متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

۸ افکتی که هر عکاسی می باید از آن ها اطلاع داشته باشد

12345 (بدون نظر)
Loading...
1,215

در نگاه اول به نظر می رسد عکاسی بسیار ساده است. به سادگی کادر تصویرتان را تنظیم کرده و دکمه شاتر (shutter) را می فشارید، واقعیت این است که همه می توانند عکس بگیرند اما هر کسی نمی تواند در آن استاد شود. عکاسی بسیار بیشتر از تنها یک “هدف گیری و شلیکِ” ساده است. عکاسی مهارتی است که تنها تعداد اندکی از افراد،‌ صبر و اشتیاق آن را دارند. هنرآموزان و علاقه مندان عکاسی می بایست در زمینه اصطلاحات تخصصی از قبیل دیافراگم، سرعت شاتر، فوکوس و نوردهی اطلاعاتی کسب کنند. احتمالا تا کنون در مورد اصطلاحات ذکر شده اطلاعاتی کافی ای گردآوری کرده باشید اما آیا در مورد کاربرد افکت ها در عکاسی نیز اطلاعی دارید؟ در این پست قصد داریم در مورد ترفندها و افکت های مورد استفاده در عکاسی نکاتی را با شما به اشتراک بگذاریم. این نکات در عین سرگرم کننده بودنشان می توانند زیباییِ عکس های شما را نیز افزایش دهند.

۱ – Bokeh

اصطلاحِ Bokeh به کیفیتِ زیبا شناختیِ تاری در خارجِ محدوده فوکوس تصویر اشاره می کند. این اصطلاح به نحوه ارائهِ نور در مناطقِ روشن شده ی خارج از محدوده فوکوس می پردازد. تفاوت میان انحرافات لنز و شکلِ دیافراگم باعث به وجود آمدن ناحیه ای تار می شود که خود باعث ایجاد ظاهری زیباشناختی می شود. بسیاری از عکاسان برای ایجاد قسمت هایbokeh  برجسته تعمدا از تکنیک فوکوسِ سطحی (کم عمق) استفاده می کنند. این اصطلاح از واژه ژاپنی ” boke” برگرفته شده که به معنای غبار و یا تاری است.

هم bokeh ی خوب داریم و هم bokeh ی بد. Bokeh ی بد هنگامی رخ می دهد که تاریِ تصویر بسیار گیج کننده و خشن به نظر می رسد و باعث به هم خوردن تمرکز بر روی موضوع اصلی می شود. بنابراین bokeh ی خوب باعث ارتقای یک تصویر می شود و bokeh ی بد باعث خراب شدن آن.

مثالی از Bokeh بد (تصویر بالا)

استفاده خلاقانه از Bokeh

توجه داشته باشید که شما می توانید اَشکال “بوکه” متنوعی ایجاد کنید. همان گونه که در تصاویر زیر نیز مشاهده می کنید می توانید اَشکالی از قبیل ستاره و یا قلب ایجاد کنید. این “بوکه” ها را می توانید توسط فیلترهایی با اَشکال مورد علاقه تان ایجاد کنید، حتی می توانید “بوکه” خاصِ خودتان را بسازید! اگر در این زمینه به آموزش های بیشتری نیاز دارید می تواند به این آدرس مراجعه نمایید.

۲ – Panning

واژه Panning به حرکت افقی، عمودی و یا چرخشی یک تصویرِ بی حرکت و یا ویدئو اشاره می کند. “پنینگ” تکنیکی قدیمی است. برای ایجادِ “پنینگ” می بایست شیء در حال حرکتی داشته باشید که در قبل و بعد از زمان فشردن شاتر دوربینتان آن را درون فریم تصویر دنبال کنید. این عمل افکت جالبی ایجاد خواهد کرد و نتیجه کار تصویری واضح درون پس زمینه ای تار خواهد بود. این تکنیک برای تصویربرداری از اشیای در حال حرکت و یا مسابقات و وقایع ورزشی مناسب می باشد.

کار با “پنینگ” به تمرین بسیاری نیاز دارد اما پس از کسب مهارتِ کار با آن، خواهید دید که ارزش آنهمه تلاش را داشته است. البته توجه داشته باشید که “تعقیب” یک انسان (شیء انسانی) ساده تر از تعقیب اشیاء سریع تری همچون سگ، موتورسیکلت و یا اتوموبیل می باشد.

۳- Rule of Thirds (قانون یک/ سوم ها)

“قانون یک/ سوم ها” از مهمترین اصولِ اساسی در ترکیب (composition) می باشد. این قاعده قرن های متمادی ای است که توسط هنرمندان و نقاشان و اکنون، عکاسان استفاده می شود.

در قاعده “یک/ سوم ها”، عکاس، عکس را در جهات افقی و عمودی به سه بخش تقسیم می کند به گونه ای که در انتها ۹ قسمت مساوی ایجاد می شود. شیء اصلی در میانه فریم قرار نمی گیرد، این عمل باعث می شود که آن شیء، پویا، متحرک و جذاب به نظر برسد.

هنگامی که می خواهید عکسی بگیرید و برای تنظیم فریمِ عکستان، می بایست تصویری که در نمایاب (viewfinder) و یا صفحه نمایشLCD مشاهده می کنید را در ذهنتان به سه بخش تقسیم کنید. با یک شبکه در ذهن، نقاط مهم جذاب و فریم را شناسایی کنید. برای بعضی عکاسان، این عمل به طور غیرارادی و طبیعی اتفاق می افتد اما در مورد دیگر عکاسان نیاز به تمرین خواهد داشت.

استفاده موثر از قاعده “یک/ سوم ها”، تحرک و جذابیت را در هر تصویری به وجود می آورد.

برای تولید مطالبتان، این قاعده را به خاطر بسپارید. اگر ترکیبِ تصویری را خسته کننده یافتید، همیشه می توانید آن را با استفاده از ابزار crop و reframe فتوشاپ تغییر دهید. در انتها پیشنهاد می کنم ابزارهای موجود را برای ارتقای عکس هایتان تجربه کنید.

۴ – The Golden Hour (ساعت طلایی)

“ساعت طلایی” به عنوان “ساعت جادویی” (Magic Hour) نیز شناخته می شود. این اصطلاح به اولین ساعت طلوع و یا آخرین ساعت غروب آفتاب اشاره دارد. این ساعت، ضمن این که کیفیت متفاوتی از نور را ایجاد می کند، جذابیت و گیرایی را نیز به صحنه اضافه می نماید. “ساعت طلایی” زمان ایده آلی برای ایجاد عکس هایی باشکوه است اما می بایست سریع باشید، زیرا که روشنایی به سرعت تغییر کرده و محو می شود.

واقعا چه چیزی در هنگام “ساعت طلایی” رخ می دهد؟ در هنگام طلوع و غروب آفتاب، خورشید نزدیک به افق قرار دارد و نور خورشید در حال کاهش می باشد. این کاهش به گونه ای است که روشنایی روز از نوری که به طور غیر مستقیم از آسمان می تابد تامین می شود. از ویژگی های این ساعت می توان به روشنایی ملایم تر، رنگمایه های گرم تر و سایه های بلندتر اشاره نمود. در دیگر ساعات روز، نور خورشید می تواند بسیار تند و درخشان باشد. خصوصا این که نور شدید خورشید می تواند در هنگام عکس برداری از صورت ها به عنوان یک مشکل نگریسته شود. این مشکل بدین گونه است که نور شدید در اطراف صورت و بدن افراد سایه های قوی و ناخواسته ای ایجاد می نماید.

در هنگام عکس گرفتن از مناظر، اگر این عمل در “ساعت طلایی” انجام شود رنگ های موجود در صحنه افزایش می یابند.

۵ – Golden Rectangle (مستطیل طلایی)

“مستطیل طلایی” (که تحت عناوین “میانگین طلایی” (Golden Mean) و ” نسبت طلایی ” (Golden Ratio) نیز شناخته می شود) راهنمای دیگری برای ترکیب و نوعی متفاوت از “قانون یک/ سوم” اما با پیچیدگی بیشتر، می باشد. “مستطیل طلایی” میانگینِ نسبتِ اعداد دنباله فیبوناتچی ((۱، ۱، ۲، ۳، ۵، ۸، ۱۳، ۲۱، ۳۴ و … )Fibonacci Sequence) می باشد. این نسبت، مستطیلی طلایی ایجاد می کند که شامل مربع هایی است که درون یکدیگر واقع شده اند. همانگونه که در تصویر زیر نیز مشاهده می کنید طول ضلع مربع ها به اندازه عرض مستطیلی است که در آن واقع شده اند.

همانند قاعده “یک/ سوم ها”، این مفهوم نیز به چندین قرن قبل باز می گردد. “مستطیل طلایی” حتی در نقاشی معروف مونالیزا نیز توسط لئوناردو داوینچی مورد استفاده قرار گرفته است. نقاشی ها، کارهای هنری و عکس ها تمایل دارند برای تبدیل شدن به کارهایی خیره کننده و چشم نواز از “مستطیل طلایی” استفاده کنند. می توان این نسبت زیبا را در طبیعت نیز به وفور مشاهده کرد: گل ها، صدف ها، پروانه ها و حتی بدن انسان.

قرار دادن دقیق تصویر در وسط “مستطیل طلایی” در نمایاب و یا نمایشگر LCD بسیار مشکل است. اما جای شکرش باقی است که به همین منظور چندین برنامه ارائه شده اند که می توانید توسط آن ها عکسهای تان را در ابعاد “مستطیل طلایی” Crop کرده و از آن ها در مطالب تولیدی تان استفاده کنید.

۶ – Fill Flash

Fill Flash، تکنیکی است در عکاسی که توسط آن، عکاس نواحی تیره تصویر را “پُر می کند”. این تکنیک کاملا مناسب محیط هایی است که دارای نور پس زمینه (backlit)  می باشند. معمولا پس زمینه اندکی از خودِ شیء روشن تر می باشد. برای ایجاد Fill Flash می بایست ابتدا دیافراگم و سرعت شاتر را به طور صحیحی تنظیم کنید که بتواند پس زمینه را در معرض دید قرار دهد و در ادامه (با توجه به شرط حفظ کیفیت پس زمینه) برای روشن کردن پیش زمینه (foreground) از فلاش استفاده کنید.

شما هنگامی می توانید از فلاش استفاده نمایید که: شیء مورد نظرتان در سایه قرار داشته باشد، وقتی به نسبتِ پیش زمینه در پس زمینه تان نور بسیار بیشتری وجود داشته باشد، و وقتی که برای استفاده از فلاش به اندازه کافی به شیء تان نزدیک هستید. به خاطر داشته باشید فلاش های توکار تنها تا ۹ فیت را می توانند پوشش دهند. Fill Flash می تواند نواحی ای را که عمیقا تاریک شده اند را نیز روشن کند و بدون این که دیگر قسمت های تصویر را بیش از حد روشن (overexposing) کند، کیفیت تصویر را بهبود بخشد.

[توضیح: سانتی متر ۲۷۴.۳۲= فیت ۹ ]

برای درخشان ساختن چشم ها استفاده از Fill Flash بسیار مطلوب خواهد بود. به خصوص هنگامی که در یک روز آفتابی قرار داشته باشید و شخص مورد نظرتان نیز کلاهی بر سر گذاشته باشد.

۷- Long Exposure (نور دهی طولانی)

Long exposure، یکی دیگر از افکت های جذاب عکاسی می باشد که مستلزم روزنه دیافراگم باریک و مدت زمانی طولانی سرعتِ شاتر می باشد. این کار به منظور ایجاد مناظری رویایی و تهیه تصاویری از عناصر ثابت به همراه عناصر متحرکی که محو به نظر می رسند، استفاده می شود.

“نور دهی طولانی ” می تواند بسیار دشوار باشد. این عمل می بایست در وضعیت هایی با نور اندک انجام گیرد. بیشتر اوقات عکس ها بسیار روشن خواهند شد زیرا که داشتن نور زیاد در روزهای آفتابی به عنوان یک معضل شناخته می شود. هنگامی که با نور بیش از حدی روبرو می شوید می توانید از لنز نیز استفاده کنید.

این عمل، اغلب تحت عنوان “عکاسی در شب” (night photography) خوانده می شود. موضوعات جذاب برای عکاسی در این روش ستاره ها، ماشین ها و نورهای در حال حرکت می باشند.

هرچند در اینجا تصاویر زیبایی از “نور دهی طولانی” را در نور اندک روز مشاهده می کنید اما به طور کلی عکس گرفتن ار مِه و آب با روش “نور دهی طولانی” بیشتر عمومیت دارد.

۸ – Contre-jour

Contre-jour، از افکت های معمول عکاسی محسوب می شود. این اصطلاح فرانسوی به معنای “در مقابل نور” می باشد، در این روش دوربین مستقیما در مقابل منبع نور واقع می شود، به عبارت بهتر می توان گفت که منبع نور دقیقا پشت سوژه قرار گرفته است. در واقع این روش نوعی “عکاسی شبح گونه” می باشد.

افکت contre-jour عکس هایی با کنتراست بالا را در زمینه ای سیاه و سفید ایجاد می کند. این روش جزئیات حدفاصل موضوع عکاسی و اشکال را پنهان می کند. این افکت در عکاسی مناظر و طبیعت بسیار متداول می باشد و اغلب برای اضافه کردن حالتی دراماتیک تر و تشدید عناصر و نقوش محیط به صحنه مورد نظر استفاده می شود.

contre-jour، می تواند کیفیت جزئیات عکس ها را افزایش و یا کاهش دهد. برخی پیشنهاد می کنند که از روکشِ لنز برای افزایش اثر contre-jour در عکاسی استفاده کنید، این عمل به طور قابل توجهی باعث کاهش تابش خیره کننده نور به لنز می شود. اگر نورِ بیش از اندازه ای به لنز وارد شود، باعث درخشندگی بیش از حد تصویر شده و نتیجه نهایی آن، از دست دادن کیفیت عکس می باشد.

نتیجه گیری

برای ایجاد یک تصویر زیبا و جالب لازم نیست تمام نکاتی را که در این متن گفته شده به طور کامل رعایت کنید. در حقیقت، قوانین وضع می شوند که شکسته شوند! مقوله هنر برای کاوشِ درون خود و محیط اطرافتان است. اگر می خواهید هنرمندِ خودتان شوید می بایست قبل از این که اصول را بشکنید، آن ها را فرا بگیرید. همان کاری که پابلو پیکاسو و ون گوگ انجام دادند.

البته این ها، تنها افکت های موجود در عکاسی نبودند و می توان از چندین دوجین افکت دیگر نیز نام برد. حتی شما می توانید بر طبق تجربیاتتان افکت عکاسی جدیدی ایجاد کنید. تنها محدودیت عکاسی، خلاقیت عکاس است!

 

منبع: ۱stwebdesigner

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
44 دیدگاه
 1. محسن پاك نيت می‌گوید

  سلام عباس عزیز،

  این مطلب واقعا عالی بود. هم ترجمه‌ی بسیار خوبی داشت و هم بسیار کاربردی بود.

  ممنون از شما.

  1. عباس كريمي می‌گوید

   سلام محسن عزیز. شما لطف داری. حقیقتش این مطلب رو وقتی دیدمش به خاطر تخصصی بودنش کمی ترسیدم D: گفتم شاید نشه اونجور که باید به فارسی برگردونده بشه، خوش حال شدم که نظرتون مثبت بود

 2. hossein می‌گوید

  salam lotfan mail mano vared gorohe bokonid mataleb baram biad.on safhe filter shode //

  1. عباس كريمي می‌گوید

   حسین جان کدوم گروه؟

 3. saeid rad می‌گوید

  خیلی مطلب خوبی بود.ممنون

  1. عباس كريمي می‌گوید

   متشکرم D:

 4. maryam می‌گوید

  salam merci az matalebe mofid va amozandeye shoma.haghighatesh man raftam khane akasan va terme 1sabtenam kardam ama ye tarsi umade soragham az akasi.nemidunam tasmim begiram roye tasvir fekrmikonam hameye axam bad az ab darmiyan

  1. عباس كريمي می‌گوید

   “مریم” عزیز شما لطف دارین. ببینین منم از ترجمه یه جورایی می ترسم! اما بهترین راه مقابله با ترسم مواجه شدن با اونه. پیش نهاد می کنم در ابتدای راه توقع بالایی از خودتون نداشته باشین، بقیه کارها خود به خود پیش می رن

 5. داریوش می‌گوید

  ممنون از مطلبتون. خوب بود اگر به همراه هر تکنیک چگونگی اعمال اون تکنیک رو هم توضیح می دادید. بعضی از این تکنیکها رو به سختی می توان در دوربینهای غیر حرفه ای اعمال کرد. مثلا برای بوکه نیاز به عمق میدان کم داریم که چند پارامتر در آن دخیل هستند: اندازه سنسور، شماره f (دیافراگم) و فاصله کانونی لنز. حتی در بهترین دوربینهای غیر حرفه ای اندازه سنسور کوچک است و با زیاد شدن فاصله کانونی حداقل شماره f قابل تنظیم به سرعت افزایش می یابد و عملا نمی توان عمق میدان کمی را در بیشتر شرایط نوری تنظیم کرد. یا در مورد Long Exposure تنها در صورتی می توان آن را در نورهای متوسط به بالا اعمال کرد که از فیلتر استفاده کنیم وگرنه عکس Overexposed می شود. متاسفانه قابلیت اتصال فیلتر به اکثر قریب به اتفاق دوربینهای غیر حرفه ای وجود ندارد. همین مشکل برای تکنیک Panning هم وجود دارد چرا که برای آنکه پس زمینه تار تر به نظر برسد مجبوریم سرعت شاتر را کم کنیم و این درصورت نبود فیلتر در نورهای متوسط به بالا باعث Overexposed شدن عکس می شود. برای Fill Flash هم همانطور که گفته شده اگر فاصله از سوژه کم نباشد نیاز به یک فلش درست حسابی داریم (خوشبختانه دوربینهای غیر حرفه ای هم کم و بیش قابلیت استفاده از برخی فلشهای خارجی رو دارند).

  1. عباس كريمي می‌گوید

   “داریوش” عزیز ممنونم که به مطلب توجه کردی و نظرتو به طور مفصل بیان کردی. گفته بودی خوب می شد به همراه هر تکنیک روش اِعمال اونو هم توضیح می دادیم ، منم با نظرت موافقم اما اینجا مسئله ای که وجود داره اینه که خود من اطلاعاتم از عکاسی چندان زیاد نیست و این مطلب ترجمه ای بود از یه مقاله که لینکش در انتهای ترجمه اومده بود، اگر خود من اطلاعاتم به اندازه ای بود که می تونستم به اشتراک بگذارمشون حتمن این کارو می کردم. از موارد دیگه ای که توی نظرت تشریح کرده بودی استفاده بردم و برام جالب بودن. در تایید حرفات باید بگم که توی متن هم ۲-۳ جا به Overexposed شدن اشاره شده بود که نتیجه استفاده نابجا از تکنیک ها و یا استفاده نکردن از فیلتر بود. در انتها باز هم متشکرم
   موفق باشی

  2. ساناز می‌گوید

   سلام. مرسی از مطالب عالیتون. overexpose در عکاسی یعنی نور بیش از حد در یک نقطه یا همه عکس.این در اثر باز بودن زیاد دیافراگم یا سرعت پایین شاتر است.که البته در panning باید این طور باشد و نور اضافی باید از راه دیگری جبران شود.

  3. عباس كريمي می‌گوید

   سلام
   نظر لطف شماست ساناز عزیز
   ضمن تشکر از اطلاعات مفیدتون، باید بگم تا الآن خود من به عنوان مترجم این متن از نظرات دوستان بسیار استفاده بردم. امیدوارم این روند کماکان ادامه داشته باشه

 6. بهرام می‌گوید

  سلام . کاربردی با ترجمه ای خوب و نمونه های زیبا
  متشکرم.

  1. عباس كريمي می‌گوید

   لطف داری “بهرام” جان

 7. senaps می‌گوید

  بسیار عالی….واقعا لذت بردم از مطلب…من به عکاسی علاقه ی شدیدی دارم،این تکنیک ها رو تقریبا استفاده میکردم!! ولی خوب،تکنیک های جدید هم یاد گرفتم!! اون عکاسی از شی متحرک رو هر کاری میکنم،خراب میشه!!! یا مشکل از دوربین منه،یا باید هنوز تمرین کنم!!
  در کل،از ترجمه ات واقعا لذت بردم…

  1. عباس كريمي می‌گوید

   قربونت “senaps” جان. راستی دوربینت هم مثل لپ تاپت سونیه؟ D:

 8. مجتبی می‌گوید

  ممنون از زحمتی که کشیدین…..

  1. عباس كريمي می‌گوید

   منم ممونم ازت مجتبی جان D:

 9. حبیب می‌گوید

  آقا جون مطلب خیلی عالی و مفیدی بود . گرچه من عکاس نیستم و دوربین حرفه ای هم ندارم ، اما عکاسی و عکاس ها رو دوست دارم . واقعا دمت گرم !

  1. عباس كريمي می‌گوید

   حبیب جان منم به عکاسی علاقه دارم اما متاسفانه تا هنوز به اون صورت بهش نپرداختم!

 10. ســـید خلیـــل کـــاظمی( افغانســتان) می‌گوید

  عباس جان گل! سلام
  موفقیت در همه عرصه های زندگی برایت می خواهم. از مطالب خوب شــما سپاس.
  مطالب شما همه مفید است.
  کـــــاطمی

  1. عباس كريمي می‌گوید

   سید خلیل عزیز، چون همیشه لطف داری، متشکرم

 11. DAVOUD می‌گوید

  ممنون بسیار خوب و کامل بود

 12. رضا می‌گوید

  عباس آقای گل سلام وسال نو شما مبارک
  بسیار عالی بود سال درخشانی برات آرزو می کنم.
  بند با گوشی موبالم عکس بگیرم خرابش می کنم .

 13. عباس كريمي می‌گوید

  “DAVOUD” و رضا جان متشکرم،‌شما هم سال نوی خوبی رو پیش رو داشته باشین
  موفق باشین

 14. Mimic می‌گوید

  سپاس از شما . من یک دوربین معمولی دارم و تاحالا از دید حرفه ای عکس نمی گرفتم . دمت گرم که به من مطلب جدیدی رو یاد دادی .

  1. عباس كريمي می‌گوید

   خوش حال شدم که براتون این مطلب مفید بوده D:

 15. وحید می‌گوید

  سلام
  بسیار عالی و جالب بود . قبلا مطالبی خونده بودم البته که این مطلب خیلی جامع تر و خوبتر بود.به خصوص بخش Golden Rectangle (مستطیل طلایی) خیی به درد بخور بود.ممنون.امیدوارم مطالب بیشتری از این قبیل در سایت ببینم.

  1. عباس كريمي می‌گوید

   متشکرم وحید جان

 16. حسن می‌گوید

  کولاک
  امان از سرعت پایین اینترنت

  1. عباس كريمي می‌گوید

   شرمنده حسن جان و البته قربونت لطف داری عزیز. می دونم اینجا ایرانه و حداکثر سرعت ۱۲۸ کیلو، اما چاره ای نبود جز گذاشتن تمامی تصاویرD:

 17. هاتف می‌گوید

  عالی بود. ممنون

 18. فرنود می‌گوید

  واقعا ممنون، بسیار عالی و کامل.

  1. عباس كريمي می‌گوید

   فرنود عزیز، متشکرم، نظر لطف شماست

 19. سروش می‌گوید

  فوق العاده و کاربردی

  1. عباس كريمي می‌گوید

   توصیفی مختصر و مفید، شما لطف دارین سروش جان

 20. محسن می‌گوید

  سلام عباس جان
  مطلبت خیلی کاربردی و جالب بود
  من عکاسی رو به صورت آماتوری دارم دنبال می کنم
  تازه مطلب شمارو خوندم
  خیلی حال کردم دمت گرم
  ضمنا خوشحال میشم اگر مطالب بیشتری درباره بوکه برام بفرستی

  1. عباس كريمي می‌گوید

   سلام محسن عزیز
   شما لطف دارین
   در مورد بوکه اطلاعات بسیاری توی وب پارسی وجود داره، اگه تمایل دارین که اطلاعات بیشتری در موردش کسب کنین تنها کافیه جستجو کنین، مطمئن باشین به هدفتون می رسین
   براتون آرزوی موفقیت دارم

 21. فهیمه می‌گوید

  سلام
  مطلب خوبی بود.اما کاش کمی بیشتر توضیح می دادید.مثلا سرعت شاتر و دیافراگم و این ها. برای من که فقط یه دوره ی مقدماتی عکاسی دیدم،اینا جا نیوفتاده اما تو این تکنیک ها استفاده می شه.ممنون

  1. عباس كريمي می‌گوید

   با سلام
   متشکرم از لطفتون فهیمه عزیز
   توجهتون رو جلب می کنم به این نکته که این مطلب ترجمه ای از یه پست به زبان انگلیسی هست و اگه به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید پیشنهاد می کنم از سایت های فارسی مرتبط و یا افراد متخصص کمک بگیرین

  2. فهیمه می‌گوید

   به هر حال ترجمه ی خوبی بود. سپاس بابت راهنمایی تون.

 22. طراحی وب سایت می‌گوید

  تشکر جالب بود

 23. خريد گوشي کار کرده می‌گوید

  تشکر و خسته نباشید سایت خیلی خوب و مفیدی دارید موفق و پیروز باشید

 24. هادی می‌گوید

  سلام
  ممنون از بابت مطلب خوبتون
  چیزهایی خوبی یاد گرفتم
  موفق باشید همیشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در نگاه اول به نظر مي رسد عكاسي بسيار ساده است. به سادگي كادر تصويرتان را تنظيم كرده و دكمه شاتر (shutter) را مي فشاريد، واقعيت اين است كه همه مي توانند عكس بگيرند اما هر كسي