اطلاعاتی در مورد پردازنده‌های جدید اینتل

 • 1390/2/7
 • عليرضا شیری
 • 7

تاکنون نقشه‌ی راه اینتل برای عرضه‌ی محصولات مشخص شده است اما سوال این است که قوی‌ترین پردازنده‌های سری Extreme اینتل قرار است با چه مدل‌هایی جایگزین شوند؟

SNB-E یا Sandy Bridge Extreme نام سری جدید سوکت و چیپ‌ست این کمپانی است که قرار است در ربه چهارم سال ۲۰۱۱ کم‌کم به بازار عرضه شود. اما اطلاعات جدیدی که در این باره به دست آورده‌ایم این است که در شروع کار ۳ پردازنده روانه‌ی بازار خواهد شد، یک پردازنده‌ی ۴ هسته‌ای و دو پردازنده‌ی ۶ هسته‌ای که مشخصات این ۳ مدل به صورت زیر است:

Sandy Bridge-Eپردازنده‌های
Core i7 Extreme Core i7 Core i7 سری
۶/۱۲ ۶/۱۲ ۴/۸ تعداد هسته/تعداد ترد
۳٫۳GHz ۳٫۲GHz ۳٫۶GHz فرکانس هسته‌ها
۳٫۹GHz ۳٫۸GHz ۳٫۹GHz بیش‌ترین فرکانس یک هسته در حالت پردازش تک تردی
۱۵MB ۱۲MB ۱۰MB مقدار کش سطح L3 پردازنده
کاملا آنلاک کاملا آنلاک آنلاک محدود قابلیت اورکلاک

تمام این چیپ‌های جدید از سوکت LGA2011 و چیپ‌ست X79 استفاده می‌کنند، این چیپ‌ست هم‌زمان با عرضه‌ی پردازنده‌های جدید اینتل، عرضه خواهد شد. پلتفرم فعلی X58 توسط این پلتفرم جایگزین می‌شود که یک آپگرید مناسب برای کاربران حرفه‌ای و ایستگاه‌های کاری است. حافظه در این چیپ‌ست به صورت ۴ کاناله پشتیبانی می‌شود، چهار حافظه از نوع DDR3 با فرکانس ۱۳۳۳ مگاهرتز پهنای باندی برابر با ۴۲٫۷ گیگابایت در ثانیه فراهم خواهند کرد، پلتفرم فعلی Bloomfield با سه حافظه‌ی DDR3 که فرکانس باس آن ۱۰۶۶ مگاهرتز است تنها ۲۵٫۶ گیگابایت در ثانیه پهنای باند فراهم می‌کند. بنابراین ۶۶ درصد افزایش پهنای باند خواهیم داشت. این پهنای باند بالا برای کارهای سنگینی که با ۶ هسته‌ی پردازنده‌ی اصلی صورت می‌گیرد مناسب است.

نکته‌ی جالب این است که در نقشه‌ی راه اشاره‌ای به گرافیک مجتمع و Quick Sync نشده است، احتمال دارد که این پلتفرم فقط توانایی استفاده از کارت گرافیک جدا را داشته باشد. البته کاربرانی که می‌خواهندچنین پلتفرمی تهیه کنند احتمالا کارت گرافیک مجتمع که قدرت کمی دارد را مناسب نمی‌دانند و به فکر خرید کارت گرافیک جدا هستند. اما تکنولوژی Quick Sync امتحان خود را در تبدیل فرمت‌های ویدئویی به خوبی پس داده است و سرعت تبدیل با استفاده از آن تا ۴ برابر سرعت تبدیل با پردازنده‌ی اصلی است، بنابراین فقدان چنین امکانی ناراحت کننده خواهد بود.

اینتل هنوز در مورد انواع حالت‌های Turbo اطلاع دقیقی منتشر نکرده اما این کمپانی مقدار بیشینه‌ی سرعت توربو در حالتی که یک هسته در حال پردازش است را اعلام کرده است. یکی از دو مدل ۶ هسته‌ای و مدل چهار هسته‌ای دارای بیشینه فرکانس توربو برابر با ۳٫۹ گیگاهرتز هستند، به احتمال زیاد فرکانس پردازنده‌ی ۶ هسته‌ای وقتی که ۴ هسته‌ی آن در حال کار است تا ۳٫۶ گیگاهرتز بالا می‌رود و می‌توان نتیجه گرفت که در تمام حالات کاری، سرعت پردازنده‌ی ۶ هسته‌ای بیشتر از پردازنده‌ی ۴ هسته‌ای است.

مدل ۶ هسته‌ای ضعیف‌تر دارای ۱۰۰ مگاهرتز سرعت کمتر است و همچنین کش آن به جای ۱۵ مگابایت، ۱۲ مگابایت است. این سه مدل مثل تمام پردازنده‌هایی که کد i7 دارند، از تکنولوژی Hyper-Threading اینتل برخوردار است، این تکنولوژی باعث می‌شود که یک پردازنده‌ی ۶ هسته‌ای بتواند ۱۲ ترد پردازش را در آن واحد اجرا کند.

دو مدل ۶ هسته‌ای دارای ضریب کلاک پایه‌ی آنلاک شده هستند، مدل ۴ هسته‌ای محدودیت اورکلاک دارد به این صورت که نهایتا ضریب کلاک پایه را ۶ واخد می‌توان افزایش داد و در نتیجه مقدار بیشینه‌ی اورکلاک به اندازه‌ی ۶ برابر سرعت کلاک پایه بیش‌تر از ماکزیمم سرعت توربو می‌باشد. نتیجه این است که می‌توان مدل ۴ هسته‌ای را تا ۴٫۵ گیگاهرتز اورکلاک کرد البته با داشتن سیستم خنک‌کاری مناسب و مادربورد خوب و سایر امکانات لازم.

اینتل در مورد قیمت‌ها اشاره‌ای نکرده است، اما اینتل بر حسب عادت احتمالا مدل قدرتمند سری Extreme یعنی Core i7 990X که حدود ۱۰۰۰ دلار قیمت دارد را با مدل جدید ۶ هسته‌ای که سرعت ۳٫۳ گیگاهرتز دارد جایگزین می‌کند و قیمت را تغییر نمی‌دهد. مدل بعدی نیز جایگزین Core i7 980 با قیمت احتمالی ۵۵۰ تا ۶۰۰ دلار خواهد شد. مدل چهار هسته‌ای نیز جایگزین i7 960 خواهد شد و رقیب خوبی برای Core i7 2600 با قیمت ۳۰۰ دلار خواهد بود.

مقایسه‌ی چیپ‌ست‌ها
X58 X79 چیپ‌ست
LGA1366 LGA2011 سوکت پردازنده
۲x16یا  ۴x8اتصال به چیپ‌ست ۲x16 یا ۴x8 اتصال به پردازنده گرافیک
ندارد بله (۴ طرفه) اتصال PCIe به پردازنده به عنوان ذخیره‌سازی
۱۲ عدد ۱۴ عدد تعداد پورت USB 2.0
۶ (۰) ۱۴ (۱۰) تعداد پورت SATA 6 Gbps

آخرین مرودی که باید در مورد آن بحث کرد چیپ‌ست است. مشخصات دو چیپ‌ست در جدول فوق ذکر شده است. X79 نسبت به X58 پیشرفت‌هایی دارد ولی هنوز برخی تکنولوژی‌های جدید را پشتیبانی نمی‌کند. با اینکه X79 از پورت اتصال وسایل ذخیره‌سازی (مثل هارددیسک) SATA 6 Gbps به تعداد ۱۰ عدد و پورت SATA 3 Gbps به تعداد ۴ عدد پشتیبانی می‌کند اما پشتیبانی از پورت USB 3.0 در آن به چشم نمی‌خورد، همچنان که در چیپ‌ست‌های فعلی سری ۵ و ۶ به چشم نمی‌خورد.

X79 به طور طبیعی از دو شکاف PCIe برای کارت گرافیک پشتیبانی می‌کند. می‌توان ۲ کارت را به صورت ۱۶ جهته یا ۴ کارت را به صورت ۸ جهته متصل کرد، این‌بار شکاف‌ها مستقیما به پردازنده‌ی اصلی متصل می‌شوند بنابراین تاخیر دسترسی به کارت گرافیک نسبت به چیپ‌ست‌های فعلی که شکاف گرافیک به چیپ‌ست وصل شده است، کمتر است.

یکی دیگر از نکات مثبت چیپ‌ست X79 این است که می‌توان ۴ شکاف PCIe از PCH که مختص وسایل ذخیره‌سازی است را برای افزایش کارایی پورت SATA 6 Gbps مورد استفاده قرار داد تا وسایل سریعی مثل SSDها (Solid State Disk یا دیسک حالت جامد که سرعت خواندن و نوشتن و زمان دسترسی در آن‌ها بسیار بالاست) کارایی بهتری داشته باشند.

با توجه به ۲ شکاف PCIe 16 حهته برای کارت گرافیک، حافظه‌ی ۴ کاناله و همچنین شکاف‌های PCIe مخصوص وسایل ذخیره‌سازی می‌توان گفت که اینتل احتمالا از لینک QPI استفاده خواهد کرد چرا که DMI 2.0 تنها قادر به تامین ۲۰ Gbps سرعت انتقال داده بین پردازنده و چیپ‌ست است. ۱۰ پورت SATA 6 Gbps این پهنای باند لینک DMI را اشباع خواهد کرد.

اما اینتل به جز بازار مصرف‌کننده برای عرضه‌ی CPUهای مخصوص سرور نیز برنامه‌ی زمانی خاصی دارد. سری SNB-E Xeon تقریبا با همین زمان‌بندی روانه‌ی بازار خواهد شد. نگرانی ما از این است که اینتل در ادامه‌ی راه، چیپ‌ست و چیپ‌هایی قوی‌تر از سری Bloomfield و Gulftown عرضه کند ولی نقاط ضعفی مثل نداشتن Quick Sync در ان وجود داشته باشد.

اگر فکر تهیه‌ی پلتفرمی با چیپ‌ست X79 و CPU سری SNB-E هستید بهتر است کمی بیشتر صبر کنید تا پردازنده‌های Ivy Bridge در نیمه‌ی اول ۲۰۱۲ از راه برسند، این پردازنده‌ها اولین پردازنده‌هایی است که اینتل با سیلیکون‌های ۲۲ نانومتری تولید خواهد کرد.

منبع: anandtech

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 7 دیدگاه
 1. سلام عليرضا جان.

  مرسي بابت مطلب خوبت. يه سؤال دارم.

  يعني الآن قوي‌ترين cpu هاي مربوط به رايانه‌هاي شخصي 3.6 گيگاهرتزي هستن؟

  و يه انتقاد از اينتل، الآن ديگه شركتهاي سخت‌افزاري بايد پلتفرم‌هاي USB 2‌ رو بذارن كنار و تمام سخت‌افزارها رو از نوع USB 3 كه USB 2 Compatible هم باشه توليد كنن. چرا اينتل داره چيپستي مي‌ده بيرون كه USB3 ساپورت نمي‌كنه. اينا چه قصدي از اين كار دارن معلوم نيست. شايد قيمت پردازنده‌هاشون خيلي مي‌رفته بالا و ترس از اينكه بازار رو از دست بدن داشتن.

  1. ببین اینتل یه شرکت عوضی و منفع طلب است اینتل قصد داره یو اس بی 3 را اخر سال 2012 بزار تو سخت افزارهاش

   ببین جوری برنامه ریزی کرده که از همین الان تا چند سال دیگه اش بازار براش دست و پا بشکنه واسه بعدش هم برنامه داره

   اینتل چند وقت پیش پردازنده هزار هسته ای تو ازمایشگاه هاش تست کرد یعنی چی یعنی اینها همین الان واسشون راحته یه پردازنده بزنند با صد یا دویست هسته اما چرا نمی ده بیرون

   چون حالا حالا تو باید بخری و اون ها پول پارو کنند

 2. سلام
  من هم از اینتل با اون قیمتهای سرسام آورش خوشم نمیاد. البته سیاست فروش AMD هم ارزان فروشی هست، 4 هسته ای با 100 تومن هم میشه خرید ولی اینتل 4 هسته ای به این ارزونی عمرا بفروشه.

  USB 3.0 چیز خاصی نیست، تولید کنندههای مادربورد راحت میان پهنای باند زیادی که چیپ ست X79 داره رو برای اضافه کردن چند تا USB 3.0 استفاده میکنن. مشکل چندان زیادی نیست ولی اینکه اینتل اهمیت نمیده و به صورت پیش فرض همچین پورتی رو روی مادربورد نمیذاره شاید به این دلیل هست که به تاندربولت ThunderBolt امید داره.
  http://www.trustedreviews.com/news/Intel-Talks-Thunderbolt—Supports-USB3

  فرکانس هم تنها عامل تایین قدرت نیست، تعداد هسته و معماری و فرکانس و کش همه موثر هستند. به نرم افزار هم بستگی داره که بتونه از چند هسته استفاده کنه یا نه.

  اگه منظور بالاترین فرکانس هست باید بگم 3.6 گیگاهرتز فکر کنم ته خط باشه. البته خیلی از این پردازنده های 300 تومن به بالای اینتل به راحتی تا 4.5 گیگاهرتز حتی با خنک کننده ی عادی هم اورکلاک میشن. تازه توربو بوست هم دارن.

  لپ تاپ خودم فرکانسش 1.6 هست ولی وقتی یه هسته تحت بار باشه میره روی 2.8. AMD هم البته همچین چیزایی داره.

  کلا اگه دنبال پردازنده ی خوب هستید صبر کنید بولدوزرهای AMD با 8 هسته و مصرف تنها 95 وات وارد بازار بشن بعد ببینیم اینتل چه میکنه.

  1. مرسی از توضیحاتت علیرضا جان.

   فکر کنم اومدی به گویا آی‌تی تا با این اطلاعات خوب در مورد سخت‌افزار، حسابی بترکونی ها !

   برات آرزوی موفقیت دارم و مطالبت رو دنبال می‌کنم.

 3. سلام

  من ميخواستم بازي Gran Turismo 4 كه براي پلي استيشن 2 هست با مبدل اجرا كنم كه پيغام خطا ميده و ميگه cpu 3.1 ميخواد

  حالا من ميخوام سي پي يو رو ارتقا بدم نه براي اين بازي از خيلي وقت پيش اين قصد رو داشتم و ميخوام اين رو بپرسم كه يك سي پي يو قوي مثلا 4 گيگا هرتز يا بالاتر داريم و قيمت تقريبي اونها چنده؟

  1. من خودم با Core 2 Dou که از ۲٫۶۶ به ۳٫۲ اورکلاک شده استفاده کردم ولی نه در مورد این بازی. احتمالاً پردازنده ی قوی بخواد. بیشتر دو هسته ای مهم هستش تا چهار هسته ای. ولی در کل هسته ی بیشتر طبیعتا بهتره.

   الان قیمت دو هسته ای های ۲۰۰ به بالا باید باشه. ضمنا کارت گرافیک هم بسیار مهمه. اون هم نباید ضعیف باشه.
   فقط میتونم بگم برای بازیهای بهینه شده ای مثل Final Fantasy X و XII باید پردازنده ی دو هسته ای با سرعت ۳ گیگاهرتز به بالا و کارت گرافیک سری ۴۰۰۰ به بالای AMD یا سری ۲۰۰ انویدیا به بالا داشته باشید. ضمنا رده پایین و متوسط هم نباشن.
   مثلا برای رزولوشن فول اچ دی برای داشتن سرعت کافی من از کارت کارت گرافیک HD 5730 استفاده کردم که روی لپ تاپ Core i7 720QM خودم داره. سرعت هم خوب بود.
   در کل برای این بازی که شما میخواین توی رزولوشن ۱ مگاپیکسل فکر کنم یه پردازنده ی ۲۰۰ تومنی و یک کارت گرافیک ۲۰۰ تومنی تا حدی جوابگو باشه، برای صد در صد شدن باید برای هر کدومش یه ۳۰۰ ۳۵۰ تومنی هزینه کنید.

 4. با سپاس از توجه شما

  كارت گرافيكم خوبه و مدلش اين هست ATI Radeon HD 5450
  من از مدل و قدرت سي پي يو هيچي سر در نميارم و فقط از همون مقدارگيگا هرتزش يك خورده ميفهمم كه چي به چي هست و سي پي من مدلش اين هست AMD Athlon(tm) 62X2 Dual Core Processor 4400+ 2.31 GHz

  اگه يكي كه بخواد بازيهاي به روز با سي پي يو پايين انجام بده قطعا به مشكل ميخوره مثلا من خواستم بازي Need For Speed ورژن جديدش رو بازي كنم اجرا ميشه ولي معلومه كه سي پي يو از حداكثر ظرفيتش داره استفاده ميكنه و بازي هم كند هست در بازي Dirt 3 هم مثل همين بازي هست ويك چند تا بازي ديگه كه بخوام نام ببرم نوشته هاي طولاني من طولاني تر ميشه و خلاصه وقتي ميرم قسمت Windows Taks Manager و بعد قسمت Performance ميبينم سي پي يو تمام ظرفيتش پر هست و اگر سي پي يو بالاتر داشتم قطعا استفاده از سي پي يو بيشتر ميشد ولي چاره ايي نداره چون ظرفيت سي پي يو همون قدر هست يا بازي نبايد اجرا بشه و پيغام اخطار بده يا اگر هم اجرا بشه چندان كيفيتي نداره

  قصد دارم سي پي يو رو ارتقا بدم ولي ميخوام حداقل تا چند سال بازيايي كه مياد رو به راحتي اجرا كنه
  اگه مقدور هست اينكه يك سي پي يو خوب معرفي كنيد
  با تشكر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *