بررسی ماژول های SAP

بررسی ماژول های SAP
 • 1402/8/14
 • گویا آی تی
 • 0

در این دنیای پرسرعت که کارایی، کیفیت و چابکی در ارائه محصول بیش از پیش از اهمیت بیشتری برخوردار هستند، SAP به‌عنوان یک فناوری حیاتی برای سازمان‌ها عمل می‌کند. ماژول‌های مختلف درSAP، امکانات و فرآیندهای متمایزی را ارائه می‌دهند که براساس نیازهای سهامداران در نظر گرفته شده‌اند. بررسی ماژول‌های SAP نشان می‌دهد که اکثر شرکت‌های بزرگ جهانی این فناوری را در سازمان خود به کار گرفته‌اند.

SAP چیست؟

اولین سوالی که با نام بردن از SAP به ذهنتان خواهد آمد این است که نرم افزار sap چیست ؟ SAP یکی از بزرگترین تولید کننده‌های راهکارها و نرم‌افزارهای سازمانی است. براساس آمار منتشرشده در سایت رسمی SAP، ۹۲% از شرکت‌های برتر جهان از فناوری سپ استفاده می‌کنند. ماژول‌ها در SAP (System Applications and Products) به مجموعه مشخصی از فرآیندها و قابلیت‌های کسب‌وکار اشاره دارد که بر اساس وابستگی و هدف‌های مشترک خود گروه‌بندی شده‌اند.

وظایف هر ماژول SAP

ماژول‌های SAP معمولا یک حوزه خاص از عملیات کسب‌وکار مانند امور مالی، فروش و توزیع، مدیریت مواد، برنامه‌ریزی تولید و منابع انسانی را پوشش می‌دهد. در هر ماژول، امکانات مختلفی وجود دارند که به کاربران اجازه می‌دهند وظایف خاصی مرتبط با آن حوزه از کسب‌وکار را انجام دهند.

به‌عنوان مثال، ماژول امورمالی شامل امکاناتی مانند حسابداری کل، حساب‌های پرداخت، حساب‌های دریافت، حسابداری دارایی و غیره می‌شوند. به‌همین شکل، ماژول فروش و توزیع (SD) شامل امکاناتی مانند پردازش سفارش فروش، قیمت‌گذاری، پردازش تحویل، صدور فاکتور و موارد دیگر خواهند بود.

انواع ماژول ‌ SAP برای ادغام با یکدیگر طراحی شده‌اند تا یک دید جامع و یکپارچه از عملیات یک سازمان ارائه دهند. این دید به کاربران اجازه می‌دهد فرایندهای عرضه تا پرداخت یا تهیه تا پرداخت را به‌طور سریع و بدون وقفه درون سیستم انجام دهند.

دسته‌بندی و بررسی ماژول‌ های SAP

در بررسی انواع ماژول‌ SAP، ماژول‌ها می‌توانند براساس عملکردی که به آن‌ها تعلق دارد یا تخصص فنی که ارائه می‌دهند، دسته‌بندی شوند. در زیر فهرستی از برخی از ماژول‌های پرکاربرد همراه با کاربردهای آن‌ها تشریح شده است:

ماژول‌های عملیاتی

در بررسی ماژول ‌های SAP، ماژول‌های عملیاتی به واحدهای تکمیلی از قابلیت‌هایی اشاره دارند که تشکیل‌دهنده برنامه‌های مختلف SAP خواهند بود. هر ماژول عملیاتی برای انجام یک فرایند یا وظیفه کسب‌وکار خاص طراحی شده است، مانند حسابداری مالی، فروش و توزیع، مدیریت مواد و منابع انسانی.

آن‌ها برای حمایت از فرایندهای کسب‌وکار سازمان طراحی شده‌اند و توسط کاربران تجاری برای انجام وظایف روزمره خود استفاده می‌شوند. برخی از مهم‌ترین ماژول‌های عملیاتی در SAP شامل:

 • برنامه‌ریزی تولید (PP)
 • مدیریت مواد (MM)
 • مدیریت کیفیت (QM)
 • نگهداری کارخانه (PM)
 • فروش و توزیع (SD)
 • حسابداری مالی (FI)
 • مدیریت زنجیره تأمین مالی (FSCM)
 • کنترل (CO)
 • اجرای لجستیک (LE)
 • سیستم پروژه (PS)
 • منابع انسانی (HR)

ماژول ‌های عملیاتی در SAP معمولا به مناطق عملیاتی مانند مالی، لجستیک و منابع انسانی تقسیم می‌شوند. در هر منطقه عملیاتی، چندین ماژول عملیاتی وجود دارند که به همراه یکدیگر فعالیت دارند تا فرایندهای کسب‌وکار آن منطقه را پشتیبانی کنند.

ماژول‌های فنی

بررسی ماژول ‌های SAP مجموعه‌ای گسترده از ماژول‌های فنی ارائه می‌دهد که امکانات مختلفی را برای حمایت از فرآیندهای مختلف کسب‌وکار فراهم می‌کنند. برخی از ماژول‌های فنی در SAP عبارتند از:

ماژول پایه (Basis)

ماژول پایه به‌عنوان ماژول فنی اصلی در SAP عمل خواهد کرد. این ماژول زیرساخت و خدمات سیستمی اصلی موردنیاز برای اجرای سایر ماژول ‌های SAP را فراهم می‌کند. این شامل اجزایی مانند مدیریت سیستم، مدیریت پایگاه داده و مدیریت شبکه است.

ماژول برنامه‌نویسی پیشرفته (ABAP)

ماژول های SAP مربوط به برنامه‌نویسی پیشرفته برای برنامه‌های کاربردی تجاری (Advanced Business Application Programming) زبان برنامه‌نویسی استفاده‌شده توسط SAP برای توسعه برنامه‌ها و توسعه‌های سفارشی است. این ماژول به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد تا قابلیت‌های جدیدی ایجاد کنند و برنامه‌های موجود SAP را برای برآورده‌کردن نیازهای خاص کسب‌وکار تغییر دهند.

ماژول نت ویور (NetWeaver)

ماژول نت ویور یک پلتفرم جامع برای ساخت و ادغام برنامه‌های SAP است. این ماژول شامل ابزارهایی برای توسعه برنامه‌های وب، هوش تجاری و پورتال‌های شرکتی می‌شود.

ماژول مدیریت راه‌حل (Solution Manager)

ماژول مدیریت راه‌حل یک ماژول برای مدیریت و نظارت بر سیستم‌های SAP است. این ماژول ویژگی‌هایی مانند نظارت بر سیستم، مدیریت حوادث، مدیریت تغییرات و مدیریت فنی را فراهم می‌کند.

ماژول امنیت (Security)

امنیت ماژول امنیت برای مدیریت دسترسی کاربر و مجوزها به سیستم‌های SAP استفاده می‌شود. این ماژول نیز شامل اجزایی مانند مدیریت کاربر، مدیریت نقش و احراز هویت خواهد بود.

ماژول گردش کار (Workflow)

ماژول گردش کار برای اتوماسیون فرایندهای کسب‌و کار در SAP استفاده می‌شود. این ماژول این امکان را فراهم می‌کند تا گردش کارهایی برای وظایف مانند تاییدات، اطلاعیه‌ها و تصعیدات ایجاد و مدیریت شود.

ماژول پورتال شرکتی (Enterprise Portal)

این ماژول مکانی مرکزی برای دسترسی به برنامه‌ها و داده‌های SAP به‌وجود می‌آورد. ماژول پورتال شرکتی به کاربران امکان می‌دهد تا از طریق رابط وب به سیستم‌های SAP دسترسی یابند و یک نمای شخصی از سیستم SAP بر اساس نقش‌ها و ترجیحات کاربر داشته باشند.

ماژول‌های فنی به ماژول‌هایی اشاره دارند که قابلیت‌ها و حمایت فنی را برای سیستم SAP فراهم می‌کنند. این ماژول‌ها توسط کاربران فنی مانند توسعه‌دهندگان و مدیران سیستم برای حفظ و بهبود سیستم SAP استفاده می‌شوند. هر ماژول هدف یکتا ویژگی‌های خاصی را دارد که برای پشتیبانی از فرآیندهای کسب و کار طراحی شده است.

کدام یک از ماژول‌ های SAP برای سازمان من مناسب هستند؟

اکنون که با فهرست برترین ماژول‌های سپ آشنا شدید، احتمال دارد تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام یک از این ماژول‌ها مناسب سازمان شما است، سخت باشد. برای انتخاب شما باید نوع صنعت، اندازه شرکت و محیط تجاری خود را در نظر بگیرید. تیمی از مشاوران با تجربه Msys در زمینه نرم‌افزارهای SAP، می‌تواند هر ماژول SAP را تجزیه‌وتحلیل کند و بهترین آن را براساس نوع کسب‌وکار شما پیشنهاد دهد.

مجموعه Msys (سیستم‌های مدیریتی دیجیتال) یک شرکت برجسته در صنعت فناوری اطلاعات است که در زمینه پیاده‌سازی محصولات و راهکارهای sap در ایران فعالیت گسترده‌ای دارد. این شرکت با تمرکز بر سیستم‌های مدیریتی دیجیتال، به‌عنوان یکی از پیشگامان در ارائه‌ خدمات متنوع و با کیفیت به مشتریان خود، در حوزه فناوری و نرم‌افزارهای سازمانی شناخته می‌شود.

جمع‌بندی

بررسی ماژول ‌های SAP و دسته‌بندی آن‌ها نشان از کاربردهای فراوان این ماژول‌ها دارد. ماژول‌های مختلف SAP به عملکردهای خاصی کسب‌وکار منجر می‌شود. همه این ماژول‌ها با هم تعامل دارند و به سازمان امکان می‌دهند فعالیت‌ها و فرآیندهای مختلف را با یکدیگر ادغام کنند و یک دید کلی یکپارچه از فعالیت‌های سازمانی را ارائه دهند.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *