نگاهی جامع به مشکلات فایرفاکس!

 • 1389/10/16
 • م. خاتمی
 • 34

مشکلات فایرفاکس !

در مقاله قبلی خواندید که فایرفاکس چه راه طولانی و کماکان مشکلی را پیموده است و می پیماید تا به موفقیت های چشمگیری دست یافته است از جمله اینکه برای خودش غولی شده است در میان مرورگر های وب و دردل بسیاری از کاربران اینترنتی جا باز کررده است ولی از آن جا که هر نرم افزار و اپلیکیشن یا هرچیز دیگری دارای نقاط ضعف و مشکلاتی هست برآن شدیم تا نگاهی جامع و کوتاه به مشکلات مرورگر محبوب و کاربردی فایرفاکس بیندازیم ، از آن جا که ممکن است برایتان سوال پیش آید که آیا مرورگری مثل فایرفاکس هم ممکن است مشکلی داشته باشد یا نه ، پیشنهاد میکنیم تا آخر این مقاله را مطالعه فرمایید مطمئنا پاسخ سوال خود را خواهید یافت .

و اما نگاهی کوتاه و جامع به

ارقام و آمار فایرفاکسی :


همان طور که مشاهده میکنید فایرفاکس به تدریج از سال 2005 تا سال 2008  مسیری صعودی را پیموده است و کاربرانش روز به روز اضافه میشود ولی تحقیقات نشان داده است که درحال حاضر مرورگری با نام کروم ساخت شرکت گوگل بسیاری از این کاربران را به سمت خودش کشانده است و به گونه ای میتوان گفت که کروم درحال حاضر از فایرفاکس پیشی گرفته است !

فایرفاکس برای لینوکس یا …؟

مشکل دیگری که فایرفاکس را درابتدا با چالشی بزرگ درگیر کرد ، این بود که فایرفاکس  نخست برای لینوکس ساخته شده بود ولی بعد از مدتی تصمیم گرفت برای سیستم عامل های مختلف از جمله ویندوز آماده خدمت شود ، همین امر باعث شد که مدتی فایرفاکس و کاربرانش در سرگردانی باقی بمانند ولی به سرعت فایرفاکس این مشکل را به هر صورتی که بود  برطرف کرد ، از عوامل اصلی این که فایرفاکس سریعا اقدام به این عمل کرد این بود که هر روز کاربران بیش تری را از دست میداد لذا سریعا شروع به حل این مشکل کرد .

اضافه شدن افزونه‌های پرتقاضا به فایرفاکس :

بسیار از کاربران خواهان اضافه شدن افزونه های پرطرفدار و کاربردی به فایرفاکس هستند ، درابتدا باید عرض کنم که  افزونه یا همان پلاگین به فایرفاکس متصل میشوند و کار های مختلفی بنا بر نیاز کاربر انجام میدهند .

از نظر عوامل سازنده فایرفاکس اضافه کردن این افزونه ها باعث سنگینی نرم افزار شده و مغایر با شعار آن ها یعنی فایرفاکس سبک است ،البته بیشتر این افزونه‌ها و قابلیت‌های بسیار دیگر مستقیماً قابل بارگیری و نصب روی فایرفاکس‌اند ولی تمام کاربران خواهان این روش نصب نیستند، و ترجیح می‌دهند تمام این قابلیت‌ها را در کنار نرم‌افزار اصلی داشته‌باشند.

در حال حاظر هزاران افزونه برای فایرفاکس ساخته و طراحی شده است که اگر تنها نیمی از آن ها به فایرفاکس افزوده شوند حجم آن را بسیار افزایش میدهند و به نظر منتقی میرسد که عوامل فایرفاکس این خواسته کاربران را رد کنند و با آن موافق نباشند .

فایرفاکس پردازنده را داغ میکند :

بسیاری از کاربرانی که از فایرفاکس استفاده میکنند مدعی هستند که فایرفاکس پردازنده را به شدت داغ میکند خصوصا در رایانه های  همراه . البته به نظر میرسد این عامل درست است و فایرفاکس روی پردازنده تاثیر نسبتا زیادی میگذارد و به شدت پردازنده را درگیر میکند . عوامل سازنده این مشکل را پذیرفته اند و در حال حل این مشکل در نسخه های جدید و به روز شده ی آن هستند ولی با این حال باز هم مشاهده میشود که فایرفاکس روی پردازنده ها خصوصا رایانه های همراه تاثیر میگذارد.


فایرفاکس 4 یا 3.6 ؟

کاربران فایرفاکسی  به نوعی سرگردان و حیران از آن هستند که از نسخه 4 فایرفاکس استفاده کنند یا 3.6 . البته در حال حاضر بیش تر کاربران فایرفاکس از نسخه 3.6 استفاده میکنند و بر این باورند که نسخه 4 این مرورگر آن چنان که باید باشد  نیست .

من روی رایانه ام هر دو نسخه را نصب کرده ام ولی ترجیها از نسخه 3.6 آن استفاده میکنم و برای خودم دلایلی نیز دارم از جمله  اینکه فایرفاکس 3.6 از بسیاری پلاگین ها و افزونه ها و یا اد آن ها پشتیبانی خوب و قویی میکند در حالی که این مشکل در  فایرفاکس 4 به شدت باعث شده که کاربران از این نسخه آن طور که باید استقبال نکنند .

البته باید این را هم یاد آور شد که فایرفاکس چهار نسخه آزمایشی است و هنوز به طور رسمی وارد عرصه مرورگر ها نشده است.

فایرفاکس کم می آورد :


از جمله مشکلات فایرفاکس میتوان به کم آوردن یا همان هنگ کردن فایرفاکس اشاره کرد .

به طور مثال اگر حافظه آن یا همان هیستوری در فایرفاکس زیاد شود ، شروع هنگ کردن و گاها باز نشدن فایرفاکس و یا سایت ها میکند .

اگر شما لیستی از سایت هایی که حرف اولشان به طور مثال ت شروع شود خواهید دید وقتی در مرورگرتان در قسمت وارد کردن

آدرس وب سایت نواری کشویی باز خواهد شد و تمام سایت هایی که تا کنون مشاهده کرده اید و در آن ها حرف ت وجود دارد به

نمایش درمی آیند تا شما سریع تر وب سایت خود را انتخاب کنید ، در مرورگر فایرفاکس این مشکل وجود دارد که اگر این لیست تعداد زیادی را در خود جای دهد به یک باره هنگ میکند و اصلا آن سایت را باز نمیکند .

ممکن است بگویید که این مشکل مربوط به پردازنده های ضعیف است ولی باید عرض کنم که این مشکل هیچ ربطی به پردازنده و دیگر اجزای رایانه ندارد و فقط مربوط به خود فایرفاکس است ، در نسخه های بروز شده ی این نرم افزار تا حد مطلوبی این مشکل برطرف شده است.

پلاگین فلش در فایرفاکس مشکل آفرین میشود !؟ :

از جمله مشکلات مهم و همیشگی کاربران فایرفاکس  دسترسی به پلاگین فلش و اینکه اصلا فایرفاکس آن را پشتیبانی میکند یا نه بوده است . در حال حاضر بسیاری از وب سایت ها و بازی های تحت وب یا حتی ویدیو ها با فرمت فلش در اینترنت عرضه میشوند که این امر باعث شده که فایرفاکس دچار مشکلی جدی شود.

پلاگین فلش ربطی به خود فایرفاکس ندارد و ساخت شرکت  ( ادوبی ) میباشد که باید به صورت جداگانه دانلود و روی فایراکس نصب شود ولی از آن جا که فایرفاکس برای نمایش فلش به این افزونه احتیاج دارد باید با این مشکل روبه رو شود و آن را حل کند.

در نسخه های بروز شده ی آن مشکل تقریبا به صورت کامل حل شده و کاربران را راضی نگه داشته است.

در پایان :

فایرفاکس با وجود مشکلاتی که دارد ولی باز هم کاربرانش از آن استفاده میکنند و از آن راضی هستند .

به نظر میرسد اصلی ترین رقیب فایرفاکس ، مرورگر کروم است که به شدت با فایرفاکس رقابت میکند.

فایرفاکس اگر میخواهد باقی بماند و کاربرانش را حفظ کند باید مشکلات را برطرف کند و ایده های بهتری را نیز در دست اجرا بگذارد .

فایرفاکس از محبوب ترین مرورگر های شناخته شده در عرصه مرورگر های وب است و این شانس نصیب هر مروگری نمیشود.

در مقاله  بعدی به صورت حرفه ای و جامع به نقد  و برسی رایانه همراه دل 5010 خواهیم پرداخت . این رایانه همراه یکی از محبوب ترین  رایانه های همرا ه در دل درمیان کاربرانش شناخته شده است .

میباشد که باید به صورت جداگانه دانلود و روی فایراکس Adobe پلاگین فلش ربطی به خود فایرفاکس ندارد و ساخت شرکت

نصب شود ولی از آن جا که فایرفاکس برای نمایش فلش به این افزونه احتیاج دارد باید با این مشکل روبه رو شود و آن را حل کند.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 34 دیدگاه
 1. سلام-آقا این فایرفاکس ما آخرین نسخشه.چندروز نگذشته بود که پسوند یاهمون اشتراک http تبدیل شد به https که حتی موتوره گوگلم ارورمیده!!!کسی میدونه موردش چیه؟

 2. سلام من يه مشكل دارم كه فلير فاكسم بعضي از سايت ها رو ناقص باز ميكنه فقط نوشته هاي سايت ميرن سمت چپ تصوير و به صورت آبي نمايش ميدهد از اخرين نسخه فاير فاكس هم استفاده كردم باز مشكل داره اگه راهنماييم كنيد ممنون ميشم
  اگه ممکنه جواب رو به ایمیلم بفرستید. ممنونم

 3. به نظر من بهترین مرورگر دنیا گوگل کرومه . من حدود 2 سال هست که دارم ازش استفاده میکنم . تو این 2 سال هیچ مشکلی پیش نیومده .
  “مرورگر فقط کروم “

 4. سلام بچهها
  بعضی وقتاحات کلمات سایت با فایر فوکس خراب یا نامرتب است
  یعنی کل سایت کلمات دربرهم دارن اگر کسی شبیه این مشکل براش پیش اومد
  وراه حلش هم بلده یه راهنمایی به من کنه ممنوم میشم

 5. با سلام
  من دو سیستم دارم که روی هر کدام فایر فاکی 21 نسب شده ولی با یکی از آنها راحت استفاده میکنم ولی بااون یکی خطا میده انگار که اینترنت قطع شده باشد به همین خاطر ویندوز رو هم عوض کردم ولی همچنان همان مشکل رو داره نمیدونم چیکار کنم چون با فایر فاکس خیلی راحت میتنم کار کنم به همین خاطر موندم چیکار کنم ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

 6. سلام ، خسته نباشید
  خواهشا کمکم کنید ، چندوقته فایرفاکسم دچار مشکل شده
  وقتی بازش میکنم روی دسکتاپ باز نمیشه ، داخل نوار وظیفه پایین دسکتاپ باز میشه
  هر کاری هم میکنم بیارمش روی صفحه دسکتاپ نمیشه
  یه بار سایتای تبلیغاتی زیادی برام باز شد از اون موقع این مشکل پیش اومد
  حذفش کردم دوباره نصب کردم درست نشد ؛ حتی ورژن جدیدترشو گرفتم نصب کردم بازم نشد
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 7. سلام.برای موزیلای من یه مشکلی پیش امده که هر چه گشتم نتونستم مشکلشو برطرف کنم. لطفا کمکم کنید.
  از موزیلا ۴۴ . ۶۴ بیتی استفاده میکنم.
  ارور من اینه :
  Your connection is not secure

 8. فایر فاکس من هم این مشکل رو داره و این پیغام رو مدیه …شنیدم از تنظیمات ساعته ولی نمیدونم چطوری درستش کنمYour connection is not secure
  سایتتون هم خیلی سنگینه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *