بدون داشتن این لوازم در هوای سرد موتور سواری نکنید 

بدون داشتن این لوازم در هوای سرد موتور سواری نکنید 
 • 1402/12/8
 • گویا آی تی
 • 0

با اینکه بدون شک، آب و هوای شش ماه دوم سال دلپذیرتر است، اما موتور سواری در هوای سرد، بسیار دشوار است. هوای سرد از یک طرف و غیر قابل پیش بینی بودن وضعیت برف و باران از طرف دیگر موتور سواری در زمستان و پاییز را تبدیل به یک چالش می‌کند.

خیلی از افراد تمام تابستان به انتظار فصل برف و سرما می‌نشینند. برای استقبال از سرما، ابتدا باید خودمان را با تجهیزات مناسب آماده کنیم. به خصوص اگر دوست دارید همچنان در ۶ ماه دوم سال، سوار موتور شوید، بهتر از با لوازم موتور سیکلت مناسب برای زمستان آماده شود. در ادامه تعدادی نکته در مورد موتور سواری در هوای سرد و لوازم مورد نیاز آن، را لیست کرده‌ایم. با رعایت این موارد می‌توانید موتور سواری لذت بخشی در زمستان داشته باشید.

بررسی آب و هوا

آب و هوای ۶ ماه دوم سال، کاملا غیر قابل پیش بینی است. ممکن است صبح به هوا آسمان صاف و آفتابی با موتور بیرون بروید، اما بعد از یک ساعت با باران شدید مواجه شوید. در بررسی آب و هوا به حس ششم و غریزه خودتان اعتماد نکنید.

بهتر است به صورت هفتگی و روزانه، آب و هوای منطقه خود را چک کنید. اگر احتمال بارش باران یا برف بالا بود، از یک چادر موتور سیکلت استفاده کنید و موتور خود را بپوشانید. به این ترتیب هم از کثیف شدن موتور می‌توانید جلوگیری کنید و هم مجبور نیستید زمانی که زمین خیس شده، موتور سواری کنید.

گرم نگه داشتن بدن زمان موتور سواری

مهم‌ترین چیزی که هنگام موتورسواری در سرما باید رعایت کنید، گرم نگه داشتن بدن است. این کار از بدن شما را در برابر انواع بیماری مانند آنفولانزا و سرماخوردگی محافظت می‌کند.

زمانی که دمای بدن بیش از اندازه پایین بیاید، ممکن است، ممکن است قضاوت شما از شرایط موجود دچار اختلال شود. به طور مثال ممکن است متوجه پیچیدن یکی از ماشین‌ها جلوی موتور خود نشوید. یا برای جلوگیری از برخورد به مانع به موقع ترمز نکنید. به طور کلی، یخ کردن شما می‌تواند عواقب بدی داشته باشد. به همین دلیل مهم‌ترین کار شما قبل از موتور سواری، اطمینان از گرم ماندن بدن به خصوص بالاتنه است.

مجهز کردن موتورسیکلت برای هوای سرد

شما می‌توانید با یک سری لوازم ساده، مانند طلق موتور سیکلت، موتور خود را برای زمستان تجهیز کنید. این دسته لوازم جانبی‌ای که فقط برای فصل زمستان هستند، بیشتر شدت وزش باد را کم می‌کنند و از برخورد هوای سرد به شما جلوگیری می‌کنند.

اولین و ساده‌ترین لوازم زمستانی موتور سیکلت، طلق موتور و سفره بادگیر موتور هستند. این دو وسیله جلوی فرمان موتور نصب می‌شوند و به صورت مکمل از برخورد بادهای سرد به موتورسوار جلوگیری می‌کنند.

علاوه بر طلق و سفره بادگیر، می‌توانید از دستکش‌های دور فرمان، برف پاک کن مخصوص شیشه طلق، سقفی برزنتی و … دیگر نیز استفاده کنید. با توجه به دمای هوای منطقه خود، تجهیزات مناسب را انتخاب کنید تا موتور سواری در هوای سرد برای شما آسان شود.

لباس‌های مناسب موتور سواری

پوشیدن لباس مناسب برای موتور سواری هم از لحاظ آسانی بیشتر، و هم از لحاظ بالا بردن امنیت شما اهمیت زیادی دارد. لباس‌های مخصوص موتور سواری مانند کاپشن موتور سواری و شلوار بادگیر، از موادی ساخته می‌شوند که نفوذ هوای بسیار پایینی دارند. به همین دلیل، هوای سرد به سختی از آن عبور می‌کند و شما را اذیت می‌کند.

علاوه بر لباس مخصوص موتور سواری، استفاده از تکنیک لایه لایه پوشی هم به شما کمک می‌کند تا دمای بدن خود را پشت موتور سیکلت حفظ کنید. در این تکنیک، به جای تمرکز روی پوشیدن لباس‌های گرم و ضخیم، چند لایه لباس روی هم می‌پوشیم. این کار کمک می‌کند که گرمایی که از بدن خودتان تولید می‌شود هدر نرود و به خوبی حفظ شود.

سعی کنید پشت موتور، حتما چند لایه لباس به همراه یک کاپشن مخصوص موتور سواری بپوشید. برای جلوگیری از سردردهای سینوسی و سرما خوردن، کلاه‌های بافتنی تنگ و یا هد بند‌های ضخیم را زیر کلاه کاسکت خود بپوشید.

کلاه کاسکت

در هر شرایطی، استفاده از کلاه کاسکت هنگام موتور سواری ضروری است. اما زمانی که هوا سرد می‌شود، کلاه کاسکت نه تنها از سر شما در برابر ضربه محافظت می‌کند، بلکه می‌تواند محافظ خوبی در برابر سرما هم باشد.

برای زمستان، بهتر است دنبال مدل‌هایی بروید که تمام فک و صورت شما را می‌پوشاند. این مدل‌ها اجازه نمی‌دهد که سرما به سر و صورت شما نفوذ کند. همچنین می‌تواند از سوختن صورت به خاطر بادهای سرد جلوگیری کند.

همانطور که بالاتر توضیح دادیم، برای گرمای بیشتر می‌توانید از یک کلاه یا هدبند بافتنی استفاده کنید.

سلامت لوازم موتور در هوای سرد

هوای سرد می‌تواند روی سلامت اجزای داخلی موتور سیکلت، تاثیر زیادی بگذارد. سرما بخصوص در عملکرد باتری موتور سیکلت، و روغن انجین تاثیر زیادی می‌گذارد. به همین دلیل در زمستان به این دو مورد باید اهمیت ویژه‌ای بدهید.

باتری موتور در سرما

باتری موتور سیکلت در هوای سرد در معرض آسیب بیشتری قرار می‌گیرید. در واقع با پایین آمدن دما، مواد شیمیایی داخل باتری، تا حدودی خاصیت خود را از دست می‌دهند. به همین دلیل، اگر باتری شما قدیمی باشد، در هوای سرد زودتر خراب می‌شود.

همچنین ممکن است در روزهای زمستانی با مشکل روشن نشدن موتور خود مواجه شوید. اکثر موارد، روشن نشدن موتور به دلیل خراب شدن باتری در سرما است.

معمولا توصیه می‌کنند که باتری قدیمی موتور خود را قبل از زمستان عوض کنید تا با مشکلات مربوط به آن مواجه نشوید.

روغن موتور

انتخاب یک روغن موتور مناسب در زمستان هم می‌تواند به سلامت اجزای انجین کمک کند و هم باعث می‌شود عملکرد موتورسیکلت در زمستان کاهش پیدا نکند. با توجه به دفترچه راهنمای موتور سیکلت، و کمک از مکانیک خود، مناسب‌ترین روغن انجین را برای موتور خود انتخاب کنید.

رانندگی درست در شرایط سخت

حتی با وجود استفاده از تجهیزات زمستانی موتور سیکلت، همچنان درست راندن موتور در شرایط سخت، اهمیت ویژه‌ای دارد. به خصوص اگر اتفاقی زمانی که برف یا باران می‌آید مجبور هستید موتور سواری کنید، دقت بیشتری باید خرج کنید.

موتورسواری درست و رعایت قوانین، می‌تواند از جانتان محافظت کند و از هر حادثه ناگواری جلوگیری کند. پیشنهاد می‌شود که در هوای سرد و در شرایط جوی نامساعد موارد زیر را رعایت کنید:

 • سرعت موتور را کاهش دهید.
 • با بقیه ماشین‌ها و لوازم نقلیه فاصله بیشتری بگیرید.
 • به آرامی ترمز کنید و از ترمزهای عجله‌ای و ناگهانی اجتناب کنید.
 • حرکات نمایشی انجام ندهید.
 • در تقاطع‌ها بیشتر مراقب باشید.

روشن نکردن موتور سیکلت در زمستان

با اینکه موتور سواری همیشه تجربه مطلوبی است. اما همچنان بعضی از افراد نمی‌خواند با چالش‌های موتور سواری در هوای سرد مواجه شوند و تصمیم می‌گیرند در زمستان موتور خود را روشن نکنند. اگر شما هم می‌خواهید موتور خود را در پارکینگ قرار دهید، بهتر است این نکات را رعایت کنید:

 • موتور خود را حداقل هفته‌ای یک بار روشن کنید و کمی با آن دور بزنید، این کار از خوابیدن باتری جلوگیری می‌کند.
 • از ۲ قفل دیسکی و زنجیری به صورت ترکیبی استفاده کنید تا امنیت موتورتان بالاتر برود.
 • برای جلوگیری از سرقت می‌توانید شمع خود را از موتور بردارید.
 • روی موتور سیکلت چادر بکشید.
 • بعد از تمام شدن زمستان روغن انجین را عوض کنید.

سخن نهایی

موتور سواری در زمستان چالش‌های زیادی دارد. اما با استفاده از تجهیزات مناسب و رعایت نکات برای گرم نگه داشتن خود، می‌تواند تبدیل به یکی از لذت بخش‌ترین تجربه‌های زندگی شما شود.

در نهایت به یاد داشته باشید که موتور سواری در هوای سرد، دقت و احتیاط بیشتری لازم دارد. سعی کنید هر روز از مناسب بودن آب و هوا برای موتور سواری مطلع شوید. همچنین از نصب تجهیزات زمستانی موتور سواری روی موتور سیکلت خود غافل نشوید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *