چگونه فایرفاکس جذاب تر و سریعتری داشته باشیم؟ (بخش دوم)

 • 1389/6/19
 • مهدی صمصامی
 • 54

اگر بخش اول این مقاله را مطالعه کرده باشید، متوجه موضوع این بخش از مقاله خواهید شد. در بخش اول به توصیف درباره فایرفاکس، مزیت های آن صحبت کردم و روش هایی را برای زیباتر کردن و جذاب کردن فایرفاکس به شما معرفی کردم. همانطور که قول داده بودم در بخش دوم مقاله درباره بحث سرعت و عملکرد فایرفاکس و روش های بهتر کردن آن برای شما صحبت خواهم کرد.

همانطور که در بخش اول گفتم، فایرفاکس دارای دو ایراد اساسی است؛ یکی مشکل ظاهری و دیگر مشکل سرعت و عملکرد و همچنین سنگین بودن آن و در اختیار گرفتن مقدار زیاد رم و CPU. عیب اول آن را در بخش اول بررسی کردم و روش های برای بهبود آن و بهتر شدن آن به شما معرفی کردم تا فایرفاکس بسیار زیباتر و جذاب تری داشته باشیم. در این مقاله بحث مربوط به کندی خود مرورگر و سنگینی نسبی آن را بررسی می کنم. مطمئن باشید با انجام نکته و آموزش های داده شده در مقاله اول و دوم، فایرفاکس تان بسیار بهتر خواهد شد که دیگر آن را با هیچ چیزی عوض نخواهید کرد!!! شک نکنید که هر مشکلی، راه حلی دارد؛ البته به این نکته هم توجه داشته باشید که اگر فایرفاکس هزار عیب و ایراد هم داشته باشد (که ندارد)، با استفاده از ابزارهایی که برای اون ساخته شده به صورت کلی حل می شود.

یکی از مشکل های فایرفاکس بحث سرعت آن است؛ البته نه سرعت مرور سایت ها؛ منظور من سرعت خود نرم افزار است. اگر مدتی از فایرفاکس استفاده کنید، متوجه خواهید شد که کند تر شده است. همچنین فایرفاکس به طور نسبی حجم زیادی از پردازنده (CPU) و حافظه (RAM) را در ازای باز کردن تب ها به خود اختصاص می دهد. یکی دیگر از عیب های آن در این باره، سرعت باز شدن مرورگر است؛ یعنی پس از اضافه کردن بوک مارک ها و یا افزونه های زیاد، سرعت باز شدن فایرفاکس پایین می آید.

اما به هیچ وجه نگران نباشید؛ من این اشکالات را نگفتم که قید فایرفاکس را بزنید!! تمام این اشکالات را بیان کردم تا بتوانیم مرحله به مرحله آن ها را حل کنیم و بتوانیم بسیار راحت تر از این مرورگر استفاده کنیم. چرا باید مرورگری با این همه امکانات و قابلیت و ابزارها و افزونه های مختلف برای آن را فقط برای داشتن 2 یا 3 اشکال سطحی که در مرورگرهای دیگر بیشتر از آن یافت می شود، ترک کنیم. در حالیکه تمامی این اشکالات با راه های بسیار ساده و رایگان قابل حل کردن هستند. پس بیایید با عمل کردن به نکته و آموزش های داده شده و استفاده از ابزارهای موجود، فایرفاکس را بهتر، روانتر و جالبتر کنیم.

برای افزایش سرعت راه اندازی فایرفاکس، علاوه بر استفاده از نرم افزارهای مختلف، راه های دیگری هم وجود دارد که می توانید با انجام دادن آن ها، سرعت راه اندازی فایرفاکستان را به صورت دستی و اختیاری بالا ببرید. برای مطلع شدن از این نکته و راه و روش ها می توانید مقاله “چگونه می توان مرورگر فایرفاکس را سریع تر راه اندازی نمود؟” که دوست عزیزم آقای ارجمندی آن را تهیه نموده است، استفاده کنید.

معرفی ابزارهای کاربردی

اکنون نوبت به معرفی ابزارهای کاربردی می رسد.

اولین ابزاری را که می خواهم به شما معرفی کنم، برای شما مشکل اشغال حافظه توسط فایرفاکس را حل می کند. این نرم افزار کوچک، Firefox Ultimate Optimizer نام دارد. با استفاده از Firefox Ultimate Optimizer می توانید به راحتی و بدون هیچ مهارتی، میزان استفاده فایرفاکس تان را از حافظه سیستم کمتر کنید.

این نرم افزار بسیار کوچک و کم حجم را می توانید از ایــــنـــجـــا با حجم 170 کیلوبایت دانلود کنید.
برای استفاده از نرم افزار کافی است آن را اجرا کنید و حدود 2 یا 3 ثانیه صبر کنید. پس از آن نرم افزار در بخش Tray سیستم شما فعال خواهد بود و هیچ مزاحمتی برای شما ایجاد نمی کند. پس از آن پنجره Task Manager را باز کنید و در تب Processes میزان تغییر استفاده از حافظه را مشاهده کنید.

در تصویر زیر می توانید مقدار استفاده فایرفاکس با 17 تب باز از حافظه و در حالتی که نرم افزار Firefox Ultimate Optimizer اجرا نیست را مشاهده کنید :

تصویر زیر هم گویای مقدار استفاده فایرفاکس با همان میزان تب باز و همراه با اجرای نرم افزار Firefox Ultimate Optimizer است :

نرم افزار دیگری که قصد دارم به شما معرفی کنم، SpeedyFox نام دارد. همانطور که گفتم اگر پس از مدتی با فایرفاکس کار کنید، با اضافه کردن افزونه ها و بوک مارک های مختلف و یا ذخیره کوکی ها، فایرفاکس رو به کندی میرود و ممکن است باعث ناراضی شدن شما بشود. این نرم افزار رایگان و پرتابل با بهینه کردن تنظیمات کوکی های مرورگر شما و همچنین فشرده کردن حجم دیتابیس های SQLITE، باعث افزایش سرعت اجرای فایرفاکس و همچنین سایر عملیات ها و فرایندهای وابسته به آن می شود. با استفاده از این نرم افزار می توانید به بهترین روش فایرفاکس تان را بهینه کنید و با سرعت بالا کارهای خود را در آن انجام دهید.

نرم افزار SpeedyFox را می توانید با حجم 417 کیلوبایت از ایـــنـــجـــا دانلود کنید.

برای استفاده کردن از نرم افزار بهتر است در ابتدا فایرفاکس را ببندید؛ چون بدون بستن فایرفاکس امکان بهینه کردن پروفایل توسط SpeedyFox وجود نخواهد داشت.

سپس نرم افزار را اجرا کنید تا پنجره اصلی آن را مشاهده کنید.

برای انجام بهینه سازی کافی است بر روی دکمه Speed Up My Firefox کلیک کنید. در صورتی که پس از کلیک با پیغامی مانند Cannot locate any Firefox profile on the specified path مواجه شدید، یعنی پروفایل مرورگر شما به طور درست انتخاب نشده است.

در پروفایل مرورگر تمامی اطلاعات مربوط به کوکی ها، دیتابیس های SQLITE، بوک مارک ها و  دیگر تنظیمات اعمال شده بر روی فایرفاکس شما، ذخیره می شود. برای انتخاب پروفایل به صورت دستی، از بخش Profile، گزینه Custom را انتخاب کنید.

پس از آن پنجره ای برای شما باز می شود که باید در آن مسیر پروفایلتان را مشخص کنید. بسته به نوع سیستم عامل شما، این پوشه ممکن است در مسیرهای مختلفی قرار داشته باشد.

مسیر پروفایل مرورگر فایرفاکس در ویندوزهای مختلف به شکل زیر می باشد :

ویندوزهای 7 یا ویستا :

WinDrive:UsersUserNameAppDataLocalMozillaFirefoxProfiles
48h9pfe.default

WinDrive:UsersUserNameAppDataRoamingMozillaFirefoxProfiles
48h9pfe.default

ویندوزهای XP یا 2000 :

WinDrive:Documents and SettingsUserNameApplication DataMozillaFirefoxProfiles
48h9pfe.default

WinDrive : درایوی که ویندوز در آن نصب شده

UserName : نام کاربری

پس از انتخاب پروفایل تان از پنجره باز شده، روی OK کلیک کنید و سپس بر روی دکمه Speed Up My Firefox کلیک کنید تا عملیات بهینه سازی آغاز شود.

پس از اتمام کار، می توانید مطمئن باشید که سرعت فایرفاکس شما بدون صدمه زدن و دستکاری پسوردها و همچنین اطلاعات بوک مارک ها و افزونه های تان، افزایش یافته است.

نتیجه

در این مقاله به شما ابزارهای مناسب و کاربری را برای افزایش سرعت کار با فایرفاکس و همچنین افزایش کارایی آن معرفی کردم. با استفاده از این ابزار، هیچ وقت فایرفاکس را کنار نخواهید گذاشت. اکنون به حرف من رسیدید که تمام مشکل ها را می توان با راه حل های ساده حل کرد؟

شما هم نظراتتان را درباره این مطلب و ابزارهای ارائه شده بیان کنید.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 54 دیدگاه
  1. باید تم دلخواهتون رو از سایت گوگل دانلود کنید و بعد تو مرورگر نصب میشه…

 1. سلام
  من معمولا نظر نمیذارم ولی در این یک مورد بشدت دمت گرم
  دیگه داشت موزیلا حوصلمو سرمیبرد که الطاف شما بما رسید

 2. سلام چند وقتی هست که از جستجوی گوگل تو موزیلا که استفاده می کتم ، مرا به جای اینکه به جای قبلی ببره بهgoogle cusom search می بره چی کار باید بکنم

 3. من به تازگی هروقت میخوام وارد یاهو یا گوگل بشم چرا با این پیغام مواجه میشم
  This Connection is Untrusted

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *