از بین بردن نواحی تیره زیر چشم

از بین بردن نواحی تیره زیر چشم
 • 1391/2/13
 • سيدايوب كوكبي
 • 5

به نام خدا

معمولا در زیر چشم اکثر افراد کمی تیرگی و یا سیاهی وجود دارد ، در این پست می خواهیم با کمک فتوشاپ این تیرگی را کاهش و تا حد امکان از بین ببریم ، خب شروع میکنیم :

1- ابتدا عکس مورد نظر که دارای تیرگی در ناحیه زیر چشم ها است را باز کنید ، در همین مرحله باید تصمیم بگیرید که این تیرگی را می خواهید کاهش دهید و یا کلا حذف کنید ، برای افرادی که بیشتر از 30 سال سن دارند سعی کنید فقط کاهش دهید زیرا معمولا میزان تیرگی در این افراد زیاد است و از بین بردن کامل آن باعث مصنوعی شدن کار خواهد شد .

2- ابتدا با Ctrl+J یک کپی از زمینه تهیه کنید (طوری که تمام کارهایی که انجام می دهیم روی همین لایه کپی انجام شود ، این لایه رو برای این ساختیم که بعدا بتونیم با کاهش opacity لایه ، میزان تغییرات اعمال شده رو کنترل کنیم ) ، حالا ابزار Healing Brush Tool رو انتخاب کنید (Shift+j رو اونقدر بزنید تا انتخاب بشه) سپس از نوار تنظیمات این ابزار که در حالت پیش فرض در زیر نوار منو قرار داره یک قلم سخت و با اندازه مناسب انتخاب کنید ، ضمنا مطمئن باشید که گزینه Sample روی Current Layer تنظیم شده باشد ، Sample نوع نمونه برداری از تصویر رو تعیین میکنه مثلا اگر All Layers رو انتخاب کنید در هنگام نمونه برداری از اطلاعات همه لایه ها استفاده خواهد شد یعنی یه عنوان مثال اگر 10 تا لایه هم روی هم داشته باشیم وقتی نمونه برداری کنیم از اطلاعات همه این 10 تا لایه نمونه برداری خواهد شد.

خب حالا Alt را نگه دارید و در نزدیک ترین مکان به ناحیه تیره زیر چشم کلیک کنید تا نمونه گیری انجام شود ، حالا با درگ کردن این نمونه روی نواحی تیره سعی کنید آنها را از بین ببرید ، شاید برای اینکار نیاز داشته باشید که چندین بار نمونه برداری و نقاشی کنید.

3- اگرچه ابزار Healing Brush Tool به خوبی تیرگی ها را برطرف میکند ولی مشکلش این هست که لکه های تیره ای را از خود به جا می گذارد و دلیل آن نیز این هست که ما سعی میکنیم با این ابزار تیرگی ها را برطرف کنیم، همین سعی و تلاش پی در پی عامل ایجاد لکه هاست ، برای رفع این مشکل باید علاوه بر این ابزار از ابزار Clone Stamp Tool نیز استفاده کنیم ، S را بزنید سپس در نوار تنظیمات opacity را 40% و Mode را Lighten انتخاب کنید .

4- با نگه داشتن Alt و کلیک بر ناحیه ای خارج از محوطه تیره رنگ زیر چشم ها یک نمونه انتخاب کنید ، اگر گونه ها قرمز نباشند می توانید از این ناحیه نمونه برداری کنید ولی معمولا بهترین ناحیه نزدیک ترین مکان به محوطه تیره زیر چشم هاست .

5- حال از چپ به راست شروع کنید به نقاشی کردن روی محل های تیره ، این کار را خیلی با حوصله و با ظرافت انجام دهید تا زمانی که نواحی تیره کاهش پیدا کنند.

6- در نهایت برای اینکه کار طبیعی تر از آب در بیاد میتونید opacity کلی لایه رو کاهش بدید مثلا در اینجا ما روی 60% تنظیم کرده ایم ، با این کار یقینا کمی از سیاهی ها نمایان خواهد شد ولی کار طبیعی تر خواهد شد ، البته کاهش opacity در نهایت بستگی به فردی که روتوش می کند دارد زیرا بسته به موضوع ممکن است جایی نیاز پیدا کنیم که تیرگی را کاهش دهیم و در جایی دیگر حذف کنیم.

و این هم نتیجه کار :

اقتباس از : Professional Portrait Retouching Techniques For Photographers Using Photoshop By Scott Kellby

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 5 دیدگاه
  1. در صورت قرار دادن منبع هيچ مشكلي نيست

  2. در صورت ذکر منبع مشکلی نیست ، بابت دیر پاسخ دادن هم معذرت می خوام ، گرفتار بودم (در پروفایلم نیز به این موضوع اشاره کرده ام)

 1. دادا هر موقعه فرصت کردی لطف می کنی یه تماس بگیری راجع به درو بری یه چند تا سوال داشتم. سپاس
  09155232519
  پارسا شهنوازی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *