنین افزود: مخاطبان این دستگاه، تولیدکنندگان ابزار و ماشین آلات، کارگاه های تراشکاری، مراکز آموزشی فنی حرفه ای و… هستند.

[منبع:Mehrnews]

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به گزارش گویا آی تی، مخترع ایرانی جناب مهدی فخری توانست دستگاه لیزی با دقت بالا در حد ۰/۱ میکرومتر الی ۰/۱ میلیمتر برای اندازه […]