طراحی سایت با هوش مصنوعی امکان‌پذیر است؟

طراحی سایت با هوش مصنوعی امکان‌پذیر است؟
 • 1402/8/2
 • گویا آی تی
 • 0

طراحی سایت با هوش مصنوعی به‌عنوان یک روش فوق­العاده منحصربه‌فرد و نوین در دنیای دیجیتال امروز تلقی می‌شود. پیش از هر چیزی باید به توضیح این موضوع بپردازیم که منظور کلی از هوش مصنوعی در واقع مجموعه‌ای از الگوریتم‌ها و فناوری‌های به‌روز و جدید است که به طور خودکار و کاملاً هوشمندانه در برخی موارد به‌جای انسان تصمیم گرفته و کار می‌کند. هوش مصنوعی از این قابلیت برخوردار است تا در برخی فرایندهای متفاوت طراحی سایت شامل خودکارسازی و تکرارپذیری به‌درستی عمل کند یا حتی به کمک الگوریتم‌های موجود و شبکه‌های عصبی هوش مصنوعی به‌راحتی قالب‌ها و طرح‌های پایه را تولید کنید. علاوه بر این مورد، هوش مصنوعی نقش بسیار مهم و حائز اهمیتی در تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و همچنین بهینه‌سازی‌کردن رابط کاربری به همراه دارد.

در این میان باید توضیح دهیم که روی کار آمدن هوش مصنوعی اختلالی در کار و نقش طراحان وب‌سایت ایجاد نکرده و هنوز هم طراحان سایت نقش پررنگی در این زمینه دارند. هر یک از افرادی که در زمینه طراحی وب‌سایت مشغول به فعالیت هستند باتوجه‌به تجربه و مهارت بالا به ایده‌پردازی خلاقانه، اعمال استعدادهای هنری و غیره می‌پردازند. پس به همین دلیل هوش مصنوعی فقط در برخی از جنبه‌های طراحی وب‌سایت می‌تواند مؤثر باشد.

 

طراحی سایت با هوش مصنوعی

منظور از طراحی سایت با هوش مصنوعی چیست؟

طراحی سایت به کمک هوش مصنوعی در ایجاد و بهبود فرایند وب‌سایت مدنظر کاربرد دارد. به کمک الگوریتم‌های موجود و مدل‌های یادگیری ماشین، هوش مصنوعی این قابلیت را در اختیار دارد تا به‌صورت کاملاً خودکار تمام الگوها و مدل‌های طراحی شده را شناسایی و با درنظرگرفتن خواسته مشتری یک وب‌سایت فوق‌العاده مناسب ایجاد کند. علاوه بر این مورد، نقش مهم و حائز اهمیتی در بهبود عملکرد و تجربه کاربران نیز به دنبال دارد. این موارد شامل ایجاد تغییرات در طرح صفحات یا حتی کمک برای به‌دست‌آوردن رتبه مناسب و برتر در گوگل است.

آیا می‌توان به کمک هوش مصنوعی به طراحی سایت پرداخت؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم بله در حال حاضر الگوریتم‌هایی که هوش مصنوعی در اختیار دارد قادر به تولید طرح‌های متفاوتی از وب‌سایت با درنظرگرفتن داده‌ها و الگوهای موجود است. لازم به ذکر است بیان کنیم الگوریتم‌های مدنظر قادر هستند به کمک نمونه‌های طراحی شده از سوی انسان، چهارچوب کلیسایت را بسازند و پس از آن با بهره‌گیری از الگوریتم‌های یادگیری ماشین، تغییرات لازم را ارائه دهند. اما درهرصورت هنوز هم انسان نقش بسیار مهمی در فرایند طراحی وب‌سایت به دنبال دارد و نمی‌توان کاملاً به هوش مصنوعی اکتفا کرد.

همچنین باید اشاره نمود که طراحی سایت با هوش مصنوعی نمی‌تواند نیاز کسانی که سایتی شخصی‌سازی شده می‌خواهند را برآورده کنند. در حال حاضر با تکنولوژی‌های امروزی، نمی‌توان انتظار طراحی سایت اختصاصی را به تنهایی از هوش مصنوعی داشت.

مزیت‌های طراحی سایت با هوش مصنوعی کدام‌ها هستند؟

قطعاً طراحی سایت با هوش مصنوعی یک سری مزیت‌ها و ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فرد به دنبال دارد که ممکن است همه افراد به‌خوبی از آن اطلاع نداشته باشند. ما در ادامه قصد داریم به توضیح این مزایای ویژه بپردازیم.

 • صرفه‌جویی در موارد متعددی همچون زمان و هزینه

طراحی سایت به کمک هوش مصنوعی این قابلیت را در اختیار طراحان سایت قرار می‌دهد تا با سرعت بالاتر و کاملاً دقیق سایت‌های مدنظر را طراحی کنند. طراحی یک وب‌سایت شامل مراحل مختلف و ویژه‌ای می‌شود و کد برنامه‌نویسی‌های متفاوتی نیز برای آن به کار گرفته خواهد شد. در این میان هوش مصنوعی با در اختیار داشتن کدهای برنامه‌نویسی مختلف کاهش چشمگیری در زمان و هزینه طراحی سایت ایجاد می‌کند. البته توجه داشته باشید که این امر برای برخی از سایت‌های ساده قابل‌استفاده است و در برخی موارد که سایت مدنظر با پیچیدگی روبرو می‌شود، یک سری مشکلات به وجود می‌آید که این موارد تنها به دست افراد خبره در زمینه طراحی سایت رفع خواهد شد.

 • بهبودیافتن تجربه کاربری

با درنظرگرفتن این مورد که هوش مصنوعی دسترسی کاملی به انواع مختلفی از روش‌های کدنویسی و الگوهای مختلف دارد، به طراحان سایت کمک می‌کند تا موفق به طراحی وب‌سایت‌هایی شوند که بهبود تجربه کاربری را به دنبال دارد. در چنین شرایطی کاربران بدون هر دغدغه‌ای و با سرعت بالاتری به تمام اطلاعات موردنیاز خود دسترسی پیدا خواهند کرد.

 • پاسخگوی مناسب نیاز مشتریان

یکی دیگر از مزیت‌ها و قابلیت‌های هوش مصنوعی برای طراحی سایت این است که به کمک الگوریتم‌های خودکار به پاسخ و رفع تمام نیاز مشتریان می‌پردازد. این قابلیت باعث خواهد شد که تمام سایت‌های طراحی شده به کمک هوش مصنوعی قادر به رفع نیازها و ارائه امکانات پیشرفته برای مشتریان باشند.

طراحی سایت بیت بلکس

 • بهبود سئو

طراحی سایت با هوش مصنوعی در بهبود سئو سایت نقش بسیار ویژه و منحصربه‌فردی به اجرا می‌گذارد. دلیل این مورد نیز این است که هوش مصنوع کمک می‌کند تا طراحان سایت از بهترین الگوها و الگوریتم‌ها طراحی جهت راه‌اندازی سایت استفاده کنند که تمامی این موارد سرعت و بهبود سئوی یک سایت ساده را به دنبال دارد.

 • به‌دست‌آوردن تخصص و تجربه

هوش مصنوعی قادر است به تمام توسعه‌دهندگان و افرادی که در زمینه طراحی وب‌سایت فعالیت می‌کنند کمک کند تا تجربه و تخصص بیشتری در این زمینه به دست آورند.

 • امکان طراحی انواع سایت‌ها

هوش مصنوعی به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید کسب‌و‌کار خود را گسترش دهید و به مخاطبان جدیدتان بشناسید. طراحی سایت رستورانی ، فروشگاهی، آموزشی، خدماتی و…، همه و همه به کمک هوش مصنوعی قابل انجام هستند.

آیا طراحی سایت به کمک هوش مصنوعی معایبی هم دارد؟

در زمینه طراحی سایت و راه‌اندازی آن مراحل مختلفی وجود دارد و ابزارهای متفاوتی به کار گرفته می‌شود که هر یک مزایا و معایب خاص خود را به دنبال دارند و این موضوع شامل هوش مصنوعی نیز خواهد شد. برخی از معایب طراحی سایت به کمک هوش مصنوعی عبارت‌اند از:

 • کیفیت محتوای ارائه شده و طراحی سایت

نتایجی که از طراحی سایت به کمک هوش مصنوعی به دست می‌آید ممکن است کیفیت پایین‌تری نسبت به توسعه دستی داشته باشد.

 • نیاز به آموزش و تنظیم

سیستم‌های هوش مصنوعی به آموزش و تنظیم مراحل مختلف احتیاج دارند تا از این طریق امکان ارائه یک نتیجه مطلوب فراهم شود. این مورد فوق­العاده زمان‌بر و پیچیده است و وقت بسیار زیادی از افراد می‌گیرند.

 • عدم برخورداری از تفکر انسانی به طور کامل

هوش مصنوعی هنوز خلاقیت و تفکر کامل انسانی ندارد. افراد متخصصی که در زمینه طراحی سایت مشغول به فعالیت هستند به‌خوبی می‌دانند که در برخی جنبه‌های طراحی سایت فقط تخصص و خلاقیت انسان می‌تواند کار را جلو ببرد. اگر این موضوع توسط هوش مصنوعی پوشش داده نشود قطعاً در مراحل بعدی مشکل‌های پیچیده‌ای به وجود می‌آید.

طراحی سایت به کمک هوش مصنوعی

 • هزینه‌های اولیه

جهت پیاده‌سازی سیستم‌های هوش مصنوعی برای طراحی سایت به هزینه بسیار زیادی احتیاج است و پیچیدگی‌های گوناگونی نیز در مسیر رخ می‌دهد. علاوه بر این مورد تکنولوژی‌های لازم برای هوش مصنوعی به نیازمندی‌های خاصی احتیاج دارد.

ابزارهای هوش مصنوعی برای طراحی سایت کدام‌ها هستند؟

تا به اینجای کار متوجه این موضوع شدید که هوش مصنوعی در طراحی سایت به‌عنوان ابزار معتبر و قدرتمندی تلقی می‌شود. در ادامه قصد داریم تا از برخی ابزارهای هوش مصنوعی که نقش مهمی در طراحی سایت به دنبال دارند نام ببریم.

 • The Grid: این ابزار قادر است با استفاده از هوش مصنوعی و الگوریتم‌های پیشرفته‌ای که وجود دارد سایت مدنظر را به طور خودکار طراحی کند.
 • Wix ADI: به‌عنوان یک همکار هوشمند عمل می‌کند و وظیفه تجزیه‌وتحلیل محتوا را بر عهده خواهد گرفت و در نهایت چیدمان طراحی متناسب با سایت را انتخاب می‌کند.
 • Adobe Sensei: به‌عنوان یک چهارچوب هوشمندانه در نظر گرفته شده و در برخی برنامه‌های Adobe مانند photoshop استفاده خواهد شد. به کمک این ابزار و استفاده از هوش مصنوعی امکان ایجاد طرح‌های ویژه و منحصربه‌فردی برای راه‌اندازی سایت فراهم می‌شود.
 • Canva: این ابزار جهت طراحی گرافیک آنلاین به کار گرفته می‌شود که از طریق آن الگوریتم‌های هوش مصنوعی موفق به پیداکردن الگوهای جذاب و متناسب با وب‌سایت می‌شوند.

نکته!

ابزارهای متعدد دیگری برای طراحی سایت با هوش مصنوعی موجود هستند که ما فقط تعدادی از آنها را معرفی کردیم. هر یک از ابزارهای هوش مصنوعی می‌تواند در قسمت‌های خاصی از طراحی سایت و با درنظرگرفتن نوع پروژه و نیازهایی که لازم است به کار گرفته شود. البته در این میان احتمال اینکه به ترکیب ابزارها و تخصص انسانی نیز احتیاج پیدا کنید بسیار زیاد است.

چالش‌های مهم و حائز اهمیت طراحی سایت با هوش مصنوعی کدام‌ها هستند؟

راه‌اندازی و ساخت یک وب‌سایت منحصربه‌فرد به کمک هوش مصنوعی می‌تواند با چالش‌های متفاوتی روبرو باشد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

 • تفسیر دقیق نیازمندی‌ها

یکی از چالش‌های مهم و حائز اهمیت جهت طراحی سایت با هوش مصنوعی تفسیر دقیق نیازمندی‌ها است. هوش مصنوعی باید تفسیر کند که کاربران به چه نوع تجربه کاربری از سایت احتیاج دارند.

 • پاسخگویی مناسب به تغییرات

سایت‌هایی که به کمک هوش مصنوعی راه‌اندازی می‌شوند باید بتوانند به تمام تغییرات و نقض‌های جدیدی که ایجاد می‌شود پاسخ مناسبی ارائه دهند تا از این طریق تجربه کاربر بهبود پیدا کند. این موارد شامل به‌وجودآمدن تغییرات در برخی الگوریتم‌های هوش مصنوعی یا حتی فرایندهای خودکار روابط کاربر می‌شود.

 • حفظ حرکت

در طراحی سایت به کمک هوش مصنوعی لازم است که حتماً حرکت کاربر را به طور کامل در سایت ثبت کنید و این مورد جهت بهبود تجربه کاربری کمک زیادی ارائه می‌دهد. این موارد شامل تحلیل کامل رفتار کاربر، پیشنهاد در زمینه محتوا و بهبود فرایندهای خودکار می‌شود.

 • امنیت لازم

یکی دیگر از چالش‌های مهم امنیت است. هوش مصنوعی باید بتواند در برابر برخی حملات سایبری و همچنین نفوذ به سامانه‌ها مقاومت خوبی از خود به اجرا بگذارد و تمام اطلاعات حساس کاربران را به بهترین نحو ممکن حفظ کند.

 • شخصی‌سازی

و در نهایت چالش دیگری که دررابطه‌با طراحی سایت به کمک هوش مصنوعی وجود دارد، شخصی‌سازی است. هوش مصنوعی باید تمام تجربه‌هایی که از سوی کاربر به‌دست‌آمده را با درنظرگرفتن نیازها و علاقه‌های او کاملاً بهینه‌سازی و سپس محتوا و پاسخ‌های خود را به‌صورت شخصی‌سازی شده ارائه دهد.

در این قسمت اشاره‌ای به هوش مصنوعی گوگل نیز خواهیم داشت و قصد داریم که توضیح دهیم که گوگل ابزارها و سرویس‌های مختلف و متفاوتی را برای طراحان و توسعه‌دهندگان وب‌سایت ارائه می‌دهد که به کمک هوش مصنوعی امکان بهبود و سرعت‌بخشیدن به سایت فراهم خواهد شد.

طراحی سایت به صورت شخصی سازی شده

طراحی سایت به کمک هوش مصنوعی یک روش مناسب در زمانی کوتاه

همان‌طور که ملاحظه کردید تمامی موارد لازم دررابطه‌با طراحی سایت با هوش مصنوعی را در اختیار شما قرار دادیم. در پایان بار دیگر باید یادآور این موضوع شویم که طراحی سایت با استفاده از روش منحصربه‌فرد هوش مصنوعی به‌عنوان یکی از روش‌های پیشرفته به‌حساب می‌آید و می‌تواند به طراحان سایت کمک کند تا با سرعت فوق‌العاده بالاتری سایت مدنظر را طراحی کنند.

تمامی این موارد می‌تواند بهبود تجربه کاربری را به دنبال داشته باشد. این موضوع را فراموش نکنید که مزایا و معایب بسیار زیادی جهت طراحی سایت با استفاده از هوش مصنوعی وجود دارد که تک‌تک آنها در زمان کار باید مدنظر قرار بگیرد. در صورت بی‌توجهی به هر یک از آنها ممکن است دچار مشکلات پیچیده‌ای شوید که به‌راحتی امکان رفع هر یک وجود نداشته باشد. درهرحال طراحی سایت با کمک هوش مصنوعی در ابتدای مسیر پیشرفت قرار گرفته و چندین سال متوالی طول می‌کشد که تمام معایب اصلی آن برطرف شود. حتی این امکان نیز وجود دارد که برخی از آنها به طور دائم ماندگار باشد.

سپردن تمام مراحل طراحی سایت به هوش مصنوعی با ریسک بسیار زیادی روبرو است و در حال حاضر امکان اعتماد ۱۰۰ درصد به هوش مصنوعی برای طراحی وب‌سایت وجود ندارد.

منبع: Afrozweb

سؤالات متداول

 • آیا می‌توان صفر تا صد طراحی سایت را به هوش مصنوعی سپرد؟

با درنظرگرفتن این موضوع که هوش مصنوعی به کمک ابزارهای گوناگون می‌تواند به طور خودکار وب‌سایت مدنظر را طراحی کند، اما هنوز هم امکان سپردن تمام مراحل به آن وجود ندارد.

 • مزیت‌های انجام طراحی سایت به کمک هوش مصنوعی کدام‌ها هستند؟

از مزیت‌های ویژه و اصلی طراحی سایت به کمک هوش مصنوعی می‌توان به موارد متعددی همچون صرفه‌جویی در زمان و هزینه، بهبود تجربه کاربری، بهبود سئو و غیره اشاره کرد.

 • آیا چت پی تی قابلیت رفع مشکلات طراحان سایت را دارد؟

بله چت جی پی تی این قابلیت را دارد تا به تمام سؤالات طرح شده از سوی طراحان پاسخ مناسبی ارائه دهد از این طریق می‌توانید راهنمایی‌های فنی لازم را به‌راحتی دریافت کنید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *