5 افزونه رايگان برای فتوشاپ

  • 1388/12/26
  • مرتضی بیاتی
  • 3

وقتی صحبت از ویرایش تصاویر می شود بی شک فتوشاپ بهترین برنامه در این زمینه می باشد.اگرچه فتوشاپ دارای هزاران ویژگی و ابزار برای ویرایش تصاویر میباشد ولی گاهی اوقات این امکانات جواب گوی نیاز کابر نمی باشند .خوشبختانه فتوشاپ این امکان را به شما می دهد که با نصب اکشن ها ،قلم ها و پلاگین های جدید قابلیت های آن را افزایش دهید.

در اینجا قصد معرفی چند نمونه از افزونه های فتوشاپ را داریم به این امید که در افزایش تجربه و شکوفایی خلاقیت هایتان تاثیر مفیدی داشته باشند.

اکشن ها

در حالت عادی برای اینکه یک عکس یا تصویر خام را به یک تصویر زیبا و پرداخته شده تبدیل کنید باید یکسری مراحل را طی کنید. اگر شما تصاویر خود را بصورت دستی درست می کنید متوجه شده اید که گاهی اوقات مجبور هستید که یک عمل خاص را برای چند عکس دیگر نیز تکرار کنید. اینجا است که اکشن ها وارد عمل می شوند- مراحل طی شده را ضبط می کنند و زمانی که آن اکشن را بر روی عکس دیگری اجرا می کنید تمام آن مراحل فقط با یک کلیک اعمال می شوند- و باعث کاهش عملیات های تکراری می شوند.مانند قاب گذاری تصاویر و یا اعمال تغییرات رنگی که همه آنها را فقط در یک کلیک به وسیله اکشن ها می توان خلاصه کرد.

50 Photoshop Postwork Actions

این یک پک عالی از اکشن ها برای اعمال تغییرات رنگی بر روی تصاویر می باشد.افکت های تولید شده توسط این اکشن ها استفاده زیادی در تصاویر مجلات و عکس های حرفه ای دارد و همچنین عکاسانی که به صورت تفریحی عکاسی می کنند ، بعد از استفاده از این اکشن ها شاهد نتیجه بهتری خواهند بود.

Photographer’s Toolkit

یکی دیگر از کارهایی که عکاسان بطور مداوم انجام می دهند ساخت قاب برای تصاویر می باشد. این کار به خودی خود ساده است ولی اگر مجبور باشید این کار را بروی تعداد زیادی از عکس ها انجام دهید ،بسیار خسته کننده و ملال آور خواهد بود. خوشبختانه Photographer’s Toolkit قابلیت تولید هزاران قالب را به انتخاب خودتان دارا می باشد؛آن هم تنها با یک کلیک.

قلم ها

هر نوع قلمی که به فکرتان برسد را می توانید در اینترنت پیدا کنید.هر چیزی که نیاز داشته باشید – چه اثر پاشیدگی خون باشد یا یک جفت بال و حتی قلم برای رسم موژه – فقط با یک جستوجوی ساده در اینترنت قابل دریافت و استفاده می باشد.در ادامه چند نمونه از قلم هایی  که مورد علاقه خودم هستند را برای شما معرفی می کنم .

Urban Scrawl Photoshop Brushes

این مجموعه قلم؛حسی مانند نقاشی های با مداد کشیده شده را به تصویر شما القا می کند.من شخصا علاقه خواصی به این مجموعه دارم چون در مقابل انواع مجموعه قلم های تکراری مانند پاشیدگی ها یا مجموعه های وکتور ، یک مجموعه نو و تک، می باشد.

Real Smoke

این مجموعه تحسین برانگیز مثال بسیار خوبی برای اثبات این موضوع است که هر شکلی که به فکرتان برسد نمونه قلم آن برای فتوشاپ موجود می باشدد.قلم هایی که در عکس بالا می بینید فقط قسمت کوچکی از قلم های موجود در این سری است.این قلمها بسیار مفید، برای اضافه کردن حالت رازآلودگی بصورت دستی به تصویر می باشند.

تنوع موجود در این مجموعه باعث کاربردی بودن آنها در موقعیت های مختلف شده است و می توانید این پک را به عنوان یک بسته ارزشمند در کلکسیون قلم های خود داشته باشید.

پلاگین ها

عملکرد پلاگین تقریبا شبیه اکشن ها می باشد با این تفاوت که آن ها قابلیت تنظیم بیشتری دارند و مانند اکشن ها نتایج یکسانی در تصاویر مختلف ندارند.بع عنوان مثال افکت Gaussian  در فتوشاپ که به وسیله تنظیمات موجود در این افکت هر آن مقداری که دلخواه شما باشد می توانید تصویر را محو کنید، پلاگین ها هم عملکردی مشابه دارند.

متاسفانه همه پلاگین ها مجانی نیستند ولی افکت هایی که ایجاد می کنند را می شود بصورت دستی ، با زمان و سختی بیشتر اعمال کرد.

Xero Plug-in Pack


این مجموعه پلاگین شامل بیست پلاگین متفاوت می باشد که به شما امکان انجام هر کاری اعم از ایجاد مه تا تبدیل تصویر به چاپ سنگی را می دهد. همه پلاگین های این مجموعه قابلیت تنظیم شدن را دارند و شما می توانید با ایجاد تغییر در آنها نتیجه مورد نظر خود را دریافت کنید.تصاویر بالا چند نمونه از عملکرد پلاگین های موجود در این سری را نشان می دهند.

در این مطلب سعی شد چند نمونه از منابع فتوشاپ به اخصار توضیح داده شود به امید آنکه با افزایش قابلیت های موجود در فتوشاپ در خلق تصاویر هنرمندانه توسط شما ،سهمی هرچند ناچیز داشته باشیم.

منبع:makeuseof.com

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *