-lovehate-1-saeed najaran

شاید کمی عنوان مقاله برای شما جالب و البته سوال برانگیز باشد. در این مقاله می خواهیم به بررسی 5 برنامه و طراحی که باعث موفقیت بیشتر ویندوز 8 شده است را معرفی کنیم .آنها را می پسندیم و در قلب ما جای دارند. از سوی به بررسی و نقد 5 برنامه و عدم دسترسی به برخی سرویس ها می پردازیم که گویا مایکروسافت با خنجر به قلب محصول خود حمله کرده است.5 قلب دوست داشتنی

lovehate-2

1.ظاهر جدید  Good bye Aero

مایکروسافت سعی نموده تا محیط دسکتاپ در ویندوز8 ساده صمیمی و البته کارآمد طراحی شود..
برای این طراحی از Aero theme ویندوز ویستا استفاده نموده و البته تغییراتی مثل گوشه های گرد شده در تلفیق با یک مربع و استفاده از روبان آفیس 2007 و کاهش تعداد رنگ استفاده شده برای مشاهده پاک وتمیز و آسان تر ( البته این بیشتر در نسخه تبلت ها مورد توجه است)


lovehate-3-

2.صفحه بوت جدید و پیشرفته  Advanced Boot Screen

ویندوز8 با استفاده از ویژگی توسعه رابط کاربری یکپارچه سیستم عامل  UEFI  (unified extensible firmware interface) به جای BIOS میتواند کمتر از 10 ثانیه به حالت عملیاتی (startup process) بارگذاری شود. در نسخه های پیش هنگام بارگذاری با فشار دادن کلید F2 یا کلید F8 محیط سرد بوت (boot screen) نمایش پیدا می کرد. در ویندوز8 شما می توانید در هنگام بارگذاری با نگه داشتن کلید  Shift به صفحه بوت پیشرفته (advanced boot) با ظاهری جدید و  قابلیت های جدید وارد شوید.البته شما باید ابتدا آن را فعال کنید. همچنین مایکروسافت برای دسترسی و تنظیمات صفحه بوت پیشرفته برنامه ی ساده و کارامد را درون خود ویندوز قرار داده است.


-lovehate-4-

3.بهبودی برنامه مدیریت فرزندان Enhanced Parental Controls

به برنامه مدیریت فرزندان در استفاده از رایانه که با نام  (parental controls) شناخته می شود در ویندوز 8 توجه ویژه ی شده است. این خبر خوبی برای والدین است. اکنون می توانید برای هر یک از فرزندان خود یک حساب مدیریتی برای کنترل فعالیت های آنها قرار بدهید و در آن محدودیت های نظیر میزان استفاده از رایانه ( time limits )  و محدود کردن دسترسی به برنامه های خاص (restrict access to applications) و همچنین مدیریت کاملی در دسترسی به اینترنت شامل ف ی ل ت ر  کلمات و سایت ها همینطور محدود کردن میزان دانلود و مشاهده کامل جزئیات استفاده از اینترنت را در اختیار دارید.


-lovehate-5-
 

4.بروز رسانی و بهبودی ابزار  New and Improved CHKDSK

این یکی یک کمی تعجب آور است
مایکروسافت ابزار چک کردن دیسک سخت CHKDSK را بروز رسانی و ارتقاء داده است. این برنامه یار همیشگی ویندوز از روزهای اولیه MS-DOS بوده است.
این ابزار برنامه ویژه ای برای فرمت NTFS دارد. تقسیم فرآیند چک کردن و بهینه سازی هارد دیسک (split process) . . تشخیص مشکل و رفع خودکار (Online Self-Healing) .. استفاده آنلاین برای رفع مشکلات امنیتی و…. همچنین نسبت به گذشته در تشخیص و رفع مشکل (Precise vs Rapid) دقیق تر و سریع تر شده است.


lovehate-6-

5.سنسور و شتاب سنج Support for Mobile Sensors

پشتیبانی از سنسورهای متحرک …
گفتیم که ویندوز8 از پایه برای کار مشترک بین رایانه و تبلت ها طراحی شده است. و ویندوز نسخه موبایل رو هم که آشنا هستید.
خب تصور کنید این ویژگی یعنی سنسورهای حرکتی که در موبایل خود دارید وارد تبلت و رایانه شما شود و با قابلیت های ویندوز 8 آمیخته شود. رابط لمسی هم در اختیار دارید.
آو…این فوق العاده است. نتیجه ی هیجان انگیز و کارایی استفاده از این فناوری بالاتر میرود.


5 خنجر نفرت انگیز

061112-lovehate-7a

1.ارتقاء مجانی در کار نیست No Free Upgrade for You

در هنگام ارایه ویندوز 7 شما برای ارتقاء از ویندوز ویستا به سون می توانستید رایگان اقدام کنید. اگر شما اخیرا یک ویندوز 7 خریداری کرده باشد برای ترغیب یه استفاده از ویندوز 8 یک ارتقای رایگان و یا یک تخفیف میگیرید.
اما اگر تاریخ خرید شما مربوط به چند ماه گذشته است بلیط رایگان به جهان مترو وجود ندارد… بله برای ارتقا شما باید مبلغ $14.99 بپردازید.


lovehate-8a-11372218

2. قفل فایر فاکس و کروم Windows RT May Lock Out Firefox  Chrome


خب این یکی اصلا خبر خوبی برای طرفداران فایر فاکس و کروم نیست
بنا به گفته موزیلا نسخه ای از ویندوز 8 برای پردازنده های مبتنی بر ARM طراحی شده است که فقط اجازه میدهد مرورگر اینترنت اکسپلورر به ویژگی های اصلی سیستم عامل دسترسی داشته باشد.
گوگل هم از این خوشحال نیست و سعی دارد تا با شکایت بتواند رفتار ضد رقابتی مایکروسافت را عوض کند.


slide_image_061112-lovehate-9a-11372223

 3 .هزینه اضافی برای مدیا سنتر Media Center Will Cost Extra

مرکز رسانه Media Center در ویندوز سون7 کامل و به صورت رایگان برای شما قرار دارد.
جالبه … در ویندوز 8 شما برای آن باید هزینه اضافی پرداخت کنید.


-lovehate-10a-11372227

خبری از پخش کننده دی وی دی نیست No DVD Player in Media Center

شما نمیتوانید فیلمهای دی وی دی خود را در مرکز رسانه در ویندوز 8 مشاهده کنید.
ظاهرا مایکروسافت نمی خواهد هزینه های صدور مجوز برای این کار را پرداخت کند. این به شرکتهای ارائه دستگاههای پخش کننده دی وی دی مربوط است که با مدیا سنتر همکاری می کنند. 


slide_image_061112-lovehate-11a-11372229
محدودیت نسخه ها Windows To Go Limited to Enterprise Version

توانایی بوت شدن و وارد شدن به ویندوز 8 از یک فلش درایو تنها برای کاربران نسخه Enterprise آماده شده است.
Enterprise نسخه از ویندوز می گویند که با یک لایسنس میتوانید در یک اداره یا سازمان بزرگ بر روی چندین رایانه نصب کرد و کاملا ترین امکانات را نسبت به بقیه نسخه ها دارد.


اگر شما نظری مثبت و یا نقدی از ویندوز 8 دارید خوشحال می شوم در قسمت نظرات ارائه بدهید…متشکرم.

gooya saeed najaran

منبع :frihost