آموزش عکاسی: چه زمانی باید از فلاش استفاده کرد؟

آموزش عکاسی: چه زمانی باید از فلاش استفاده کرد؟
 • 1390/7/5
 • محمدرضا ارجمندی
 • 4

استفاده از فلاش دوربین عکاسی برای بسیاری از مردم آنقدر جا افتاده که عکاسی بدون فلاش عملا امکان پذیر نبوده و سبب ایجاد عکس های مطلوبی نمی شود. اما آیا شما تاکنون به این سوال اندیشیده اید که فلش عکاسی چه تاثیری روی عکس دارد، یا اینکه آیا نیاز به استفاده از آن در همه حال هست یا نه؟

فلاش های تعبیه شده و آنها که به دوربین عکاسی متصل می شوند شما را قادر به انداختن عکس در محیط های کم نور می کنند  که در غیر این صورت ممکن است عکس تار و تاریکی از سوژه بیاندازید، و فلاش می تواند عکس را دگرگون کند، هم نتیجه بهتری بدست آید و هم  نتیجه بدتر. نگاهی به انواع مختلف عکاسی ها در این مقاله بیندازید، و در انتها به گفتگو با ما بپیوندید و از تجربیات خود مواقعی که فلش مفید بوده، و زمانی که عکستان را خراب کرده با ما سخن بگویید.

واکنش به نور در مقابل کنترل آن

همه اصل و اساس عکاسی به نور و چگونه انتخاب کردن نور برای واکنش مناسب ، سپس ضبط و کنترل نور بستگی دارد. همیشه قبل از این که عکس های خود را بیاندازید، شما باید ابتدا این ایده را در ذهن خود مرور کنید عکس خود را در چه سبک و سیاقی میخواهید بگیرید. در عکس بالا ( که توسط نویسنده گرفته شده) تنظیمات دوربین به صورت دستی تغییر داده شده تا واکنش نور و عکس ثبت شده تا آنجا که در یک محیط تاریک ممکن است رنگ های محیط ، و تون های لطیف و بلوری جذب  کرده ، و تغییرات لازم را در عکس نهایی به وجود آورد. از آنجا که عکسبرداری با فلاش سبب تغییر درجه حرارت رنگ ، منابع نور ، هایلایت ها ، و سایه ها می گردد، ایجاد پرتره ای مانند این یکی با استفاده از فلاش غیر ممکن خواهد بود.

با این حال ، فلاش (و روش های دیگر کنترل روشنایی) قطعا در عکاسی نقش مهمی را ایفا می کنند. عکس های پرتره ای، مانند عکس این کودک با نمک که توسط عکاس کودکان امی داگلاس (Amy Douglas) گرفته شده است، نور محیطی را به دو شیوه جداگانه کنترل کرده است. تصویر سمت چپ با استفاده از یک نور پایین تر محیطی که توسط نور استودیو روشن شده برای ایجاد سایه های قوی در سوژه ایجاد شده، در حالی که با کنترل هایلایت ها و تون رنگ پوست یک تصویر نرم با کنتراست چشمگیر  خلق شده. این یک مثال خوب از عکاسی است که از کنترل نور به منظور ایجاد یک تصویر قوی بهره می گیرد.

تصویر سمت راست نمونه خوب و ظریفی از کاربرد به جای فلاش عکاسی می باشد. پس از گفتگویی با خانم امی ، او در مورد علاقه خود به استفاده از فلاش برای ایجاد سطح صاف ، و حتی  با همان رنگ طبیعی پوست سخن گفت، که یک رویکرد بسیار متفاوت نسبت به تلاش نویسنده برای گرفتن عکس در نور دراماتیک و کم محیطی و سایه های زیاد در عکس ابتدای مقاله است. وقتی که عکس نویسنده و خانم امی را با هم مقایسه می کنیم، دوربین ها و لنزهای مورد استفاده نسبتا مشابه بودند ، اما نتیجه نمی تواند متفاوت تر از این باشد!

آنچه باید انتظار داشت: مقایسه عکس های با و بدون فلش

در تصویر سمت چپ از فلش استفاده نشده، در حالی که در تصویر سمت راست استفاده شده. هر دو آنها به مقدار کمی ویرایش شده اند تا برخی از تفاوت های کمتر آشکار در عکاسی با فلش و بدون فلش برجسته شود. تصویر گرفته شده با استفاده از فلاش، به عنوان مثال، کمی قطبی شده تر ، با تون رنگ تیره تر و از دست دادن برخی جزئیات تصویر احساس می شود، در حالی که تصویر سمت چپ یکنواخت تر است، و واکنش به نورپردازی موقعیتی به طور کامل مشاهده می گردد. نور فلاش  روی سطح سوژه واکنش نشان می دهد و در برخی از مواد براق، انعکاس نور منفی در عکس به وجود می آید، موادی مانند شیشه، یا مواد پلاستیکی که در بالا نشان داده شده. اگر یک زمانی قصد گرفتن عکس از پشت پنجره ای را داشتید، به احتمال زیاد در خواهید یافت که بیشتر نور فلاش دوربین منعکس شده ، و به جای سوژه پشت پنجره شما  و دوربین شما را عکاسی خواهد کرد.

گاهی اوقات استفاده از فلاش به انتخاب سبک بستگی دارد. هر دو تصویر فوق ویرایش شده اند در سمت چپی از فلاش استفاده نشده ، و در سمت راستی نور فلاش روی سوژه تابانده شده است. به سایه ها دقت کنید که چگونه مکانشان در دو تصویر تغییر نموده است ، زیرا استفاده از فلاش ، نور تابیده شده به موضوع را با اضافه کردن منبع نور دچار دگرگونی نموده است. سایه سنگین زیر دست و کابل مشکی ملایم تر شده و در تصویر گرفته شده با فلش کمی جابجا شده و تون پوست دست فرد نیز تغییر کرده است. آیا در این تصویر استفاده از فلاش بهتر بوده؟ در این شرایط بسیار سخت است که جواب بدهیم (اگرچه نظر عکاس این عکس در مورد استفاده از فلاش مثبت بوده است) ، اما فلش داخلی دوربین به عکاس گزینه های بیشتری برای کنترل نور می دهد. حتی اگر شما بیشتر به روشن کردن دوربین و بلافاصله عکس انداختن عادت داشته باشید تا تنظیم همه جوانب پیش از عکاسی، و تنظیم خودکار تنها سبک عکاسی مور دعلاقه شماست، ایده بدی نیست که همیشه در خاطر داشته باشید که عکس های خود را یک بار با فلاش و بار دیگر با فلاش گرفته و نتیجه کار را با هم مقایسه کنید.

استفاده مناسب از فلاش ، و تکنیک “فلاش کامل”

بسیاری از ما از فلاش در محیط های کم نور و یا عکس گرفتن در شب استفاده می کنیم زمانی که قصد گرفتن عکس از دوستان خود در یک کافی شاپ، و یا داخل اتاق با روشنایی معمول را داریم. در این شرایط، کنترل نور غیر ممکن است ، و سرعت آهسته شاتر دوربین باعث می شود که همه عکس  های شما بدون نور فلاش تار شود. گاهی اوقات راهی برای اجتناب از آن وجود ندارد ، شما کم و بیش مجبور به استفاده از فلاش هستید، و عکس های خود را با شیوه “عکاسی فلشی” که متفاوت با رنگهای طبیعی اشیا و محیط است بدست خواهید آورد. در اینجا برخی از نکاتی را که در هنگام عکسبرداری با فلاش باید دقت کنید را متذکر می شویم:

نور فلاش سبب ایجاد هایلایت قوی و سفید در مناطق زیادی از عکس شما می گردد.

انتظار تغییر در درجه حرارت رنگ و خود رنگ های عکس را در هنگام عکاسی با فلاش داشته باشید. فلاش از نورهای نزدیک به خنثی و نور سفید استفاده  کرده و باید تنظیمات وایت بالانس مربوط به آن را تنظیم کنید.

فلاش می تواند ویژگی های تصویر را دگرگون کرده، و حتی رنگ پوست افراد را تیره تر کند، و سایه را تغییر دهد. همه این ها می تواند خوب باشد یا بد!

انتظار انعکاس نور بسیار قوی بر روی مواد بازتابنده مانند شیشه را داشته باشید.

برد موثر نور فلاش تنها چند فوت است ، و این می تواند پس زمینه سوژه را تاریک کند. (تصویر بالا یک مثال خوب از این مسئله است)

قرمزی چشم ، قرمزی چشم ، و قرمزی چشم! فلاش همچنین می تواند هایلایت غیر طبیعی سفید رنگی در چشم ها ایجاد کنید و اصطلاحا مردمک چشم را قرمز کند که سبب خرابی چهره افراد در  عکس می شود.

فلاش همچنین می تواند سایه هایی را در تصویر به وجود آورد که به هیچ وجه انتظار آن را ندارید.

استفاده استادانه از فلاش و  یا پروژکتورهای عکاسی می تواند عکس هایی با تون پوست نرم و یکنواخت خلق کند که بر موضوع، به جای نور تاکید دارد.

صرف نظر از کاستی های نور فلاش، آنها هنوز هم به عنوان یک ابزار بسیار مهم در بین ابزارهای ضروری عکاسی پرتره مانند گرفتن عکس پرسنلی در آتلیه ها کاربرد دارند. روش پر کردن فلش  یا  Fill-In Flash  می تواند راه بسیار خوبی برای بهبود عکاسی پرتره در فضای باز مانند تصویر بالا مورد استفاده قرار گیرد. در اینجا (به طور تقریبی) نحوه انجام این کار را متذکر می شویم:

برای عکس های پرتره خارج از محیط منزل با اعمال تنظیمات  مناسب که به درستی پس زمینه را در معرض نور قرار دهد از فلاش استفاده کنید.

تنظیمات فلاش به شکل دستی را اینطور تنظیم کنید: در رابط کاربری دوربین فلاش را باز کنید (معمولا با فشردن دکمه ای که با علامت رعد و برق مشخص شده) ، و دیگر تنظیمات را دست نزنید. بسته به دوربین عکاسی شما، تنظیم فلاش خودکار ممکن است در اغلب مواقع سبب روشن شدن فلاش در هنگام عکاسی شود.

حال از سوژه عکس بیاندازید، از فلاش برای نور انداختن بر روی پیش زمینه موضوع  استفاده کنید.

با کمی آزمایش و کسب تجربه، شما قادر به گرفتن عکس های خوبی که در آن هر دو پیش زمینه و پس زمینه به خوبی افتاده خواهید بود.

پس از همه این حرفها، سوال این است که در عمل کی باید از فلاش استفاده کنید؟ باز هم ، همه اش بستگی دارد به نوع عکسی که می خواهید بگیرید. اگر وحشت عکاسی فلاشی شما را نمی ترساند، و یا سوژه شما مهم تر از شایستگی هنری عکس تان نیست، نباید هیچ مسئله ای با خیره کردن چشم دوستان خود با نور شدید فلش دوربین خود داشته باشید. اما به خاطر داشته باشید که استفاده از فلاش تنها در بعضی موقعیت ها نسبت به عدم استفاده از فلاش  مناسب تر است و گاهی اوقات می توان با فلاش یک تصویر زیبا و بی نقص را خلق کرد، و در بقیه موارد فلاش عکس را به راحتی خراب می کند.

نظر شما در مورد عکاسی با فلاش چیست؟ آنها را با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید!

منبع: Howtogeek

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 4 دیدگاه
 1. سلام
  ممنون بابت مطالب خوبتون
  عکس دوم مشکل داره ( موس رو نکشیدید اینور 😀 )
  اگه میشه درستش کنید
  ممنون.

 2. هنزمطالب رو نخوندم ولی به نظر نسبت به بقیه سایتا بهتره
  راستی محمدرضا جون برمیگردی ایران ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *