تکامل زبان‌های برنامه نویسی (اينفوگراف)

 • 1390/5/15
 • محمدرضا ارجمندی
 • 16

آیا در مورد زبان های برنامه نویسی که در دنیای اطراف شما و در نرم افزارها مورد استفاده قرار می گیرد کنجکاو هستید؟ تصویر زیر سیر تکاملی زبان های برنامه نویسی را به شکل تصویری برایتان مرتب کرده است. در این تصویر زبان های برنامه نویسی عمده از 50 سال گذشته  به این طرف برجسته شده و در ضمن جایی که شما از هر زبان برنامه نویسی به طور غیر مستقیم استفاده کرده اید و می کنید ذکر گردیده است.

در زیر خلاصه ای از مطالب مطرح شده در تصویر را برایتان آورده ایم:

نگاهی سریع به تکامل زبان های برنامه نویسی

سال: 1957

زبان برنامه نویسی: Fortran

FORTRAN مخفف کلمه (FORmula TRANslation)  به معنی ترجمه گر فرمول ها بود و قدیمی ترین زبانی هست که هنوز مورد استفاده قرار می گیرد. فرترن که توسط آقای جان باکوس (John Backus) به وجود آمد در ادامه به منظور انجام محاسبات سطح بالا در مسائل مهندسی، ریاضی و آمار توسعه یافت. این زبان هنوز در سازمان های فضایی، صنایع خودروسازی و سازمان های دولتی و موسسات تحقیقاتی مورد استفاده قرا می گیرد.

نمونه کاربرد زبان برنامه نویسی: سرویس ملی هواشناسی

نکات تکمیلی:

1-صفحه کلیدهای به شکل امروزی موسوم به QWERTY نخستین بار در سال 1874 به منظور بالابردن سرعت تایپ حروف در ماشین تحریر ها به وجود آمدند، اما همین صفحه کلید ها علت اصلی ساختار حرفی اکثر زبان های برنامه نویسی کامپیوتری هستند!

2-چینش حروف در این نوع صفحه کلید ها بر اساس آنالیز موارد احتمالی قفل کردن دکمه های حروف در اثر فشردن سریع بود و طراحی QWERTY بر اساس جدا قرار گرفتن دکمه های نزدیک به هم در دو ردیف مانند T و H صورت گرفت.

سال: 1959

زبان برنامه نویسی: COBOL

مخفف عبارت Common Business Oriented Language یا زبان عمومی مخصوص تجارت، همانطور که از اسمش معلوم بود پشت پرده اکثر سیستم های مالی و بانکی قرار داشت از جمله سیستم دستگاه های خودپرداز یا ATM ، کارت های اعتباری، همچنین در شبکه های مخابراتی و تلفن های ثابت و سلولی، سازمان ها و نهاد های دولتی و بیمارستان ها، صنایع خودروسازی و حتی در سیستم های ترافیک شهری. تیم توسعه زبان کوبول به رهبری دکتر گریس موری هاپر (Grace Murray Hopper)  در سال 1959 برای ایجاد یک زبان یک دست و کاربر پسند برای معاملات مالی و تجاری تشکیل شد.

نمونه کاربرد زبان برنامه نویسی: سرویس پست ملی ایالات متحده امریکا

نکات تکمیلی:

1- در سال 1937 ، کد های باینری موضوع رساله آقای کلاود شانون در زمینه ترجمه متن به کد های ریاضی بود که پایه و اساس اولین رایانه الکترومکانیکی کاملا عملی در سال 1941 به نام زئوس Z3 گردید.

2- کامپوترها هنوز از زبان باینری 0 و 1 استفاده می کنند، اما دیگر کمتر برنامه نویسی پیدا می شود که هنگام برنامه نویسی مجبور باشد مدام از 0 و 1 برای تایپ دستورات استفاده نماید!

سال: 1964

زبان برنامه نویسی: BASIC

زبانی که توسط گروهی از دانشجویان در کالج دارثموث  به وجود آمد، مخفف عبارت Bigginers All-purpose Symbolic Instruction Code  یا زبان همه منظوره سمبلیک سطح مبتدی بود که به منظور ارائه یک زبان ساده شده برای استفاده افرادی که پیش زمینه قوی در زمینه ریاضیات یا اطلاعات فنی نداشتند طراحی شد. نسخه بهینه سازی شده ای از بیسیک که توسط بیل گیتس و پل آلن نوشته شده بود به عنوان اولین محصول شرکت نوپای مایکروسافت حالت تجاری به خود گرفت. این محصول به M.I.T.S برای توسعه محصول این شرکت با نام Altair فروخته شد.

نمونه کاربرد زبان برنامه نویسی: نمونه اصلاح شده بیسیک در سال 1977 به عنوان موتور راه انداز سیستم عامل رایانه اپل 2 مورد استفاده قرار گرفت.

نکات تکمیلی:

1- هم اکنون بیسیک بیش از 2 میلیون خط کد مورد استفاده دارد، در حالی که این رقم در سال 1975 تنها 4000 خط بود.

سال: 1969

زبان برنامه نویسی: C

زبان سی بین سال های 1969 و 1973 توسط دنیس ریتچی (Ritchie)  در لابراتور تلفن بل برای استفاده در سیستم های یونیکس توسعه یافت. این زبان به این علت C نام گرفت که ویژگی های اصلی خود را از زبان دیگری که B نام داشت گرفته بود و در واقع نسخه اصلاح شده آن زبان بود.

این زبان به قدری قدرتمند بود که در سال های بعد اکثر سیستم ها با هسته یونیکس به زبان سی بازنویسی شدند-یونیکسی که از اولین هسته های سیستم عامل بود که در زبانی غیر از اسمبلی به کار گرفته شد.

نمونه کاربرد زبان برنامه نویسی: سیستم عامل لینوکس امروزی بر مبنای C نوشته شده.

سال: 1970

زبان برنامه نویسی: PASCAL

زبانی که به افتخار بلیز پاسکال دانشمند معروف فرانسوی به این نام نهاده شد، دانشمندی که اولین ماشین حساب را در سال 1641 اختراع کرد. نیکلاس ورث (Wirth) ابتدا زبان را به جهت ارائه یک ابزار آموزشی ایجاد کرد اما در ادامه رشد یافت و کاربرد تجاری به خود گرفت.

نمونه کاربرد زبان برنامه نویسی: شبکه Skype (زبان OBJECT PASCAL)

نکات تکمیلی:

اولین نگارش برنامه word تقریبا 27000 خط کد برنامه نویسی داشت. امروزه آخرین نگارش آفیس بیش از 30 میلیون خط کد برنامه نویسی دارد!

سال: 1983

زبان برنامه نویسی: ++C

در آزمایشگاه های بل، آقای بجارن استروستروپ (Bjarne Stroustrup)  زبان C را به نسخه C++ ارتقا داد و یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی تا زمان حاضر را خلق کرد.. این زبان از سال 1986در لیست ده زبان برنامه نویسی برتر تاریخ رایانه قرار گرفت و در سال 2003 موفق به کسب Hall of Fame  گردید.

نمونه کاربرد زبان برنامه نویسی: مایکروسافت آفیس، ادوبی PDF Reader و مرورگر موزیلا فایرفاکس

سال: 1987

زبان برنامه نویسی: PERL

لری وال (Wall)، یک برنامه نویس یونیکس زبان پرل را پس از آنکه مشغول استخراج داده برای تهیه یک گزارش بود و متوجه شد یونیکس قادر نیست این عملیات را به شیوه مطلوب به انجام رساند به وجود آورد. PERL مخفف عبارت Practical Extraction Report Language یا زبان عملی استخراج گزارش است. آنطور که این زبان توسط مخترعش توصیف شده: زبانی است برای «انجام سریع کار شما»!

نمونه کاربرد زبان برنامه نویسی: استفاده شده توسط CRAIGSLIST

سال: 1991

زبان برنامه نویسی: PYTHON

Monty Python که نام یک برنامه کمدی تلویزیونی بود به عنوان الهام بخش نام این زبان استفاده شد. آقای Guido Van Rossum  این زبان را به منظور اصلاح مشکلات موجود در زبان ABC توسعه داد و همچنان به عنوان رهبر تیم طراحی این زبان انجام وظیفه می کند.

نمونه کاربرد زبان برنامه نویسی: مورد استفاده در موتور جستجوی گوگل، یوتیوب و سازمان فضایی ناسا

نکات تکمیلی:

در سیستم عامل مک OS/X 90 میلیون خط کد استفاده شده.

سال: 1993

زبان برنامه نویسی: RUBY

یوکی هیرو ماتز ماتسوموتو  این زبان را برای ماه تولد خود که جولای بود  رابی نامید. او این زبان را با ترکیبی از قسمت های مورد علاقه خود از زبان های پرل، اسمالتاک (Smalltalk)،Eiffel، Ada و Lisp به وجود آورد.

نمونه کاربرد زبان برنامه نویسی: استفاده شده توسط BASECAMP

سال: 1995

زبان برنامه نویسی: PHP

راسموس لردورف زبان پی اچ پی را نخستین بار برای جایگزین کردن اسکریپت هایی از زبان پرل برای صفحه وب شخصی خود توسعه داد. امروزه این زبان به قدری توسعه یافته که بخش عظیمی از معماری جهان وب را بر دوش می کشد . از جمله 20 میلیون وب سایت اینترنت.

نمونه کاربرد زبان برنامه نویسی: فیس بوک

نکات تکمیلی:

برای ویندوز 95  حدود 15 میلیون خط کد نوشته  شد. این عدد برای ویندوز 7 بیش از 50 میلیون خط کد است!

سال: 1995

زبان برنامه نویسی: JAVA

تیمی از توسعه دهندگان شرکت سان مایکرو سیستمز به رهبری جیمز گاسلینگ زبان جاوا را برای اجرا در ست-آپ باکس های تلویزیون های تعاملی توسعه دادند. جاوا اکنون روی بیش از 1.1 میلیارد رایانه شخصی در سرتاسر جهان کار می کند و بسیاری وب سایت ها بدون ان اصلا کار نمی کنند.

نمونه کاربرد زبان برنامه نویسی: استفاده شده در خودروی مریخ نورد در سال 2004

سال: 1995

زبان برنامه نویسی: JAVASCRIPT

زبان های JAVA و JAVASCRIPT به هم بی ارتباطند و تفاوت های بسیاری با هم دارند.

زبان JAVASCRIPT در اصل توسط برندن ایچ (Eich) در شرکت Netscape  و تحت نام Mocha شکل گرفت. جاوا اسکریپت از دستوراتی استفاده می کند که الهام گرفته از زبان C است.

اگر چه می توان از جنبه کلاینت یا مرورگر آن را مورد استفاده قرار داد، اما امروزه بیشتر در سرور ها به عنوان نود js استفاده می گردد. همچنین زبان برنامه نویسی آژاکس (AJAX) نیز وابسته به جاوا اسکریپت است.

نمونه کاربرد زبان برنامه نویسی:  مورد استفاده در RACKSPACE (سمت کلاینت)

سال: 2005

زبان برنامه نویسی: RUBY ON RAILS

زبان RUBY ON RAILS توسط دیوید هینمیر هنسون زمانی که در BACECAMP کار می کرد به وجود آمد، یک ابزار مدیریت پروژه با 37 ابزار. آقای هنسون ابتدا زبان  RUBY ON RAILS را به صورت منبع باز در جولای 2004 منتشر کرد. اما حقوق استفاده از این پروژه را تا فوریه 2005 در اختیار دیگر برنامه نویسان قرار نداد. هم اکنون این زبان به نگارش 3.0.7 رسیده و بیش از 1800 شرکت کننده دارد.

نکات تکمیلی:

یک برنامه کاربردی مثلا یک بازی برای آیفون در حدود 2 میلیون خط کد برنامه نویسی دارد!

در جدول محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در ماه می 2011 زبان جاوا با حدود 18 درصد محبوب ترین است و بعد از آن C و C++ در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.

منبع: HowtoGeek

 

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 16 دیدگاه
 1. جالب بود اما چرا از زبان های مایکروسافتی خبری نبود؟ احتمالا طرف دل گر خونی از مایکروسافت داشته!

  1. منظورتون از زبان مایکروسافتی چیه؟
   مایکروسافت خودش از ++C برای نوشتن آفیس استفاده کرده

  2. C++ که جای خودشو داره البته نسخه مایکروسافتی اون VC++ هستش. منظورم حداقل نام بردن از C#، VB.NET و F# بود. حالا بگذریم از اونای دیگه که من باهاشون آشنایی ندارم.

   چون تو این مطلب، تا سال 2005 اومده جلو و زبان های برنامه نویسی رو معرفی کرده بنظر من جای C# و VB.NET کاملا خالیه.

   اگه بخوایم از لحاظ تاپ بودن (که اصلا مورد بحث این مطلب نیست) هم بسنجیم نتایج گوگل کاملا حرف منو تایید می کنه.

   فقط کافیه Top Programming Languages 2011 رو جستجو کنید. توصیه می کنیم یکی از مطالبی که توی نتایح میاد رو هم در قالب یه مطلب دیگه قرار بدین.

   بازم ممنون.

  3. VC زبان نیست بلکه فقط پیاده سازی از یه زبانه.
   VB علیرغم محبوبیتش بین تازه کارا، برای تازه کارها اصلا مناسب نیست. حتی برای حرفه ای ها هم مناسب نیست. فقط برای کسی که میخواد چند تا برنامه بنویسیه و هیچ وقت حرفه ای نشه خوبه.

 2. یه سایت جالب برای درآمد فقط با خوندن اس ام اس. اگه با روش کارش آشنا بشید حتما عاشقش می شید. این هم لینکش: http://2oo.ir/link

 3. پس چرا از C# و … خبری نیست؟!
  وقتی کسی مقاله ای ارائه میده یا مطلب علمی مینویسه باید کاملن پوشش بده. اگر نمیتونه پس ننویسه!

  1. شما خودتو ناراحت نکن. دوستمون فقط ترجمه کرده و نخواسته چیزی از جانب خودش به اصل مطلب اضافه کنه. کلا نویسنده مطلب اصلی معلومه آنتی مایکروسافتیه!

   www.msboycott.com/super/

  2. میشه از منابع غنی تر و منطقی تر استفاده کرد تا عقده ی ماکروسافتی و نقطه ضعف نداشته باشه.
   http://langpop.com/
   حالا چرا شما رفتی ممبر مگه کسی خودشو ناراحت کرده؟
   http://www.jvoegele.com/software/langcomp.html
   http://programming.dojo.net.nz/resources/programming-language-comparison/index
   http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_programming_languages

  3. من که نفهمیدم چی میگی!

   چند تا از این مقاله ها می خوای واست بفرستم؟ خوب می بینی توی اکثر بررسی های انجام شده C# توی 10 تا هست. مگه من چی گفتم؟

   در ضمن بالای منبر رفتن هم یه سری شرایط می خواد که من ندارمشون. شما داری برو بالا بذار من بی سواد هم از دانش شما توی این شبای با برکت به فیض برسم.

 4. ناراحت نمیکنم. میشد از منابع غنی تر و منطقی تر هم استفاده کرد تا عقده ی ماکروسافتی نباشه. این یه ضعفه. افتخار نکنید بهش.
  http://www.jvoegele.com/software/langcomp.html
  http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_programming_languages

 5. بسمه تعالی
  عزیزانم سلام
  این مقاله راجع به تکامل زبانهای برنامه نویسی است نه معرفی زبانهای برنامه نویسی زبانهایی مثل ويژوال بیسیک یا سی شارپ یا ویژوال سی پلاس پلاس اینها زبان برنامه نویسی نیستند اینها سکوهای برنامه نویسی به زبانهای سی و بیسیک در قالب مخصوص ویندوز هستند که فقط برای برنامه های ویندوز طراحی شده اند
  ظاهرا خود مایکروسافت هم متوجه شده انحصاری عمل کردن در دراز مدت باعث منزوی شدن می شود به همین خاطر آفیس خودش رو با زبان سی پلاس نوشته نه ویژوال سی شارپ

 6. با سلام خدمت همه دوستان
  موقع ساخت نرم افزار همیشه باید دید مهندسی داشت و این یعنی هرگز مایکروسافت یا هیچ شرکت دیگه ار دات نت برای ساخت نرم افزار استفاده نمی کنه و دلیلش واضحه چون هر بار ای پی آی ها تغییر می کنند و همین طور نمیشه روی پلتفورم های دیگه استفاده کرد. انتخاب نوع زبان برنامه نویسی هم بستگی به چندین عامل داره اما مهترین چیز قابلیت پورت کردن نرم افزار با کمترین هزینه است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *