افکت شش گوش درخشان در فتوشاپ

  • 1390/1/16
  • مهرداد ارجمندی
  • 6

در سال 2008 میلادی با استفاده از ابزار براش در فوتوشاپ افکتی را یاد گرفتم که با آن می توانستم افکت درخششی دیجیتال را بسازم . سپس آن را با گرادیانی از رنگها مخلوط کردم . افکتی که ایجاد شد به شدت بین اطرافیان محبوب واقع شد پس تصمیم گرفتم تا کمی آن را به روز و بهتر کنم .

پس در این آموزش به ما نشان می دهم که چگونه یک افکت درخشش دیجیتال با استفاده از شش گوشه خلق کنید . از موتور براش ، الگوها و حالت ترمیب سازی و فیلتر های پایه ای  استفاده می کنیم تا به این افکت برسیم .

 

قدم 1:

فوتوشاپ را باز کنید و یک پوشه جدید درست کنید . من از ابعاد 2560×1440 پیکسل استفاده کردم پس می توانم آن را به عنوان یک وال پیپر هم استفاده کنم. این لایه را با رنگ خاکستری تیره رنگ کنید (#181818).

 

قدم 2:

یک لایه ی دیگر اضافه کنید و آن را با گرادیانی از رنگهای  زرد تیر ، قرمز و آبی  رنگ آمیزی کنید . برای زاویه از 30 درجه استفاده کنید .بعد از آن حالت Blend را به Overlay تغییر دهید .

 

 

قدم 3 :

یک لایه ی دیگر اضافه کنید و به Filter>Render>Clouds بروید . اطمینان حاصل کنید که برای رنگهای پشت زمینه و پیش زمینه از سفید و سیاه استفاده کرده اید . بعد از آن به Filter>Blur>Gaussian Blur بروید . برای Amount از 70 تا 100 استفاده کنید و سپس حالت Blend را به Color Dodge تغییر دهید .

 

 

 

 

 

قدم 4:

خوب الان وقته این است که یک شکل شش گوشه را با استفاده از براش یا همان قلمو درست کنید . ابزار Polygon را با فشردن کلید میان بر U انتخاب کنید و یک شش گوشه به رنگ مشکی درست کنید . بعد از آن به Layer>Layer Styles>Strokes بروید .برای  Size و Inside برای Position از 7 پیکسل استفاده کنید . بعد از آن به Blending Options بروید : آن را تغییر دهید و شفافیت را به 50 %برسانید .

برای ایجاد یک براش کافی است فقط با نگه داشتن Command(mac)/Control(pc) و کلیک بر روی تامب نیل هر لایه  شش گوشه را انتخاب کنید . سپس به Edit>Define Brush بروید .قلموی خود را نام گذاری کنید و به پوشه طراحی شده بازگردید .

 

قدم 5:

به Windown>Brushes. بروید . Shape Dynamics را انتخاب کنید و مقدار Jitter را 40% قرار دهید. بقیه ی متغیرها را به اندازه مشابه قرار دهید. سپس Scattering را انتخاب کنید، Both Axes را برای Scatter انتخاب کنید و مقدار آن را 700% قرار دهید . آخرین چیزی که باید انجام دهید جابجایی است . شفافیت Jitter را  40% کنید  و بقیه متغیرها را روی 0% بگذارید .

 

قدم 6:

یک لایه دیگر ایجاد کنید و این لایه جدید را در یک گروه قرار  دهید که درون پوشه قرار می گیرد . حالت Blend Mode را به Color Dodge تغییر دهید . با استفاده از ابزار قلمو با فشردن کلید میانبر B قلموی شش ضلعی که در مرحله قبلی  ایجاد کرده اید را انتخاب کنید ، سپس با استفاده از رنگ سفید  با همان قلموی مشابه این لایه را رنگ آمیزی کنید .

 

 

قدم 7:

به Filter>Blur>Gaussian Blur بروید برای شعاع از 2 پیکسل استفاده کنید .

 

 

 

 

قدم 8 :

لایه را داپلیکیت ( کپی و تکرار) کنید و سپس دوباره به Filter>Blur>Gaussian Blur بروید . این بار برای شعاع از 5 پیکسل استفاده کنید . شفافیت  Fill را بخ 60% برسانید . همچنین با ابزار پاک کن با کلید میانبر E جاهایی را که خیلی روشن شده است را پاک کنید .

 

 

قدم 9:

پوشه ی موجود در Palette (پالت) را انتخاب کنید و سپس به Layer>Add Layer Mask>Reveal All بروید . تامب نیل ماسک لایه را انتخاب کنید و به to Filter>Render>Clouds بروید . بعد از آن به Filter>Blur>Gaussian Blur بروید . برای شعاع از 20 پیکسل استفاده کنید . از فیلتر ابری و ماسک استفاده کنید تا ناحیه هایی که بر اساس رنگهای ابری است محو شود .

 

قدم 10 :

یک لایه در بالای دیگر لایه ها ایجاد کنید و سپس ابزار سطل رنگ را با کلید میان بر G انتخاب کنید ، نوع الگو را تغییر دهید و الگوی stripped را انتخاب کنید می توانید آن را از اینجا دانلود کنید .

بعد از آن به میزان 30درجه آن را بچرخانید . باید لایه را داپلیکیت کنید و آن را یک کپی جدید جابجا کنید تا تمام صفحه نمایش را پر کند .هردو لایه را انتخاب کنید و به Layer>Merge Layers بروید .

حالت Blend Mode را به Overlay تغییر دهید و یک بار دیگر یک ماسک لایه ای اضافه کنید و فیلتر ابری با حالت تار در ماسک لایه را به همان صورت که در قدم قبلی اجرار کردیم ، اجرا کنید .

 

 

قدم 11:

یک لایه ی جدید اضافه کنید و سپس این لایه ی جدید را درون یک پوشه قرار دهید . حالت Blend Mode پوشه را به Color Dodge تغییر دهید سپس با استفاده از کلید میان بر B ابزار قلمو را انتخاب کنید . با استفاده از یک قلموی خیلی نرم و هلالی و رنگ سفید ، شعله های سفید خلق کنید .

 

 

قدم 12:

یک لایه جدید باز در همین پوشه اضافه کنید . با استفاده از کلید میانبر G ابزار گرادیان را انتخاب کنید و سپس بر روی گرادیان کلیک کنید تا ویرایش گر گرادیان باز شود . نوع آن را به Noise تغییر دهید ، Roughness را به 100% برسانید و هر دو آپشنها را انتخاب کنید : Restric Colors و Add Transparency . این لایه را با همین گرادیان پر کنید ولی از گرادیان نوع  زاویه ای استفاده کنید .

 

قدم 13 :

با لایه ای با گرادیان زاویه ای انتخاب شده به Filter>Blur>Gaussian Blur بروید . برای شعاع از 10 پیکسل استفاده کنید . بعد از آن با ابزار قلمو ، یک نقطه ی درخشان دیگر درست در مرکز گرادیان زاویه ای اضافه کنید .

 

 

قدم 14:

یک لایه در بالای دیگر لایه ها اضافه کنید ، سپس این لایه را با رنگ سیاه پر کنید . با استفاده از ابزار پاک کن با کلید میان برE و یک قلموی بسیار نرم و هلالی ، مرکز را تا جایی که یک افکت عکسی ایجاد کرده اید چندین بار پاک کنید .ایده ی کار این است که لبه های تیره ای طراحی کنید .

 

 

قدم 15 :

تمام لایه ها را انتخاب کنید و آنها را داپلیکیت کنید . بعد از آن با انتخاب تمام لایه های داپلیکت شده به to Layer>Merge Layers بروید . کار بعدی این است که به Filter>Blur>Gaussian Blur بروید و برای شعاع از مقدار 15 پیکسل استفاده کنید .

 

 

 

قدم 16:

این لایه تار را داپلیکیت کنید پس شما دو لایه بدست می آورید . برای لایه ی اول حالت Blend Mode را به Overlay و شفافیت را به میزان 40% برسانید . برای لایه ی دوم ، لایه ای  که بر روی تمامی لایه های دیگر قرار می گیرد ، از Screen برای حالت Blend Mode استفاده کنید و شفافیت را هم به 30% برسانید .

 

 

نتیجه گیری :

همان طور که دیدید افکتی که کار کردیم به سادگی در فوتوشاپ قابل اجراست و باز همانطور که دیدید اصلا از پلاگین و یا عکسهای آماده استفاده نکردیم. ما فقط از فیلترهای پایه ای ، براش یا قلموها و کمی حالات ترکیب سازی برای این کار استفاده کردیم.چیزهای بسیار زیادی است که ما می توانیم در فوتوشاپ خلق کنیم و این همان چیزی است که من عاشقش هستم . حالا نوبت شماست تا ببینیم شما چه کار می کنید .

 

 

 

بر روی عکس کلیک کنید تا آن را به صورت اندازه اصلی ببینید .

از اینجا می توانید به فایلهای منبع دسترسی پیدا کنید .

 

منبع : abduzeedo

 

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 6 دیدگاه
    1. مرسی امیدوارم راضی بوده باشید

    1. ببینید هرجاشو نفهمیدید می تونید به عکس ها نگاه کنید کاملا واضحه

  1. سلام
    برای کسایی که با فتوشاپ آشنایی ندارند خیلی سخته بطور کامل توضیح ندادید لطفا همه چیو کامل توضیح بدین که ابزارارو از کجا میارین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *