بررسي بازي دوزخی برای دانته

  • 1389/3/20
  • ميثاق جراحي
  • 2

اگر اهل حماسه سازی و علاقه مند به کتاب های ادبی و تاریخی باشید حتما نام کمدی الهی دانته را شنیده اید .این اثر فوق العاده هنری , زیبا و سرشار از تخیلات مجذوب کننده است که هر خواننده ای را جذب خود می کند این مقاله یک مقاله ی ادبی نیست ولی این مقدمه ارتباط مستقیم با داستان بازی دارد .داستان حرف اول و اخررا در طول بازی می زند زیرا که تمام روح و محتوای بازی از داستان ان اقتباس شده است .

داستان در مورد 9 طبقه ی جهنم و 9 گناه اصلی انسان روایت می شود که او را به اعماق جهنم می کشاند. دانته خود در این بازی نقش اصلی را بر عهده دارد. او از سربازان شجاع, دلیر و با لیاقت جنگ های صلیبی در این بازی است((در داستان اصلی دانته قبل از به وقوع پیوستن  جنگ های صلیبی زندگی می کرده)) او در این جنگ توسط یکی از اعضای دشمن کشته می شود و این جا است که داستان اغاز می شود .

او پس از مرگ راهی تاریک را در برابر خود می بیند و در همین حین است که فرشته ی مرگ ((ازرائیل)) به سراغ او می اید و از دانته می خواهد که با او به دنیای دیگر بیاید ولی دانته امتنا می کند و مبارزه ا ی بین دانته و فرشته ی مرگ صورت می گیرد . این اولین مبارزه ی دانته در بازی خواهد بود.او ازمرگ رهایی می یابد و بار دیگر شانس زندگی دوباره را به دست می گیرد.

حال جنگ تمام شده و او در حال برگشت به خانه ی خویش است . دانته با اولین قدم به محل زندگیش تمام اعضای خوانواده اش را مرده می بیند او خود می داند که دشمنان برای انتقام از او دست به چنین کاری زدند. نزدیکترین اعضا به او از جمله همسر وفادارش همگی به جهنم منتقل شده اند دانته به دلیل عشق و علاقه ی زیاد به همسرش تصمیم می گیرد که با او همسفر شود و او را از چنگال مرگ نجات دهد به همین دلیل سفر دانته به دوزخ اغاز می شود.

در ابتدای کار دانته خود را در جنگلی تاریک و سرد می بیند که تنها چراغ و راهنمایش دوست قدیمی او ویرثیل است که در بازی از ان به اسم Virgil نام برده می شود .

ویرثیل دانشمند و نویسنده ی معروف ایتالیایی از نظر دانته و خیلی از بزرگان شخصی بسیار بزرگ و محترم است او همواره دانته را از  پستو های تاریک جهنم نجات می دهد و در طول بازی حکم ضامن را ایفا خواهد کرد.

اولین مرحله از بازی دوزخ یا Limbo نام دارد که تمامی مردگان در انجا جمع شده اند .در این مرحله با یکی از اصلی ترین شخصیت های بازی مینوس نگهبان جهنم اشنا می شوید.دانته پس از شکست دادن او وارد اولین حلقه از جهنم می شود.

گیم –پلی بازی تقلیدی مستقیم از شاهکار های معروفی مانند *خدای جنگ * است  و در شاخه ی  سوم شخص از نوع ماجراجویی تاریخی قرار دارد.

دانته برای مبارزات دستور العمل های زیادی را باید یاد گیرد . این بازی هم مانند خیلی از بازی های مشابه از یک سلاح به همراهی تعداد زیادی جادو و حرکات پشت سر هم که از ان به Combo اسم می بریم  تشکیل شده است .بخش زیادی از حرکات دانته تقلیدی از بازی خدای جنگ هستند و از این گذشته نمای نشان دادن شخصیت و دوربین بازی هم از خود نو اوری ندارند.

برای درک این مسئله که فکر می کنم بزرگترین نقطه ی ضعف بازی هم محسوب می شود اگر نقش اول بازی خدای جنگ کرا توس را به جای دانته در این بازی قرار دهیم این بازی به یکی از شماره های خدای جنگ تبدیل می شود که فقط در داستان از هم متمایزند !!!

ولی از حق نباید گذشت که این بازی در خیلی از موارد و عناصر دیگر نه تنها از خدای جنگ کمتر نیست بلکه می تواند کاملا با این بازی رقابت کند و در برخی موارد از ان پیشی بگیرد.

تمام وقایع و حوادث قسمت به قسمت از این کتاب در این بازی بازسازی شده است شاید به ظاهر این کار خیلی عادی به نظر برسد ولی اگر کتاب اصلی که بازی از ان ساخته شده را مطالعه کنید حتما به دشواری این مساله پی خواهید برد.

هر طبقه از جهنم با موجوداتی عجیب و مرتبط با ان طبقه اشغال شده است و هر طبقه دارای شاخه ها و زیر مجموعه هایی است که قسمت ها و بخش های بازی را تشکیل می دهند.

به طور مثال در طبقه ی سوم از این بازی انسان های شکم پرست و انهایی که وقت خود را صرف خوش گذرانی کرده اند جمع شده اند . دانته در هر طبقه گناه های خود را می بیند و افسوس می خورد .دانته در این بازی در تمام طبقات حضور دارد و این نشان دهنده ی  ان است که او به تمامی گناهان الوده شده است.

در این طبقه کرم های بزرگ و خشمگین حضور دارند که به عنوان دشمن در برابر شما مقاومت می کنند .هر طبقه توسط نگهبانی محافظت می شود به همین دلیل تنها راه عبور شما برای رفتن به بخشی دیگر شکست دادن نگهبانان خواهد بود.

مبارزات اصلی نفس گیر و مشکل هستند هر نگهبان توانایی خاصی دارد و شما را با نیروی خاص خودش جادو می کند . البته شاید یک سلاح تنها برای مبارزه با این موجودات خشمگین و بسیار بی رحم کار مشکلی باشد به همین علت سازندگان برای رهایی از این امر و ایجاد تنوع در بازی ترفند های جالبی استفاده کرده اند.

نیرو ها و سلاح های دانته به دو شاخه ی  اصلی مقدس و غیر مقدس تقسیم میشوند. سلاخ مقدس صلیبی است که دانته از پدر خود به ارث برده .پدر دانته که یکی از دشمنان او در بازی خواهد بود فردی کاملا گناه کار که در یکی از بدترین طبقات جهنم زندانی شده .است. این صلیب برای ضربه های از راه دور بسیار مفید است. توسط صلیبی که دانته در دست دارد بسیاری از دشمنان و حتی انسان هایی که به دنبال امرزش هستند بخشیده می شوند .

هر دشمن و یا انسان بخشیده شده به دانته نیرویی مقدس می دهند که این نیرو ها به عنوان امتیاز یا درجه ای برای به روز کردن سلاح دوم دانته ((صلیب مقدس)) به کار می رود . قابلیت به روز کردن سلاح های دانته باز هم چیز جدیدی نیست و در خیلی از بازی های دیگر دیده شده و به طور حتم باز هم دیده خواهد شد.

حال نوبت به معرفی نیروی غیر مقدس دانته می شود که امتیاز های حاصل برای به روز کردن ان از طریق مجازات های دانته تحقق می یابد. سیستم مجازات برای کشتن دشمنان ضعیف توصیه می گردد زیرا که هر چه جلو تر برویم دشمنان اجازه ی این کار را به راحتی به دانته نخواهند داد .بوسیله ی این سیستم بازیکن تنها با یک ضربه ی کاری دشمن ارا از پای در می اورد.

سلاح اصلی دانته مانند زنجیز کراتوس در خدای جنگ عمل می کند ((ای کاش حداقل سازند گان برای سلاح از ایده ای خاص استفاده می کردند)) .این سلاح که در اصطلاح فارسی اسمی برایش انتخاب نشده نمادی از فرشته ی مرگ است هر کسی که این سلاح را قبلا دیده باشد یاد فرشته ی مرگ خواهد افتاد. البته تصاویری که از فرشته ی  مرگ با این سلاح وجود دارد ریشه ای حماسی و تمثیلی دارد .

پس به همین ترتیبی که گفته شد امتیازات حاصل از کشتن با سلاح غیر مقدس دانته برای به روز کردن حرکات و هنر نمایی های مختلف او مورد استفاده قرار می کیرد.

در طول راه با انسان های مشهور و اشنایی برخورد خواهید کرد . این انسان ها به گناه خود اعتراف می کنند و از شما می خواهند که برای انها طلب امرزش کنید . این جاست که سازندگان قدرت اختیار به بازی کن را می دهند شما با شنیدن اعترافات گناهکاران می توانید انها را ببخشید و از این جهنم خلاص کنید و یا با مجازات کردن انها را به اعماق پایین تر جهنم بکشانید.

امرزش((Absolve))  توسط دکمه ی B در Xbox360 و مجازات Punish))   توسط دکمه ی  X انجام می شود.

طبقه ی اخر مکانی است که خیانت کاران در ان جا به سر می برند که در این بازی خیانت بدترین گناه شناخته شده است.در این طبقه با افرادی معروفی از جمله فرزند پادشاه ارتور ملاقات می کنید او در جنگی به پدرش خیانت کرده و به دلیل اعمالش در این جا زندانی است.

کنترل خیلی نرم و راحت است و به بازیکن حس ازاد بودن را منتقل می کند ولی دوربین بازی مخصوصا در هنکام پرش از موانع و بالا رفتن از دیوار و کار های اکروبات دیگر واقعا با نهایت بی دقتی کار شده و خیلی ازار دهنده است.

از دیگر نقاط ضعف بازی سختی  غیر استاندارد ان است بازی در حالت عادی و در درجه ی Normal سخت نیست ولی گاهی اوقات و در برخی شرایط به قدری شخت می شود که بازی کن مجبور است از منوی بازی ((تغییر درجه ی سختی بازی در هر مواقعی امکان پذیر است)) درجه ی سختی را تغییر دهد.

در درجه ی ساده هم به همین ترتیب بازی به قدری راحت می شود که بازی کن اصلا به خود زحمتی برای شکست داد دشمن نمی دهد.

نکات مثبت بازی از نکات منفی ان بیشتر است و خیلی از مشکلات را پوشش می دهد  و در کل  بازی بسیار به یاد ماندنی را خلق می کند این بازی را  به دارندگان کنسول های خانگی PS3 و Xbox360 حتما توصیه می کنم.

پلاتفرم ها :Xbox360 /PS3

سبک : ماجراجویی –حادثه ای

منتشر کننده : EA GAMES

درجه بندی سنی : M((Mature))

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه
    1. خواهش می کنم
      آره حتما بازی رو تهیه کن چون به دلیل اینکه بازیه خیلی خوبی بود بنده 2 بار تمومش کردم :دی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *