راهنمای خرید: لامپ LED مناسب خود را چگونه بیابیم؟

راهنمای خرید: لامپ LED  مناسب خود را چگونه بیابیم؟
  • 1395/9/29
  • زهرا معبودی
  • 0

سال هاست که وظیفه روشنایی منازل ما به دست لامپ های رشته ای معمولی سپرده شده است. لامپ هایی که پر مصرف هستند، طول عمر نسبتا کوتاهی دارند و نیمی از انرژی را به جای نور به گرما تبدیل می کنند. در چنین شرایطی و با توجه به این که تقریبا همه ی ابعاد زندگی ما با پیشرفت تکنولوژی دست خوش تغییرات شده اند بهتر نیست فکری هم برای این لامپ های رشته ای و قدیمی کرده و جایگزینی مناسب و در خور برای آن ها بیابیم؟

شاید یکی از بهترین جایگزین ها برای لامپ های رشته ای در حال حاضر لامپ های LED  باشد که انواع بسیار متفاوتی دارد. این لامپ ها با پیشرفت تکنولوژی به شیوه ای نو و کار آمد تولید شده اند. این لامپ ها نه تنها مصرف انرژی کمتر و بهینه تری را به نسبت رشته ای دارند بلکه طول عمر قابل توجهی را نیز دارا هستند. (در حدود ۲۰ سال)

همان طور که اشاره نمودیم این دسته از لامپ ها انواع بسیار متفاوتی دارند و بد نیست پیش از خرید آن ها نیم نگاهی به راهنمای خرید امروز مجله اینترنتی گویا آی تی داشته باشید.

واحد اندازه‌گیری “لومِن” به جای “وات”

به طور کلی تفاوت های بسیاری بین لامپ های رشته ای معمولی و لامپ های نوع LED  وجود دارد بنابراین شاید بهتر باشد دانسته های فعلی خود را درباره لامپ های رشته ای کنار بگذارید و مطالبی که قرار است در ادامه بیاید را جایگزین آن ها نمایید.

در مورد لامپ های رشته ای همواره از واحد اندازه گیری وات برای میزان روشنایی استفاده می نمودید اما قضیه در مورد LED  ها کمی متفاوت به نظر می رسد.

اغلب افراد بر این باورند که توان نشان دهنده میزان روشنایی لامپ است در حالی که این عدد بیانگر میزان انرژی مصرفی لامپ می باشد.

برای لامپ‌ های رشته‌ ای، یک رابطه پذیرفته‌ شده‌ میان وات و میزان روشنایی وجود دارد، اما برای ال ‌ای ‌دی ‌ها، واحد وات پیش ‌بینی دقیقی را برای میزان روشنایی لامپ ارایه نمی ‌کند. (نکته ‌ای که در مجموع وجود دارد این است که آن‌ ها انرژی کمتری را مصرف می‌ نمایند.)

به عنوان مثال می توان گفت یک لامپ ال ای دی با روشنایی مناسب در مقایسه با یک لامپ ۶۰ واتی تنها به میزان ۸ الی ۱۲ وات انرژی نیاز خواهد داشت.

البته نیازی نیست نگران محاسبات ریاضی برای بدست آوردن این اعداد باشید زیرا راهی برای تبدیل آن ها به هم وجود ندارد. بنابراین بایستی شکل دیگری از اندازه را جایگزین آن نمایید که لومن نام دارد.

لومن (lm) سنجشی واقعی از روشنایی یک لامپ را ارایه می ‌کند و مقداری است که شما می ‌بایست هنگام خرید لامپ ‌های ال‌ ای ‌دی‌ به آن توجه کنید. به عنوان یک مرجع، در اینجا نموداری برای تبدیل وات به لومن برای لامپ‌ های رشته‌ای و ال ‌ای ‌دی‌ قرار داده ایم.

led

همان طور که در جدول بالا مشاهده می کنید لامپ های رشته ای قادرند تا ۵ برابر وات بیشتری را نسبت به همان میزان لومن دارا باشند.

 انتخاب رنگ مناسب برای ال‌ ای ‌دی

led

لامپ های رشته ای معمولا با رنگ زرد تولید و عرضه می شوند اما در مورد لامپ های ال ای دی طیف رنگی گسترده ای وجود دارد. بر اساس رنگ های ارائه شده تتوسط شرکت فیلیپس بازه رنگی لامپ های ال ای دی قادر است شامل رنگ هایی چون بنفش، قرمز، سفید، زرد و بسیاری دیگر را نیز شامل شود. اما به طور حتم شما برای محیط زندگی خود به رنگ هایی چون سفید و زرد نیاز خواهید داشت تا همان طیف رنگی لامپ های رشته را شامل شود.

led

ترکیب رنگی لامپ های سفید گرم و سفید ملایم رنگی شبیه به رنگ زرد لامپ های رشته ای را پدید خواهند آورد و این در حالی است که رنگ سفید روشن نوری مشابه آن چه در مغازه ها مشاهده می کنید به شما خواهد داد.

اگر قصد دارید با این موضوع فنی ‌تر برخورد نمایید، روشنایی رنگ (دمای رنگ) با کِلوین سنجیده می‌ شود. هرچه این عدد کمتر باشد، روشنایی گرم‌ تری (زردتر) را شاهد خواهیم‌ بود. بنابراین، لامپ‌ های رشته‌ ای معمولی شما مقداری بین ۲۷۰۰ تا ۳۵۰۰ کلوین دارند. اگر رنگی که به دنبالش هستید این‌ گونه است، محدوده گفته‌ شده را در هنگام خرید لامپ ‌های ال ‌ای ‌دی در نظر داشته‌ باشید.

برای خرید لامپ ال ‌ای ‌دی هزینه بیشتری را پرداخت خواهید کرد

led

همانطور که گفتیم لامپ های ال ای دی در مصرف برق صرفه جویی بسیار زیادی می کنند. اما در زمان خرید هرگز انتظار قیمتی ارزان را نداشته باشید و بدانید که هرچند هزینه بیشتری را بایستی صرف خرید آن ها نمایید اما در واقع این کار یک سرمایه گذاری بزرگ برای آینده محسوب خواهد شد. البته با توجه به میزان رقابت در بازار فعلی هزینه های خرید تا حد زیادی کاهش یافته اما باز هم هزینه بیشتری را به نسبت لامپ های رشته ای باید متقبل شوید.

نکته: در صورتی که محلی که قصد تعویض لامپ های آن را دارید یک محل نسبتا بزرگ است قطعا در اولین قبض برق خود شاهد یک صرفه جویی بسیار زیاد خواهید شد.

مراقب لامپ‌ های ال ‌ای ‌دی فاقد کاهنده انرژی باشید

مدارات طراحی شده ال ای دی ها همواره دارای سوییچ های کاهنده سنتی خود نیست و در بعضی از مواقع لازم است سوییچ های جایگزینی را تهیه نمایید.

بیشتر کاهنده‌ ها، برای به کارگیری در لامپ‌‌ های رشته ‌ای طراحی شده‌ اند، که برای کاهش میزان برق فرستاده‌ شده به لامپ استفاده می ‌شود. کاهش میزان انرژی، روشنایی را کم می ‌کند. اما با دانش جدیدی که درباره ال ‌ای ‌دی‌ ها وجود دارد، هیچ ارتباط مستقیمی بین روشنایی آن و انرژی مصرف‌ شده وجود ندارد.

اگر که می ‌خواهید ال ‌ای ‌دی‌ شما مجهز به کاهنده باشد، باید یک از این دو مورد را انجام دهید: به دنبال لامپ ‌های ال‌ ای ‌دی‌ باشید که با کاهنده‌ های سنتی سازگارند، یا سوییچ کاهنده فعلی خود را با نمونه سازگار با ال ‌ای ‌دی‌ جایگزین نمایید.

این راهنما توضیح می ‌دهد که چرا برخی از ال ‌ای ‌دی‌هایی که به کاهنده متصل ‌اند، صدا تولید می ‌کنند.

زمان خرید ال ‌ای‌ دی ‌‌ها، این به شما کمک می ‌کند تا بدانید از چه نوع سوییچ کاهنده‌ ای باید استفاده بنمایید، اما اگر اطلاعی از آن ندارید (یا دنبال دردسر نیستید)، جستجوی ساده ‌ای را درباره ال ‌ای ‌دی‌ های سازگار با کاهنده ‌های لامپ‌ های ال ‌ای ‌دی انجام دهید.

نباید همه وسایل نوری از ال‌ ای ‌دی‌ ها استفاده کنند

همانطور که اشاره نمودیم لامپ های ال ای دی انرژی برق را کمتر به گرما تبدیل می کنند اما این موضوع به آن معنا نیست که آن ها اصلا گرما تولید نمی کنند و دلیل سرد بودن همیشگی آن ها این است که ال ای دی ها گرما را از طریق حفره های بخش پایینی خود خارج می کنند و این موضوع به افزایش طول عمر دستگاه نیز کمک شایان توجهی می کند.

اما مشکلی نیز در این لامپ‌ ها نهفته‌ است: لامپ راهی را برای خارج کردن گرمای ایجاد شده نیاز دارد. اگر یک لامپ‌ ال ‌ای ‌دی در جای محدودی قرار گرفته باشد، راهی برای خروج گرما وجود نخواهد داشت و با این کار موجب نابودی تدریجی آن خواهید شد.

به عنوان آخرین نکته بایستی اشاره نماییم در صورتی که قصد دارید از لامپ ال ای دی در محیطی نیمه بسته استفاده کنید بایستی نوعی از آن ها را برگزینید که استاندارد های لازم برای انجام این کار را داشته باشد.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *