آموزش تبدیل فرمت عکس به همراه حذف حاشیه های اضافی

آموزش تبدیل فرمت عکس به همراه حذف حاشیه های اضافی
  • 1395/10/14
  • زهرا معبودی
  • 0

حتما بسیار برایتان پیش آمده که تصویری با یک فرمت خاص را نیاز دارید. به عنوان مثال در حال پر کردن یک فرم استخدام اینترنتی هستید و نیاز با یک عکس از خودتان با فرمت .JPG دارید در حالی که عکسی که در اختیار دارید به عنوان مثال با فرمت .PNG می باشد. برای انجام این کار چه باید کرد؟ نگران نباشید، امروز قصد داریم یک روش بسیار ساده را بدون نیاز به نرم افزار های مختلف به شما بیاموزیم. با گویا آی تی همراه باشید.

برای تبدیل فرمت عکس ها ابزار ها و نرم افزارهای بسیاری موجود هستند. نرم افزارهایی که هم به صورت آنلاین در دسترس قرار می گیرند و هم مواردی که بر ریو بستر ویندوز قابل استفاده هستند. اما یکی از ساده ترین روش ها برای تغییر فرمت یک عکس استفاده از نرم افزار ویندوز Paint است که بر روی همه سیستم های ویندوزی نیز موجود می باشد.

برای انجام این کار بایستی بر روی عکس مورد نظر خود کلیک نموده و گزینه Open With و سپس Paint را انتخاب کنید. همچنین با انتخاب گزینه Edit  به صورت پیش فرض عکس مربوطه به وسیله برنامه Paint اجرا خواهد گردید.

پس از باز شدن برنامه به منوی file  مراجعه نموده و از آن جا گزینه Save as را برگزینید. پس از بردن نشانگر ماوس بر روی این گزینه، در سمت چپ چندین فرمت مختلف تصویر نمایان می شود که با کلیک بر روی هرکدام میتوانید تصویرتان را با آن فرمت دلخواه ذخیره کنید.

convert-picture

آموزش تبدیل فایل Jpg به PNGترنسپرنت:

در برخی از مواقع علاوه بر تمایل به تغییر پسوند یک فایل نیاز دارید تا پس زمینه آن را نیز حذف نمایید. برای این منظور نیاز به ابزار کاربردی فتوشاپ خواهیم داشت.

برای شروع از منوی File و سپس گزینه Open را انتخاب می نماییم. همچنین می توانید با فشردن کلید های ترکیبی Ctrl+O فایل Jpeg یا Jpg مورد نظر خود را باز نمایید.

به کمک ابزار کراپ بخش مربعی را از آن جدا کنید و سپس Enter بزنید.

transparent

در بخش سمت راست ابزار های فتوشاپ و در قسمت Layers می توانید لایه قفل شده را مشاهده نمایید. با دابل کلیک بر روی آیکون قفل، آن را باز نماید. با این کار می توانید یک فایل ترنسپرنت ایجاد نمایید.

transparent

تصویر زیر باز شدن قفل پس از دابل کلیک را نشان می دهد.

transparent

ابزار Quick Selection Tool را انتخاب نمایید.

transparent

با کمک این ابزار بخش هایی که تمایل به حذف شدن آن ها دارید انتخاب نمایید.(مشابه تصویر زیر)

transparent

پس از انتخاب کامل، اکنون می توانید  با کمک ابزار پاک کن (شکل زیر)، به راحتی بخش مورد نظر را پاک نمایید.

transparent

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید پس زمینه شطرنجی نمایاین می شود که نشان دهنده این است که این فایل در مسیر شفاف (ترنسپرنت) شدن قرار دارد.

transparent

اکنون به منظور ذخیره فایل از منوی File به زیر بخش Save for Web… بروید و بر روی آن کلیک کنید و صد البته شما می ‌توانید با کلید ترکیبی Alt+Shift+Ctrl+S مستقیماً این عمل را انجام دهید.

transparent

در پنجره باز شده در بخش راست و بالای آن دقت نمایید که فرمت ذخیره PNG-24 باشد که Transparency هم تیک خورده باشد.

در پایین پنجره دوباره می توانید اندازه تصویر نهایی را چک نمایید و سپس کلید Save را بزنید و سپس در پنجره باز شده در مکان مشخصی آن را ذخیره نمایید.

transparent

نظرات و دیدگاه های خود را درباره این مطلب با ما و دیگر کاربران گویا آی تی به اشتراک بگذارید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *