فکر میکنید فیسبوک کاملا امن است ؟؟؟ شاید از نظر محافظت از پروفایل شما در برابر هک شدن و دسترسی غیر مجاز به آن ، امنیت در حد خوبی باشد ، اما فیسبوک هیچ تضمینی در برابر سالم بودن داده های به اشتراک گذاشته شده توسط شما و دوستانتان ، نمیدهد .

هکرها و یا در واقع بهتر است بگوییم هکرهای کلاه سیاه همیشه از هر راهی برای به خطر انداختن اطلاعات شما استفاده میکنند . بگذارید سناریوی آلوده شدن شما در یک شبکه اجتماعی را شرح دهم :

همه ما در فیسبوک دوستانی داریم . هر کدام از آنها مطالبی را که به نظرشان جالب بیاید به اشتراک میگذارند و پس از به اشتراک گذاری ، شما قادر به دیدن آنها خواهید بود . مغز ما معمولا دوستان فیسبوکی مان را به دو دسته کلی تقسیم میکند . 😀

1- دوستان بسیار صمیمی که معمولا آنها را از نزدیک میشناسیم .

2- دوستان عادی که معمولا زیاد با آنها در ارتباط نیستید و بعضا آنها را از نزدیک نمی شناسید .

کافیست پروفایل یکی از دوستان موجود در این دسته ها ، هک شود . آن وقت است که سیلی از اسپم ها و لینک های خطرناک و حاوی بدافزارها به سمت ما سرازیر میشوند . در این زمان است که خطر جدی ما را تهدید میکند .

به دلیل اعتمادی که به دوستان خود داریم ( مخصوصا دسته اول ) ، در اکثر مواقع لینک هایی که از طرف آنها به اشتراک گذاشته میشود را باز میکنیم . اما ممکن است زیاد تمایلی به باز کردن لینک های به اشتراک گذاشته شده توسط دسته دوم نداشته باشیم . اشکالی ندارد ، هکرها این مورد را هم پیش بینی کرده اند . آنها به شدت در این زمینه استاد هستند . لینک های حاوی خبرهای بسیار مهم مانند سیل ، زلزله ، طوفان و حوادث طبیعی دیگر و یا حتی مسائل غیر اخلاقی که اغوا کننده هستند ، از مهم ترین طعمه های هکرها برای به دام انداختن شما هستند .

چاره کار چیست ؟؟؟

1- لینک ها را چک کنید :

اشتباه نکنید ؛ منظور ما این نیست که تک تک لینک ها را چک کنید . چون اگر قرار بر چک کردن لینک ها به این شکل باشد ، استفاده از فیسبوک به شدت سخت میشود .

افزونه های زیادی هستند که میتوانند عمل چک کردن لینک ها از نظر مسائل مختلف را انجام دهند . مثلا افزونه WOT یکی از بهترین افزونه ها در این زمینه است . افزونه ای که تا به امروز 21 میلیون بار دانلود شده است و این نشان از محبوبیت و قابل اعتماد بودن این افزونه دارد .

WOT که اختصار Web OF Trust است میتواند روی مرورگرهای مطرحی مثل کروم ، فایرفاکس ، اپرا و اینترنت اکسپلورر نصب شود . پس از نصب این افزونه ، میزان امنیت و سلامت صفحات از نظر قابل اعتماد بودن ، قابل اعتماد بودن سازنده ، حریم خصوصی و امنیت برای کودکان بررسی میشود . البته نتایج نمایش داده شده توسط این افزونه ، بر پایه آرا تعداد زیادی از کاربران استوار است .

به عنوان مثال در فیسبوک میتوانید وضعیت هر لینک را با استفاده از آیکون این افزونه در کنارش مشاهده کنید .

در صورتی که مایلید تا در باره این افزونه بیشتر بدانید ، این مطلب را از گویا آی تی بخوانید ( به علاوه لینک دانلود بدون تحریم افزونه برای مرورگر کروم ) .

2- از اپلیکیشن Safego در فیسبوک استفاده کنید :

حتما تا به حال نام محصولات معتبر و قدرتمند BitDefender را شنیده اید . “بیت دفندر” یکی از نام های آشنا در زمینه برنامه های امنیتی است که کاربران بسیار زیادی در سراسر دنیا دارد . این محصول توسط یک شرکت نرم افزاری رومانیایی به نام Softwin تولید و عرضه میشود . شاید شما هم یکی از کاربران این نرم افزار باشید . البته در اینجا فرقی نمیکند شما کاربر بیت دفندر باشید یا نه .

بیت دفندر اپلیکیشنی با نام Safego در اختیار شما میگذارد تا بتوانید امنیت خود را در فیسبوک تا حد زیادی بالا ببرید . از جمله کارهای که این اپلیکیشن انجام میدهد میتوان به اسکن اتوماتیک مطالب پست شده در قسمت دیوار ( Wall ) و خبرمایه ( News Feed ) اشاره کرد . در صورتی که لینکی آلوده در این قسمت ها پست شده باشد ، Safego به صورت خودکار آنها را بررسی کرده و در صورت تشخیص به عنوان مورد آلوده به شما هشدار میدهد .

در تصویر بالا که مربوط به قسمت مدیریت این اپلیکیشن است ، 4 قسمت مهم وجود دارد .

1- Last Scanned Items : در این بخش آخرین مواردی که اسکن شده اند قرار میگیرند .

2- Infected Items :  اگر مورد آلوده ای پیدا شود ، در این بخش قرار میگیرد .

3- Settings : این بخش خود شامل دو قسمت است .

الف – Publish weekly summary : اگر این قسمت را فعال کنید ، گزارشات هفتگی به شما داده خواهند شد .

ب – Publish to wall : در صورتی که این گزینه فعال باشد ، این اپلیکیشن میتواند موارد مورد نظر خود را روی دیوار شما پست کند .

4- Statics : در این بخش نیز گزارشات دیگری به شما داده خواهد شد . مثل تعداد آیتم های اسکن شده ، تعداد آیتم های آلوده و تعداد لینک ها .

5- Privacy : در اینجا نیز وضعیت حریم خصوصی شما با استفاده از یک نشانگر به شما نمایش داده خواهد شد .

البته دو قسمت دیگر نیز وجود دارند که کاربردشان از قسمت های گفته شده کمتر است .

1- Friend ‘O’ Meter : در این بخش میتوانید دوستان خود را برای استفاده از این اپلیکیشن دعوت کنید .

2- Bitdefender Quick Scan : در اینجا هم میتوانید کامپیوتر خود را بسیار سریع اسکن کنید . شاید در حد یک دقیقه . در این مورد قبلا توضیح داده ایم . از اینجا مطالعه کنید .