آموزش هنر عکاسی – جلسه سوم

آموزش هنر عکاسی – جلسه سوم
  • 1393/4/22
  • حمید ایران‌پور
  • 1

سلام

تا به حال جلسات اول و دوم از این آموزش را تقدیم شما کرده‌ایم و امیدواریم که تا به اینجا مطالب مفید واقع شده باشد و توانسته باشید از آنها استفاده مطلوب را ببرید. در این جلسه دسته­ بندی دیگری از انواع دوربین­ها را برای شما معرفی می­کنیم.

امروزه اکثر افراد از دوربین­های دیجیتال استفاده می­کنند و این دسته از دوربین­ها دارای طیف وسیعی از مدل­ها هستند. در زیر با انواع آنها آشنا می­شویم.

  • دوربین­های کامپکت (Compact)
  • دوربین­های شبه دی اس ال آر یا بریج (DSLR Like Or Bridge)
  • دوربین­های دی اس ال آر (DSLR)
  • دوربین­های بدون آیینه (Mirrorless)

دوربین­های کامپکت

این دوربین­ها بیشتر جهت مصارف خانگی استفاده می­شود زیرا هم کوچک است و به راحتی حتی یک کودک می­تواند با آن عکاسی کند و همچنین یک بزرگسال می­تواند از امکانات بیشتر تعبیه شده در دوربین استفاده نماید.

دوربین کامپکتدوربین کامپکت2

علاوه بر مصارف بالا عکاسان حرفه­ای هم در مواقعی که نیاز به عکاسی سریع هستند نیز از اینگونه دوربین­ها استفاده می­کنند. زیرا دوربین­های حرفه­ای هم بزرگ و سنگین هستند، هم در بعضی مکان­ها نمی­توان از آنها استفاده کرد.

دوربین­های شبه دی اس ال آر یا بریج

شبه اس ال آر

همانطور که از نامشان پیداست از نظر ظاهری شباهت زیادی با دوربین­های حرفه­ای دارند ولی بزرگترین تفاوت آنها با DSLRها این است که لنزشان قابل تعویض نیست و برای همین تولید­کننده­های دوربین­های دیجیتال برای آنها لنزهایی با گستره بالای فاصله کانونی تعبیه کردند که با آن لنز شما می­توانید از یک لنز با دید وسیع (Wide Lens) تا یک لنز با زوم بالا (Telephoto) را در دوربین خود همواره به همراه داشته باشید. این دوربین­ها بعضی از امکانات دیگر دوربین­های حرفه­ای را نیز با خود دارند که بسته به کارخانه سازنده متفاوت می­باشد.

شبه اس ال آر 2

دوربین­های دی اس ال آر

این نوع از دوربین­ها به دوربین­های حرفه­ای معروفند. از بارزترین مشخصه­های آنها می­توان به قابل تعویض بودن لنز آنها اشاره کرد. و این بدین معنی است که عکاس بسته به نیاز خود باید از لنزی خاص در ثبت عکس خود استفاده نماید که در ادامه جلسات انواع آنها را برایتان معرفی خواهیم کرد.

همچنین از دو بخش بدنه (Body) و لنز (Lens) تشکیل شده است که علاقه­مندان خرید این دوربین­ها می­توانند آنها را جداگانه و با توجه به نیازشان خریداری نمایند.

حرفه ای

معمولا این نوع دوربین­ها خود به سه سطح مبتدی، حرفه­ای و فوق حرفه­ای تقسیم­ بندی می­شوند.

سطح دوربین­ها را می­توان از روی نامشان تشخیص داد. بطور مثال در دوربین­ها کنون (Canon) سری سه رقمی مثل 600D مبتدی، دو رقمی مثل 60D پیشرفته و یک رقمی مثل 6D حرفه­ای نام می­گیرند.

دلیل اینگونه نامگذاری هم امکانات آنهاست، به طور مثال سری تک رقمی کنون از سنسور تصویری موسوم به فول فریم (Full Frame) استفاده می­کند که از نظر ابعاد همانند فیلم­های عکاسی است، یعنی به اصطلاح 35 میلی­متری هستند یا ابعاد آنها 24*35 میلی­متر است. ولی دو سری دو و سه رقمی کنون از سنسور­های با ابعاد کوچکتر استفاده می­کنند که به آنها APS-C گفته می­شود. انشاالله در ادامه انواع سنسور تصویرها را نیز کامل توضیح خواهم داد.

دوربین­های بدون آیینه

این دوربین­ها همان دی اس ال آرها هستند که برای کوچکتر شدن آنها دست به یک ابتکار جلب زدند و آن حذف آیینه داخلی دوربین است که وظیفه انعکاس نور به سمت ویزور یا چشمی دوربین را بر عهده دارد و معمولا از بقیه جهات مانند دوربین­های دی اس ال آر هستند. البته از آنجایی که ماونت (نوع اتصال لنز به دوربین) این دوربین­ها با دی اس ال آرها متفاوت است ولی وجود یکی از آنها در کنار دوربین اصلی کمک کننده است شما در صورت داشتن لنزهای مناسب دی اس ال آرها میتوانید با یک مبدل مانت لنز (T-Ring) از همان لنزها برای دوربین­های بدون آیینه خود نیز استفاده نمایید.

بدون آیینهبدون آیینه 2

ادامه دارد…

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *