چگونه منوی راست کلیک را به دلخواه تنظیم کنیم؟

چگونه منوی راست کلیک را به دلخواه تنظیم کنیم؟
  • 1395/11/27
  • زهرا معبودی
  • 0

 

یکی از ابزارهای کاربردی در ویندوز، منوی راست کلیک است که در اکثر مکان ها وجود دارد و دسترسی ها را راحت تر می کند. در حال حاضر به وسیله ترفندهای نرم افزاری خوبی می توان این منو را شخصی سازی کرد و گزینه هایی را که با آن زیادتر کار دارید را در این منو وارد کنید.

در ادامه با آموزش این ترفندها با ما همراه باشید.

منوی راست کلیک را می توان یکی از مفیدترین منوها و ابزارها در محیط ویندوز دانست، منویی که به راحتی گزینه‌های خوبی را دم دستتان قرار می دهد، و با وجود آن نیازی ندارید که به منوهای اصلی و یا جاهای دورتر مراجعه کنید؛ اما یکی از مشکلاتی که منوی راست کلیک با آن در حال رو به روشدن است، فهرست بلند بالا شدن آن است، که با نصب نرم افزارها این روند طبیعی است اما با هدف اصلی خود منو، که جستجوی سریع و آسان است، تناقض جدی دارد و شاید کاربران نتوانند به راحتی گزینه خود را پیدا کنند. پس بهترین راهکار برای جلوگیری از این مشکل، استفاده از ابزار ویرایشگر است.

در ادامه مقاله ۴ ابزاری را که می توانند منوی راست کلیک را ویرایش کنند، بررسی می کنیم:

۱- نرم افزار Ccleaner

یکی از کاربردی ترین نرم افزارها و شاید پر طرفدارترین آنها، در زمینه پاک سازی حافظه، و اصلاح عملکردهای ویندوزتان نرم افزار سی کلینر است. با این نرم افزار و با محیط کاربر پسندی که دارد می توانید به راحتی خیلی از مشکلات ویندوز خود را، مثل ارور های زیاد، کاهش سرعت و ..با  بهبود رجیستری برطرف کنید، فایل های تکراری را پیدا و حذف کنید، نحوهه راه اندازی سیستم تان را بهینه کنید و..

این نرم افزار قابلیت خوب دیگری هم مثل ویرایش و شخصی سازی منوی راست کلیک دارد که کاربران کمتر از آن اطلاع دارند، و شما به راحتی می توانید بعضی از گزینه های این منو را حذف، اضافه و تغییر دهید.

برای شروع این کار با سی کلینر،  نرم افزار را دانلود کنید و بعد از اجرا کردن آن، در بخش سمت چپ بر روی گزینه tools کلیک کنید و از کادر باز شده روبرویی اش، Startup را انتخاب کنید و تگ Context Menu را باز کنید. الان لیست مواردی را که در منوی خود دارید می توانید ببینید و یا قرار دهید، آن ها را  فعال و یا غیر فعال و یا برای همیشه حذف کنید.

آموزش تنظیم دلخواه منوی راست کلیک

همچنین می توانید از ویژگی خوب رجیستری برای یکی از زیرگزینه‌های منو استفاده کنید، برای این‌کار در همین پنل، بر روی آن مشخصه راست کلیک کنید و سپس گزینه ” Open in RegEdit ” را کلیک کنید.

۲-   دومین نرم افزار Easy Context Menu

برای کار با این نرم افزار، نیاز ندارید که اپلیکیشن خاصی را نصب کنید. این فایل به صورت اجرایی یا  exe در دسترس قرار دارد، و می توانید با اجرای آن به طور مستقیم بر روی منوی راست کلیک خودتان تغییرات زیادی را ایجاد کنید.

برای شروع کار با توجه به نسخه ۳۲ یا ۶۴ بایتی ویندوزتان، آن را از وب سایت رسمی ایرانیان درسایت http://www.sordum.org/7615/easy-context-menu-v1-6/ دانلود کنید.

همان طور که در محیط ساده ایزی کانتکست می بینید، فقط کافیست که موارد پیشنهادی لیست را با برداشتن و گذاشتن یک تیک انتخاب کنید؛ نهایتا برای اعمال تغییرات می‌توانید بر روی آیکن Apply Changes ( که در نواربالا قرار دارد) کلیک کنید.

آموزش تنظیم دلخواه منوی راست کلیک

همان طور که در تصویر زیر می بینید در شاخه Folder Context Menu، زیر گزینه Take Ownership را انتخاب کردم و بعد روی آیکنApply کلیک می کنم.

آموزش تنظیم دلخواه منوی راست کلیک

الان با کلیک راست بر روی هر پوشه ای، می توانید تغییرات جدید را ببینید.

آموزش تنظیم دلخواه منوی راست کلیک

اگر بخواهید گزینه ایی را از منوی راست کلیک خود، حذف کنید به نرم افزار ایزی بروید و از منوی File آن گزینه ContextMenu Cleaner را انتخاب کنید.

آموزش تنظیم دلخواه منوی راست کلیک

در پنجره ایزی کلینر باز شده، زیر گزینه ای را که می خواهید حذف شود را انتخاب کرده و سپس آن را با کلیک بر روی Disable پاک کنید.

آموزش تنظیم دلخواه منوی راست کلیک

۳-   سومین نرم افزار، MenuMaid

سومین نرم افزاری که با آن به راحتی می توانید منوی خود را مدیریت کنید، منو مید است.

این نرم افزار را از سایت مربوطه یا کلیک بر این لینک دانلود کنید.

بعد از اجرای آن، می توانید مشخص کنید که منو را از طریق کدام یک از محیط هایی اینترنت اکسپلورر و یا ویندوز اکسپلورر می خواهید ویرایش کنید.

بعدا برای انتخاب یا عدم انتخاب آن آیتم می توانید تیک آن را بردارید و یا بگذارید.

آموزش تنظیم دلخواه منوی راست کلیک

برای مثال بیایید گزینه ” Convert to PDF in Foxit Reader ” را در منوی راست کلیک غیر فعال کنیم.

آموزش تنظیم دلخواه منوی راست کلیک

برای انجام این کار فقط نرم افزار مید را اجرا کرده و تیک گزینه Convert to PDF in Foxit Reader را برمی داریم.

آموزش تنظیم دلخواه منوی راست کلیک

همانطور که می بینید دیگر این زیر گزینه در منوی راست کلیک وجود ندارد.

۴-   چهارمین نرم افزار، ContextEdit

این نرم افزار هم یکی از نرم افزار های بسیار کاردی و قدیمی در زمینه ویرایش منوی راست کلیک است؛ علاوه بر قابلیت های سه نرم افزار دیگر، با این نرم افزار می توانید که در منوی راست کلیک خود برای هر زیر گزینه، تعیین کنید که گزینه مورد نظر در محیط ویندوزی (Context menu handler) برایتان اجرا شود و یا محیط تحت داس (Shell Commands). مازاد بر گزینه هایی که برنامه به شما برای اضافه کردن در منو معرفی می کند، شما می توانید گزینه های اختصاصی خود را هم به منو اضافه کنید.

گزینه هایی که کانتکست ادیت به شما پیشنهاد می دهد بر اساس نوع پسوند فایل مرتب شده هستند و به این ترتیب شما م یتوانید از فایل های مشابه با ویژگی های توسعه یافته مختلفی روبه رو باشید.

از لینک زیر برنامه را دانلود و نصب کنید:

 برای دانلود کلیک کنید

بعد از اجرای آن قدیمی به نظر می رسد ولی هیچ نگرانی و سختی ندارد، بهترین گزینه ها و مدیریت را با این نرم افزار می توانید انجام دهید.

برای شروع ابتدا نوع فایل و پسوند خود را در لیست انتخاب کنید تا هم خانواده های آن هم برای شما نشان داده شود.

آموزش تنظیم دلخواه منوی راست کلیک

برای نمونه کار، می خواهیم از همه منوهای راست کلیک فایل ها، زیرگزینه های Open in new Window»  و  «Pin to Start»را حذف کنیم.

آموزش تنظیم دلخواه منوی راست کلیک

پس ابتدا مشخص می کینم که می خواهیم با نوع فایل‌ها کار کنیم، برای اینکار در فهرست  Select extension or file type کلمه Folder را سرچ می کنیم و بعدآن را انتخاب می کینم.

حالا به راحتی گزینه های  «open new window» و  «Pin to Start Screen»را از حالت انتخاب خارج می کنیم .

 

بعد بر روی دکمه exit  کلیک کرده و به راحتی این تغییرات اعمال می شوند.

آموزش تنظیم دلخواه منوی راست کلیک

آموزش تنظیم دلخواه منوی راست کلیک

 

برای اینکه بتوانید گزینه هایی مازاد بر برنامه کانتکست را در منوی خود داشته باشید باید در خط فرمان آن ها را بسازید، بهمین منظور در قسمت Shell Commands، گزینه new را انتخاب کنید.

بدین صورت می توانید به راحتی منوی راست کلیک خود را تغییر دهید. برای تغییر این منو اگر راه کار یا تجربه موفقی دارید آن را با گویا آی تی در میان بگذارید و این مطلب را روی شبکه های اجتماعی نشر دهید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *