به کمک ویژگی Smart Objects در فتوشاپ هوشمندانه رفتار کنید.

 • 1389/6/8
 • مهرداد ارجمندی
 • 3

به عقیده ی من Smart Object یکی از پرفایده ترین ویژگی هایی است که در فوتوشاپ موجود می باشد. این ویژگی به ما کمک می کند تا وقت بسیار زیادی را که در طراحی وبسایت و رابطهای کاربری گرافیکی صرف می شود ، ذخیره کنیم در حالی که بدون آن باید کارهای بسیار زیادی را تکرار کنیم. اگر شما درک خوبی از نحوه ی فعالیت Smart Object پیدا کنید می توانید از این ابزار برای الگوهای افکتها هم استفاده کنید.

Smart Object یا اشیای هوشمند چیست ؟

Smart Object لایه هایی هستند که اطلاعات عکس ها را از محل عکس ها و یاعکس های برداری مانند فایلهای فوتوشاپ یا Illustrator بدست می آورند. Smart Objects محتوای منبع عکس به همراه تمام ویژگی های اصلی آن را نگه می دارد و ادوبی بیان می کند که این شما را قادر می سازد تا ویرایشی سالم برای لایه ها در اختیار داشته باشید

عکسی که در زیر است یک تغییر شکل و اندازه ی سالم  را برای تصویر مکانی گرافیکی نشان می دهد. در شرایط عادی تصویر مکانی  یا عکسی با فرمت بیتمپ بعد از چند بار تغییر ابعاد بوسیله ی ابزار تبدیل (قابل مشاهده در سمت چپ) تار می شود . با تبدیل تصویر مکانی به یک شیی هوشمند هر تغییر شکلی که بعد از آن انجام شود کیفیت و برش عکس را مانند تصویر اصلی حفظ می کند و تمام اطلاعاتی پیکسلی در حین تبدیل حفظ می شود ( قابل مشاهده در سمت راست )

با حفظ کردن پیکسل های اصلی هر ابعاد کوچکتری از تصویر اصلی عالی و خوب است ولی در عین حال با بزرگ کردن ابعاد آن به خاطر کمبود اطلاعات پیکسلی تصویر کمی دچار تاری می شود . بنابراین بهتر است از همان ابتدا یک تصویر مکانی با رزولوشن بالا را برای کار انتخاب کنید.

چگونگی خلق یک شیی هوشمند

راههای زیادی برای خلق یک شیی هوشمند وجود دارد : به طور مثال به فایل رفته  Open As Smart Object command را انتخاب کرده ، اطلاعات را از Illustrator کپی و سپس بچسبانید ، یا اینکه یکی یا بیشتر از یک لایه را بوسیله ی Smart Objects همانطور که در زیر نشان داده شده است تبدیل کنید.

راههای استفاده از شیی هوشمند

البته راههای بسیار زیاد خلاقانه ای برای استفاده از اشیای هوشمند وجود دارد . و این راههی اندکی را که در زیر می بینید فقط راههای معمول آن هستند .

هنگامی که شما یک لایه یا گروهی از لایه ها را به اشیای هوشمند تبدیل می کنید ، هر تکراری از آن مانند نمونه ها رفتار می کند و این بدین معنی است که هر تغییری در شیی هوشمند شما یا لایه هوشمند شما به تمام نمونه ها منتقل شده و آنها هم همین تغییر را در خود ایجاد می کنند. مثالی که در زیر آمده است یک دکمه به همراه نمونه های دیگر را نشان می دهد . این تنظیم بسیار برای  طرح پیش نوسی که مدام در حال تغییر است بسیار مفید می باشد. با ایجاد یک دکمه الگو در میان پوشه ی خودتان می توانید به میزان زیادی در وقت خود صرفه جویی کنید چرا که با ایجاد تغییری در آن بقیه ی دکمه ها نیز دچار تغییر می شوند .

نکته ی مهمی که در اینجا وجود دارد و باید به آن توجه کرد این است که با دبل کلیلک کردن بر روی اشیای هوشمند یک پنجره ی  جدید .PSB با المانهای الگویی که درون آن است را باز می کنید. بعد از انجام اصلاحات اطمینان حاصل کنید که پوشه ی .PSB را برای ثبت تغییرات .PSB اصلی ذخیره کرده اید. تا زمانی که برای هر شیی هوشمند یک فاصله پوشه ی .PSB باشد ،  شما می توانید آن را به عنوان یک فایل مجزا برای طراحی های مجدد خود ذخیره کنید.

با دنبال کردن مثال مشاهده خواهید کرد که ما به طور معمول با خلاصه موضوع چه کار می کنیم.مشاهده خواهید کرد که یک برچسب، عنوان موضوع، خلاصه موضوع و موضوعات دیگری وجود خواهد داشت. کاری که ما باید انجام دهیم این است که تمامی آنها را در یک پوشه ی یکتا قرار داده و آن ها را چندین بار تکرار و تولید کنیم. این کار نه تنها باعث می شود که فوتوشاپ به خاطر لایه های زیاد  به کندی کار کند بلکه  اگر ما بخواهیم فقط یک اصلاح ساده را هم انجام دهیم (به طور مثال تعویض فونت موضوع)  بسیار مشکل ساز هست.

بنابراین برای اینکه بازده کاری خود را بالا ببریم باید فولدر گروه را به یک شیی هوشمند تبدیل کنیم .

سپس می توانیم طراحی ها پیچیده تری را انجام دهیم. در این زمینه ما سه خلاصه ی پست را بوسیله ی فقط سه لایه ی اشیای هوشمند درست کردیم. این کار باعث می شود که پنل لایه های شما جالب تر باشد.

اشیای هوشمند به عنوان الگو برای افکت های تصویر

اگر به درستی از این ویژگی استفاده کنید می تواند شبیه به عناصر از پیش تنظیم شده ی فوتوشاپ باشد. باید به شما یک مثال ساده را نشان دهیم تا متوجه منظور ما شوید. اجازه بدهید با یک تصویر گرافیکی این موضوع را نشان دهیم (ShutterStock با حسن نیت نشان می دهد )

بر روی لایه ی عکس راست کلیک کنید و آن را به یک شیی هوشمند تبدیل کنید . بنابراین هر تنظیم افکتی و فیلتری که انجام دهید تصویر اصلی را مدخوش نمی کند

سپس ما یک تنطیم رنگ لایه ای را بالای شیی هوشمند اضافه می کنیم.

شما می توانید تنظیمات خلاقانه تری انجام دهید. ما در اینجا  همانطور که در مثال زیر می بینید سطح ها و Hue/Saturation را اضافه کردیم.

همچنین می توانید گزینشی بر روی اشیای هوشمند خود داشته باشید و یک تاثیر Gaussian Blur را بر آن اجرا کنید. بله شما می توانید کاری را که می خواهید به خوبی بر روی آن به اجرا درآورید.

بعد از اجرا کردن افکتهای مورد نظرتان ، شما یک سری  لایه های مشابه با آن چیزی که اینجا می بینید خواهید داشت. لایه های متعدد تنظیمات در بالا و فیلترها در پایین تصویر اصلی شیی هوشمند قرار دارد.

اینجا قسمت جالب کار است ، شما قادرید همین افکت ها را برای تصویر دیگری به سادگی انجام دهید. چیزی که شما بدان نیاز دارید این است که فقط بر روی لایه ی تصویر  شیی هوشمند کلیلک کرده و Replace Contents را انتخاب کنید و سپس تصویر جدیدی را انتخاب کنید.

و اینجا چیزی را که می خواستید دارید . آیا Smart Object یک ویژگی جالب نیست ؟ امیدوارم این مقاله برای شما و طراحی های آینده تان مفید واقع شده باشد.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه
 1. سلام دوست عزیز، با اجازه من مطلب شما رو با ذکر نام و لینک مطلبتون در صفحه ی فیسبوکم که ادمینش هستم قرار دادم، امیدوار شما هم با عضویت در این پیج، به فعالیت پیج کمک کنید، منتظرتون هستم. لینک پیج ام رو هم قرار میدم تا بتونید پیدامون کنید:

  http://www.facebook.com/pages/hnr-grafyk/152224731457344

  نام پیج: هنر گرافیک

 2. با سلام
  از نظر شما رجع به وبلاگ خانه هنر ممنونم. امید وارم کردی. ولی متاسفانه بنده توانایی طراحی وبلاگ را به شیوه مناسب ندارم . و فقط توانای در نوشتن یک سری مطالب را دارم . از شما یا کسانی که این مطلب را می خوانند تقاضای کمک در طراحی و بازسازی خانه هنر را دارم . با تشکر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *