9 افزونه‌ای که وب‌گردی با گوگل کروم را ایمن‌تر می‌سازد

 • 1389/2/15
 • محمدرضا ارجمندی
 • 10


گوگل کروم در حال حاضر مرورگر وب بسیار امنی به شمار میرود. بهره گیری از سند باکس خنثی کننده حملات در این مرورگر کمک شایانی به حفظ امنیت آن نموده، هکرهای موسوم به Pwn2Own حداقل امسال نتوانستند کروم را هک کنند، در حالی که مرورگرهای دیگر در مدت چند دقیقه هک شدند.!
با این حال ، هیچ عیبی ندارد که دیوار دفاعی مرورگر خود در برابر حملات را تقویت کنید، و گزینه های بسیار خوبی برای انجام این کار وجود دارد که در گالری افزونه های رسمی گوگل کروم موجود است. بیایید نگاهی به 9 افزونه ای که ارزش نصب کردن بر روی مرورگر شما دارند بیاندازیم:


افزونه View Thru: میلیون ها آدرس وبی که در سایت هایی چون توییتر، فیس بوک و بقیه وب سایتهای اینترنت شناورند ممکن است برای برخی راحتی و سهولت در دسترسی به اطلاعات به ارمغان آورند، اما می توانند یک تهدید بسیار بزرگ برای امنیت شما هم باشند. خطر Rickrolls را به یاد دارید؟ درست مثل آن خطراتی هستند که با استفاده از آدرس های کوتاه شده لینکها،و با سوء استفاده از ناآگاهی و یا کنجکاوی کاربر از محتوای لینک به رایایه او حمله می کنند.
با نصب View Thru ، هر زمان که شما قصد کلیک روی لینکی را دارید یادداشتی به شما نمایش داده می شود که شامل عنوان صفحه مقصد و آدرس کامل لینک است(در صورت کوتاه شدگی آدرس)


افزونه WebOfTrust (WOT) : من شخصا WOT را برای مدتها توصیه میکردم. قابلیت درجه بندی وب سایت ها از نظر ایمنی به کمک وبگردان برای اجتناب از خطرات اینترنتی آمده و این قابلیت هم به آسانی از طریق مشخص کردن سه رنگ برای وب سایت ها قابل فهم است .اگر شما هنوز مطمئن نیستید که باید بر روی لینکی که در نتایج گوگل و یا بینگ آمده کلیک کنید یا نه؟ به راهنمای رنگهای این افزونه توجه کنید: سبز = برو. قرمز=خطر. زرد = ادامه دهید با احتیاط.
WOT حتی در صورتی که چاره ای جز رفتن به یک وب سایت خطرناک نداشتید شما را تحت پوشش خود قرار می دهد. به جای بارگذاری صفحه ، به شما هشداربزرگی نمایش داده می شود مبی بر خطرناک بودن وب سایت و همچنین نظرسنجی امنیت آن وب سایت بر اساس نظرات کاربران WOT که وارد این سایت شده اند(تصویر ابتدای مقاله رو ببینید) در صورتی که شما نظر دیگری دارید می توانید در نظر سنجی شرکت کنید یا حتی با زدن دکمه Ignore Warning and go to the Site! با مسئولیت خودتان می توانید وارد سایت مورد نظر شوید.
افزونه McAfee Site Advisor: — اگر شمابه نظرات WOT اعتماد ندارید ، می توانید با نصب این افزونه برای امنیت بیشتر از مشاوران امنیتی مک آفی کمک بخواهید. آنها در بحث امنیت کسب و کار برای مدت زمان زیادی فعالیت کرده اند و تجربه زیادی در این زمینه دارند و به شما می گویند کدام سایت ایمن است و کدام خطرناک!
بر خلاف WOT ، افزونه مک آفی درجه بندی امنیتی سایت ها را کنار لینک سایت نشان نمی دهد و تنها از دسترسی به وب سایت های خطرناک جلوگیری می کندو آنهم در صورتی که شما در تنظیمات افزونه این مورد را از او بخواهید. به طور پیش فرض ، افزونه فقط با رنگی کردن لینکها درجه امنیت آن را نشان می دهد ، بنابران توصیه می کنم ابتدا تنظیمات افزونه را به شیوه مرد نظر خود تغییر دهید.


افزونه LastPass: یکی از رایج ترین راه هایی که کاربران خود را در معرض خطر قرار می دهند استفاده از رمز عبور ضعیف است. آنها از یک کلمه عبور برای همه وب سایتها استفاده می کنند، و تمایل به انتخاب کلماتی هم دارند که خیلی ساده قابل کشف شدن هستند! LastPass کمک می کند تا به آسانی کلمه عبور های مختلف ایمن برای استفاده در تمام وب سایت هایی که در آنها ثبت نام کرده اید ایجاد کنید.
همه چیزی که شما باید توجه داشته باشید انتخاب یک رمز عبور خوب برای افزونه است. پی از این مرحله، از رمز عبور ساز قدرتمند برنامه برای ساخت رمز عبورهای خود استفاده کنید و اجازه دهید LastPass کلمات عبور شما را کدگذاری کرده و آنها را در سرورهای خود ذخیره کند. نگران نباشید ، حتی کارکنان LastPass هم نمی توانند فایل رمز ورود شما را رمزگشایی کنند. پس با نصب این افزونه در امنیت هستید، و این امنیت بیشتر هم می شود اگر شما از قابلیت ذخیره رمز عبور مرورگر کروم استفاده کنید.

افزونه PasswordFail: اگر ضعیف بودن رمز، کاربران را دچار مشکل نکند ، همیشه امکان برنامه نویسی وب ضعیف که کاربران را در معرض خطر قرار می دهد وجود دارد .افزونه PasswordFail شما را در مواقعی که وب سایتی برای ذخیره کلمات عبور از متن ساده(plain text) استفاده کند در جریان می گذارد. اما چرا (plain text) بد است؟ زیرا اگر هر کسی به پایگاه داده آن سایت دسترسی پیدا کند ، به سرعت به نام کاربری و کلمه عبور همه کاربران سایت دسترسی پیدا می کند(به جای دسترسی به نام عبور و رمز عبورهای نامرتب و در هم در حالتی غیر از plain text)
این افزونه با شرح بالا بیشتر به کمک م.سسات در ساخت ایمن بانک کلمه عبور کاربران وب سایت خود و مدیریت آن می خورد و همچنین به شما کمک می کند وب سایت های ایمن از این نظر را شناسایی کرده و با اطمینان در آن ثبت نام کنید.


افزونه KB SSL Enforcer: بسیاری از وب سایت های محبوب را از صفحات رمزگذاری شده SSL امن تر در صفحه ورود کاربری استفاده می کنند، اما به طور پیش فرض کاربران را در محیط امن قرار نمیدهند. اگر شما می خواهید هنگامی که مشغول تایپ رمز عبور و نام کاربری خود در وب سایت هایی چون فیس بوک،توییتر و یا گوگل(و سایتهای دیگر) هستید در نوار آدرس علامت قفل و کلمه https:// را (که به معنای قرار گرفتن در محیط امن می باشد) مشاهده کنید از این افزونه استفاده کنید.
این فرآیند با تغییر مسیر(redirection) انجام می شود، بنابراین شما ابتدا صفحه با آدرس http:// را مشاهده می کنید که به سرعت به صفحه امن منتقل می شوید. این افزونه از افزونه های بسیار ضروری برای مرورگر کروم به شمار می رود پس حتما آن را نصب کنید.
افزونه Credit Card Nanny: مسلما هیچ کس دوست ندارد اطلاعات کارت های اعتباری بانکی اش به دست دیگران بیافتد . افزونه Nanny به این منظور طراحی شده تا شما را از وب سایتهای جعلی که با ارئه فرم هایی از شما می خواهند اطلاعات کارت اعتباری خود را برای شخصی که می خواهید بفرستید اگاه سازد.ممکن است باور کردن این موضوع سخت باشد که در سال 2010 چنین سایتهای متقلبی هنوز هم وجود دارند، اما این مطلب حقیقت دارد!
افزونه TrustGuard :یک دیگر از افزونه ها در بحث امنیت TrustGuard است که بنا به نظرسنجی های امنیتی کاربران TrustPilot.com درجه امنیت سایتها را مشخص می کند.،می توانید به آن به چشم افزونه WOT برای فروشگاه های انلاین نگاه کنید که کاربران و مشتریان این فروشگاه ها در نظر سنجی به امنیت آن فروشگاه یک نمره از یک تا 10 داده اند.فروشگاه هایی که نمره کلی انها 8 از 10 یا بیشتر شده اند امن بوده و با رنگ سبز به نمایش در می آیند.
افزونه Trust Guard این رنگ را در نوار آدرس(Omnibar)نمایش میدهد که در واقع بیانگر میزان رضایت مشتریان از یک فروشگاه می باشد.حداقل برای بیشتر سایتها نمایش میدهد البته من که هر سایتی امتحان کردم چیزی ندیدم!افزونه TrustGuard هنوز جدید است و فکر می کنم ارزش داشته باشد که کمی صبر کنید تا نسخه های اصلاح شده ای از آن بیاید،به خصوص اگر زیاد خردی آنلاین انجام می دهید.
توجه: در آخرین بروز رسانی این افزونه طراحان مشکل بالا را رفع کرده بودند.
افزونه FlashBlock : می دانم که سندباکس کروم بسیار کارآمد است ، اما این بدان معنی نیست که یکی از پر استفاده ترین روش های حمله هکرها را قصد دارم بدون دفاع باقی گذارم. معمولا بدافزار های مخرب از ادوبی فلش برای نفوذ به دیسک سخت کاربران ناآگاه استفاده می کنند.


با اجازه دادن به افزونه FlashBlock برای مسدود کردن عناصر فلش در صفحات وب این ماکان را دارم که ، آنها را تنها در سایت های ایمن اجرا کنم.پس این هم کاربرد این افزونه.
اگر افزونه جالب توجه دیگری در بحث ایمنی و امنیت وبگردی برای کاربران کروم مد نظرتان است با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید!
منبع: downloadsquad

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 10 دیدگاه
  1. كافي با كروم دانلود كنيد و خود سيستم كروم بهتون جهت نصب پيغام ميده كه بعد نصب ميكنيد!… همين… .

 1. شما كه معلم هستي شما چرا
  شما كه ميدوني گوگل واسه ايراني ها باز نميشه حداقل اكستنشن ها رو دانلود ميكردي ميذاشتي يه جا كه ما هم بتونيم دانلود كنيم
  يادت باشه اكثر كاربران شما كارمندان دولت و يا شركت ها هستند كه در اونجا محدوديت هاي شديدي در استفاده از فيلتر شكن وجود داره
  پس يه زحمت بكش همه رو دانلود كن و يه جا اپلود كن كه ما هم بتونيم خيرشو ببينيم

 2. اينكه ميگم گوگل باز نميشه منظورم صفحه ي مربوط به اكستنشن هاشه كه واسه ايراني ها قابل دسترسي نيست مگر با فيلتر شكن

 3. سلام من اکثرآ با کروم بالا میام ولی یه مدته که وارد فیس بوک نمیشه و وقتی فیلتر شکن اولترا رو ران میکنم هیچ سایت دیگه ای رو هم باز نمیکنه،همین مشکل رو با فایر فاکس هم دارم البته قبلآ به فایر فاکس پروکیس می دادم باز میشد ولی الان نمیشه لطفآ راهنماییم کنید و اگه میشه پروکسی فایر فاکس رو بهم بدید مرسی

  1. فرزانه خانم شما بعد از اینکه از اولترا استفاده کردین باید تنظیمات اینترنت اکسپلورر رو به حالت اولش برگردونید تا بدون اولترا هم کار کنه. میرین قسمت اینترنت آپشن– کانکشن– لن ستینگ– و پروکسی رو غیر فعال می کنین.
   kernelch@gmail.com

 4. مرسی از جوابتون ولی مشکل من اینکه نمیتونم وارد سایتهای فیلتر شده بشم حتی با اولترا فکر میکنم باید پروکسی وارد کنم که شماره پروکسی رو ندارم

  1. با سلام
   دوست عزيز شما بايد از اينترنت اكسپلورر استفاده كنيد
   تا براحتي بتونيد سايتهاي هيلتر شده رو باز كنيد
   موفق و پيروز باشيد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *