آشنایی با 5 تا از لوازم ضروری عکاسی دیجیتال که می توانید خودتان آن را بسازید

  • 1389/7/26
  • محمدرضا ارجمندی
  • 3


برای خیلی از ما، عکاسی قطعا ارزان ترین سرگرمی نیست و هزینه هایی در بر دارد. همین قدر بگویم که اگر شما به طور جدی عکاسی را دنبال می کنید در آن صورت نیاز به یک دوربین  دیجیتال خوب از نوع SLR  ، مجموعه ای از لنزهای مختلف و مجموعه ای از لوازم جانبی مناسب خواهید داشت تا از نتیجه عکاسی راضی باشید. و همه اینها چندهزار دلاری خرج دارد!

اگر چه امروز با گسترش وسیع عکاسی دیجیتال در بین مردم جهان، صف شگفت انگیز از لوازم جانبی برای علاقه مندان آماتور عرضه شده است، و هر چند بسیاری از آنها ارزان است اما بسیاری هم گران قیمت و دور از دسترس عموم مردم می باشد. خوشبختانه ، از شنیدن این خبر خوشحال می شوید که بدانید بسیاری از لوازم هزینه بر از اجزا کاغذی و  پلاستیکی ساخته شده اند در حال که- پلاستیک و مقوا ارزان قیمتند ، در نتیجه می توانیم به سادگی خودمان با مواد دور ریختنی این لوازم را برای کاهش در هزینه ها بسازیم.

برخی از شما علاقه مندان به عکاسی که بودجه چندانی برای خرید فلش و لذت بردن از عکاسی با فلش ندارید، احتمالا از نحوه انجام پروژه هایی که در این مقاله  لیست شده و همه به صورت «خودتان انجام دهید» یا DIY  می باشد راضی و خشنود خواهید شد، به خصوص اینکه قادر خواهید بود در پول خود را صرفه جویی چشمگیری کنید.(احتمالا برای خرید لنزهای حرفه ای تر پول جمع کنید، اگر شما  هم مثل من باشید!)

یک سافت باکس بسازید!

اگر تا کنون به عکاسی ماکرو علاقه مند بوده اید به این کاردستی که نحوه ساخت یک سافت باکس مانند تصویر زیر است توجه کنید. softbox اساسا یک پرده روی نور تابشی به سوژه است ، که به منظور نرم کردن نور (کاستن از شدت انعکاس نور روی سطوح سوژه) و سایه ها برای ایجاد یک اکسپوژر خوب و نور دهی نزدیک به بی نقص طراحی می شود.

مثلا برای عکاسی زیبا و بی نقص از “هر محصول تجاری” یا از هر وسیله ای و ابزاری که دوست دارید ، توصیه می شود محصول را درون یک سافت باکس قرار دهید. همچنین به راحتی می توانید آن را با توجه به خواسته های خود سفارشی و تغییر دهید. حالا یک سطح کف براق مانند یک کاغذ سفید زیر سوژه کافیست تا این کاردستی جانبی، را یک ابزار عصای دست برای عکاسی  خوب از سوژه مورد نظر برای معرفی «محصول برتر» بدانیم.

برای ساختن یک چنین کاردستی،  نیاز به یک جعبه مقوایی قدیمی ، چند ورقه سیاه و سفید (یا کاهی) و یک منبع نور دارید(مثل چراغ مطالعه یا آپاژور). اگر فلاش جدا ندارید، شما می توانید از  شیوه دیگر استفاده کنید (فلاش بی سیم یا فلاش سیمی) و سپس شما می توانید از چراغ رومیزی یا حتی تورچ استفاده کنید، فقط حواستان به تعادل رنگ سفید یا وایت بلنس سوژه باشد.

سه پایه رشته ای

می توانید ان را غیر متعارف ترین سه پایه همه تاریخ عکاسی لقب دهید! این سه پایه رشته ای به نقطه معمول سوار شدن سه پایه دوربین شما متصل شده به طوری که بقیه طول رشته از دوربین آویزان می ماند. سپس پای شما برای نگهداری رشته به طور محکم در موقعیتی که می خواهید عکس بگیرید استفاده میشود (تا دوربین را محکم نگه دارد)، و با حرکت پا موقعیت مناسب تنظیم می شود.

این سه پایه بر اساس کشش موجود در در رشته که منجر به ثابت نگه داشتن دوربین می شود عمل می کند. این مکانیسم اگر چه قادر نیست به طرزی شگفت آور دوربین شما را ثابت حفظ کند اما هنوز هم برای تسهیل عکسبرداری در شرایط نور کم به اندازه کافی  خوب و مفید است. سه پایه صرفا برای دریافت نور اضافی به درون لنز دوربین بدون محو کردن و بلوری شدن طراحی شده است.

برای ساختن این وسیله، نیاز به صفحه یک سه پایه موجود، (جنس پلاستیکی احتمالا بهترین گزینه است، زیرا  نیاز به سوراخ کردن آن با دریل خواهید داشت) و یک رشته نخی یا زنجیر. لازم به گفتن نیست  که این  طرح را نمی توان تغییر داد یا سفارشی کرد، تا زمانی که در نقش یک یک سه پایه مناسب روی دوربین شما سوار می شود مناسب است و کارتان را راه می اندازد. پیچ حایلی که در صفحات سه پایه ساخت ایالات متحده وجود دارد نیز ظاهرا به خوبی به محکم تر نگه داشتن دوربین کمک می کند این البته برای کسانی است که ساکن ان طرف ها هستند!

فلاش رینگی فقرا!

خرید یک فلاش رینگی خوب اغلب می تواند هزینه ای بیش از  خرید خود دوربین بر شما تحمیل کند، بنابراین اگر شما هنوز در این زمینه عکاسی تازه کارید و پول زیادی هم در بساط خود ندارید پیشنهاد ما این است که مانند آقای MacGyver چیزی به جای فلاش رینگی خودتان بسازید. این راهنما به شما یاد می دهد چگونه یک فلاش رینگی ساده اما با عملکرد خوب برای گرفتن بهترین نتیجه از عکاسی پرتره بسازید.

فلاش رینگی اصولا برای نور دهی به موضوع از همان محل  لنز و از دیدگاه آن طراحی شده است، که با این شیوه سبب به حداقل رساندن سایه در محل نامناسب و ارائه نوردهی واضح ، روشن و مناسب به سوژه می گردد. باید اعتراف کرد که فلاش رینگی ساخته دست ما هرگز به پای  یک کیت حرفه ای از فلاش رینگی نمی رسد، اما نتایج به دست آمده چندان هم بد نیست.

تصویری از یک فلش رینگی

بسته به نوع فلشی که مورد استفاده قرار می دهید(این روش هم با فلش داخلی و هم با هر گونه فلش خارجی کار می کند)، ابتدا یک یک کارتن  شیر  را به اندازه دوربین مورد نظر با قیچی ببرید، سپس سوراخی در قوطی ایجاد کنید طوری که لنز به سادگی درون سوراخ بتواند قرار گرفته و عکاسی انجام شود اما فلش درون قوطی قرار گرفته و نور به طور غیر مستقیم به سوژه بتابد. اگر شما به این مطلب علاقه مند هستید و سوژه ای یافتید  و خواستید عکس بگیرید، نگران نباشید شما می توانید به این مطلب برای اگاهی بیشتر نگاه کنید.

بهینه ساز فلاش از جنس مقوا

ساده ترین ترفندی که می توان با هزینه ای برابر 0 دلار  فلش پایین تر از حد استاندارد دوربین خود را به فلاش پرشی (bounce flash) با کیفیت تبدیل کنید روشی است که اینجا به شما می آموزیم. کافیست یک قطعه کارت یا مقوای سفید (کارت ویزیت هم به خوبی جواب می دهد) برداشته و کمی هم کش لاستیکی تهیه کنید؛ می خندید؟!

کارت را درست در مقابل فلاش دوربین نصب کنید، به طوری که هیچ نوری به طور مستقیم از فلش به سوژه ساطع نشود، به طوری که وقتی فلش می زنید نور پیش بینی شده به سمت بالا ساطع شده و از بالا به پایین به صحنه عکاسی بتابد. باز هم این روش نمی تواند جایگزینی کامل برای فلاش های پرشی باشد ، اما مسلما از اینکه بدون خرج کردن حتی یک پنی و خرید فلاش پرشی این  قدر خوب  میتوان عکس گرفت  شگفت زده خواهید شد.

این ترفند همچنین کمک می کند در فلش گان ها (فلش مجزا) نور تند و شدیدی که ساطع می شود بسیار ملایم و پخش گردد شبیه به تصویر بالا.

پخش کننده نور فلش گان/ کره نورانی

این ترفند نیز از روشی همانند کارت پرشی که در بالا توضیح داده شد استفاده می کند، اما مختص کسانی است که قبلا هزینه خوبی بابت خرید یک فلش گان تجملی پرداخت کرده اند. هیچ توصیه ای برای درست یا غلط انجام دادن این کار وجود ندارد، همچنین که نظرات و سلایق بسیاری برای بهتر انجام دادن این نور پردازی وجود دارد.

این طرح خاص (تصویر بالا) پیشنهاد می دهد  با استفاده از یک حباب بسته بندی (bubble wrap ، پلاستیک شفاف و قابل انعطافی که معمولا برای بسته بندی اقلام شکننده استفاده می شود) به ایجاد یک تونل توخالی که در بالای فلاش قرار می گیرد برای پراکندن نور به طور مستقیم به سوژه بپردازیم. من خودم ترجیح به آزمایش و تست کردن منتشر کننده ای از نوع کیسه تهوع و  کش لاستیکی می دهم، چون شرکت های هواپیمایی به طور رایگان تعداد زیادی از آن را در اختیارم می گذارند!!

اگر یک بار این را استفاده کنید از نحوه عملکرد عالی آن شگفت زده خواهید شد، به خصوص وقتی می بینیم محصولی رسمی به نام   کره نورانی گری فونگ (Gary Fong) (که از جنس پلاستیکی است) برای این منظور تولید شده و حدود 50 دلاری قیمت دارد.

نتیجه

امیدوارم این لیست حداقل به شما ایده ای داده باشد که با تلاش و کمی نوآوری می توان به چیزی بیش از صرفه جویی در پول رسید (شکوفایی خلاقیت های فردی!). این وسایل جانبی کاردستی  را اغلب می توان  نمونه ای مجانی از آنچه لوازم جانبی اصلی و کارخانه ای انجام می دهند در نظر گرفت. اگر پس از ساختن یکی از این لوازم دریافتید که عاشق عملکرد عالی کاردستی خود شده اید، پس شاید وقت آن رسیده باشد که شروع به پس انداز برای خرید لوازم دیگری کنید که کاردستی ان را نتوانسته اید درآورید. البته اگر کاردستی شما به اندازه کافی کارآمد باشد…

راستی چه لوازم جانبی عکاسی مورد علاقه خود را به صورت کاردستی ساخته اید؟ تا کنون کاردستی ساخته اید که آن را در گنجه نگهداری کرده و به آن افتخار کنید؟ تا برای خرید یک دیفیوزر فلاش کلی پول خرج کرده اید؟ ما را در نظرات از افکار خود مطلع کنید!

منبع:makeuseof

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه
  1. باتشکر از ارائه این ترفندها باید بگم اولین ترقند(سافت باکس) بسیار جالب و کارآمد است.

  2. دوست عزيز مطالب همه جالب آخه من واسه چند تا عكس اين همه وقتم را بزارم بهتر نيست يك لباس شيك بپوشم برم آتليه چند تا عكس بگيرم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟////

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *