چگونه آگاهانه اقدام به خرید یک پرینتر کنیم؟

چگونه آگاهانه اقدام به خرید یک پرینتر کنیم؟
  • 1395/9/17
  • زهرا معبودی
  • 0

خرید پرینتر یکی از پیچیده ترین خرید های لوازم الکترونیکی به حساب می آید. برای این خرید یا باید به طور کامل کار را به فروشنده و خوش انصافیه او محول کنید و یا پیش از تصمیم به خرید به اندازه کافی تحقیق کرده و یک مدل مناسب با نیازتان را پیدا نمایید.

در مطلب زیر ثصد داریم با ارائه چند پاسخ به شما کمک کنیم تا خرید حرفه ای تری داشته باشید. با گویا آی تی همراه باشید.

از کدام گروه پرینترها می‌ خواهید؟

در انتخاب یک چاپگر مناسب ابتدا بایستی هدف خرید (معولی و یا خاص)، محل استفاده (خانه و یا محل کار) و همچنین فناوری مورد نیازتان را مشخص نمایید. با تعیین این سه مورد تقریبا تیمی از مسیر اصلی انتخاب را طی نموده اید.

اکثر چاپگرهای موجود فعلی و از جمله انواع جوهر افشان را با نام چاپگرهای عکس معرفی می کنند. این چاپگر ها برای استفاده های معمولی بسیار مناسب و کار آمد است. این چاپگرها برای چاپ متن، عکس، کارهای گرافیکی و… مناسب هستند. اما از پرینترهای خاص می ‌توان به انواع قابل حمل، انواع ویژه چاپ عکس و پرینترهای برچسب اشاره نمود.

بنابراین در صورتی که به یک پرینتر معمولی نیاز دارید به فروشنده بگویید یک چاپگر عکس می خواهید. این دسته از پرینتر ها پاسخگوی نیاز های معمولی شما خواهد بود.
به طور کلی تمرکز این دسته از پرینتر ها بر روی فعالیت های مورسوم در خاه و محل کار می باشد و انواع چند منظوره (MFP)  برای انجام هر دو کار به ویژه برای کارهای در خانه در نظر گرفته می ‌شوند.

در مورد فناوری پرینتر ها باید بدانید عمده فناوری موجود در این نوع پرینترها به دو دسته لیزری و جوهر افشان تقسیم ی شود. نوع لیزری کیفیت بیشتری برای چاپ انواع محتوای متنی دارد. در حالی که نوع جوهر افشان انواع عکس ها و فایل های گرافیکی را با کیفیت بهتری چاپ می کند.

hellp-gride-printer

آیا یک پرینتر تک کاره می‌خواهید یا یک نوع چند منظوره؟

فکر کنید که تنها به یک پرینتر نیاز دارید یا ابزار های دیگری نیز مورد نیاز شما خواهد بود. در صورتی که به ابزار های دیگری چون فکس، اسکنر و یا دستگاه کپی نیز نیاز دارید می توانید به خرید دستگاه های چند ممنظوره ای چون  all-in-one یا AIO نیز فکر کنید.

پرینترهای مناسب برای اداره دارای ویژگی ADF (دستگاهی که می‌تواند یک دسته برگه را به صورت خودکار و پیاپی اسکن یا فاکس کند) برای اسکن، کپی و فکس چند سند و صفحات با اندازه استاندارد هم هستند.

البته برخی از دستگاه های چند منظوره قابلیت های بیشتری نیز ارائه م یدهند که در صورت تمایل به این نوع از دستگاه ها می توانید جزئیات بیشتری را از فروشنده دریافت نمایید.

آیا واقعا رنگ لازم است؟

پیش از خرید پرینتر به طور دقیق فکر کنید که آیا لزومی برای خرید یک پرینتر رنگی وجود دارد؟ و یا یک پرینتر سیاه و سفید معمولی کار شما را راه می اندازد؟ در صورتی که قرار نیست هرگز یک محتوای رنگی را چاپ کنید پول خود را بیهوده برای خرید یک پرینتر رنگی با چند برابر قیمت هدر ندهید.

اندازه پرینتر شما چقدر باید باشد؟

پیش از خرید پرینتر حتی لازم است به ابعادی که برای آن در نظر گرفته شده نیز توجه نمایید. گاهی برخی پرینتر ها آنقدر عریض و بلند هستند که بعد از خرید متوجه می شوید به هیچ عنوان قادر نیستید آن را روی میز کار خود جای دهید.

hellp-gride-printer

چگونه قرار است دستگاه خود را متصل کنید؟

توجه به نوع استفاده از پرینتر به شما کمک م یکند که پرینتری با تعداد پورت های مورد نیاز به خرید. اغلب پرینتر ها از یک در گاه USB برخوردارند و برخی از انواع اداری علاوه بر این از یک پورت اترنت نیز برای ورود و به اشتراک گذاشته شدن در شبکه برخوردار هستند برخی از مدل های پرینتر حتی قادر به اتصال به شبکه وای وای نیز هستند پس توجه به نوع کاربردی و نیاز های شما نیز یک آیتم مهم در زمان خرید پرینتر محسوب می شود.

همچنین لازم است بدانید که اگر حتی چاپگر شما مجهز به وای فای نباشد، شما می ‌توانید در هر پرینتر شامل آن شبکه پرینت بگیرید. بعلاوه اگر چاپگر شما مجهز به  Wi-Fi Direct است، می ‌تواند به طور مستقیم به بیشتر دستگاه‌ های مجهز به وای فای متصل شود، حتی دستگاه‌ هایی که مجهز به وای فای دیرکت نیستند.

hellp-gride-printer

تا چه اندازه کیفیت در چاپ می‌ خواهید؟

اغلب چاپگر ها در نوع کیفیت خروجی خود با دیگران تفاوت دارند بنابراین پیش از خرید یک پرینتر حتما به خروجی و کیفیت آن توجه لازم را داشته باشید.

تا چه حد می‌خواهید چاپگرتان سریع باشد؟

در صورتی که نیاز به یک رینتر سریع و قوی دارید بهتر است به سراغ نوع لیزری بروید چون تجربه نشان داده انواع لیزری سرعت بسیار بالاتری به نسبت نوع جوهر افشان دارند. البته انواع جدیدتر و به روز تر جوهر افشان پیشرفت قابل توجهی در سرعت چاپ داشته اند.

چقدر پرینت می ‌گیرید؟

در صورتی که مصرف روزانه شما از پرینتر اندک است مشکلی نیست اما در صورتی که قصد دارید روزانه برگه های زیادی را چاپ نمایید بهتر است توجه نمایید که این ویژگی در پرینتر مورد نظر شما وجود داشته باشد.

از موارد دیگری که توجه به آن ها مهم به نظر می رسد حجم کاغذ ورودی به دستگاه و قابلیت چاپ پشت و رو است که می توانید با پرسش از مغازه دار نتیجه مطلوب را بدست آورید.

در صورتی که مدل مورد نظر خود را پیدا نمودید باز هم عجول نباشید توصیه ما به شما سر زدن به اینترنت و مشاهده نظرات کاربرانی است که پیش از آن از این دستگاه بهره برده اند. در نهایت با بررسی قیمت دستگاه می توانید پرینتری را که با بودجه شما نیز همخوانی داشته باشد انتخاب نمایید.

امیدواریم این راهنمای خرید برای شما مفید و کارآمد باشد. نظرات و دیدگاه های خود را با و دیگر کاربران گویا آی تی در میان بگذارید و با انتشار این مطلب در شبکه های اجتماعی خود دیگران را نیز از این مطلب کاربردی مطلع نمایید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *