استفاده از قدرت هندسه برای طراحی خلاقانه کفش نایک

 • 1389/7/11
 • ITTeach
 • 1

شکل های هندسی در طراحی دارای پیوستگی طبیعی می باشند و همانند موضوع اصلی برای یک کار هنری می توانند با یکدیگر کار را به خوبی به اتمام برسانند.آشنایی ذهن مردم با شکل های مختلف هندسی و ترتیبات طبیعی ریاضی که در ذات هندسه موجود است, می تواند طراحی شما را جذاب تر کند .

در این خود آموز شما می آموزید که چگونه چند قلمو بر پایه هندسه ساخته و سپس از آنها برای طراحی خلاقانه کفش نایک استفاده کنید .شما خواهید دید که چگونه از هندسه در طراحی خود استفاده کنید و با استفاده از  تکنیکهای تولید قلمو ,شما می توانید تقریبا هر طرح هندسه ای را می خواهید بسازید .

پس بیایید شروع کنیم !

ابزار های مورد نیاز :

 • برنامه فتوشاپ
 • یک تصویر اولیه
 • قلمو های هندسی

نمایش تصویر نهایی


مرحله اول:درست کردن سند و تنظیمات

برای شروع ما باید ابتدا یک سند درست کنیم .من با سندی در اندازه های 1000*1400 شروع می کنم ولی شما می توانید از هر اندازه ای که دوست دارید استفاده کنید .

وقتی که سند شما آماده شد زمان درست کردن پس زمینه می باشد .سه نوع از رنگ آبی را انتخاب کرده و مشابه طرح من که در زیر قرار دارد یک شیب سریع را درست کنید .

حالا می توانیم طرح خود را وارد کنیم . تصویر اولیه نایک را كه در شكل زير مشخص است دانلود كنيد

طرح اولیه در حقیقت یک  PNG با طرح پیش زمینه نامرئی  می باشد .شما فقط باید آن را ذخیره کرده و سپس در فتوشاپ آن را باز کنید .و نیاز به هیچ گونه جدا سازی نمی باشد .فقط زمانی که آن را روی سند خود قرار می دهید اندازه و جای آن را  همانگونه که من در تصویر زیر تغییر داده ام تغییر دهید  .

مرحله 2:شروع کار

پس برای شروع ما از بین منو لایه ها ,لایه تنظیمات در فیلتر های تصاویر انتخاب می کنیم ,زمانی که بر روی آن کلیک می کنید باید یک جعبه گفتگوهمراه با چند حالت خودکار باید باز شود که ما بتوانیم از بین آنها انتخاب کنیم مانند به وجود آوردن تیرگی و یا غلظت در یک لایه .ما بر روی این منو آبشاری کلیک خواهیم کرد و فیلتر خنک کندده را با غلظت 37% انتخاب می کنیم .

سپس ما می توانیم برای پر کردن لایه یک رنگ جدید درست کنیم .برای این کار به ترتیب زیر انتخاب می کنیم انتخاب لایه ها ,تنظیم لایه ها ,رنگ و پر کننده ها , زمانی که این کار را انجام دادید تنظیمات خود را همانند کاری که من در قسمت پایین انجام داده ام تغییر دهید .

و حالا این لایه را به عنوان لایه رویی با تیره گی 30%تا 40% تنظیم کنید .این کار باعث افزایش روشنی رنگهای سفید و تیرگی رنگ های آبی می شود .اگر چه ما نمی خواهیم که این تغییرات را بر روی کل تصویر اعمال کنیم !پس برای رسیدن به نتیجه مناسب ابزار قلمو را فعال کرده و محدوده مشخص شده در شکل زیر را قلم بکشید .

مرحله 3: درست کردن قلمو هندسی

الان زمان آن رسیده که قلموهای مورد نظر خود را درست کنیم که همان  ترکیبی از کل قسمت ها می باشد . پس یک سند جدید درست می کنیم ( در هر اندازه ای ) .زمانی که سند جدید خود را درست کردید ازابزار قلمو دایره ای برای درست کرد ن یک دایره خوب استفاده کنید (همزمان کلید Shift را نگه دارید ).

زمانی که این قلمو را درست کردید در داخل آن رایت کلیک کنید و گزینه storke را انتخاب کنید .

پنجره ای باز می شود که از شما  در مورد رنگ , موقعیت و اندازه آن می پرسد فقط تنظیمات پیش فرض را انتخاب کرده و ok کنید .

و حالا این لایه را برای ادامه کار پنهان کنید .و سپس این کار را دوباره انجام دهید ولی این بار دایره ای بزرگتر با storke به اندازه 3 پیکسل می سازیم .

اکنون می توانیم این لایه را نیز پنهان کنیم .شکل بعدی ما یک مربع می باشد , دوباره کلید shift را نگه داشته و یک مربع خوب رسم می کنیم .سپس راست کلیک کرده و گزینه پر کننده را انتخاب کرده و تنظیمات پیش فرض را انتخاب می کنیم وok  می کنیم .

اگر دوست داشتید, شما می توانید شکل های دیگری را هم درست کنید (مثلث و یا دیگر چند ضلعی ها) برای مثال , شما می توانید  مثلث خود را به وسیله چند خط با استفاده از ابزار خودکار همانطور که در شکل زیر نشان داده می شود  به سرعت رسم کنید . زمانی که این شکل را درست کردید شما می توانید رایت کلیک کنید و گزینه Fill ِیاStorkeرا انتخاب کنید ,همانطور که در شکل های قبل انجام شد .

کاری که الان شما باید انجام دهید ساختن 15 دایره ,مربع  … است .و سپس ما می توانیم قلمو ها را برای این قسمتها درست کنیم .

برای ساخت قلمو ها شما نیاز به یک زمینه سفیدو یک تصویر سیاه دارید .

کاربعدیی که باید انجام دهید انتخاب اطراف آن شکل است . وقتی این کار انجام شد شما باید در قسمت Edit  گزینه تنظیمات پیش فرض قلمو را انتخاب کنید .

زمانی که از تمام قلمو های خود راضی بودید کاری دیگری هست که باید انجام دهید ,شما نیاز به یک( فلکه گردون) دارید . من آن رادر حالت سه بعدی درست کردم و به اینجا منتقل کردم .اگرشما هیچ گونه نرم افزار سه بعدی در اختیار نداشتید می توانید از ابزارsphereize ویا Illustrator استفاده کنید , ویا یکی از آنها را از سایتی مثل deviantartدانلود کنید .

مرحله 4:اضافه کردن شکل های جدید

برای شروع ما می توانیم چند دایره آبی را در اطراف صفحه با اندازه ها ی مختلف قرار دهیم . بعد از این کار شما می توانید هر کدام از آنها را به تنهایی تیره کنید , هر چه دایره کوچکتر باشد تیره گی کمتر و بلعکس .من بزرگترین دایره ها  را با شعاع 6 تیره کرده ام .

زمانی که این کار انجام شد لایه ای جدید درست کنید (با پوششی به اندازه 15%) و مقداری از شکل ها را بر روی آن قرار دهید .من چند دایره قلمویی را بر روی آن قرار دادم (بعضی ها را اندکی تیره کردم و بعضی از آنها را تیره نکردم ) و مقداری مربع شیب دار که شکل به صورت نگین به نظر می رسند  به آن اضافه کردم .

به همین ترتیب ادامه دهید تا زمانی که مثل الان از طرح پیش زمینه خود راضی باشید .سپس ما می توانیم یک لایه جدید با اندازه 100% درست کنیم و کمی بیشتر از این قلمو ها در آن استفاده کنیم . من از تعدادی مثلث و دایره برای این کار استفاده کردم ولی شما می توانید مثل مرحله قبل از هر شکلی که دوست دارید استفاده کنید .

حالا ما می توانیم شروع به گذاشتن لایه های کروی در لایه جدید کنیم .شما می توانید (و من نیز پیشنهاد می کنم که این کار را انجام دهید ) انها را با درجات تیرگی متفاوت در کنار هم قرار دهید تا یک مقدار تنوع به وجود آورید .

و همینطور ادامه دهید ! اندازه و شفافیت آنها را تا می توانید تغییر دهید تا تنوع بیشتری داشته باشید .در اینجا شما می توانید قسمت کوچکی از رنگ قرمز را به آن اضافه کنید؛ اضافه کردن کمی رنگ قرمز باعث می شود که این قسمتها متعادل تر باشند که حتما تغییر خوبی است .همچنین تنوع آن را بیشتر می کند ,فکر خوبی است اگر چند خط ساده کشیده و آنها را به قلموهای گرد ودایره ها وصل کنید , کارهایی مثل این باعث جالب شدن هر چه بیشتر تصویر شما می شود .

و حالا می توانی نقاط کوچکی را به جا هایی که دایره ها همدیگر را قطع می کنند اضافه کنید ,البته  اگر تا الان این کار را نکرده اید.

تا زمانی که ازنتیجه  کار خود راضی باشید به آن دایره اضافه کنید .

مرحله 5: ساخت لوگو

در اینجا ما باید یک قلمو جدید درست کنیم . پس ابتدا یک صفحه جدید و یک دایره جدید درست کنید ؛این دایره باید بر خلاف دایره های قبلی با رنگ مشکی پر شود .

سپس با استفاده از ابزار علامت گذاری دایره ای کوچکتر در داخل این دایره به وجود آورید .

سپس باید این قسمت را با رنگ سفید با تیره گی کم پر کنیم .برای پر کردن آن همانند من عمل کنید که در قسمت پایین نشان داده شده است .

این شکل را به قلمو تبدیل کنید و ما می توانیم در قسمت های جالب تر از آن استفاده کنیم !

اکنون از قلمو خود برای کشیدن و پر کردن این لوگو استفاده کنید . این می تواند علامت نایک را جالب تر کند با کمک گرفتن از این شکل شما می توانید با استفاده از قلمو خود این کار را دنبال کنید .این لوگو را می توانید از طریق سایت زیر پیدا کنید :

linkhttp://www.logoinn.net/wp-content/uploads/2010/03/Nike-Logo.jpg

این کار می تواند واقعا وقت گیر باشد ولی ارزش آن را دارد . زمانی که مشغول به این کار هستید بهتر است که اندازه قلمو خود را تا جایی که می توانید تغییر دهید .

زمانی که این کار را تمام کردید می توانید این لایه را تکثیر کنید ,دومی را وارونه کرده و نوعی تیرگی نرمال با شعاع تقریبا 4 به آن اضافه کرده و آن را به قسمت پایین انتقال دهید . این باعث به وجود آمدن سایه آبی تیره تر می شود .

و حالا همین کار را با نوشته نایک انجام دهید .چون من از ظاهر آن راضی نبودم  این بار از ابزار خط برای پر رنگ کردن دور آن استفاده کردم , ولی اگر شما از ظاهر طرح خود راضی هستید آن را همانطوری که هست باقی بگذارید .

صفحه من هم اکنون به شکل زیر در آمده است .

در این مرحله تصویر کامل است! ولی اگر شما بخواهید می توانید چند چیز کوچک دیگر به آن اضافه کنید , برای مثال من با استفاده از ابزار خط  چند خط کوچک در کنار تصویر قرار دادم و لی شما مجبور به این کار نیستید .

عکس نهایی به این صورت نشان داه می شود :

من امیدوارم که شما از خواندن خود آموز من لذت برده  باشید و از آن یک یا دو چیز یاد گرفته باشید . یا حداقل به تصویر مورد علاقه خود رسیده باشید .اگر هر سوالی داشتید لطفا آن را بپرسید .

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه
 1. ممنون از سایت خوب و عالی و همچنین آموزش عالی که گذاشتید
  ولی بهتره این اموزشها رو اگه میشه بصورت pdf بزارید واسه دانلود
  با این سرعت زغالی که ما داریم عکسها یا لود نمیشه یا اگه میشه نصفه هستش
  ممنون

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *