چطور بفهمیم که چه کسانی از اینترنت وای فای ما استفاده می کنند؟

چطور بفهمیم که چه کسانی از اینترنت وای فای ما استفاده می کنند؟
  • 1396/8/19
  • محمدرضا مرتضایی
  • 0

شاید همیشه این سوال در ذهن شما باشد که آیا راهی وجود دارد که متوجه شویم کسی از شبکه وای‌فای ما استفاده می کند؟ و هم چنین در مورد میزان مصرف ترافیک اینترنت خود مطمئن نباشید، یعنی ترافیک مصرفی اینترنت، بیش‌تر از مصرف شما است. در این صورت ممکن است بدون اطلاع شما کسی در حال استفاده از اینترنت شما باشد. ما در این مقاله آموزشی برنامه‌ هایی را در سیستم عامل های مختلف به شما معرفی می کنیم که برای شما لیست دستگاه های متصل به مودم را نمایش می دهند.

گویا آی تی – نرم ‌افزار Wireless Network Watcher، نرم ‌افزار رایگان و سبکی است که برای سیستم عامل ویندوز طراحی شده است. شما از طریق این برنامه می توانید کلیه دستگاه های متصل به مودم را شناسایی کنید و اطلاعاتی مانند Mac Address ،نام دستگاه های متصل شده، آی‌پی‌ دستگاه های متصل به مودم و زمان و تاریخ اتصال آن ها را مشاهده نمایید. این نرم ‌افزار می تواند این اطلاعات را در قالب‌ فایل های HTML, XML, CSV و فایل های متنی در اختیار شما قرار دهد. شما توسط این نرم ‌افزار در هر لحظه می توانید متوجه اتصال سیستم های جدید شوید.

استفاده از Wirelless Network Watcher بسیار ساده است، پس از نصب آن کافی است بر روی علامت Play کلیک کنید، تا این نرم‌ افزار برای شما جستجو را آغاز کند و در آخر پس از پایان فرایند جستجو، لیست دستگاه های متصل به مودم را به شما نشان می دهد.

این برنامه را می توانید به صورت رایگان از سایت رسمی nirsoft، توسعه‌دهنده این ابزار، دانلود نمایید.

نرم افزار رایگان Who’s On My Wifi نیز برای ویندوز طراحی شده است. شما با استفاده از این نرم افزار می توانید متوجه شوید که چه دستگاه هایی به شبکه شما متصل هستند. این نرم‌ افزار آدرس آی‌پی، آدرس مک و نام دستگاه های متصل به شبکه شما را نمایش می دهد. این نرم ‌افزار را می توانید به صورت رایگان از این سایت دانلود کنید و پس از نصب آن، با انتخاب گزینه Scan Now خواهید توانست کلیه دستگاه های متصل به مودم خود را شناسایی نمایید.

شما در مک‌بوک‌ هم می توانید از نرم افزار “Who’s On My Wifi” استفاده کنید. جالب است بدانید که اپلیکیشن “Who’s On My Wifi” برای پلتفرم های اندروید و “iOS” نیز عرضه شده است. این اپلیکیشن را می توانید به صورت رایگان از گوگل‌ پلی و اپل‌ استور دانلود کنید.

اپلیکیشن Fing – Network Tools، اپلیکیشن رایگان و ساده‌ای است که برای سیستم عامل اندروید طراحی شده است. این اپلیکیشن لیست دستگاه هایی را که از وایرلس شما استفاده می کنند، نمایش می دهد. شما با انتخاب هر دستگاه می توانید آدرس آی پی آن دستگاه در شبکه، مک آدرس و سایر مشخصات دستگاه را مشاهده کنید. این اپلیکیشن هم چنین امکان پینگ گرفتن از یک آدرس آی‌پی خاص و trace route را در اختیار شما قرار می دهد. برای دانلود این اپلیکیشن به گوگل‌ پلی مراجعه نمایید.

اپلیکیشن Home WiFi Alert، ابزاری مهم و کاربردی است که شما به کمک آن می توانید کنترل کنید که چه کسانی در حال استفاده از شبکه وای‌فای شما هستند و هم چنین دسترسی مودم خود را برای کسانی که نمی خواهید به مودم شما متصل باشند قطع کنید. برای قطع کردن اتصال به مودم، کافی ا‌ست روی گزینه Block در کنار مشخصات آن دستگاه کلیک کنید. این اپلیکیشن کلیه دستگاه های متصل به شبکه را با نوع آن ها (تلفن هوشمند، لپ‌تاپ و یا تبلت) را برای شما مشخص می کند. این اپلیکیشن را می توانید به صورت رایگان از گوگل‌ پلی دانلود کرده و استفاده کنید.

به عنوان آخرین نکته بد نیست بدانید که شما از طریق وارد شدن به قسمت تنظیمات مودم و در بخش wireless clients هم می توانید به لیست دستگاه های متصل به مودم برسید. مودم های مختلف تنظیمات مختلفی دارند ولی معمولا این اطلاعات در بخشی به ‌نام wireless clients نمایش داده می شود.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *