کدام یک نگاه‌های بیشتری در نمایشگاه سن‌دیگو به خود جلب می‌کند؟ افتتاح فروشگاه مایکروسافت یا عرضه اپل آی‌فون 4 ؟

 • 1389/4/5
 • محمدرضا ارجمندی
 • 8

هزاران نفر از مشتاقان در صف پر ازدحام بازار مد سن دیگو،  در انتظار خرید آیفون 4  هستند!

امروز، اپل و مایکروسافت  بار دیگر بازار سان دیگو  رو به روی هم صف آرایی می کنند. مایکروسافت قصد دارد چهارمین فروشگاه خرده فروشی خود را افتتاح کند و اپل پروژه آی فون 4  را کلید می زند. هر دوی این رخدادها صف های طولانی از طرفداران هر کدام از دو غول آی تی را به سمت خود کشیده. اما صف اپل در مقایسه بیار طویل تر است ، و  هواداران هر شرکت یک گروه جمعیتی کاملا متفاوت با دیگری را تشکیل داده است. متاسفانه مدیریت بازار مد صفوف مشتاقان اپل و مایکروسافت را در فاصله دوری  نسبت به هم نگه داشته. من قلبا دوست داشتم که در صورت نزدیکی این دو صف به هم  اختلاط هایی دو صف صورت بگیرد و از یکی جمعیت کم شده و به دیگری می پیوست!. درگیری بین هواداران هر کدام از شرکت ها می توانست خبر داغ دیگری به شمار رود.و خبر های حاشیه ای از این دست می توانست بازار مد سن دیگو را بار دیگر به کانون توجه افکار عمومی تبدیل کند؛بازاری که پیش ز این به خاطر همین خبر ها مشهور شده است.

طبق تخمین من جمعیت مشتاقان آی فون 4 حدود 5 برابر بیشتر از خریداران  آی فون 3GS  است که یک سال پیش در صف خرید تولید اول محصول اپل قرار گرفته بودند. چیزی که در این میان شگفت آور بود آرامش و صبر و حوصله ای است که این مشتاقان دارند با توجه به  اینکه  برای افراد موجود در صف همواره این بیم وجود دارد که اپل تعداد کافی آی فون 4 در فروش اول خود در اختیار خیل عظیم خریداران قرار ندهد یا محصول تمام شود.در مقایسه ، در صف جلوی غرفه فروشگاه مایکروسافت سر و صدا و همهمه زیادی شنیده می شود. فروشندگان و مسئولان غرفه مایکروسافت مدام تلاش می کنند جمعیت  در صف را به رقص و شادی و پایکوبی وادار کرده و اشتیاق انها را با ارائه لپ تاپ های سونی رایگان به صورت جایزه افزون تر کنند. به شوخی به یکی از کارمندان  مایکروسافت گفتم : همه سر  وصدا ها از مردم صف شماست اگر  صدای فریادی از سمت صف شرکت اپل شنیدی مطمئن باش که فقط یک اتفاق افتاده: آیفون 4 تمام شده و احتمالا سر آی فون ها دعوا شده!

در بین دو گروه مشتریان همه نوع سلیقه ای می بینید، افرادی را کنار هم می بینید که هیچ جای دیگری انتظار ندارید در کنار هم در یک صف قرار گرفته باشند.. به عنوان مثال در صف شرکت مایکروسافت انتظار داشتم که افرادی از طیف خبره کامپیوتر حضور داشته باشند. در عوض  دیدم بسیاری از این به اصطلاح مشتاقان در واقع آن را افراد کم  سن و سال — عمدتا پسران و  دختران نوجوانی است که امیدوارند با قرار گرفتن در صف، بلیط کنسرت مایکروسافت توسط خواننده ای با نام دمی لواتو(Demi Lovato) که روز شنبه در یکی از پارکینگ های بازار برگزار می شود را بدست اورند. دیگر هواداران کم .سن سال هم ، که شامل تعدادی از پسران نوجوان  می باشد، آرزو دارند یکی از چند صد برنده اسکیت برد های جایزه مایکروسافت باشند.

صفی که در انتظار باز شدن فروشگاه بزرگ مایکروسافت است به مراتب کوچکتر از صف اپل است ، اما هنوز هم قابل ملاحظه است!

هیجان برای اجناس رایگان تعریفی از تب و تاب صف افتتاح فروشگاه مایکروسافت است! تی شرت رایگان، اسکیت برد رایگان، کنسرت رایگان، ملاقات رایگان با ستاره های مشهور. حتی اهدای پول نقد  از طریق کمکهای مالی به موسسات خیریه سان دیگو و دختران پیشاهنگ. چندین نفر از دختران نوجوانی که  با انها صحبت می کردم به صراحت اقرار می کردند که فقط برای هدایای رایگان آمده اند. اما در ضمن در مورد استفاده از ویندوز و اکثرا ویندوز 7 با رضایت و افتخار صحبت می کردند.

در مقایسه ، در جلوی فروشگاه شرکت اپل صف بسیار متفاوتی از جمعیت حضور دارند : افرادی که برای خرج کردن  پول مضطرب  اند. آنها امیدوارند با پرداخت 200 ، 300 دلار(بدون پرداخت مالیات) صاحب یک آی فون4 شوند. یک گروه از مردم داخل صف موفق به دریافت یادگاری از اپل با پرداخت مبلغی پول شدند که می توانند با آن نزد دیگران خود نمایی کنند. گروه دیگر به انتظارنشسته بودند — با دانستن این نکته که ساعت ها انتظار خواهند کشید- تا پول کمتری بپردازند. در پاسخ به  مقاله ای که  پیشتر در توییتر درباره همین موضوع منتشر کرده بودم  یک تحلیلگر با نام  مایکل گارتنبرگ( Gartenberg ) پرسیده است: «کدام مدل کسب و کار بهتر است؟ شیوه اپل یا شیوه مایکروسافت؟ » آه این یکی فقط یک کامنت( نظر) بوده.شما می توانید به او پاسخ دهید…؟

نوجوانان و نه رایانه خورها  در  صف فروشگاه مایکروسافت حضور دارند، شاید برای بلیط رایگان کنسرت و دیگر  اجناس رایگان!

تنها 4 مغازه و راه فرعی میان فروشگاه اپل و مایکروسافت فاصله است. من انتظار دارم رقابت شدیدی بین این دو فروشگاه در جلب مشتری ببینم، به خصوص  که فصل خرید برای مدرسه هم بازار گرمی دارد. می دانید قصد دارم از این به بعد هر از گاهی پس از بررسی دقیق بازار ها مقاله ای در باره تکنیک های فروش محصولات آی تی منتشر کنم.خب، مایکروسافت در فروشگاه خود  آماده عرضه محصولات مربوط به بازی های رایانه ای است. به گفته مایکروسافت، بازار سان دیگو  اولین مکانی است که در آن عموم مردم می توانند از دسته  کنترل کننده بازی موسوم به Kinect که در اواخر سال جاری عرضه می شود به رایگان استفاده کنند و تجربه کار با ان را کسب کنند.

بلافاصله پس از افتتاح رسمی فروشگاه مایکروسافت، دیدم که 3  تا از مدیران شرکت کنار یکدیگر ایستاده اند، بنابراین به سمت انها رفتم و خودم را معرفی کردم.آقای ری اوزی ، رئیس بخش معماری نرم افزار های مایکروسافت، در مورد فروشگاه های مایکروسافت با هدف کاهش پیچیدگی های فن آوری صحبت کرد، و اینکه آن را برای عموم سهل الوصول تر می سازد. او در بین سخنانش نمونه ای مثال زد که  فردی سالمند وقتی برای بار اول به فروشگاه مایکروسافت مراجعه کرده از این فروشگاه رضایت داشته به طوری که بارها به این فروشگاه برای رفع نیازهایش مراجعه کرده است، و بنا به اظهاراتش در مراجعت از فروشگاه احساس اطمینان بیشتری در مورد استفاده از کامپیوتر  داشته است. اوزی در مورد این اتفاق با افتخار سخن می گفت ،  و اینکه این فروشگاه ها تنها یک شیوه بازاریابی سنتی  نیست.

خریداران اپل آمده اند تا برای  آی فون 4 پول خرج کنند ، نه برای دریافت هدایای رایگان!

همانطور که آقای اوزی در حال صحبت بود من هم با تکان سر و گفتن «آهان» حرف هایش را تایید می کردم. من فکر می کنم، نقش او در مایکروسافت  در حال کمرنگ شدن است به این دلیل که با معرفی ویندوز آذور دیدیم اساس این ویندوز چه قدر با دیدگاه هایی که او در مورد این ویندوز پیش بینی کرده بود متفاوت است. از طرف دیگر  با در نظر گرفتن او به عنوان یک شخص تاثیر گذار در راه اندازی فروشگاه مایکروسافت همراه با دیگر مدیر مایکروسافت «کوین ترنر» و با یادآوری سخنانش در  کنفرانس D8  همراه با مدیر عامل شرکت  ماتیکروسافت «استیو بالمر» ، متوجه شدم مسائل کمی پیچیده  است. اوزی در حال قدرت گرفتن است. شاید  در مورد آذور قدمی به عقب گذاشته و از نظر خود برگشته تا بتواند چند قدمی در دیگر مسائل رو به جلو بگذارد.آیا او می تواند روزی مدیری به  میزان موفقیت های بالمر باشد؟ این خود سوال دیگری برای دریافت نظرات شماست.

مشاهده تصاوير بيشتر: Apple-Microsoft Stores Face off

منبع:betanews

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 8 دیدگاه
 1. مقایسه درستی نیست. مقایسه مشتریان یک فروشگاه جدید که همون محصولات قدیم رو میفروشه! (تازه همه این محصولات رو میشه از هزاران مرکز خرید دیگه هم تهیه کرد) و مشتریان خرید یک محصول جدید.

 2. خیلی جواده. بری تو صف وایسی گوشی بخری یا بری شب بخوابی تو خیابون یدونه اسکیت بهت بدن دی

  1. خب ديگه اين نمونه‌اش نمونه صحيح كپي‌رايت يا حق الامتياز فروش يه شركت هستش؟

 3. خیلی ساده انگارانه ست اگه بخواین اپل با همه موفقیت هاش رو با مایکروسافت مقایسه کنید. مایکروسافت خیلی غول تر از این حرفاست.

 4. سلام
  این موارد یک سری تبلیغات که شرکتها هم بهشون دامن میزنن که باعث میشه عده ای برای گرفتن اولین چیز در صف بایستند

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *