اینستا ایکس چیست؟

اینستا ایکس چیست؟
 • 1402/8/14
 • گویا آی تی
 • 0

در سال‌های اخیر با توسعه فناوری و استفاده عموم از اینترنت، استفاده از رسانه­ های مختلف اجتماعی رونق فراوانی پیدا کرده است. به‌طوری‌ که بسیاری از مدیران شبکه‌های اجتماعی به فکر راه‌اندازی نسخه دیگری از برنامه‌های خود هستند. البته در برخی موارد تا حدی موفق عمل کرده‌اند. به‌عنوان‌مثال همه ما بارها نام اینستاگرام را شنیده‌ایم. اگر هم در این شبکه حساب کاربردی نداشته باشیم، به طور تقریبی می‌دانیم که این برنامه چه قابلیت‌هایی دارد.

با توجه‌ به محبوبیتی که instagram در میان قشرهای مختلف پیدا کرده است، مدیران این شرکت اپلیکیشن جدیدی به نام اینستا ایکس (insta X) را راه‌اندازی کرده­اند. این برنامه به دلیل قابلیت‌های جدیدی که دارد توانسته در مدتی کوتاه، نظر کاربران زیادی را به خود جلب کند.

اما آیا این برنامه قابلیت‌های ارائه شده در اینستاگرام را دارد؟ در این مقاله قصد داریم شما را با برنامه اینستا ایکس بیشتر آشنا کنیم. علاوه بر اینکه قابلیت‌های این برنامه را به‌صورت کامل توضیح خواهیم داد.

برنامه اینستا ایکس

اینستا ایکس چه فرقی با اینستاگرام دارد؟

طبق گزارش‌هایی که در منابع مختلف ارائه شده است، روزانه بیش از ۱۰۰ میلیون عکس و فیلم در برنامه اینستاگرام بارگزاری می­شود. ضمن اینکه درج قابلیت­های مختلف و  همچنین کاربرپسند بودن برنامه، هر روز میزان محبوبیت آن را بیشتر می­کند. در کنار نسخه اصلی اینستاگرام، نسخه عیررسمی آن با نام اینستاایکس توسط همین شرکت ساخته شده است. این برنامه علاوه بر دارا بودن ویژگی­های اصلی instagram، قابلیت­های مختلف دیگری هم دارد.

شاید بتوان دلیل اصلی از ساخت اینستا ایکس را رفع مشکلات اینستاگرام در نظر بگیریم. به زبان ساده، شرکت سازنده اینستاگرام، قابلیت‌های جدید را به‌صورت آزمایشی در insta X قرار می‌دهد. درصورتی‌که این قابلیت‌ها با استقبال عموم مواجه شود، در نسخه اصلی هم اعمال خواهد شد. علاوه بر اینکه با این روش محدودیت‌ امکانات جدید هم بررسی شده و بعد از رفع، در نسخه اصلی اعمال می‌شود. در ادامه این مقاله با قابلیت‌های مختلف insta X بیشتر آشنا می‌شویم.

Insta X چه قابلیت‌هایی دارد؟

همان‌طور که گفته شد، Insta X در کنار قابلیت‌های اصلی اینستاگرام، امکانات مختلف دیگری هم دارد. برای برخی کاربران استفاده از این برنامه به دلایل قابلیت‌هایی که دارد می‌توان مطلوب‌تر باشد. به‌عنوان‌مثال:

صرفه‌جویی در مصرف اینترنت با اینستا ایکس

صرفه‌جویی در مصرف اینترنت با اینستا ایکس

 • در مصرف اینترنت صرفه­ جویی می­شود

یکی از دلایل ایجاد شبکه ­های اجتماعی، سرگرم‌کردن افراد است. این ویژگی موجب می‌شود که افراد زمان زیادی را به استفاده از آنها اختصاص دهند. این در حالی است که کاربران در هنگام استفاده از این رسانه‌ها متوجه گذر زمان نمی‌شوند. ضمن اینکه هم‌زمان با ازدست‌رفتن زمان، اینترنت زیادی هم مصرف می‌شود. این مطلب به‌خوبی در insta X در نظر گرفته شده است. این برنامه طوری طراحی شده است که افراد می‌توانند ساعت‌ها از آن استفاده کنند بدون اینکه نگران اتمام حجم بسته‌های اینترنت خود باشند.

بنابراین، اگر حجم اینترنت و میزان مصرف آن برای شما مهم است، بهتر است بدانید که با استفاده از اینستا ایکس میزان مصرف اینترنت به میزان زیادی کاهش پیدا می‌کند. برای استفاده از این قابلیت از روش‌های مختلفی می‌توانید استفاده کنید. یکی از این موارد غیرفعال‌کردن گزینه نمایش خودکار استوری یا ویدئو است. با این روش تا حد زیادی در مصرف اینترنت صرفه‌جویی می‌شود.

 • ویدئو و استوری‌ها را به طور مستقیم دانلود کنید

با استفاده از Insta X به‌راحتی می‌توانید هرآنچه که می‌بینید و می‌شنوید را به‌صورت مستقیم دانلود کنید. همان‌طور که می‌دانید استوری‌ها، فیلم‌ها، موسیقی‌ها و موارد مختلف را نمی‌توان به طور مستقیم در اینستاگرام دانلود کرد. درحالی‌که اینستا ایکس این امکان را به کاربر می‌دهد که با استفاده از گزینه دانلود درج شده در برنامه، هرآنچه را می‌خواهد دانلود کند. در این صورت دیگر نیازی به استفاده از برنامه‌های مختلف دانلودر وجود ندارد.

 • تصاویر را بدون تغییر کیفیت بزرگ کنید

اگر از کاربران نسخه اصلی باشید به‌خوبی می‌دانید که نمی‌توانید تصویر پروفایل افراد را بزرگ کنید. درحالی‌که در نسخه غیررسمی کاربر به‌راحتی می‌تواند تصویر پروفایل افراد را بزرگ کرده و به‌راحتی مشاهده کند. ضمن اینکه با بزرگ کردن تصویر، کیفیت آن­ها تغییری نمی‌کند.

امکان عقب و جلو بردن فیلم در insta x

عقب و جلو بردن فیلم در insta x

 • ویدئوی موردنظر را به‌راحتی به جلو و عقب ببرید

همان‌طور که می‌دانید در نسخه اصلی اگر به‌صورت اتفاقی از صفحه ویدئو در حال تماشا خارج شوید، برای تماشا مجدد باید از اول ویدئو برنامه را ببینید. درحالی‌که در نسخه غیررسمی دیگر نیازی به این کار نیست. در این نسخه کاربر این امکان را دارد که ویدئو را به عقب یا جلو ببرد. در این صورت با خارج‌شدن از صفحه ویدئو، دیگر نیازی نیست که ویدئو را از اول تماشا کند. علاوه بر اینکه بخشی از ویدئو را می‌توان به‌صورت مکرر تماشا کرد.

 • ویژگی‌هایی مخفی مانند حالت شبح را به‌راحتی در این نسخه فعال کنید

در نسخه اصلی اینستاگرام این امکان وجود ندارد که به‌صورت مخفیانه بتوان پیام یا استوری افراد را مشاهده کرد. درحالی‌که اینستا ایکس این امکان را در اختیار کاربر قرار داده تا با استفاده از تنظیمات مخفی ساز، پیام‌ها یا استوری‌های مختلف را به‌راحتی تماشا کرد. بدون اینکه مخاطب متوجه آن شود.

حفظ حریم شخصی در insta x

حفظ حریم شخصی در insta x

 • از حریم شخصی کاربر بیشتر محافظت می­کند

با استفاده از Insta X کاربر می‌تواند کنترل تنظیمات حریم خصوصی خود را در دست داشته باشد. در این برنامه می‌توان پروفایل را مطابق با سلیقه خود شخصی‌سازی کرد. همچنین می‌توان فالوورهای خود را مدیریت کرده و نمایش پست و استوری‌های شخصی را هم تحت کنترل داشت.

 • تصویر زمینه چت را می‌توان تغییر داد

در نسخه اصلی امکان تغییر تصویر زمینه به‌ویژه در صفحه چت وجود ندارد. درحالی‌که در نسخه غیررسمی به‌راحتی می‌توان متناسب با سلیقه خود، رنگ یا تم صفحه چت را تغییر داد. ضمن اینکه امکان تغییر فونت متن‌ها هم وجود دارد.

علاوه بر مواردی که در بالا مطرح شد، قابلیت‌های دیگری هم برای اینستا ایکس در نظر گرفته شده که عبارت‌اند از:

 • تنظیم رمز با استفاده از اثر انگشت
 • قابلیت ایجاد استاپ‌موشن در ویدئو و فیلم‌ها
 • امکان ارسال استوری در قالب پست
 • درج چندین عکس در استوری
 • قابلیت دانلود چندین پست به همراه متن
 • کپی‌کردن متن و کپشن، همچنین کپی نظرات کاربران
 • ترجمه نظرات و زیرنویس‌ها به زبان‌های مختلف
 • قابلیت بازنشر پست
 • امکان یافتن انفالوورها. از طریق این گزینه متوجه می‌شوید چه کسانی شما را آنفالو کرده‌اند

امنیت در برنامه اینستاگرام و اینستا ایکس

آیا اینستا ایکس امنیت لازم را دارد؟

مانند همه رسانه‌های اجتماعی برای استفاده از Insta X در ابتدا باید برنامه را از منابع معتبر دانلود کرد. در ادامه با ایجاد حساب کاربری، کاربر می‌تواند به قابلیت‌های مختلف آن دسترسی داشته باشد. به همین منظور بعد از دانلود برنامه، با واردکردن حساب کاربری مدنظر و انتخاب پسورد مناسب می‌توانید وارد برنامه شده و از آن لذت ببرید.

همان‌طور که در طول مقاله بارها مطرح شد، Insta X نسخه غیررسمی از برنامه instagram است؛ بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که در صورت برخورد با مسئله­ای در هنگام استفاده از آن، شرکت سازنده، اقدامات مربوط به پشتیبانی را به عمل آورد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم درصورتی‌که نیاز ضروری به استفاده از این برنامه ندارید، برای ایجاد حساب کاربری در آن اقدام نکنید.

آیا اینستا ایکس نسخه کامپیوتری هم دارد؟

Insta X نسخه کپی شده از اینستاگرام است. البته در کنار قابلیت‌های نسخه اصلی، این برنامه امکانات مختلف دیگری هم دارد. به‌طوری‌که راحتی استفاده و کاربرپسند بودن اینستا ایکس باعث افزایش محبوبیت آن شده است. البته بسیاری از کاربران داشتن گزینه مخفی ساز را یکی از بهترین قابلیت‌های این برنامه می‌دانند؛ بنابراین بدون اینکه دیگران متوجه شوند، می‌توانید استوری و پیام‌های آنها را ببینید و بخوانید.

باتوجه‌به اینکه Insta X قابلیت‌های اینستاگرام را دارد، طبیعی است که مانند آن در پلتفرم‌های مختلف با سیستم‌عامل‌های گوناگون قابل‌استفاده باشد؛ بنابراین اگر می‌خواهید این برنامه را در کامپیوتر شخصی خود داشته باشید، نسخه تحت وب بهترین گزینه است. همچنین می‌توانید نسخه کامپیوتری برنامه را متناسب با سیستم‌عامل خود دانلود کرده و از آن استفاده کنید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *