App Store ها، امن ترین مکان برای دانلود

App Store ها، امن ترین مکان برای دانلود
  • 1394/2/13
  • مهدي ده نبي
  • 1

آیا شما از وجود ویروس و بدافزار روی تلفن هوشمند خود رنج می برید؟ تا زمانی که دستگاه خود را روت یا جیلبریک نکرده باشید، می توانید مطمئن باشید که خطری، دستگاه شما را تهدید نخواهد کرد.

ویروس ها و بدافزارهای یک امر حقیقی به حساب می آیند، اما فروشگاه های نرم افزاری ( App Store ) عملکرد خوبی در این زمینه از خود نشان داده اند.

با دقتی که مسئولان ناظر بر فروشگاه های نرم افزاری ( اپ استور اپل و پلی استور گوگل ) بر روی اپلیکیشن ها دارند و روندی که اپلیکیشن ها طی می کنند تا به داخل فروشگاه راه پیدا کنند، می توان مطمئن بود که نرم افزارهایی که روی این فروشگاه ها یافت می شوند و برای انلود آماده شده اند، دارای حداکثر امنیتی ممکن بوده و هیچگونه ضرری برای کاربران نخواهند داشت. در این مقاله قصد داریم تا روند تأییداپلیکیشن ها و قرارگیری آنها در اپ استور ها را برای شما شرح دهیم. با گویا آی تی همراه باشید.

 

Computer-health

 

فـــیــلـتـرهــــا چگونه عمل می کنند؟

مسئولان فروشگاه گوگل پلی، تا قبل از بهار سال ۲۰۱۵، نظارت آنچنان زیادی روی اپلیکیشن های قرار گرفته روی گوگل پلی نداشتند. به این معنی که برنامه نویس ها به محض اتمام روند تولید اپلیکیشن، آن را به راحتی برای دانلود روی این فروشگاه نرم افزاری قرار می دادند. به همین دلیل، بدافزارهای زیادی توسط کاربران این فروشگاه به متخصصان گزارش می شد. به همین دلیل، مسئولان اپلیکیشن های گزارش شده را به سرعت از این فروشگاه حذف می کردند.

در راستای شکایات زیاد کاربران در این زمینه، متخصصان و مسئولان گوگل پلی، فـــیلــتری را روی قسمت تأیید اپلیکیشن ها قرار دادند تا از بروز این مشکل جلوگیری کنند. افراد بررسی کننده، این مشکل را حل می کنند. آنها با بررسی اپلیکیشن های در لیست تأیید از لحاظ کاربرد، امنیت و دقت در طراحی، آنها را برای استفاده کاربران آماده می کنند. این روند در گوگل پلی گاهی چند ساعت و در برخی موارد نیز چند روز طول خواهد کشید.

 

در کمپانی اپل، این موضوع تا حدی متفاوت است. همانطور که می دانید، امنیت در اپ استور اپل حرف اول را می زند. لذا عملیات تأیید اپلیکیشن ها اغلب موارد حدودا یک یا چند هفته طول خواهد کشید. افرادی که مسئول این بخش هستند، با دقت روی تک تک جزئیات اپلیکیشن ها وارد می شوند و آنها را از تمامی لحاظ بررسی می کنند. به همین دلیل، شما هنگام دانلود از اپ استو اپل، می توانید صد در صد مطمئن باشید که نرم افزاری را دانلود می کنید که از لحاظ ویروس و بدافزار، خالی بوده و امنیت دستگاه شما را به هیچ عنوان به خطر نمی اندازد.


 

مضطرب نباشید، اما هوشیار باشید.

کاربران نیز در این زمینه، می توانند قدم های بزرگ و موثری را بردارند. در صورتی که در اپلیکیشن های هر دو سیستم عامل به مشکل برخوردید و احساس کردید که این اتفاق به دلیل وجود نقص فنی در نرم افزار مورد نظر است، می توانید از طریق قسمت های مختلف، این موضوع را به مسئولان گزارش دهید تا در صدد رفع آنها اقدام نمایند.

همچنین پیشنهاد ما به شما این است که اپلیکیشن های مطمئن را استفاده نمایید. به عنوان مثال اگر دیدید یک نرم افزار به تازگی به فروشگاه های نرم افزاری راه پیدا کرده، یا دارای کامنت های کمی است و از کیفیت و امنیت آنها اطمینان ندارید، به شما توصیه می کنیم که آنها را دانلود نکنید. اما اگر احتیاج شدیدی به آنها دارید، پیشنهاد می کنیم که ابتدا یک گشت و گذار کوتاه در اینترنت داشته و تحقیقاتی را نسبت به سازنده آن انجام داده و سپس اقدام به دانلود آن نمایید.


 

بدافزارهای خارج از اپ استورها

مشکل کاربران تنها به فروشگاه های نرم افزاری معتبر این سیستم عامل ها محدود نمی شود. چرا که امروزه، فروشگاه های نرم افزاری سوم شخص زیادی در دنیا به وجود آمده و مشغول به کار هستند.

بدافزارها تنها از داخل نرم افزارها به دستگاه راه پیدا نمی کنند. به عنوان مثال، WireLucker نام نرم افزاری است که از طریق پورت USB به داخل دستگاه های دارای سیستم عامل iOS راه پیدا می کند. به این صورت که سیستم عاملی که دارای این ویروس باشد، با اتصال کابل USB از آن به یک دستگاه دارای سیستم عامل iOS ، به این دستگاه راه پیدا می کند. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که متأسفانه، این بدافزار کاری به جیلبریک بودن یا نبودن دستگاه شما ندارد.

پس بخشی از محافظت از تلفن های هوشمند، به محافظت از سیستم های کامپیوتری نیز برمی گردد.


 

 

نظر شما در مورد بدافزارها چیست؟ شما چگونه از دستگاه خود در مقابل آنها محافظت می کنید؟

نظرات خود را حتما با ما در میان بگذارید. مطمئن باشدی برای بعضی از کاربران، نظرات شما مهم است 🙂

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه
  1. بعضی اپلیکیشین های کرک شده ممکن هست ویروسی باشند.در مورد آنها وسواس بیشتری به خرج دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *