ترکیب دو یا چند تصویر در حین عکاسی به همراه مثال‌ها

ترکیب دو یا چند تصویر در حین عکاسی به همراه مثال‌ها
 • 1390/5/30
 • محمدرضا ارجمندی
 • 11

تابش دوگانه Double Exposure، یا چندگانه Multiple Exposure ، یک تکنیک عکاسی است که 2 یا چند عکس مختلف را در یک تصویر واحد ترکیب می کند. این تکنیک سالیان سال است که مورد استفاده عکاسان قرار دارد، و به خصوص این اواخر بسیار معروف شده، دلیل آن هم این واقعیت است که ویرایشگرهای گرافیکی مانند فتوشاپ می توانند کمک بزرگی به ایجاد اثراتی مشابه آن کرده و کار گرافیست یا عکاس را ساده تر نمایند.

منبع تصویر: Elena iPhoneography

با استفاده از تابش دوگانه، شما می توانید جلوه های خاصی مانند تصویر شبح، تصویر آینه ای، و یا جلوه ساده ای همچون قرار دادن ماه درخشان در آسمان  تاریک شب را در عکس ایجاد کنید. دلیل استفاده از این روش متفاوت است و بسته به نیازی است که عکاس یا گرافیست حس می کند، اما این جلوه و جلوه های مشابه قطعا برای یک منظور ایجاد شده است: زیبایی و منحصر به فرد بودن یک اثر هنری.

به نظرتان رسید که این مقاله یک مقاله صرفا تئوری است؟ خوب ، چطور است 50 عکس  نمونه زیر را در ادامه بررسی کنید تا بهتر درک کنید که در معرض قرار گرفتن دو گانه واقعا قادر به چه کارهایی است. برخی از آنها حتی زیبا تر از تصویر اصلی خود از آب درآمده اند، و برخی از آنها حتی باور نکردنی است به طوری که ممکن است شما را به این فکر بیاندازد که فوت و فن خیلی حرفه ای برای دستکاری در تصویر بکار گرفته شده است! احتمالا شنیده اید که دو تا بهتر از یکی است، و حال چشمان شما شاهد این آموزش خواهند بود. این شما و این تصاویر بهره گرفته از این جلوه:

باجه هایی در آسمان-یک ترکیب دوست داشتنی از ابر ها و باجه های پرداخت پول یک فروشگاه که در نمای پرسپکتیو قرار دارند و به سمت محو شدن پیش می روند. (منبع عکس: Lomo – CAM)

موانع ابرها- عکاسی از یک باغ با استفاده از تکنیک ترکیب دوگانه، ایجاد جلوه زیبایی که نمی توان با روش معمول آن را به دست آورد. (منبع عکس : Céline R)

بین ابرها و زمین- روش ترکیب دوگانه برای هم پوشانی آسمان و دریا بکار گرفته شده، چه صحنه آسمانی زیبایی. (منبع عکس: Isvibilsky )

مبارزه براد با جف– نظر عکاس: “ما کار را در همین جا به پایان رساندیم چون می خواستیم کمی  نشسته و چیپس بخوریم، و برای این تصویر به نور احتیاج داشتم چرا که اگر از فلاش دوربین استفاده می کردم ایجاد سایه ها خیلی مشکل تر می شد.” (منبع عکس: foryoutoknowtice)

سازندگی- ترکیب بسیار خوبی که زیبایی بیشتری به چشمان بیننده به ارمغان می آورد ، دو تا بهتر از یکیست! (منبع عکس:  VEM / VAS)

مناطق استوایی شرق دور- دیدگاه عکاس: ” برای این عکس از لنز Vivitar  مدل Ultra Wide & Slim استفاده کرده تا لایه اولیه عکس را در منطقه سنت ایوز در شهر کرن وال بگیرم. وقتی فیلم عکاسی من به پایان رسید، در تاریکخانه من نوار  فیلم را از انتها به ابتدا  روی حلقه فیلم پیچیدم و دوباره از همان دوربین با همان لنز Vivitar  مدل Ultra Wide & Slim  اما این بار در لندن عکس گرفتم. راستش لازم نیست برای خلق یک اثر متفاوت سوژه های عکاسی به طور خاص با یکدیگر متناسب باشند.”(منبع عکس: Trapac)

نام های انگلیسی-ترکیب خوبی از عکس ها و رنگ ها ، عکسی پر زرق و برق! (منبع عکس:  theCarol)

کارخانه ای در آسمان- زاویه عالی عکاسی با ترکیب بی نقص، hodachrome  می داند که چگونه عکاسی ترکیبی دوگانه را انجام دهد. (منبع عکس: hodachrome)

احساس سرگیجه- یکی دیگر از نمونه هایی که به ما نشان می دهد چگونه ترکیب دوگانه می تواند بر احساس بیننده از عکس تاثیر گذار باشد، بسیار آرام و توهم زا. (منبع عکس: hodachrome)

گورستان فرنداله- دروازه گورستان یا دروازه جهنم؟ کاری واقعا جالب که با اعمال جلوه قرمز (redscale) حاصل شده. (منبع عکس: shoegazer)

تمرکز قوا- ” می خواستم یک عکس با الهام از جلوه فرانسیس بیکن خلق کنم. ویژگی های این جلوه عبارت است از تصویر عجیب ، رنگ های تیره ، حرکات فریبنده، کمی برای چشم ناراحت کننده ، و احتمالا ختم شدن به مرگ. خلق ایت تصویر برایم کمی ناراحت کننده بود چرا که از یک بدن فتوژنیک و یا هر چیزی شبیه آن استفاده نکردم. هر چند، صورت سوژه به اندازه کافی دچار  حالت پویایی و تحرک شده است. ” (منبع عکس: beast love)

Gueishan – احساس آرامش در بیننده را نیز می توان با عکاسی ترکیبی به دست آورد، تصویری ملایم. (منبع عکس: Blowing Puffer Fish)

دستان مخفی- این تصویر بدون استفاده از فتوشاپ خلق شده ، دن مونت فورد احتمالا نبوغ زیادی در عکاسی داشته که این گونه عکاسی ترکیبی دوگانه را به یک شاخه جدید از هنر عکاسی تبدیل کرده است. (منبع تصویر : •DΛN MOUNTFORD•)

دوستت دارم- اثر باشکوهی که واقعا ویترینی است برای کارهایی که عکاسی ترکیبی می تواند انجام دهد، من عاشق این عکسم! (منبع تصویر: Experiment of the nature)

در دوره ی او- توماس باربی نابغه ای است که می تواند 2 عکس معمولی را به یک اثر هنری کاملا منحصر به فرد بدل کند. فقط می دانیم که مجسمه آزادی روی تنه درخت ساخته شده است! (منبع تصویر : Thomas Barbèy )

مرکز شهر آینه ای- “این عکس از پل عابر پیاده گرفته و سپس چرخانده شده. به عکس دقت کنید که چگونه آسمان در آن به نظر می رسد. مانند آن است که در آب منعکس شده ” ( منبع تصویر: Lomo – CAM)

ایده من در تونل- “نوردهی: 5-، سرعت شاتر ، 5 ثانیه. دیافراگم، F/14 ، فاصله فوکوس 55 میلی متر و سپس کاهش تدریجی به 18میلی متر با توقف های جزئی در میانه.” (منبع تصویر: Amritash シ)

سرود طبیعت- خاموش ، آرام و متفکرانه. در عین سادگی بسیار جذاب است. (منبع تصویر: Margherita_Castriota )

ای وای!– آیا آنها روی برف و یخ اسکی می کنند یا روی یک ملحفه؟ من نمی دانم، اما این اثر خیلی مبتکرانه است. (منبع تصویر : Thomas Barbèy )

پیرمرد و متن- گورستان ایالتی تگزاس. قسمتی از متن یک سخنرانی توسط رئیس جمهور روزولت در آرامگاه و مجسمه قدیس  ( منبع تصویر: Lomo – CAM)

روزی روزگاری یک رویا- تکنیک ترکیب دوگانه یکی از بهترین روش ها برای ایجاد صحنه های رویایی است. (منبع تصویر : Fabienne Lin )

پاندورا-اثر کاملا خیره کننده با اثر شبح وار که به طرز توهم آوری زیباست (منبع تصویر : TommyOshima)

مسیر / / نردبان- بسیار سخت که باور کنیم این کار منحصر به فرد با استفاده از فتوشاپ خلق نشده (به جز تنظیم رنگ آن) . بیش از حد جالبو اعجاب آور است. (منبع تصویر : •DΛN MOUNTFORD•)

آرامش و پیانو- من این اثر را حماسه می نامم. واقعا تعجب آور است که چگونه می توان اثری اینچنینی را بدون ویرایش در فتوشاپ خلق کرد، به خصوص بخشی که خطوط سیاه وسفید بدن گورخر ها ، درست در امتداد دکمه های سیاه و سفید پیانو هست! (منبع تصویر : Thomas Barbèy )

ترکیب نیرو- نیروی بیشتر با ترکیب دوگانه! اثری هنری که به خوبی شکل گرفته. (منبع تصویر:  hodachrome)

نیروگاه برق آسمانی– یک ترکیب تصاویر کامل با رنگ های کامل و بی عیب و نقص، جای تعجب نیست اگر این اثر موفق به کسب هر جایزه عکاسی گردد. (منبع تصویر:  hodachrome)

شب بارانی- شب بارانی در خیابان Finlay. چه شب زیبایی. (منبع تصویر: radofankaras)

Ratz – تلاش و ایده  بسیار خوب در مورد عکاسی ترکیبی دوگانه، یکی از عکس های بسیار الهام بخش. (منبع تصویر : extravaganciaincluida)

آسمان کبریتی- “از آنجا که نمی توانم جلوی خودم را در گرفتن عکس های آسمان که با یک بافت دیگر ترکیب شده بگیرم! آسمان به شکل یک بزرگراه ترسیم شده و ابرهای دوست داشتنی پس زمینه آن هستند. ” ( منبع تصویر: Lomo – CAM)

چرخ و فلک- “این تصویر جلوه خنکی دارد- ترکیب دوگانه به آن طراوت خوبی داده (منبع تصویر: benman31 )

منظره انحرافی- رنسانس عکاسی ترکیبی دوگانه احتمالا از این کار فوق العاده شروع شده است! (منبع تصویر : Thomas Barbèy)

حمله دزدکی– “من این عکس را با گوشی آی فون خود و با اپلیکیشن — prohdr  برای لایه بندی و برنامه pictureshow برای فیلتر کردن رنگ مورد استفاده خلق کردم. با تشکر از همه! از این تصویر بسیار لذت بردم و توجه بسیاری را بدان جلب کردم! بله “(منبع تصویر : DayTripper15)

بالا نشینی- در این عکس هیچ نور فلشی به مجسمه تاریخی لینکلن نتابیده. تصویر دوم نوری نارنجی دارد. یکی دیگر از آثار شگفت انگیز ترکیبی دوگانه. این جلوه ها باعث می شود تصاویر برای بیننده بسیار مهم تر بنظر برسند و او در مورد سحر و جادو به فکر برود  ( منبع تصویر: Lomo – CAM)

ایستادن در پارکینگ ابرها- من در خارج از مجموع شانگهای دیم سام ایستاده بودم، منتظر بودم تا در را باز کنند. نم نم باران که چندی پیش زمین را خیس کرده بود محوطه پارکینگ را تاریک کرده و پاهای دوستم ایوان سوژه خوبی برای عکاسی بودند. به تدریج ابرهای آسمان باز شدند و دیدم شانس برای گرفتن یک تصویر ترکیبی مهیاست  ( منبع تصویر: Lomo – CAM)

پیاده روی زیر آفتاب و آب- آیا می شود زیر آب قدم زد؟ این زوج خوشبخت به سمت آفتاب می روند. باز هم عکاسی ترکیبی دوگانه در خدمت خلق عکسی زیبا و متفکرانه قرار گرفته که خالقش توماس باربی است. (منبع تصویر : Thomas Barbèy)

سکته خورشید- تنیس در آسمان! عکاسی ترکیبی دوگانه هیچ محدودیتی نمی شناسد! (منبع تصویر : Thomas Barbèy)

و زندگی آسان است- فراتر از اثری فوق العاده، نیازی به توضیح ندارد. (منبع تصویر :   Elena iPhoneography)

دروازه های جهنم- این شهر چگونه به نظر می رسد اگر قیامت اتفاق افتد؟ عکاسی ترکیبی دوگانه می تواند به شما کمک کند آن را تصور کنید. (منبع تصویر: :  captainbonobo)

درخت نقشه– چه عکس فریبنده ای، احتمالا یک اثر هنری غیر قابل قیمت گذاری! ( منبع تصویر: Lomo – CAM)

سرت را به سمت راست  بگردان – عناصر گوناگونی در این عکس با هم مخلوط شده اند، با این حال آن را بسیار طبیعی احساس می کنید. به راستی اثری حرفه ایست، شک نکنید. (منبع تصویر:  • DΛN MOUNTFORD • )

بردارهاعکسی که با دوربین ایجاد شده سپس ویرایش رنگ در فتوشاپ انجام شده و نهایتا در ادوبیIllustrator   بردار ها روی شکل قرار گرفته اند. نتیجه یک کار باورنکردنی است. (منبع تصویر:  • DΛN MOUNTFORD • )

همه روز نمی توانی آنجا مخفی شوی– کاری بسیار سرگرم کننده، که این نیز تقریبا ثابت می کند که عکاسی ترکیبی نه تنها می تواند یک اثر فراموش نشدنی را خلق کند، بلکه صحنه های آن در ضمن می تواند سرگرم کننده و طنزآلود هم باشد! (منبع تصویر : DayTripper15)

پنجره ها– بخش زیادی از عکاسی ترکیبی دوگانه عمدتا در مورد تصاویر تصادفیست، ببینید که چگونه یک اثر زیبا با ترکیب تصادفی  تصاویر به وجود می آید. بنابراین، به خودتان استراحت و فقط از ترکیب اتفاقی تصاویر لذت ببرید! (منبع تصویر : benman31)

خودآموز ایجاد عکس های ترکیبی چندگانه

خودآموز را در این لینک قرار داده ایم. آموزشی بسیار مفصل و همراه با جزئیات فراوان است که به 3 بخش عمده تقسیم بندی شده: کار با تصاویری که در شب گرفته می شود ، کار با تصاویر گرفته شده در روز ، و بهتر کردن کیفیت عکس های شب. یک آموزش واجب برای هر عکاسی که مایل به یادگیری استفاده حرفه ای از روش ترکیب چند تصویر در یک عکس است.

استفاده از تابش های متعدد در عکاسی.  در زیر آموزش مختصری در مورد نحوه گرفتن و ویرایش عکس های دیجیتال متفاوت که از یک دیدگاه واحد برای دستکاری خلاقانه در عکس ها استفاده می شود توضیح داده شده. این توضیحات شامل فیلم های جداگانه تصاویر اسکن شده، و یا تصاویر مجزا از یک دوربین دیجیتال است. ”

ساخت یک اثر هنری با تابش چندگانه. آموزش جامعی که به دلیل خستگی نویسنده از روش های موجود به رشته تحریر درآمد، اجازه دهید عکاسی با جلوه تابش چندگانه را با لذت یاد بگیریم.

لذت عکس های ترکیبی چندگانه. روش تابش چندگانه را بلدید؟ در این صورت می توانید با دنبال کردن این آموزش برای ایجاد عکس های ترکیبی جالب با نوار فیلم های بسیار، بیشتر سرگرم شوید!

خلق عکس های ترکیبی چندگانه طی 3 مرحله ساده. این آموزش کاملا چگونگی استفاده از دوربین برای گرفتن عکس های ترکیبی را توضیح می دهد، همراه با راهنمایی های مهارتی مفید که در طی مطالب آموزشی ارائه شده است.

عکاسی ترکیبی دیجیتال. این آموزش برای دوربین های دیجیتالی تهیه شده که فاقد توانایی ایجاد تصاویر ترکیبی چندگانه اند. در واقع این جلوه را می توان به راحتی با فتوشاپ و حالت Screen Blending به وجود آورد ، و نویسنده در این آموزش به شما نشان می دهد چگونه.

برای خاطر سحر و جادو- یک آموزش بسیار عمیق که تا حد زیادی در مورد دوربین ها و روش های مناسب برای خلق موثر عکس های ترکیبی چندگانه توضیح داده است. (منبع تصویر  : Lomo – CAM)

سایه ها، سایه ها و تاریکی– بهشت مطالب آموزشی و عکسهای ترکیبی. در این مطلب، بیشتر در مورد چگونگی به وجود آمدن اثر چندگانه در یک تصویر و آنچه در خلق این تصاویر باید دنبالش باشید بحث شده. این بحث ها مراقبه ای در عرصه تاریکی ، سایه ،  سایه زنی است  (منبع تصویر  : Lomo – CAM)

انعکاس

پس از مشاهده بیش از هزاران عکس ایجاد شده با جلوه ترکیبی، فکر می کنم کلید خلق یک عکس ترکیبی دوگانه بسیار ساده– و بکر است: هر آنچه شما فکر می کنید سرگرم کننده و جالب تر است را امتحان کنید! من معتقدم که واقعا چیزی به نام اشتباه وجود ندارد وقتی که  نوبت به عکاسی ترکیبی می رسد، بنابراین از آن لذت ببرید!

حالا نوبت شماست! اجازه دهید نظر شما را نیز بدانیم به خصوص اگر تاکنون هر گونه عکس ترکیبی با دوربین خود انداخته اید یا نکته خاصی در این زمینه دارید، ما عاشق نظرات و بازخوردهای خوانندگان هستیم و همیشه از آن استقبال می کنیم!

منبع:HONGKIAT

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 11 دیدگاه
 1. واقعا زیبا هستند
  کاشکی اموزش های بیشتری در این مورد و کارهای زیبا فتوشاپ بزارید.
  ممنون

 2. دوستان طریقه ی استفادش اینجوریه که اول باید عکسای خوب و با کیفیت داشته باشین و بعد باید از یکی از برنامه های مخصوص ویرایش عکس مثل silver fast استفاده کنید . به همین سادگی !!!

 3. سلام
  سایت زیبا دارید تبریک میگم
  زیباتر از اون مطالب فوق العاده اون هست.
  ایول کاکو !
  اگه میشه بفرمایین چجوری این افکت ها رو رو تصاویر سایتتون اعمال کردین ؟
  حاشیه ی دورش و کمرنگ شدن

 4. سلام خیلی زیبا بود متشکرم.اگه میشود مرا از طریق ایمیل در جریان خبرهای عکاسی قرار دهید ممنون.

 5. سلام دوست دارم یاد بگیرم این نوع عکس گرفتن رو میشه در موردش بیشتر توضیح بدین؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *