ایران آلودگی گسترده سیستم های صنعتی بوسیله کرم استاکس‌نت را تائید کرد.

 • 1389/7/5
 • ITTeach
 • 3

بر اساس گزارشات، کارشناسان انرژی اتمی در هفته گذشته به دنبال روش هایی برای ریشه کن کردن این کرم بودند:

Computerworld : به گزارش روز شنبه چندین سرویس خبری در ایران، مقامات رسمی در ایران تائید کرده اند که کرم استکاس نت، حداقل 30 هزار کامپیوتر ویندوز را در این کشور آلوده کرده است.

همچنین بر اساس این گزارشات، کارشناسان سازمان انرژی اتمی ایران این هفته یکدیگر را جهت بحث در مورد چگونگی رفع این نرم افزار مخرب ملاقات کردند.

بيش از 30000 هزار كاربر ويندوز به اين كرم آلوده هستند

کرم استاکس نت که از تظر بسیاری از پژوهشگران امنیتی یکی از پیچیده ترین نرم افزارهای مخرب می باشد برای اولین بار در اواسط ژوئن توسط شرکت امنیتی کمتر شناخته شده ویروس بلک آدا[3] که در بلاروس واقع است، کشف شد. یک ماه بعد میکروسافت اعلام کرد که این کرم  کامپیوترهای ویندوزی که سیستم های کنترل صنعتی بزرگ مقیاس را در شرکت های تولیدی و صنایع مدیریت می کنند را مورد هدف قرار می دهد.

این سیستم کنترلی که به اسکادا[4] “کنترل نظارتی و جمع آوری داده ها” معروف است، هر چیزی را از نیروگاه ها و ماشین آلات کارخانه ای تا خطوط لوله نفت و تاسیسات نظامی را مدیریت می کند.

بر طبق نظرات پژوهشگران فروشندگان آنتی ویروس سیمانتک[5] واقع در آمریکا، ایران بیشترین ضربه را از استاکس نت دیده است. تقریبا 60 درصد از کامپیوترهای آلوده که آلودگی آن ها به سرعت تشخیص داده شده است در این کشور قرار داشتند.

از آن زمان، کارشناسان شواهدی را مبنی بر این مطلب جمع آوری کردند که استاکس نت حداقل از ژانویه 2010 به سیستم های اسکادا حمله کرده است، دیگر کارشناسان به این نتیجه رسیده اند که این کرم توسط یک تیم برنامه نویس با حمایت یک دولت ایجاد و طراحی شده و هدف آن مختل کردن راکتور هسته ای بوشهر در ایران بوده است.

این راکتور که در جنوب غربی ایران نزدیک به خلیج فارس واقع است، قلب تنش و درگیری بین ایران و غرب از جمله آمریکا بوده است. آمریکا بر این بارو است که سوخت مصرفی از این راکتور می تواند به صورت پلاتونیوم درجه بالا فرآوری شده و برای ساخت یک یا چند سلاح هسته ای به کار رود.

بر اساس گزارشات آژانس خبری مهر، محمد علائی، یک مقام رسمی فناوری اطلاعات در وزارت صنایع و معادن ایران، بیان کرده که 30 هزار آدرس IP در این کشور توسط استاکس نت آلوده شده است. از آن جائی که چندین کامپیوتر می توانند از طریق یک آدرس IP مجزا به اینترنت دسترسی داشته باشند، قاعدتا” تعداد کل کامپیوترهای ویندوز به صورت قابل توجهی بیشتر از رقم اعلام شده است.

علائی اعلام کرد که یک گروه کاری متشکل از کارشناسان چندین وزارت خانه دولت ایران، برای حل مشکل آلودگی استاکس نت ایجاد شده اند. مهر نقل قول می کند که دیگر منابع ادعا کردند که ایران توانایی ساخت آنتی ویریوسی که این کرم را شناسایی و تخریب کند، دارد.

همچنین روز شنبه، سرویس خبری آسوشتید پرس اعلام کرد که متخصصین آژانش انرژی هسته ای ایران، سه شنبه گذشته، گرد هم جمع شدند تا چگونگی از میان برداشتن استاکس نت را از کامپیوتر های آلوده بررسی کنند. ایسنا دیگر سازمان خبری واقع در تهران ذکر می کند که آسوشتید پرس هیچ نامی از تاسیسات یا نیروگاه های آلوده شده نبرده است.

بررسی ها در مورد هدف احتمالی استاکس نت بر راکتور بوشهر تمرکز کرده اند. روز شنبه وب سایت سازمان انرژی اتمی ایران یک لینک مربوط به روایت طولانی مهر از استاکس نت، را به سایت اضافه کرده بود.

در این روایت اشاره شده که مقامات رسمی دولت می گویند که: “تخریب جدی که موجب از کارافتادگی و اختلال می شود” به مقامات رسمی گزارش داده شده است.

علیرغم این که بوشهر هنوز عملیاتی نشده است، کارگران از ماه گذشته ، بارگذاری سوخت هسته ای را به این راکتور آغاز کردند.

یکی از تحلیل گران که کد استاکس نت را جداسازی کرده بود، آن را “پیشگامانه” نامید که از آسیب پذیری اجرای کد موسوم به”Zero-day”  و شکاف های امنیتی چندگانه اصلاح نشده استفاده کرده و با اتکا بر مدارک دیجیتالی ربوده شده، نرم افزار مخرب را پنهان کرده و با به کارگیری یک Rootkit، کد خود را مخفی می کند و به این ترتیب نرم افزار PLC (کنترل منطق قابل برنامه ریزی) را مجددا با هدف ارائه دستورالعمل های جدید به دستگاهی که نرم افزار مدیریت می کند، برنامه ریزی می نماید.

مایکروسافت از چهار آسیب پذیری کشف و سوء استفاده شده توسط استاکس نت، دو آسیب پذیری را اصلاح کرده و وعده داده است که دو نقص دیگر را در مدت کوتاهی رفع و اصلاح نماید.

منبع:‌  computerworld

[1] Stuxnet worm[2] Gregg Keizer[3] VirusBlakAda[4] SCADA[5] Symantec

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه
 1. سلام جناب میری .
  ممنون مطلب جالبی بود .
  فقط اسم این کرم Stuxnet هستش که در تصویر به اشتباه Staxnet نوشته شده . لطفا اصلاحش کنید .
  موفق باشید ………..

  1. بله الان متوجه شدم… چشم… ممنون بابت تذكر… .

 2. تا باشه از این کرما تا مردم بفهمن ویندوز چقدر سوراخ سوراخه و به سمت لینوکس بیان.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *