۴ علت و راه حل برای کند شدن سرعت وای فای

۴ علت و راه حل برای کند شدن سرعت وای فای
  • 1395/3/17
  • زهرا معبودی
  • 0

با پیشرفت تکنولوژی و ارتباطات استفاده از اینترنت امری واجب و ضروری شده است بنابراین استفاده از وای فای در هر منزلی جز واجبات می باشد اما برخی عوامل باعث کندی سرعت این وای فای ها می شود این دستگاه برای انتقال اطلاعات از دو فرکانس رادویی با ۲٫۴ گیگاهرتز در استاندارد قدیمی و ۵ گیگاهرتز در استاندارد جدید برخوردار است .در این فرکانس ها کانال های متعددی وجود دارد که ۱۴ کانال از این ها دارای فرکانس ۲٫۴ گیگاهرتز و ۳۰ کانال دیگر دارای فرکانس ۵ گیگاهرتز می باشند.

۶۹aea648-09b7-408c-a04e-eef3168bca7b

محل قرار گرفتن روتر:

مکان قرار گرفتن این روتر ها اهمیت بالایی دارد و در بعضی موارد با تغییر جای این روتر ها می توان سرعت بیشتری را تجربه کرد.

افزایش ارتفاع در مقایسه با کاهش ارتفاع:

محل قرار گرفتن روتر باید در بالاترین ارتفاع ممکن باشد تا بتوان به راحتی امواج رادیویی را بگیرد و با اشیای دیگر تداخلی پیدا نکند ، بنابراین از قرار دادن این روتر در پشت وسایل دیگر اجتناب کنید.

c5fda9f1-5a94-4d40-b3e3-ef86d46d9b06

بتن و فلزات:

مصالحی مثل بتن و فلزات سبب بسته شدن امواج رادیویی می شوند البته شاید مصالح دیگر در ساختمان سازی نیز در این امر تداخل داشته باشند ، بنابراین سعی کنید روتر خود را در مکانی دور از این مصالح قرار دهید مانند زیرزمین منازل زیرا از بتن ساخته شده اند.

فاصله از روتر:

فاصله خود را با روتر حفظ کنید با فاصله گیری از روتر سیگنال ها ضعیف می شوند بنابراین روتر خود را در مرکز منزل قرار دهید زیرا امواج به صورت ۳۶۰ درجه پخش می شوند . اگر روتر تان ضعیف است باید از دستگاه های تقویت کننده امواج استفاده کنید که بر روی دستگاه روتر وصل می شود.

تداخل امواج وایرلس و نویز:

با وجود دستگاه های دیگر الکتریکی نظیر روتر ها ، ماهواره ها و برج های مخابراتی امکان تداخل امواج بالا می باشد . آقای ریچارد ویچن نرم افزاری ابداع کرده که روی گوشی های ios  و اندروید قابل نصب می باشد نام این نرم افزار the architecture radio می باشد که می تواند اطلاعات ارسالی توسط ماهواره ها و برج های مخابراتی را دریافت و ترسیم کند. لازم به ذکر است که سیگنال های ارسالی وای فای با دستگاه های دیگر نیز تداخل پیدا می کند بعضی از علت های تداخل را در اینجا نام می بریم:

۱cc70c95-db6a-4ca5-9ea1-7030c21f3385

مایکروویوها :

این دستگاه می تواند بر روی سیگنال های وای فای تاثیر منفی بگذارد مخصوصا برروی روتر های قدیمی ، مایکروویو ها در فرکانس ۲٫۴۵ گیگاهرتز کار می کنند که به امواج وای فای نزدیک می باشد ، بنابراین در بعضی مواقع فرکانس های این دستگاه بر روی وای فای تاثیر می گذارد و در داده های انتقالی اختلال به وجود می آورد.

دستگاه های بلوتوثی:

این اختلال زمانی اتفاق می افتد که گونه ای دیگر از وسایل بی سیم در فرکانس ۲٫۴ گیگاهرتز اختلال ایجاد کنند.

امروزه دستگاه ها طوری ساخته شده اند که قادر اند امواج را تغییر دهند یعنی به صورت تصادفی بین ۱۶۰۰ بار در ثانیه تغییر می کنند و مانع از تداخل می شوند. با این حال باز از نزدیک کردن روتر به وسایل که دارای بلوتوث هستند دور کنید .

چراغ های چشمک زن:

در این نوع از چراغ ها از یک میدان مغناطیسی استفاده می شود که با سیگنال های وای فای تداخل پیدا می کند که در حالت چشمک زن این حالت بدتر می شود. در لامپ های led نیز از چیپ هایی استفاده می شود که موجب تداخل می شوند . بنابراین سعی کنید روتر را از این چراغ ها دور کنید.

۱dace57e-30ff-443f-8d84-67a004e818a3

همسایگان شما

با وجود شلوغی استفاده از اینترنت و فراوانی مودم های وای فای امکان تداخل کانال ها وجود دارد. این مشکل در اپارتمان ها که فراوانی مودم ها را شاهد هستیم امکان تداخل کانال ها امکان دارد البته تداخل کانال ها بیشتر در روتر هایی که تنها با فرکانس ۲٫۴ گیگاهرتز را پخش می کنند اتفاق می افتد. در تنظیمات روتر یک کانال مناسب را پیدا کنید ، در روتر های جدید کانال ها به صورت خودکار انتخاب می شوند .

۹۴۳ce810-0c73-4417-9813-dd78c6ce148b

اعضای خانواده

دانلود فایل هایی با حجم بالا سبب کاهش سرعت وای فای می شود ، اگر سرعت اینترنت پایین آمد باید به سراغ اطرافیان و اعضای خانواده خود بروید شاید در حال دانلود حجم بالای اطلاعات می باشند ، لازم بذکر است ۶۰ درصد بدن انسان از اب تشکیل شده و اب می تواند سرعت امواج را پایین بیاورد این به این معنا نمی باشد که اطرافیان را از منزل بیرون کنید بلکه روتر خود را در جایی دور از اطرافیان قرار دهید.

در اینجا به مواردی اشاره کردیم که سرعت روتر ها را کاهش می دهد اکنون شما اطلاعات کافی را دارید تا از علت های کاهش سرعت پیشگیری کنید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *