ایجاد یک افکت متنی آتشین با فتوشاپ CC

ایجاد یک افکت متنی آتشین با فتوشاپ CC
 • 1393/9/14
 • مبين
 • 7

 

 

فیلتر Flame Generator در فتوشاپ CC از ویژگی های جدید این نرم افزار است و برای ایجاد شعله های آتش طراحی شده است. در این آموزش به شما استفاده از این فیلتر را یاد خواهیم داد و در آخر با چند تکنیک ساده یک متن آتشین زیبا را طراحی می کنیم. تصویر بالا تصویر نهایی پروژه است اگر آن را پسندیده اید تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

ابزار و تصاویر مورد نیاز برای این آموزش:

1.ایجاد بکگراند و متن اصلی

مرحله 1

ابتدا باید یک سند جدید ایجاد کنیم کلید های میانبر Ctrl+N را بزنید و یک سند جدید با ابعاد 1740 در 1170 پیکسل و رنگ زمینه #111111 ایجاد کنید. یک متن دلخواه با فونت Intro Regular،  رنگ #d2b593 و اندازه 350 pt ایجاد کنید و در پانل ابزار تکست مقدار Tracking را به 50 تغییر دهید.

Step_01_1

 

مرحله 2

روی لایه متن کلیک راست کرده و گزینه belending option را انتخاب کنید و تنظیمات لایه را هماننند زیر تغییر دهید.

مقدار Bevel and Emboss را همانند زیر تغییر دهید:

 • Technique: Chisel Hard
 • Size: 35
 • Highlight Mode: Vivid Light
 • Color: #fae8c1
 • Shadow Mode: Color Burn
 • Color: #b07133

Step_01_2

 

 

مرحله 3

اضافه کردن تنظیمات Contour:

 • Contour: Gaussian
 • Check the Anti-aliased box.

Step_01_3

مرحله 4

اضافه کردن تنظیمات Inner Shadow:

 • Blend Mode: Color Burn
 • Color: #b0764c
 • Distance: 0
 • Size: 8

Step_01_4

 

مرحله 5

اضافه کردن تنظیمات Inner Glow:

 • Blend Mode: Linear Light
 • Color: #dd8238

Step_01_5

 

مرحله 6

اضافه کردن تنظیمات Outer Glow:

 • Blend Mode: Linear Light
 • Color: #edc09f

Step_01_6

 

مرحله 7

اگر تاکنون مراحل را به درستی انجام داده باشید تصویر شما همانند تصویر زیر خواهد شد و یک متن 3D با یک استایل زیبا خواهید دید.

Step_01_7

 

2. اضافه کردن بافت و برخی جزئیات به متن

مرحله 1

تکسچر Rust را دانلود کرده و در نزم افزار فتوشاپ باز کنید و سپس آن را روی بالاترین لایه قرار دهید. نام لایه را به Texture تغییر دهید و مقدار Blend Mode را در پانل لایه ها به Multiply تغییر دهید. حال روی لایه کلیک راست کرده و گزینه Create Clipping Mask را انتخاب کنید.

این کار تکسچر را به خود متن کپی می کند پس با این حال می توانید تکسچر را تغییر اندازه داده و یا به صورت دلخواه روی متن جای گذاری کنید.

 

Step_02_1

 

مرحله 2

دو لایه متن و تکسچر را انتخاب کنید و به Layer > Merge Layers بروید تا دولایه با هم ادغام شوند. البته باید مطمئن شوید که Blend Mode لایه روی حالت Normal است.

Step_02_2

 

مرحله 3

روی لایه کلیک راست کرده و گزینه Create Work Path را بزنید.

Step_02_3

 

مرحله 4

ابزار  Smudge را انتخاب کنیداندازه آن را 25 px و نرم بگذارید. در منوی گزینه های Mode را روی Normal قرار داده و مقدار Strength را روی 50% بگذارید. لایه کپی شده تکسچر را انتخاب کنید و با ابزار smudge لبه ها را بزنید. شما می توانید با ابزار Direct Selection دور تا دور لایه را انتخاب کنید.

Step_02_4

 

مرحله 5

تصویر Fireworks0017_1 را باز کرده و آن روی بالاترین لایه بگذارید و Blend Mode لایه را به Linear Dodg تغییر دهید سپس به منوی  Edit > Transform > Rotate 90° Clockwise بروید و در صورت نیاز آن را تغییر اندازه دهید.

Step_02_5مرحله 6

 

به منوی Image > Adjustments > Hue/Saturation بروید و در پنجره باز شده مقدار hue را به 35 و مقدار Saturation را به 50 تغییر دهید.

Step_02_6

 

3.اضافه کردن مسیر شعله و ایجاد آن

مرحله 1

ابزار Pen را انتخاب کنید و در نوار بالا انتخاب چند گزینه ای را فعال کنید. هرجا که path را شروع می کنید کلید Shift را تا انتها نگه دارید و کلیک کنید در نقطه پایان بار دیگر کلید کرده تا خط رسم شود این کار را همانند تصویر زیر انجام دهید. باید داشته باشید که نگه داشتن کلید Shift باعث می شود که خطوط شما به صورت راست رسم شوند و لرزش دست شما روی آن تاثیری ندارد. این کار را برای قسمت های تعیین شده در تصویر زیر ادامه دهید.

Step_03_1

 

مرحله 2

یک لایه جدید در بالای تمامی لایه ها ایجاد کنید و نام ان را flames بگذارید.

Step_03_2

 

مرحله 3

به منوی Filter > Render > Flame بروید و مراحل را به صورت زیر انجام دهید. توجه داشته باشید که تصاویر مراحل را توضیح می دهند اما توضیخات اضافه لازم را در پایین ذکر کرده ایم.

 • Flame Type: One Flame Along Path (بدان معنی است که هر شعله به صورت تکی روی path های ایجاد شده اعمال می شود)
 • Width: 34 (مقدار عرض شعله را به مقدار پیکسل تعیین می کند)
 • Flame Lines (Complexity): 29 (تنظیم کنترل تعداد خطوط در هر شعله است)
 • Turbulent: 49 (کنترل آرامش و پراکندگی شعله است)
 • Jag: 43
 • Opacity: 40 (مقدار شفافیت شعله را تعیین می کند)
 • Flame Bottom Alignment: 20
 • Flame Style: Violent
 • Flame Shape: Spread

تیک گزینه Randomize Shapes را فعال کنید.

Step_03_3

 

مرحله 4

یکبار روی OK کلیک کنید شعله های شما رندر خواهند شد. ابزار Direct Selection را انتخاب کنید و یک بار روی صفحه کلی کرده تا خطوط شما روی متن حذف شوند.

Step_03_4

 

4. استایل دادن به شعله

مرحله 1

مقدار Blend Mode لایه شعله یا flames را به Screen تغییر دهید.

Step_03_5

 

مرحله 2

از لایه flames یک کپی بگیرید. برای این کار می توانید روی لایه کلیک راست کرده و گزینه Duplicate را بزنید.

Step_03_6

 

مرحله 3

دوبار روی لایه کلیک راست کرده تا پنجره blending option باز شود و مقدار Outer Glow را همانند زیر تغییر دهید.

 • Blend Mode: Linear Dodge (Add)
 • Opacity: 60%
 • Color: #e0b455
 • Size: 70

Step_04_1

 

مرحله 4

ایین کار شعله های آتش را روشن تر می کند و آن ها را طوری نمایان می کند که پر جنب و جوش هستند. اگر مراحل را تاکنون به درستی انجام داده باشید تصویر شما تا این مرحله به شکل زیر خواهد بود.

Step_04_2

 

مرحله 5

یک لایه جدید زیر لایه Flames ایحاد کنید و نام آن را Dark Spots بگذارید.مقدار رنگ رویی را به #111111 تغییر دهید و با یک براش نرم یک نقطه به پایین هر شعله اضافه کنید.

Step_04_3

 

5. اضافه کردن دود به شعله ها

مرحله 1

تصاویر Smoke0281 و Smoke0282 را به پروژه اضافه کنید و آن ها را روی بالاترین لایه قرار دهید.Blend Mode هر دو لایه را به Lighter Color تغییر دهید. این کار باعث دیدن متن پشت سر آن ها می شود. این تصاویر را در صورت لزوم تغییر اندازه و چرخش دهید و آن ها را در جای مناسب قرار دهید. دود ها باید طوری باشند که متن شما را پوشش دهند.

Step_05_1

 

مرحله 2

تمامی لایه های دود را انتخاب کنید و برای ادغام کردن آن ها به Layer > Merge Layers بروید نام لایه ادغام شده را به Smoke Top تغییر دهید و مقدار Blend Mode را به Lighter Color تغییر دهید و سپس با کلیک روی آیکن ماسک یک ماسک به لایه اضافه کنید.

Step_05_2

 

مرحله 3

ابزار براش را انتخاب کرده و آن را نرم کنید و با رنگ مشکی شروع به نقاشی کردن اضافه های دود ها کنید. با این کار و ویژگی لایه ماسک این دودهای اضافی پاک خواهند شد.

Step_05_3

 

6. اضافه کردن جرقه به متن

مرحله 1

تصویر Fireworks0001_6 را در فتوشاپ بازکرده و آن را زیر لایه Dark Spots بگذارید. Blend Mode لایه را به Linear Dodge تغییر داده و در صورت نیاز آن را با استفاده از کلید های میانبر Ctrl+T تغییر اندازه دهید.

Step_06_1

 

مرحله 2

در پنجره لایه ها روی تصویر کوچک لایه متن کلیک کنید تا کل متن انتخاب شود.

Step_06_2

 

مرحله 3

روی آیکن Add layer mask کلیک کنید تا یک لایه ماسک به لایه متن اضافه شود. میخواهیم تکسچر های اضافی که از متن خارج شده اند را حذف کینم.

Step_06_3

 

مرحله 4

یک براش نرم با رنگ مشکی انتخا کنید و شروع به پاک کردن لبه های اضافی متن کنید. سعی کنید که فقط قسمت های اضافی که روی زیبا سازی متن تاثیر دارند پاک کنید.

Step_06_4

 

7. اضافه کردن دود به پس زمینه

مرحله1

تصویر Smoke0392 را در فتوشاپ باز کرده و آن را بالای لایه Background قرار دهید. Blend Mode لایه را به Color Dodge تغییر داده و به منوی Go to Edit > Transform > Rotate 90° Clockwise بروید. سپس تکسپر را در صورت نیاز تغییر اندازه داده و در جای مناسب قرار دهید.

Step_07_1

 

مرحله 2

 

به منوی Image > Adjustments > Hue/Saturation بروید در پنجره باز شده مقدار Hue به 162 و مقدار Saturation را به 35 تغییر دهید.

Step_07_2

 

8.اعمال کردن فیلتر به تصویر اصلی

مرحله1

تمامی لایه های خود را انتخاب کرده روی آن ها کلیک راست کنید و گزینه duplicate را بزنید و به منوی Layer > Merge Layers بروید تا تمامی آن ها باهم دغام شوند. نام لایه را به Final تغییر دهید و به منوی Filter > Convert for Smart Filters بروید.

Step_08_1

مرحله 2

اکنون به منوی Filter > Blur Gallery > Iris Blur بروید و مقدار Focus را به 95% کاهش دهید و مقدار Blur را در ابزار Blur به 10pt تغییر دهید. حالت شکل را به بیضی تغییر داده و آن را نیز اعمال کنید.

Step_08_1

 

مرحله 3

اکنون blur ها به تصویر اصلی ما اضافه شده است و تاری های زیبایی را ایجاد کرده اند. اگر مراحل را به درستی انجام داده باشید تصویر نهایی شما به شکل زیر خواهد بود.

Step_08_3

 

این آموزش به پایان رسید و ما با چند تکنیک ساده و تریکب چند تصویر یک متن با افکت آتش را طراحی کردیم. تیم آموزشی گویا آی تی امیدوار است که از این آموزش بهره کافی را ببرید. می توانید سوال های خود را به صورت نظر زیر این مقاله برای ما ارسال کنید. نظر شما درباره این آموزش چیست؟

tutplus

 

 

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 7 دیدگاه
  1. مرسی دوست من خوشحالم که مطلب آموزشی بنده رو پسند کردیم چشم حتما بیش تر قرار می دیم

 1. فتوشاپ من نسخه cc هست ولی فیلتر Flame Generator موجود نیست؟ الان چیکار کنم >؟ میشه دانلود و نصب کرد؟

 2. سلام
  این اموزشات توی سایت های خارجی چه کار میکنه که بنده های خدا با زحمتاشون حداقل منبع گذاری نمیشن

 3. سلام
  ببخشید این تصاویر مورد نیاز رو از کجا میشه دانلود کرد
  لطفا سایتش رو معرفی کنید

 4. سلام خیلی عالی بود برای اسم من یه لوگو اتشین خفن پیشنهد میدین با تشکر از زحماتتون

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *