متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

هنر رقص مارتا گراهام به لوگوهای مناسبتی گوگل راه یافت

12345 (بدون نظر)
Loading...
226

۱۱۷ سال از تولد مارتا گراهام، که با زبان “تند” رقصش میراثی جهانی از خود به جای گذاشت، می­گذرد.

 

لوگوی مناسبتی گوگل (Google doodle) از مارتا گراهام

امروز به مناسبت صد و هفدهمین زادروز مارتا گراهام، رقاص و رقص آرای آمریکایی که نامش با رقص “مدرن” یا “معاصر” مترادف شده است، یاد او در تازه ترین سری لوگوهای مناسبتی گوگل گرامی داشته شد.

در یک انیمیشن مشروح، این لوگوی مناسبتی بر مبنای رقصنده ایست که یک سری از حرکتهای قابل توجه و معمول گراهامی را انجام می­دهد تا شش حرف موتور جستجوی گوگل را هجی نماید.

گراهام، که تاثیرش بر رقص مدرن با میراث هنری پابلو پیکاسو و فرانک لوید رایت در حوزه خاص خودشان پیوند یافته است، در سال ۱۹۹۱ و در سن ۹۶ سالگی در خانه اش در منهتن درگذشت.

با این حال، او جایگاهش را خیلی پیش از اینها در معبد انقلابیون بزرگ هنر قرن بیستم به ثبت رسانده بود؛ وی به خاطر گسترش یک زبان جدید و مدرن رقص که  قالب سنتی را درنوردید و خود را به عنوان جایگزینی ماندگار برای رقص قدیمی باله مطرح کرد مورد ستایش قرار گرفته است.

به نوشته مجله تایم: “هنر رقص تند وی گاهی سبب شگفتی و گاهی دلهره می­شد، ولی او رقص مدرن را، به گونه­ای غرورآمیز و چشمگیر، در آن جای داد.”

وی که پیش از هر چیز به عنوان یک رقاص بزرگ مورد ستایش است متولد پیتسبورگ و دختر یک روانپزشک دوران ویکتوریاست؛ او در سنین بالا نیز به اجراهایش ادامه داد تا سرانجام در سن ۷۵ سالگی (در سال ۱۹۶۹) برای آخرین بار روی صحنه رفت.

گراهام بیش از ۱۸۰ کار رقص ارائه نمود، و در سالهای پایانی زندگی اش با کارهایی که در کشش و رهاسازی بدن انجام می­داد موجبات غبطه رامشگران جوانی که به روش او می­رقصیدند را فراهم می­ساخت.

میراث او در تکنیکهایی که توسط کمپانیهای رقصی که در سراسر جهان مشغول به فعالیتند، از جمله کمپانی رقص مارتا گراهام، مورد استفاده قرار می­گیرد و زنده است، و به پیشرفت هنر رقص معاصر که از سال ۱۹۲۶ پایه­ریزی شد تداوم بخشیده و کارهایی که اغلب ریشه در زمینه­های اجتماعی و سیاسی معاصر داشته اند ارائه نموده است.

منبع: guardian.co.uk

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
۱ دیدگاه
  1. بهار می‌گوید

    یادش گرامی و راهش برقرار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

امروز به مناسبت صد و هفدهمين زادروز مارتا گراهام، رقاص و رقص آراي آمريكايي كه نامش با رقص "مدرن" يا "معاصر" مترادف شده است، ياد او در تازه ترين سري لوگوهاي مناسبتي گوگل گرامي داشته شد.