نحوه تنظیم ویژگی Do Not Disturb در آیفون و آیپد

نحوه تنظیم ویژگی Do Not Disturb در آیفون و آیپد
  • 1394/1/8
  • مهرداد فراهانی
  • 4

بسیاری از کاربران آیفون درمورد نحوه تنظیمات ویژگی Do Not Disturb نا آشنا هستند همین موضوع موجب عدم استفاده از این ویژگی می شود. به شخصه افراد زیادی را می شناسم که درمورد نحوه کار این ویژگی آشنا نیستند به همین خاطر تصمیم گرفتم در یک مقاله به بررسی نحوه تنظیمات این ویژگی بپردازم. در ادامه با ما همراه باشید.

تفاوت بین ویژگی Do Not Disturb و کلید فیزیکی بی صدا کردن

دو مکانیسم برای بی صدا کردن دستگاه iOS شما وجود دارد که آن ها کمی با هم متفاوت هستند به همین دلیل شما می توانید از هر کدام به یک نحو استفاده کنید. اول اجازه دهید در مورد کلید فیزیکی بر روی آیفون و آیپد که به طور رسمی به عنوان “side switch” شناخته می شود صحبت کنیم (این کلید در آیپد فقط برای بی صدا کردن نیست و شما می توانید آن را به عنوان یک سوئیچ برای قفل چرخش صفحه نمایش استفاده کنید.)

این سوئیچ فیزیکی اجازه می دهد تا کاربر دستگاه را کاملا بی صدا کند. هنگامی که سوئیچ فعال است (شاخص کوچک نارنجی قابل مشاهده است) در iOS تمام ورودی تماس ها، هشدار ها، اطلاعیه ها، جلوه های صوتی و بازی ها بی صدا می شود. این کلید یک راه مفید برای اطمینان حاصل کردن از بیصدا شدن همه چیز البته غیر از صدای پخش موزیک و رسانه ها می باشد.

ximg_551475d6df234.png.pagespeed.ic.a8tuHHHvmx

Do Not Disturb در نسخه iOS 6 معرفی شد، یک راه حل مبتنی بر نرم افزار است که میتواند تماس های تلفنی، هشدار، و اطلاعیه ها را بی صدا کند. این حالت در iOS از طریق مرکز کنترل در دسترس است (در پایین صفحه نمایش انگشتتان را به بالا بکشید تا به مرکز کنترل دسترسی داشته باشید و سپس بر روی آیکون ماه کلیک کنید)

تفاوت بین این دو روش این است که Do Not Disturb نه تنها گوشی شما را در حالت سکوت قرار میدهد بلکه در هنگام تماس صفحه گوشی هم خاموش روشن نمی شود (برای جلوگیری از اذیت شدن چشم شما در شب و بیدار شدن شما)، همچنین شما با آن کنترل و امکانات بیشتری دارید. در حالی که کلید سخت افزاری سکوت همه تماس های شما را بی صدا می کند، Do Not Disturb اجازه خواهد داد که تماس های تلفنی که شما می خواهید بی صدا نشوند. البته مانند کلید سکوت Do Not Disturb هم آلارم ها را خاموش نمی کند.

 تنظیم Do Not Disturb

برای دسترسی به تنظیمات Do Not Disturb در منوی تنظیمات در دستگاه iOS خود بر روی Do Not Disturb کلیک کنید.

ximg_5514771aafaaa.png.pagespeed.ic.xG9Nue4exv

تنظیمات پیش فرض برای iOS 8 همانطور که در تصویر زیر می بینید است.

ximg_551477649bc5a.png.pagespeed.ic.2mrPbK0Gd4

بیایید به بررسی هر یک از گزینه های تنظیم این ویژگی بپردازیم که ممکن است به دلیل عدم شناخت آن ها شما مایل به فعال سازی این ویژگی نباشید.

اولین گزینه “Manual” است که در نگاه اول گیج کننده است. این یک سوئیچ دستی برای فعال کردن Do Not Disturb است و تنظیمات واقعی را تغییر نمی دهید. عملکرد آن دقیقا مانند گزینه موجود در مرکز کنترل iOS است که در بالای همین مقاله آن را بررسی کردیم. این گزینه هیچ چیزی در مورد حالت و کارایی این ویژگی را تغییر نمی دهد و تنها آن را خاموش و روشن می کند.

ximg_5514789722ae7.png.pagespeed.ic.jF8dxZPgGD

گزینه دوم، “Scheduled” است که اجازه می دهد تا شما در یک بازه زمانی به طور خودکار ویژگی Do Not Disturb را فعال کنید. شما فقط می توانید تنظیم یک بازه زمانی را برای آن تعریف کنید (به عنوان مثال ۲۰:۰۰ تا ۸:۰۰) و متاسفانه نمی توان بازه های زمانی متعدد را در طول روز برای آن تایین کرد. (به عنوان مثال هم در هنگام شب و هم برای حضور در محل کار یا کلاس درس)

ximg_55147925757b8.png.pagespeed.ic.w3QDu6Ol4z

اگر شما گزینه “Allow Calls From” را انتخاب کنید می توانید تنظیمات مربوط به دریافتی تماس های تلفنی را مدیریت کنید. شما توسط این گزینه میتوانید مشخص کنید که چه کسانی میتوانند در زمانی که Do Not Disturb فعال است با شما ارتباط برقرار کنند. این گزینه می تواند خیلی مفید باشد، شما میتوانید سه حالت را برای آن انتخاب کنید که شامل: همه، هیچکس و یا افراد مورد علاقه می شود. گذینه Favorites فقط به افرادی که در لیستی با همین نام در مخاطبین شما هستند اجازه تماس با شما را می دهد.

ximg_55147eb430368.png.pagespeed.ic.GLxjHlJBoP

گزینه نهایی تنظیمات هم Silence است این گذینه به طور پیش فرض درحالت only if your device is locked قرار دارد و در این حالت ویژگی Do Not Disturb فقط در زمانی که گوشی شما قفل است کار می کند و زمانی که قفل گوشی خود را برای چک کردن باز می کنید تا زمانی که دوباره قفل شود دیگر بی صدا نیست. در این حالت اگر شما به آرامی تلفن خود را در طول یک جلسه، بردارید و چک کنید و همزمان کسی با شما تماس گیرد شما شدیدا خجالت زده می شوید پس بهتر است اگر در چنین موقعیت هایی قرار دارید گزینه همیشه را انتخاب کنید.

امیدوارم این مقاله توانسته باشد به شما کمک کند.

[منبع: howtogeek]

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 4 دیدگاه
  1. سلام ممنون از آموزش مفیدتون اما یک گزینه رو جا انداختید . گزینه Repeated Calls رو آموزش ندادید. من همیشه از این کارایی اایفون استفاده میکنم و شب رو راحت میخوابم و خیالم راحت که اگه افرادی که برام مهم هستند در این حالت میتونن با من تماس داسته باشن با انتخاب گزینه ی Favorites افرادی که در دفتر تلفنم در این قسمت هستند می تونن با من تماس بگیرن و گوشی سایلنت نباشه . ولی دقیق کارایی Repeated Calls رو نمیدونم که متاسفانه اینجا هم به اون اشاره نشد اما طبق تجربه و ترجمه متن پایین این گزینه این نتیجه رو گرفتم که با فعال بودن این گزینه تا سه دقیقه پس از قفل شدن گوشی هنوز افراد غیره هم میتونن تماس بگیرن و گوشی مشغول نباشه و شاید این زمان همون زمان بخواب رفتن باشه ولی مطمئن نیستم چون بعضی وقت ها جواب نداده… بهر حال شاید اشکالی باشه و در آپدیت های بعدی برطرف شه

    حالا از خودمم هم ممنونم که توضیحات این مقاله رو کامل تر کردم :))

  2. علی آقا فکر میکنم گزینه ای که شما بهش اشاره کردین به این معنی که اگه دکمه repeat رو فعال کنین وقتی شخصی به شما زنگ میزنه گوشی شما درحالت بی صدا است اما اگر همون شخص زیر ۳ دقیقه دوباره با شما تماس بگیره گوشی شما از حالت بی صدا خارج میشه
    ممنونم از اطلاعات مفیدی که در اختیارمون گذاشتین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *