زمانی برای ترک G بزرگ! معرفی 9جایگزین سرویس های گوگل (بخش اول)

 • 1389/7/6
 • محمدرضا ارجمندی
 • 3


چه دوست داشته باشید یا نه، گوگل به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما تبدیل شده است ، هم به خاطر استفاده از موتور جستجوی همه جا حی و حاضرش، و هم برای صف عظیمی از سرویس های متنوع این غول آی تی. چه سرویس های جی میل ، نقشه های گوگل ، یوتیوب ، پیکاسا را در نظر بگیریم چه موتور جستجوی ارجمند گوگل را، باید پذیرفت که این شرکت هم اکنون از  اکثریت بزرگی از کاربران سراسر دنیا را در چنگ خود گرفته است.

و برای این سوال که چرا خدمات گوگل و محصولاتش بسیار پرطرفدار هستند دلایل خوب  و منطقی  وجود دارد، اما این به آن معنی نیست که دنیای رقابت ایده های خاص خود را در برابر غول اینترنت از دست داده است. رقبای سرسخت و بزرگ دیگر مانند یاهو و مایکروسافت نیز برای در دست گرفتن سهم  خود در بازار و ربودن گوی سبقت از دیگری شبانه روز تلاش می کنند، و در این میان نباید توسعه دهندگان کوچک و متعدد را هم دست کم گرفت که اقدام به ارائه خدماتی مشابه گوگل کرده اند که گاهی همین شرکت های کوچولو  گوگل را به تکاپوی بیشتر برای حفظ مشتریان خود واداشته اند!

در این مقاله دو قسمتی به شما لیستی 10 تایی از جایگزین های خدمات بیشتر مورد استفاده گوگل ارائه می کنیم، به دنبال آن خدماتی از توسعه دهندگان جایگزین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جایگزین های موجود به شما ارائه می شود. بله، در واقع در برخی از موارد گوگل نسبت به رقبای خود برتری محسوسی دارد ، اما مواردی هم وجود دارد که در آن موارد خاص ممکن است کاربر محصول جایگزین را به سرویس مشابه گوگل ترجیح دهد. هدف از این مقاله هم این است که به شما کمک کند با توجه به نیازتان بهترین را انتخاب کنید. نه تعصب خاص به خدمات یک شرکت!

جی میل

در صدر لیست قابلیت های گیج کننده و رقابت تنگاتنگ ارائه دهندگان خدمات ایمیل ، بزرگترین رقبای مدعی مقابله با جی میل عبارتند از یاهو میل ، ویندوز لایو میل ، AOL  میل. جی میل اولین سرویس ارائه دهنده پست الکترونیک بود که به کاربران خود فضایی 1 گیگابایتی برای ذخیره سازی ایمیل از بد پیدایش خود  در سال 2004 را هدیه کرد، ولی در حال حاضر ارایه دهندگان ایمیل دیگر نیز این ظرفیت را برای کاربر خود قائلند، و برخی حتی در این زمینه بر گوگل تفوق یافته اند. AOL و یاهو  هر دو به مشتری خود فضای ذخیره سازی نامحدود اما رایگان هدیه می دهند و هات میل ظرفیتی 5 گیگابایتی که تقریبا به ظرفیت پیشنهادی جی میل که 7 گیگابایت است نزدیک می باشد. اندازه مجاز فایل های پیوست نیز قابل مقایسه و ملاحظه است، با ثبت نام کاربر در ویندوز هات میل او قادر به ارسال حداکثر 10 مگابایت فایل به شکل پیوست است و در دیگر خدمات این عدد به 25 مگابایت می رسد.  به جز موارد فوق یک لیست طولانی از ویژگی های سرویس ایمیل را برای هر ارائه دهنده می توان متصور بود.

ایمیل AOL

خاطرات گذشته را به خاطر بیاورید؛ زمانی که تنها یک راه برای اتصال به اینترنت وجود داشت و این غول امروز طفلی کوچک و نو رسیده بود ، شرکتAOL به کاربران آمریکای شمالی و سپس بقیه دنیا معرفی شد. امروزه AOL میل ضمن ارائه رابط کاربری مرسوم و منحصر به فرد خود و سپس  ادغام ایمیل خود با مسنجر AIM ، و قابلیت های جدیدی چون کنترل محتوای داخل پوشه ها با عمل کشیدن و رها کردن توسط ماوس و ویژگی بسیار خوب دیگری که اجازه می دهد کاربران به دلخواه نام دامنه خود را سفارشی کنند در خدمت ماست. فیلتر کردن اسپم ها هنوز هم از قابلیت های بسیار ساده ای بهره مند است که خاص کاربر ابتدایی است  و فاقد هر گونه کنترل بسیار جزئی و پیشرفته است.

ایمیل یاهو

ایمیل یاهو دارای احساس و ظاهری خاص خود است ، اما برخی نقاط تمایز جالب نسبت به دیگر ارایه دهندگان ایمیل هم دارد. از جمله انکه یاهو با استفاده از Drop.io و با ثبت نام رایگان برای کاربران تا 100 مگابایت اندازه الصاق فایل به ایمیل  را فراهم می کند، یا با فلیکر برای ویرایش و به اشتراک گذاری آنلاین عکس یکپارچه است و گزینه ای برای ایجاد حساب های ایمیل قلابی برای استفاده در به تله انداختن هرزنامه ها و خلاصی از شر آنها برای کاربر به ارمغان می آورد. سرویس پرداخت آنلاین PayPal نیز با این کلاینت ایمیل تحت وب یکپارچه شده است که مطمئنا برایتان اگر غالبا از پرداخت اینترنتی استفاده می کنید مفید واقع خواهد شد.

ویندوز لایو هات میل

به نظر می رسد ویندوز لایو هاتمیل در مقایسه بزرگان فوق در انتهای لیست قرار بگیرد،  اما ظاهر و رابط کاربری آن را می توان به راحتی به میل کاربر تغییر داد. بروز رسانی اخیر برای این سرویس  مجموعه ای از ویژگی های مفید به همراه آورده : پاکسازی هرزنامه تنها با یک کلیک، فضای ذخیره سازی ایمیل ها (تا 25 گیگابایت) بر روی سرویس SkyDrive و ادغام آن با میزبانی از خدمات ویندوز لایو. همچنین کاملا آسان است که به تمام حسابهای ایمیل هات میل خود از رابط ویندوز لایو هاتمیل دسترسی داشته، و دیگر بروز رسانی های این سرویس در حال حاضر امکان دسترسی کاربران به حساب هاتمیل خود از طریق سرویس گیرنده ایمیل از نوع POP3 را می دهد.

بیشتر کاربران ایمیل ممکن است هیچ وقت به پر کردن فضای ذخیره سازی 7 گیگابایتی که جیمیل ارائه کرده هرگز نزدیک هم نشوند پس نیازی به فضای نامحدود حس نخواهند کرد، و رابط محاوره ای با قابلیت مرتب سازی ایمیل های زنجیره ای رد و بدل شده در قالب یک ایمیل در زیبا سازی صندوق پست الکترونیک و در دسترس بودن آن نقش بسزایی دارد. در نهایت باید گفت که هر یک از ارائه دهندگان سرویس ایمیل لیست  مخصوص به خود از ویژگی ها و قابلیت ها را ارائه کرده اند که هر یک با توجه به نیارهای  کاربران برای انها جذاب تر از بقیه قلمداد می شود.

موتور جستجوی گوگل

هیچ جای بحث و مجادله ای وجود ندارد که گوگل در زمینه جستجو در وب قدرت بلامنازع جهان انفورماتیک است، حتی جالب است بدانید واژه ‘گوگل’ را فرهنگ لغت های امروزی مترادف با «جستجوهای روزمره در وب » ذکر می کنند! با وجود این همه توجه و تلاش شبانه روزی و استفاده از  منابع بی شمار در توسعه جستجوی گوگل در پشت صحنه این موتور جستجو، ارائه یک طرح برای چالش و رقابت جدی با جستجوی گوگل به یک رویا شبیه است، اما قطعا این قضیه هیچ کدام از بزرگان این عرصه  را از تلاش و کوشش برای ادامه رقابت باز نداشته است.

جستجوی یاهو!

یاهو و جستجوی این سایت عمر و سابقع طولانی تری از گوگل دارد و هم اکنون می توان گفت در جایگاه دوم برترین موتور جستجو بعد از گوگل قرار گرفته است. غالبا جستجوی یاهونتایج جستجوی بیشتری هم نسبت به جستجوی گوگل و هم موتور جستجوی بینگ مایکروسافت به کاربر ارائه می دهد، اما البته آنچه برای جستجوگر مهم است ربط نتایج بامورد جستجو به خصوص چند نتیجه اول به نمایش در آمده است. جستجوی یاهو! همچنین امکان استفاده کاربران از محدود کردن نتایج جستجوی خود به سایتهای محبوب مثل ویکیپدیا و یا یوتیوب را دارد.

بینگ (Bing)

همانطور که می دانید، بینگ تازه واردی به دنیای موتورهای جستجو است ، و البته دارای تعدادی قابلیت های جالب و مفید است. اولین و مهمترینش ان است که کاربران می توانند پیش نمایشی از هر کدام از نتایج جستجو را با حرکت ماوس و بردن نشانگر ماوس بر رو هر نتیجه مشاهده کنند و به راحتی شروع به جستجو دیگر در آن وب سایت خاص نمایند. همچنین بینگ سابقه جامعی از جستجو را در تاریخچه خود نگه می دارد  که مثلا برای افراد فراموش کار و اینکه مثلا چه چیزی را شب گذشته جستجو می کرده اند که حالا به ذهن ندارند مفید است. جستجوی یک تصویر یا فایل ویدیویی با سهولت انجام می شود ، زیرا همه عکس ها در یک پنجره پیمایشی ظاهر می شوند و ویدئو ها را می توان با حرکت ماوس روی هریک به صورت پیش نمایش مشاهده نمود. بینگ برخی ویژگی های بسیار مفید دیگری هم دارد که اگر می خواهید امتحان کنید چیزی جدید از موتورهای جستجو تجربه کنید آن را جهت کند و کاو ارزشمند می سازد، حتی اگر بپذیریم که کلمه ‘Binging هنوز به اندازه’ ‘Googling در بین کاربران جهان جا نیافتاده است.  در حالی که به نظر می رسد تقریبا غیر ممکن است ، که بینگ بتواند گوگل را در این بازی شکست دهد ، یاهو و بینگ بیشتر در حال تلاش برای در اختیار گرفتن سهم بیشتری از بازار موتورهای جستجوی جهان از چنگ گوگل هستند. اما قرار است در آینده نزدیک (سال 2012) جستجوی یاهو زیرمجموعه بینگ درآید. باید منتظر آن موقع نشست و دید جنگ های موتورهای جستجو در چه جهتی (که قطعا به نفع کاربر نهایی است) حرکت می کند.

نقشه های گوگل

امروزه به لطف تکنولوژی و ابزارهای ناوبری پیشرفته می توانید بهترین احساس از جهت یابی را در هر نقطه ای از جهان پهناور که زندگی یا سفر می کنید داشته باشد ، اما پیدا کردن کوتاه ترین مسیر به یک سالن سینما یا رستوران تازه تاسیس هنوز هم بدون کمک گرفتن  از خدمات نقشه برداری مانند نقشه های گوگل سخت و با مزاحمت همراه است. این سرویس  تجربه جهنمی باز کردن نقشه کاغذی یک شهر و گشتن به دنبال آدرس یا کمک گرفتن از دوستان یا افرادی که فکر می کنند «میانبر» ها را می دانند به فراموشی سپرد. نقشه های گوگل به کاربران خود ویژگی های حیاتی که در سرویس های نقشه برداری آنها به دنبالش هستند را ارائه می کند: اصول بصری مانند مسیرها و نقشه های قابل چاپ و ویژگی های اضافی مانند به روز رسانی ترافیکی مسیر مورد نظر و ادغام با شبکه حمل و نقل عمومی. اما مانند هر چیز دیگری که گوگل برای ما به ارمغان آورده، در این عرص نیز رقابت سختی وجود دارد به خصوص با خدماتی مانند نقشه های بینگ.

نقشه های بینگ

با یک دانلود سریع ، کاربران این سرویس قادر به مشاهده و پیمایش در نقشه های بینگ به صورت تمام سه بعد می باشند، که یک دیدگاه جدید در زمینه مشاهده نقشه ها به شمار می رود. مناطق نشان داده شده با نمایش مدل های 3D  از ساختمان ها و لندمارک ها خودنمایی می کنند، و اگر چه به نظر می رسد این ویژگی را نقشه های بینگ عمدتا بیشتر در مناطق با جمعیت زیاد و کلان شهرهای معروف به کار گرفته است. و اگر کاربران واقعا مایل به تست مرزهای حریم خصوصی دیگران باشند، بینگ دارای گزینه ای برای سوئیچ به نمای بکر چشم پرنده ای از عکس های ماهواره ای است، که به کاربران امکان می دهد حتی مرزهای حریم خصوصی همسایگان خود را هم مشاهده کنند. از ویژگی مفید دیگر می توان به  توانایی ارسال جهات به دستگاه جی پی اس شما از طریق MSN Direct یا کلید یواس بی علاوه بر گزینه های استانداردی مانند ایمیل زدن یا گزینه های تلفن همراه اشاره کرد.

اسناد گوگل( Docs)

نرم افزارهای بهره وری اداری مهیج ترین موضوع برای همه نیست، اما شکی نکنید که استفاده از مورد مناسب می تواند مقدار زیادی در وقت و کار و تلاش شما صرفه جویی کند. اسناد گوگل نه تنها به کاربران امتیاز استفاده و دسترسی رایگان به مجموعه نرم افزارهای آفیس را به طور کامل می دهد ، بلکه امکان انجام این کارها را در داخل فضای هر مرورگر وب مدرنی هدیه می دهد که برای هر کسی که تا به حال مجبور بود همواره به خاطر داشته باشد که فایل پاورپوینت خود را بر روی یک حافظه همراه داشته باشد خیلی مفید است، این قابلیت سبب هموار شدن ایده فراموش کردن کار ها در خانه و فراغ بال ذهنی را فراهم می آورد. با این وجود ، نرم افزارهای اداری دیگر که به شدت با اسناد گوگل به رقابت می پردازند عبارتن از: آفیس اپن سورس بودن ، مجموعه اداری Zoho  ، و Peepel.

آفیس اپن سورس ( OpenOffice)

آفیس اپن سورس یک مجموعه نرم افزاری اداری مستقل است و در حالی که این مجموعه مبتنی بر مرورگرهای وب نیست ، اما شایستگی های خود را  با توجه به توجه منصفانه به استانداردهای باز کردن و پشتیبانی از فرمت های مختلف فایل به اثبات می رساند، قابلیت های رقابتی آن از قیمتش آغاز می شود:.. رایگان! آفیس اپن سورس بر روی هر سیستم عاملی قابل اجراست، با پشتیبانی از انواع فایل هایی که حتی بتوانید فکرش را بکنید و کاملا به طور منظم برای ویژگی های جدید و رفع اشکال های نرم افزاری به روز می شود. در حالی که به نظر می رسد بیشتر از هر چیز دیگری جایگزینی خلف برای مایکروسافت آفیس تلقی شود، آفیس اپن سورس انتخاب متقنی برای کاربرانی است که ترجیح می دهند از شیوه سنتی تر تایپ کردن گزارشات و محاسبات اعداد و ارقام روی دسکتاپ رایانه خود بپردازند تا در مرورگر وب.

مجموعه اداری Zoho

مجموعه آفیسZoho تقریبا همه چیزهایی را که اسناد گوگل ارائه می دهد و برخی امکانات دیگر را برای کاربر ارائه می کند. برنامه واژه پرداز استاندارد ، برنامه صفحه گسترده ، و برنامه نمایش اسلایدها در این مجموعه ارائه شده و قابل مقایسه با گوگل داکز و به همان اندازه مفیدو سودمند است. با این حال ، Zoho دارای تعدادی از برنامه های اضافی دیگر درون مجموعه اداری است  که برای امور کاری آنلاین و به اشتراک گذاری فایل ها ، مانند چت ، ابزارهای ویکی و کنفرانس تحت وب بسیار کاربرد دارد. در هر صورت، مجموعه Zoho بیشتر به امکاناتی برای مدیران پروژه و کسانی که نیاز به ابزار برنامه ریزی کسب و کار علاوه بر نرم افزار معمول امور اداری دارند مجهز شده.

Peepel

Peepelجایگزین جالبی در زمینه نیاز به  مجموعه نرم افزارهای اداری مستقل و متفاوت است به خصوص وقتی که پنجره های متعدد در حال اجرا در مرورگر را با این سرویس مد نظر قرار دهیم. مجموعه Peepel شامل واژه پرداز ، برنامه صفحه گسترده ، و یک فضای کاری مدیریتی است که امکان می دهد تمام اسناد باز شده را ردگیری کرده و تنظیمات و پیکربندی را برای استفاده های بعدی ذخیره کنید و این در صورتی است که روی حفظ نظم و ترتیب در کارها وسواس زیادی به خرج می دهید. در مورد طراحی اگرچه به نظر می رسد هدف سازندگان بیشتر کاربران مبتدی و جوانتر بوده، اما خوب از طرف دیگر ردیابی و سازماندهی اسناد متعدد به راحتی و بدون از دست رفتن تمام ابزار کاری و دیگر مزیت هایی  که می توان انتظار داشت در مجموعه دفتر آنلاین پیداشود  مقدور می باشد.

در مقایسه به نظر می رسد اسناد گوگل مانند ابزاری مبتدی است ، البته از طرف دیگر و در عمل مشاهده می شود که بر اساس اصول ساده و در دسترس کار کرده و همین سبب محبوبیت و رواج گسترده ان است. گذشته از آن که این سرویس به استانداردی برای استفاده رو به رشد بسیاری از دانش آموزان و کاربران حرفه ای آینده بدل شده، اما آفیس اپن سورس و Zoho دو جایگزین کاملا مناسب برای اسناد گوگل محسوب می شوند و Peepel هم به خوبی قادر است در خود مجموعه ای بسیار ساده اما مفید از ابزارهای مناسب و کاربردی ارائه دهد.

ادامه دارد….

منبع:  MaximumPC

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه
 1. http://themani.me/google/breaking-up-with-big-g/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+manilife+%28..%3A%3A+TheMani+%3A%3A..%29&utm_content=Google+Reader

  1. سلام دوست عزيز منظورتون چيه ؟ خب هر سايتي با شيوه خودش عمل ميكنه بازم ممنون كه تذكر دادين
   واين نكته رو هم بهتون بگم الان در پنل گوياآي‌تي بيشتر از 30 مطلب در انتظار انتشار هستش و اين مطلب تقريبا براي 2ماه پيش بود كه الان منتشر شد… . اگر به منبع اصلي دقت كنيد متوجه قضايا ميشيد… .

 2. سلام .
  مطلب خیلی خیلی عالی بود . واقعا استفاده کردم .
  حالا میخام نظر خودم رو بگم .
  1- ایمیل :
  اول جیمیل ، دوم هات میل ، سوم یاهو .
  دلیل 1 : سرعت جیمیل در بارگذاری ایمیل ها خیلی بالاست . ظاهر خیلی ساده ولی زیبا . امنیتش هم خوبه . سیستم آنتی اسپم خوبی هم داره .
  دلیل 2 : هات میل هم خیلی خوبه . سرعتش بالاست ولی نه به اندازه جیمیل . سیستم آنتی اسپم قوی و خوبی هم داره .
  دلیل 3 : یاهو که واقعا حالمو به هم میزنه . صفحه شلوغ . پر از اسپم های جورواجور . فقط وقتی استفاده میکنم که واقعا دیگه راهی نداشته باشم .

  2- موتور جستجو :
  اول ( بدون شک ) گوگل ، دوم بینگ .
  دلیل 1 : جستجو از طریق گوگل به نظر شما دلیل هم میخاد ؟؟؟
  دلیل 2 : هر از گاهی هم با بینگ جستجو میکنم . شاید 1 درصد از جستجوهام .

  3- نقشه :
  اول گوگل ، دوم بینگ .
  دلیل 1 : سرعت بالا . امکانات جانبی خیلی خوب .
  دلیل 2 : خیلی باهاش کار نکردم . سرعت خوبی هم نداشت .

  4- برنامه های دفتری آنلاین :
  بابا یه آفیس گرفتیم هزار تومن داریم حالشو میبریم :دی .
  زیاد با این سری از سرویس ها کار نکردم . چون در واقع نیازی نداشتم بهشون .

  نکته : دوستان لطفا برداشت اشتباه نکنید و همچنین متصور نشید که من همش از گوگل طرافداری میکنم . بنده نظر خودم رو گفتم و نظر سایر دوستان هم برای بنده بسیار قابل احترامه .

  با آرزوی موفقیت برای سایر دوستان …………..

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *