چه اسباب بازی هایی برای فرزند شما مناسب هستند

چه اسباب بازی هایی برای فرزند شما مناسب هستند
 • 1400/6/18
 • مجید جعفری
 • 0

اسباب بازی‎‌ از جمله ابزارهای بسیار تأثیرگذار در زندگی کودکان است که می‌تواند سبب ارتقای فکری و جسمی آن‎‌ها شود؛ از این‌رو انتخاب درست این لوازم برای کودکان از اهمیت بالایی برخوردار بوده و نیازمند تحقیق و بررسی بیشتر می‌‎باشد. زیرا در صورت انتخاب صحیح اسباب بازی می‌توان او را در مسیر درست زندگی و بهره‎‌مندی از توانایی‎‌های مختلفش و رشد این توانایی‌‎ها سوق داد. بنابراین نیاز است والدین در خرید اسباب بازی‎‌‎های کودکان خود تأمل کرده و اهتمام و دقت بیشتری را صرف این کار نمایند.

زندگی کودکان در بازی‎‌هایشان و دنیای اسباب بازی‌هایشان خلاصه می‌شود. از این‌رو می‌توان بسیاری از مطالب آموزشی را در حین بازی از طریق اسباب بازی‎‌های مناسب به آن‎‌ها یاد داد و موجب پرورش خلاقیت و استعدادهایشان شد. خوشبختانه بسیاری از تولید کنندگان اسباب بازی مباحث آموزشی را در لوازم تولیدی خود به کار گرفته و به واسطه‎‌ی این لوازم سعی در آموزش مسائل مختلفی چون اشکال هندسی، تحلیل مسائل و… را دارند.

اهمیت انتخاب اسباب بازی‎‌های مناسب

اهمیت انتخاب اسباب بازی و نقشی که در زندگی کودکان دارند یکی از مسائل بسیار مهمی است که والدین می‌‎بایست در خصوص آن مطالعه‎‌ی بیشتری انجام دهند. از این‌رو توصیه می‌شود که این مسئله را جدی گرفته و کودکان خود را از طریق اسباب بازی‌‎هایی که دارند برای حضور در اجتماع و مقابله با مسائل مختلفی که در زندگی اجتماعی و در ارتباط با دیگران وجود دارد آماده نمایید.

 • تقویت هوش کودک؛ یکی تأثیرات فوق‌‎العاده‌ی بازی‌‎ و اسباب بازی تقویت هوش کودکان از طریق به چالش کشیدن آن‎‌ها در مسائل مختلف می‌‎باشد. به همین دلیل معمولاً کودکانی که بازی‎‌های متنوعی را به صورت مکرر انجام داده‌‎اند، نسبت به دیگر کودکانی که از اسباب بازی‌‎های مختلفی بهره‌مند نیستند و یا بازی‎‌های متنوعی را انجام نداده‎‌اند، از قدرت درک بالاتری برخوردار بوده و در نتیجه در هنگام مواجه با مشکلات متعدد و مختلف به خوبی از فکر و هوش خود در حل مسائل و ایجاد راهکارهای خلاقانه استفاده می‌کند.
 • آماده سازی کودک برای حضور در اجتماع؛ همان طور که می‌دانید افراد در یک زندگی اجتماعی و در محیط کار و یا بیرون و حتی در ارتباط ساده با دیگران با چالش‎‌‌‎های مختلفی روبرو می‌شوند که موفقیت در این چالش‎‌ها نیازمند تکرار و تمرین فراوانی است که از زمان کودکی در قالب بازی‌‎های متعدد می‌‎بایست صورت گرفته باشد. از این‌رو والدین با انتخاب اسباب بازی مناسب و صحیح می‌توانند مهارت حضور در اجتماع و ارتباط با دیگران را به کودکان خود آموزش داده و حتی آن‎‌ها را برای پذیرش شکست و ناکامی‌‎هایی که در زندگی بارها و بارها ممکن است با آن روبرو شوند آماده سازند.
 • کمک به تقویت مهارت‌‎های جسمی؛ نکته‌‎ی مهم دیگری که در خصوص اهمیت انتخاب لوازم بازی کودکان مطرح می‌شود این است که معمولاً کودکانی که تمام وقت خود را برای انجام بازی‎‌های یکسان و نشستنی چون بازی با کامپیوتر و یا گوشی موبایل صرف می‌کنند نمی‌توانند به اندازه‌‎ی کودکان و فرزندانی که تنوع بالایی در بازی‌‎های خود تجربه کرده و توانایی جسمی خود را از طریق بازی‌های مختلف تقویت کرده‎‌اند، در رشته‌‎های مختلف ورزشی موفقیت کسب نمایند.

 • مهارت صحبت کردن در اجتماع؛ یکی دیگر از مسائلی که می‌تواند به واسطه‎‌ی بازی در کودکان تقویت شود مهارت صحبت کردن در اجتماع می‌‎باشد. در واقع با خرید اسباب بازی گروهی و دسته جمعی می‌توان به گونه‌‎ای بهتر کودک خود را برای ارتباط و تعامل با دیگران آماده نمود تا وی در بزرگسالی برای حضور در جمع و صحبت کردن در اجتماع هراس نداشته و با اعتماد به نفس بالایی با دیگران ارتباط برقرار کند. در حقیقت بازی‎‌های گروهی و دسته جمعی را می‌توان یک گام بزرگ برای تقویت مهارت زبانی کودکان خود دانست که به واسطه‎‌ی آن کودکان از حالت تدافعی و خجالتی که دارند بیرون می‌‎آیند و با دیگران تعامل و ارتباط بیشتری برقرار می‌کنند.
 • تقویت علمی؛ استفاده از اسباب بازی فکری و کارتی و ساختنی و…. در جهت افزایش میزان اطلاعات عمومی و علمی کودکان یکی روش‌‎های بسیار تأثیرگذار در ماندگاری این اطلاعات در ذهن کودکان و آماده سازی آن‎‌ها برای فعالیت بهتر در مدرسه و افزایش سرعت یادگیری مسائل مختلف می‎‌باشد. به همین خاطر توصیه می‌شود که همواره اسباب بازی‎‌های علمی که به آموزش اعداد، رنگ‎‌ها، حیوانات و مسائلی از این قبیل می‌‎پردازد را در میان دیگر اسباب بازی‎‌های کودک خود بگنجانید و تقویت و رشد علمی کودکان خود را از خانه شروع کنید.

انواع اسباب بازی‎‌های مناسب برای کودکان

همان طور که می‌دانید با ورود به اسباب بازی فروشی‎‌ها با تنوع بالایی از این محصولات روبرو خواهید شد که انتخاب مناسب‌‎ترین گزینه از میان این حجم از تنوع و گسترد‎گی گاهی دشوار خواهد بود. از این‌رو نیاز است تا برای خرید و انتخاب بهترین اسباب بازی‌‎ها تسلط بیشتری در خصوص دسته بندی این محصولات و انواع آن داشته باشیم.

 • عروسک‌‎ها؛ عروسک‎‌ از جمله گروه‌‎های محبوب در بین اسباب بازی‎‌ها بوده که معمولاً از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند. بسیاری از کودکان به واسطه‎‌ی این عروسک‎‌ها در دنیای خیالی خود غرق شده و شروع به داستان پردازی و ایجاد خلاقیت می‌کنند. از این‌رو انتخاب عروسک برای کودکانی که علاقه‎‌ی زیادی به دنیای فانتزی و حتی حس مسئولیت‌پذیری دارند گزینه‌‎ی بسایر مناسبی خواهد بود.
 • بازی‌‎های فکری؛ بازی فکری از دیگر محصولات موجود در فروشگاه‌‎های لوازم بازی است که افراد متفاوت با گروه سنی مختلفی می‌توانند به خرید و انجام این بازی اقدام نمایند. این بازی‎‌ها معمولاً گروهی هستند و به ایجاد تعامل بهتر کودکان و نوجوانان با دیگران کمک خواهند کرد؛ به گونه‎‌ای که حتی فرزندان خجالتی می‌توانند با انجام این بازی‎‌ها بیشتر در جمع حضور پیدا کنند و با افراد بیشتری به صحبت و برقراری ارتباط بپردازند.
 • اسلحه و تفنگ؛ از دیگر اسباب بازی‎‌هایی که کودکان علاقه‎‌ی وافری به آن نشان می‌دهند اسلحه‌‎ها و تفنگ‎‌ها می‎‌باشند. از آنجایی که این وسایل ممکن است در ترویج خشونت تأثیرگذار باشند، در خرید این گونه وسایل همیشه اختلاف نظر وجود دارد. به همین دلیل این والدین هستند که می‌‎بایست با توجه به علاقه‌‎ی‎‌ کودکان خود به تصمیم‌گری در خصوص خرید این گونه ابزارها بپردازند. بنابراین اگر تمایل به خرید اسباب بازی تفنگ و اسلحه دارید توصیه می‌کنیم که مراقب باشید تا جنبه‎‌ی خشونت در کودکانتان تقویت نشود.

برای تهیه و خرید اسباب بازی مناسب کودکان خود و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این موضوع می‌توانید به سایت رنگ به رنگ عرضه کننده‌‎ی انواع اسباب بازی‌‎ها برای کودکان و نوجوانان مراجعه نمایید. این فروشگاه با عرضه‎‌ی محصولات با کیفیت و قیمت مناسب و ذکر مشخصات هر محصول سعی در افزایش اطلاعات والدین و انتخاب بهترین لوازم بازی برای کودکان دارد. بنابراین اگر علاقمند به مطالعه‌‎ی مقالات آموزشی متفاوت هستید و به دنبال خرید اینترنتی و امن لوازم بازی هستید سایت رنگ به رنگ با آدرس اینترنتی rangberang.co می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.