متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

اطلاعاتی در مورد پردازنده‌های جدید اینتل

12345 (بدون نظر)
Loading...
91

تاکنون نقشه‌ی راه اینتل برای عرضه‌ی محصولات مشخص شده است اما سوال این است که قوی‌ترین پردازنده‌های سری Extreme اینتل قرار است با چه مدل‌هایی جایگزین شوند؟

SNB-E یا Sandy Bridge Extreme نام سری جدید سوکت و چیپ‌ست این کمپانی است که قرار است در ربه چهارم سال ۲۰۱۱ کم‌کم به بازار عرضه شود. اما اطلاعات جدیدی که در این باره به دست آورده‌ایم این است که در شروع کار ۳ پردازنده روانه‌ی بازار خواهد شد، یک پردازنده‌ی ۴ هسته‌ای و دو پردازنده‌ی ۶ هسته‌ای که مشخصات این ۳ مدل به صورت زیر است:

Sandy Bridge-Eپردازنده‌های
Core i7 Extreme Core i7 Core i7 سری
۶/۱۲ ۶/۱۲ ۴/۸ تعداد هسته/تعداد ترد
۳٫۳GHz ۳٫۲GHz ۳٫۶GHz فرکانس هسته‌ها
۳٫۹GHz ۳٫۸GHz ۳٫۹GHz بیش‌ترین فرکانس یک هسته در حالت پردازش تک تردی
۱۵MB ۱۲MB ۱۰MB مقدار کش سطح L3 پردازنده
کاملا آنلاک کاملا آنلاک آنلاک محدود قابلیت اورکلاک

تمام این چیپ‌های جدید از سوکت LGA2011 و چیپ‌ست X79 استفاده می‌کنند، این چیپ‌ست هم‌زمان با عرضه‌ی پردازنده‌های جدید اینتل، عرضه خواهد شد. پلتفرم فعلی X58 توسط این پلتفرم جایگزین می‌شود که یک آپگرید مناسب برای کاربران حرفه‌ای و ایستگاه‌های کاری است. حافظه در این چیپ‌ست به صورت ۴ کاناله پشتیبانی می‌شود، چهار حافظه از نوع DDR3 با فرکانس ۱۳۳۳ مگاهرتز پهنای باندی برابر با ۴۲٫۷ گیگابایت در ثانیه فراهم خواهند کرد، پلتفرم فعلی Bloomfield با سه حافظه‌ی DDR3 که فرکانس باس آن ۱۰۶۶ مگاهرتز است تنها ۲۵٫۶ گیگابایت در ثانیه پهنای باند فراهم می‌کند. بنابراین ۶۶ درصد افزایش پهنای باند خواهیم داشت. این پهنای باند بالا برای کارهای سنگینی که با ۶ هسته‌ی پردازنده‌ی اصلی صورت می‌گیرد مناسب است.

نکته‌ی جالب این است که در نقشه‌ی راه اشاره‌ای به گرافیک مجتمع و Quick Sync نشده است، احتمال دارد که این پلتفرم فقط توانایی استفاده از کارت گرافیک جدا را داشته باشد. البته کاربرانی که می‌خواهندچنین پلتفرمی تهیه کنند احتمالا کارت گرافیک مجتمع که قدرت کمی دارد را مناسب نمی‌دانند و به فکر خرید کارت گرافیک جدا هستند. اما تکنولوژی Quick Sync امتحان خود را در تبدیل فرمت‌های ویدئویی به خوبی پس داده است و سرعت تبدیل با استفاده از آن تا ۴ برابر سرعت تبدیل با پردازنده‌ی اصلی است، بنابراین فقدان چنین امکانی ناراحت کننده خواهد بود.

اینتل هنوز در مورد انواع حالت‌های Turbo اطلاع دقیقی منتشر نکرده اما این کمپانی مقدار بیشینه‌ی سرعت توربو در حالتی که یک هسته در حال پردازش است را اعلام کرده است. یکی از دو مدل ۶ هسته‌ای و مدل چهار هسته‌ای دارای بیشینه فرکانس توربو برابر با ۳٫۹ گیگاهرتز هستند، به احتمال زیاد فرکانس پردازنده‌ی ۶ هسته‌ای وقتی که ۴ هسته‌ی آن در حال کار است تا ۳٫۶ گیگاهرتز بالا می‌رود و می‌توان نتیجه گرفت که در تمام حالات کاری، سرعت پردازنده‌ی ۶ هسته‌ای بیشتر از پردازنده‌ی ۴ هسته‌ای است.

مدل ۶ هسته‌ای ضعیف‌تر دارای ۱۰۰ مگاهرتز سرعت کمتر است و همچنین کش آن به جای ۱۵ مگابایت، ۱۲ مگابایت است. این سه مدل مثل تمام پردازنده‌هایی که کد i7 دارند، از تکنولوژی Hyper-Threading اینتل برخوردار است، این تکنولوژی باعث می‌شود که یک پردازنده‌ی ۶ هسته‌ای بتواند ۱۲ ترد پردازش را در آن واحد اجرا کند.

دو مدل ۶ هسته‌ای دارای ضریب کلاک پایه‌ی آنلاک شده هستند، مدل ۴ هسته‌ای محدودیت اورکلاک دارد به این صورت که نهایتا ضریب کلاک پایه را ۶ واخد می‌توان افزایش داد و در نتیجه مقدار بیشینه‌ی اورکلاک به اندازه‌ی ۶ برابر سرعت کلاک پایه بیش‌تر از ماکزیمم سرعت توربو می‌باشد. نتیجه این است که می‌توان مدل ۴ هسته‌ای را تا ۴٫۵ گیگاهرتز اورکلاک کرد البته با داشتن سیستم خنک‌کاری مناسب و مادربورد خوب و سایر امکانات لازم.

اینتل در مورد قیمت‌ها اشاره‌ای نکرده است، اما اینتل بر حسب عادت احتمالا مدل قدرتمند سری Extreme یعنی Core i7 990X که حدود ۱۰۰۰ دلار قیمت دارد را با مدل جدید ۶ هسته‌ای که سرعت ۳٫۳ گیگاهرتز دارد جایگزین می‌کند و قیمت را تغییر نمی‌دهد. مدل بعدی نیز جایگزین Core i7 980 با قیمت احتمالی ۵۵۰ تا ۶۰۰ دلار خواهد شد. مدل چهار هسته‌ای نیز جایگزین i7 960 خواهد شد و رقیب خوبی برای Core i7 2600 با قیمت ۳۰۰ دلار خواهد بود.

مقایسه‌ی چیپ‌ست‌ها
X58 X79 چیپ‌ست
LGA1366 LGA2011 سوکت پردازنده
۲x16یا  ۴x8اتصال به چیپ‌ست ۲x16 یا ۴x8 اتصال به پردازنده گرافیک
ندارد بله (۴ طرفه) اتصال PCIe به پردازنده به عنوان ذخیره‌سازی
۱۲ عدد ۱۴ عدد تعداد پورت USB 2.0
۶ (۰) ۱۴ (۱۰) تعداد پورت SATA 6 Gbps

آخرین مرودی که باید در مورد آن بحث کرد چیپ‌ست است. مشخصات دو چیپ‌ست در جدول فوق ذکر شده است. X79 نسبت به X58 پیشرفت‌هایی دارد ولی هنوز برخی تکنولوژی‌های جدید را پشتیبانی نمی‌کند. با اینکه X79 از پورت اتصال وسایل ذخیره‌سازی (مثل هارددیسک) SATA 6 Gbps به تعداد ۱۰ عدد و پورت SATA 3 Gbps به تعداد ۴ عدد پشتیبانی می‌کند اما پشتیبانی از پورت USB 3.0 در آن به چشم نمی‌خورد، همچنان که در چیپ‌ست‌های فعلی سری ۵ و ۶ به چشم نمی‌خورد.

X79 به طور طبیعی از دو شکاف PCIe برای کارت گرافیک پشتیبانی می‌کند. می‌توان ۲ کارت را به صورت ۱۶ جهته یا ۴ کارت را به صورت ۸ جهته متصل کرد، این‌بار شکاف‌ها مستقیما به پردازنده‌ی اصلی متصل می‌شوند بنابراین تاخیر دسترسی به کارت گرافیک نسبت به چیپ‌ست‌های فعلی که شکاف گرافیک به چیپ‌ست وصل شده است، کمتر است.

یکی دیگر از نکات مثبت چیپ‌ست X79 این است که می‌توان ۴ شکاف PCIe از PCH که مختص وسایل ذخیره‌سازی است را برای افزایش کارایی پورت SATA 6 Gbps مورد استفاده قرار داد تا وسایل سریعی مثل SSDها (Solid State Disk یا دیسک حالت جامد که سرعت خواندن و نوشتن و زمان دسترسی در آن‌ها بسیار بالاست) کارایی بهتری داشته باشند.

با توجه به ۲ شکاف PCIe 16 حهته برای کارت گرافیک، حافظه‌ی ۴ کاناله و همچنین شکاف‌های PCIe مخصوص وسایل ذخیره‌سازی می‌توان گفت که اینتل احتمالا از لینک QPI استفاده خواهد کرد چرا که DMI 2.0 تنها قادر به تامین ۲۰ Gbps سرعت انتقال داده بین پردازنده و چیپ‌ست است. ۱۰ پورت SATA 6 Gbps این پهنای باند لینک DMI را اشباع خواهد کرد.

اما اینتل به جز بازار مصرف‌کننده برای عرضه‌ی CPUهای مخصوص سرور نیز برنامه‌ی زمانی خاصی دارد. سری SNB-E Xeon تقریبا با همین زمان‌بندی روانه‌ی بازار خواهد شد. نگرانی ما از این است که اینتل در ادامه‌ی راه، چیپ‌ست و چیپ‌هایی قوی‌تر از سری Bloomfield و Gulftown عرضه کند ولی نقاط ضعفی مثل نداشتن Quick Sync در ان وجود داشته باشد.

اگر فکر تهیه‌ی پلتفرمی با چیپ‌ست X79 و CPU سری SNB-E هستید بهتر است کمی بیشتر صبر کنید تا پردازنده‌های Ivy Bridge در نیمه‌ی اول ۲۰۱۲ از راه برسند، این پردازنده‌ها اولین پردازنده‌هایی است که اینتل با سیلیکون‌های ۲۲ نانومتری تولید خواهد کرد.

منبع: anandtech

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
7 دیدگاه
 1. محسن پاك نيت می‌گوید

  سلام علیرضا جان.

  مرسی بابت مطلب خوبت. یه سؤال دارم.

  یعنی الآن قوی‌ترین cpu های مربوط به رایانه‌های شخصی ۳.۶ گیگاهرتزی هستن؟

  و یه انتقاد از اینتل، الآن دیگه شرکتهای سخت‌افزاری باید پلتفرم‌های USB 2‌ رو بذارن کنار و تمام سخت‌افزارها رو از نوع USB 3 که USB 2 Compatible هم باشه تولید کنن. چرا اینتل داره چیپستی می‌ده بیرون که USB3 ساپورت نمی‌کنه. اینا چه قصدی از این کار دارن معلوم نیست. شاید قیمت پردازنده‌هاشون خیلی می‌رفته بالا و ترس از اینکه بازار رو از دست بدن داشتن.

  1. ali می‌گوید

   ببین اینتل یه شرکت عوضی و منفع طلب است اینتل قصد داره یو اس بی ۳ را اخر سال ۲۰۱۲ بزار تو سخت افزارهاش

   ببین جوری برنامه ریزی کرده که از همین الان تا چند سال دیگه اش بازار براش دست و پا بشکنه واسه بعدش هم برنامه داره

   اینتل چند وقت پیش پردازنده هزار هسته ای تو ازمایشگاه هاش تست کرد یعنی چی یعنی اینها همین الان واسشون راحته یه پردازنده بزنند با صد یا دویست هسته اما چرا نمی ده بیرون

   چون حالا حالا تو باید بخری و اون ها پول پارو کنند

 2. عليرضا شیری می‌گوید

  سلام
  من هم از اینتل با اون قیمتهای سرسام آورش خوشم نمیاد. البته سیاست فروش AMD هم ارزان فروشی هست، ۴ هسته ای با ۱۰۰ تومن هم میشه خرید ولی اینتل ۴ هسته ای به این ارزونی عمرا بفروشه.

  USB 3.0 چیز خاصی نیست، تولید کنندههای مادربورد راحت میان پهنای باند زیادی که چیپ ست X79 داره رو برای اضافه کردن چند تا USB 3.0 استفاده میکنن. مشکل چندان زیادی نیست ولی اینکه اینتل اهمیت نمیده و به صورت پیش فرض همچین پورتی رو روی مادربورد نمیذاره شاید به این دلیل هست که به تاندربولت ThunderBolt امید داره.
  http://www.trustedreviews.com/news/Intel-Talks-Thunderbolt—Supports-USB3

  فرکانس هم تنها عامل تایین قدرت نیست، تعداد هسته و معماری و فرکانس و کش همه موثر هستند. به نرم افزار هم بستگی داره که بتونه از چند هسته استفاده کنه یا نه.

  اگه منظور بالاترین فرکانس هست باید بگم ۳.۶ گیگاهرتز فکر کنم ته خط باشه. البته خیلی از این پردازنده های ۳۰۰ تومن به بالای اینتل به راحتی تا ۴.۵ گیگاهرتز حتی با خنک کننده ی عادی هم اورکلاک میشن. تازه توربو بوست هم دارن.

  لپ تاپ خودم فرکانسش ۱.۶ هست ولی وقتی یه هسته تحت بار باشه میره روی ۲.۸. AMD هم البته همچین چیزایی داره.

  کلا اگه دنبال پردازنده ی خوب هستید صبر کنید بولدوزرهای AMD با ۸ هسته و مصرف تنها ۹۵ وات وارد بازار بشن بعد ببینیم اینتل چه میکنه.

  1. محسن پاك نيت می‌گوید

   مرسی از توضیحاتت علیرضا جان.

   فکر کنم اومدی به گویا آی‌تی تا با این اطلاعات خوب در مورد سخت‌افزار، حسابی بترکونی ها !

   برات آرزوی موفقیت دارم و مطالبت رو دنبال می‌کنم.

 3. مهدي می‌گوید

  سلام

  من میخواستم بازی Gran Turismo 4 که برای پلی استیشن ۲ هست با مبدل اجرا کنم که پیغام خطا میده و میگه cpu 3.1 میخواد

  حالا من میخوام سی پی یو رو ارتقا بدم نه برای این بازی از خیلی وقت پیش این قصد رو داشتم و میخوام این رو بپرسم که یک سی پی یو قوی مثلا ۴ گیگا هرتز یا بالاتر داریم و قیمت تقریبی اونها چنده؟

  1. عليرضا شیری می‌گوید

   من خودم با Core 2 Dou که از ۲٫۶۶ به ۳٫۲ اورکلاک شده استفاده کردم ولی نه در مورد این بازی. احتمالاً پردازنده ی قوی بخواد. بیشتر دو هسته ای مهم هستش تا چهار هسته ای. ولی در کل هسته ی بیشتر طبیعتا بهتره.

   الان قیمت دو هسته ای های ۲۰۰ به بالا باید باشه. ضمنا کارت گرافیک هم بسیار مهمه. اون هم نباید ضعیف باشه.
   فقط میتونم بگم برای بازیهای بهینه شده ای مثل Final Fantasy X و XII باید پردازنده ی دو هسته ای با سرعت ۳ گیگاهرتز به بالا و کارت گرافیک سری ۴۰۰۰ به بالای AMD یا سری ۲۰۰ انویدیا به بالا داشته باشید. ضمنا رده پایین و متوسط هم نباشن.
   مثلا برای رزولوشن فول اچ دی برای داشتن سرعت کافی من از کارت کارت گرافیک HD 5730 استفاده کردم که روی لپ تاپ Core i7 720QM خودم داره. سرعت هم خوب بود.
   در کل برای این بازی که شما میخواین توی رزولوشن ۱ مگاپیکسل فکر کنم یه پردازنده ی ۲۰۰ تومنی و یک کارت گرافیک ۲۰۰ تومنی تا حدی جوابگو باشه، برای صد در صد شدن باید برای هر کدومش یه ۳۰۰ ۳۵۰ تومنی هزینه کنید.

 4. مهدي می‌گوید

  با سپاس از توجه شما

  کارت گرافیکم خوبه و مدلش این هست ATI Radeon HD 5450
  من از مدل و قدرت سی پی یو هیچی سر در نمیارم و فقط از همون مقدارگیگا هرتزش یک خورده میفهمم که چی به چی هست و سی پی من مدلش این هست AMD Athlon(tm) 62X2 Dual Core Processor 4400+ 2.31 GHz

  اگه یکی که بخواد بازیهای به روز با سی پی یو پایین انجام بده قطعا به مشکل میخوره مثلا من خواستم بازی Need For Speed ورژن جدیدش رو بازی کنم اجرا میشه ولی معلومه که سی پی یو از حداکثر ظرفیتش داره استفاده میکنه و بازی هم کند هست در بازی Dirt 3 هم مثل همین بازی هست ویک چند تا بازی دیگه که بخوام نام ببرم نوشته های طولانی من طولانی تر میشه و خلاصه وقتی میرم قسمت Windows Taks Manager و بعد قسمت Performance میبینم سی پی یو تمام ظرفیتش پر هست و اگر سی پی یو بالاتر داشتم قطعا استفاده از سی پی یو بیشتر میشد ولی چاره ایی نداره چون ظرفیت سی پی یو همون قدر هست یا بازی نباید اجرا بشه و پیغام اخطار بده یا اگر هم اجرا بشه چندان کیفیتی نداره

  قصد دارم سی پی یو رو ارتقا بدم ولی میخوام حداقل تا چند سال بازیایی که میاد رو به راحتی اجرا کنه
  اگه مقدور هست اینکه یک سی پی یو خوب معرفی کنید
  با تشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تاکنون نقشه‌ی راه اینتل برای عرضه‌ی محصولات مشخص شده است اما سوال این است که قوی‌ترین پردازنده‌های سری Extreme اینتل قرار است با چه مدل‌هایی جایگزین شوند؟