۵ نکته حیاتی برای انتخاب بهترین نرم افزار CRM

۵ نکته حیاتی برای انتخاب بهترین نرم افزار CRM
  • 1400/7/18
  • مجید جعفری
  • 0

نرم افزار CRM در ابتدا برای کمک به کسب و کارها و حفظ روابط خوب با مشتریان قدیمی و جدید طراحی شد. اما با گذشت زمان این نرم افزار از یک سیستم مدیریت تماس ساده فراتر رفته و اکنون به یک ابزار کارآمد و جامع برای مدیریت فروش، بازاریابی، حسابداری، مدیریت تامین کنندگان و سایر اطلاعات عملیاتی تبدیل شده است.

در زمینه رشد کسب و کار، نرم افزار CRM دانا قادر است در پیدا کردن سرنخ ها، پیگیری مشتریان بالقوه و تقویت آنها در پایپ لاین فروش به شما کمک کند.سی آر ام همچنین برای حفظ وفاداری مشتری اطلاعات مهم را ذخیره می کند و با ارائه تجربه ای شخصی سازی شده به مشتریان و پشتیبانی عالی از آنها، فروش را افزایش می دهد.

اگر برای انتخاب یک CRM مناسب با سازمان خود وقت و سرمایه کافی را اختصاص ندهید به احتمال زیاد در حال حاضر یا آینده نزدیک با مشکلات عدیده ای مواجه خواهید شد.

چرا انتخاب نرم افزار CRM مناسب مهم است؟

انتخاب بهترین نرم افزار CRM از آنجایی حائز اهمیت است که تغییر CRM در آینده از نظر مالی و زمانی پر هزینه خواهد بود. اجازه بدهید ابتدا به نیروی انسانی و زمان مورد نیاز برای راه اندازی یک سی آر ام جدید اشاره بکنیم.

وقتی قرار است به یک CRM جدید کوچ کنید، پیاده سازی، ادغام اطلاعات و آموزش به کاربران جدید همگی فرآیندهای زمان بری هستند که به کسب و کار شما تحمیل می شود. البته نیازی نیست نگران باشید، چرا که اگر از همان ابتدا یک نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان مناسب با کسب و کارتان را انتخاب کنید نتیجه ای جز موفقیت در انتظارتان نخواهد بود.

اما مهم این است که بتوانید بهترین گزینه را با توجه به شرایط کسب و کارتان انتخاب کنید. بدین ترتیب پس از پیاده سازی CRM فقط بر روی روش های افزایش درآمد متمرکز خواهید شد. در این مقاله به بررسی ۵ خطر و نکته حیاتی برای انتخاب CRM مناسب اشاره می کنیم که با توجه به آنها به احتمال زیاد انتخاب خیلی خوبی خواهید داشت.

۱- API ها

API ها برنامه های مبتنی بر وبی هستند که امکان تعامل اپلیکیشن ها با سایر سیستم ها را میسر می کنند. در واقع API یک واسط است که از ادغام و یکپارچه سازی اطلاعات پشتیبانی می کند. متاسفانه تمام ای پی آی ها به صورت یکسان ساخته نشده اند. اگرچه اکثر سی آر ام ها ادعای بهره گیری از ای پی آی های مناسب را دارند، اما واقعیت این است که ادغام سازی اطلاعات با راهکارهای رایج و شناخته شده بازار همیشه ممکن نیست.

۲- قابلیت گسترش و مقیاس پذیری

نرم افزارهای CRM برای سازمان شما یک سرمایه گذاری به حساب می آیند. وقتی پلتفرم های مختلف CRM را بررسی می کنید باید به آینده هم توجه داشته باشید. CRM انتخابی نه تنها باید با نیازهای اطلاعاتی فعلی شما هماهنگ باشد بلکه برای رشد آینده کسب و کارتان، مقیاس پذیری لازم را ارائه دهد.

۳- هزینه پیاده سازی سی آر ام

برای ارزیابی بهترین گزینه CRM از نظر هزینه، زمان لازم برای پیاده سازی فقط نیمی از ماجرا است. هزینه مالی در اینجا از اهمیت بالاتری برخوردار است. اکثر راهکارهای CRM برای کسب و کارهایی با ابعاد مختلف، پلن های متفاوتی را ارائه می دهند. اما باید بدانید که گاهی اوقات پرداخت هزینه اشتراک به صورت ماهیانه یا سالیانه ممکن است هزینه های به مراتب بیشتری که برای پیاده سازی صرف می کنید را از چشم شما دور کنند!

اگر یک کسب و کار نسبتا بزرگ هستید ممکن است این سرمایه گذاری مناسب باشد، اما این هزینه ها فشار زیادی را به کسب و کارهای کوچک تر وارد می کند.

۴- آموزش نرم افزار CRM

آیا برای استفاده از نرم افزار CRM فقط یک سند راهنما به شما ارائه شده است؟ اگر این طور است باید بگوییم که متاسفانه امکان بهره گیری از بسیاری از پتانسیل های CRM را نخواهید داشت! هنگام انتخاب یک سی آر ام مناسب باید به سیستم آموزشی آن نیز دقت کنید.

شرکت ارائه کننده نرم افزار علاوه بر آموزش اولیه، باید با ایجاد چهارچوب های مشخص، از استفاده نادرست از CRM که به خطاهای اطلاعاتی و در نتیجه بینش های اشتباه منتهی می شود، جلوگیری کند.

۵- امنیت و قابلیت اطمینان

پنجمین مورد، مهمترین نکته ای است که باید به آن توجه داشته باشید. آیا پلتفرم انتخابی از یک نقشه برای نفوذها و عدم دسترسی های احتمالی بهره می‌ برد؟ پلتفرم های CRM باید برنامه ریزی ها و فرآیندهای مشخصی را برای مقابله با این مشکلات داشته باشند تا سرویس دهی آنها همیشه میسر باشد و شما به اطلاعات مهمتان دسترسی داشته باشید.

در بازار CRM با گزینه های مختلفی مواجه هستید، اما با مشخص کردن جایگاه فعلی و آینده کسب و کارتان و البته توجه به نکات حیاتی در این مطلب، می توانید گزینه های خود را محدود و در نهایت بهترین مورد را انتخاب کنید و همیشه به یاد داشته باشید قبل از خرید نرم، از دموی رایگان CRM استفاده کنید تا با اطمینان بیشتری انتخاب کنید.

 

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *