چگونه عکس های Instagram مان را منحصر به فرد کنیم؟

چگونه عکس های Instagram مان را منحصر به فرد کنیم؟
  • 1393/5/2
  • مهدی صمصامی
  • 1

standout-instagram-840x420

اینستاگرام در واقع مانند یک شمشیر دو لبه است. از یک طرف به هر کاربری اجازه می دهد که یک عکس عادی گرفته و کاستی های آن را با یک سری فیلتر مناسب بپوشاند و نتیجه ی آن عکسی نسبتا مناسب و معقول خواهد بود که در اینستاگرام به اشتراک گذاشته می شود. از طرف دیگر عکس هایی هستند که بسیار خوب و عالی می باشند و قابل مقایسه با عکس های قبلی نیستند. اما خبر خوب این است که بهبود بخشیدن به عکس هایتان کار سختی نیست و وقت زیادی نمی گیرد.

پس از اینکه با اینستاگرام آشنا شدید، نکته های گفته شده در این مطلب به سرعت بخشیدن به محبوبیت تصاویرتان کمک خواهد کرد. البته این کار تلاشی بیشتر از تغییر دادن عکس ها با فیلترهای مختلف می طلبد، اما تضمین می کنم که این تلاش ارزشش را خواهد داشت. آماده شروع کار هستید؟ ادامه مطلب را بخوانید …

هدف تان چیست؟

instagram-photo-tips-focus

قبل از اینکه حتی بخواهید دوربین (یا گوشی هوشمند) تان را بردارید، از خود بپرسید که : “هدف تان چیست؟”. به عبارت دیگر، چرا می خواهید از آن صحنه عکس بگیرید؟ برای بیشتر افراد، جواب به این سوال چیزی بیشتر از “می خواهم این لحظه را ثبت کنم” نیست، که جواب خوب و قابل قبولی است، اما برای گرفتن یک عکس عالی، دلیل بهتری لازم است.

با گرفتن یک عکس می خواهید به چیزی برسید؟ شاید می خواهید یک پیام را انتقال دهید (مثلا با تصویر یک زوج دوست داشتنی)، شاید می خواهید لبخند را به لبان بیننده بیاورید (مانند تصویری از یک سگ بامزه) یا اینکه می خواهید آنها را به گریه بیندازید (با نشان دادن تصویری از غم و اندوه و فقر). یا شاید فقط می خواهید توجه بیننده را به یک موضوع یا شیء خاص جلب کنید.

مهم این است که شما باید همیشه قبل گرفتن یک عکس و به اشتراک گذاشتن آن، یک هدف برای آن در ذهن داشته باشید. بدون هدف، عکس شما هیچ خواسته و مقصدی را دنبال نخواهد کرد و هیچ جذابیتی نخواهد داشت.

عکس تان را ساده، اما شیک نگهدارید

instagram-photo-tips-clutter

وقتی که آماده هستید که عکس بگیرید، به یاد داشته باشید که در عکاسی، “کمتر” برابر با “بیشتر” است. مانند تمامی انواع رسانه های اجتماعی، اینستاگرام نیز سریع و زودگذر است. کاربران یک گستره ی توجه کوتاه دارند، که به این معنی است که عکس شما فقط چند ثانیه فرصت دارد که توجه کاربران را جلب کند. اگر تلاش کنید که کارهای زیادی روی یک عکس انجام داده و آن را بیش از حد شلوغ کنید، عکس تان هیچ توجهی را جلب نخواهد کرد.

خود را به یک نقطه ی کانونی برای هر عکس تان محدود کنید. مطمئنا در عکس تان باید شیئی وجود داشته باشد که شما می خواهید بیننده آن را ببیند و به آن توجه کند. آن شیء می تواند یک لیوان قهوه، یک دفترچه ی باز، یک چرخ و فلک در پارک، یک مدل زن و … باشد. به هم ریختگی و در هم برهمی در عکس باعث می شود که توجه خواننده بین اشیاء مختلف تقسیم شود و باعث کاهش جذابیت عکس می شود.

آن قدر به سوژه نزدیک شوید که تمام کادر عکس را در بر بگیرد. یا اگر یک شات گسترده تر می خواهید، در جایی قرار بگیرید که در حد امکان، تعداد عناصر کمتری در کادر عکس تان قرار بگیرد. در صورت امکان پس زمینه ی پشت سوژه را محو کنید تا بخش های منحرف کننده و مزاحم در عکس وجود نداشته باشد. راه های دیگری نیز برای از بین بردن به هم ریختگی و شلوغی در عکس وجود دارند، اما این راه ها برای شروع بهترین هستند.

ایده های ضعیف اولیه ی خود را دور بیندازید

instagram-photo-tips-ideas

عکاسی یک فعالیت خلاقانه است. هر عکس یک ایده است و برای به نتیجه رسیدن و خوب شدن به یک تلاش خلاقانه نیاز دارد. ممکن است برای به دست آوردن عکسی که به نظرتان خوب و مناسب می آید، ده ها عکس مختلف بگیرید. به ندرت پیش می آید که در بار اول نتیجه به دست آمده عالی و بدون نقص باشد.

و به همین دلیل است که شما باید همیشه ایده های اول، دوم و یا حتی سوم خود را را برای یک عکس خاص، دور بیندازید. این ایده ها که معمولا سریع به سادگی به ذهنتان خطور می کند، بیشتر اوقات کلیشه ای ترین و معمول ترین و یا ضعیف ترین ایده های موجود هستند. تا کنون چند عکس هنری مربوط اسپرسو دیده اید؟ یا مربوط به شخصی که روی ساحل دراز کشیده و به پاهای خود نگاه می کند؟ یا عکس های خسته کننده ی مربوط به غروب خورشید یا عکس های سلفی در حمام؟

اگر سوژه ی عکس یک شیء عادی باشد، به شرطی که بتوانید با پیچ و تاب دادن به عکس آن را جذاب کنید، مشکلی وجود نخواهد داشت. زاویه های مختلف را امتحان کنید، مکان های مختلف را امتحان کنید، در حالات مختلف عکس بگیرید یا حتی در رنگ های مختلف. اگر می خواهید عکس تان عالی باشد و بهترین باشید، باید یک چیز در عکس شما، جدید و غیرمعمول باشد.

قواعد عکاسی را یاد بگیرید

instagram-photo-tips-rules

هر کسی می تواند بنویسد، اما همه نمی توانند یک نویسنده ی عالی باشند. همه می توانند ورزشکار شوند، اما هر کسی نمی تواند یک ورزشکار عالی باشد. این حرف درباره هر کار و فعالیت انسانی صدق می کند، پس چرا اغلب ما این حرف را درباره عکاسی فراموش می کنیم؟ باید این را بدانیم که برای گرفتن یک عکس عالی، مهارت های خاصی نیاز است.
برای یادگرفتن و آشنایی با هنر عکاسی و شروع به عکس گرفتن می تواننید از مطالب موجود در گویا آی تی استفاده کنید. برای شروع، مطالب آموزش هنر عکاسی – جلسه اول، آموزش هنر عکاسی – جلسه دوم، آموزش هنر عکاسی – جلسه سوم می تواند برای تان کارآمد باشد.

همچنین مطلب 5 نکته برتر عکاسی برای افراد کاملا مبتدی نیز می تواند برایتان مفید باشد. آیا درباره قانون سوم ها چیزی می دانید؟ آیا می دانید چگونه زاویه ها روی خلق و خوی عکس های شما تاثیر می گذارند؟ آیا تفاوت بین فرمت های تصویری JPG و RAW را می دانید؟ این مطلب تمامی این سوالات را برای شما پاسخ خواهد داد.

همچنین برای حرفه ای شدن در عکاسی دیجیتال و یاد گرفتن تکنیک های آن می توانید از مطالب آشنایی با نوردهی در عکاسی دیجیتال – مثلث نور، آشنایی با سرعت شاتر در عکاسی دیجیتال، آشنایی با دیافراگم (Aperture) در عکاسی دیجیتال و آشنایی با ایزو (ISO) و نحوه تنظیم آن در عکاسی دیجیتال استفاده کنید.

تمرین کنید و به به تمرین کردن ادامه دهید

instagram-photo-tips-practice

همانطور که در قبل گفته شد، عکاسی یک مهارت خلاقانه است. هیچکسی مادر زاد یک عکاس حرفه ای و جهانی به دنیا نیامده. برای حرفه ای شدن و عالی بودن در عکاسی به وقت، آگاهی و تمرین نیاز است. اگر می خواهید که عکس هایی خیره کننده بگیرید که هیچ اثری از کارهای آماتوری در آن دیده نمی شود، باید تمرین کرده و تجربه کسب کنید. باید صدها عکس بگیرید و در هر یک ایده ی جدیدی را امتحان کنید.

تسلیم نشوید. برای عالی کردن عکس های اینستاگرام خود، نمی توانید یک شبه موفق شوید، زیرا در طول زمان پیشرفت خواهید کرد و عکس های تان بهتر می شوند. به مرور زمان در حالی که پیشرفت می کنید، افراد بیشتر و بیشتری به عکس هایتان توجه خواهند کرد و یک روز که از خواب بیدار شدید، متوجه میشوید که عکس های اینستاگرام تان به معنای واقعی کلمه برای خودشان منحصر به فرد هستند.

آیا شما نکته ای برای گرفتن عکس های عالی برای اینستاگرام می دانید؟ وقتی آلبوم فرد دیگری را مشاهده می کنید، از چه نوع عکس هایی بیشتر لذت می برید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

منبع : MakeUseOf.com با ویرایش از گویا آی تی

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه
  1. بازتاب: چگونه عکس های Instagram مان را منحصر به فرد کنیم؟ | گروه نرم افزاری پرشین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *