آموزش هنر عکاسی- جلسه چهارم

آموزش هنر عکاسی- جلسه چهارم
 • 1393/4/28
 • حمید ایران‌پور
 • 1

سلام

امروز قصد داریم تا در ادامه مراحل آموزش خود به بررسی انواع لنز بپردازیم تا در صورتی که کسی قصد تجهیز لوازم عکاسی خود را دارد بتواند سریع تر به مطاب دسترسی پیدا کند.

انواع لنز:

لنزها نیز همانند دوربین­ها دارای یک دسته بندی کلی و اصلی هستند واین دسته بندی به شرح ذیل می­باشد.

 • لنزهای پرایم (Prime): این دسته از لنزها دارای فاصله کانونی ثابت هستند. به بیان ساده تر شما نمیتوانید با آنها عمل زوم کردن یا بزرگنمایی را انجام دهید درست همانند چشم انسان

prim lens

 • لنزهای زوم (Zoom): این دسته از لنزها درست خلاف دسته قبل این امکان را برای عکاس فراهم می­آورند که بتواند با عمل زوم یا بزرگنمایی از فواصل دور نیز از سوژه مورد نظر خود عکس تهیه کند

zoom lenszoom lense 2

در دسته بندی بعدی با انواع لنز آشنا خواهیم شد:

 • لنزهای چشم ماهی (Fish-Eye): این دسته از لنزها را با عدسی محدب بیرونی آن می­شناسند که همانند چشم ماهی نمایان است. دلیل نامگذاری این لنز هم همین است. این لنزها با فواصل کانونی بسیار کم تولید می­شوند به طور مثال 6 میلیمتر و عکس­هایی را ثبت کنند که تا 220 درجه زاویه دید را به تصویر بکشند. تصاویر بدست آمده از این دسته لنزها به صورت دوار بوده و جلوه بصری زیبایی را ایجاد می­کند.

fisheyeنمونه عکس فیش ای

 • لنزهای دیدگسترده (Wide, Ultra Wide): این دسته از لنزها معمولا برای ثبت مناظر کاربرد دارند. فرق این لنزها با لنزهای چشم ماهی در این است که در عکس اعوجاج و دوران کمتر مشاهده می­شود و یا حتی دیده نمی­شود. فاصله کانونی در فوق گسترده­ها معمولا بین 15 تا 21 میلیمتر و در گسترده 21 الی 35 میلیمتر است.

Wide lens

 • لنزهای معمولی (Normal): چشم انسان دارای زاویه دید ثابت و مشخص است که در دوربین­های فول فریم در فاصله کانونی حدودا 50 میلیمتر عکس ثبت شده با تصویری که چشم انسان می­بیند برابری می­کند. بازه ای که برای لنزهای نرمال در نظر گرفته شده معمولا بین 35 الی 70 میلیمتر است که برای عکاسی از چهره (Portrait)، کاربرد­های عمومی و روزمره از آنها استفاده می­کنند.

normal lns

 • لنزهای تله فوتو (Telephoto): در صورتی که تمایل به عکاسی از موجودات زنده در حیات وحش، سوژه­هایی با فواصل دور نسبت به شما و سوژه­های ورزشی دارید خرید این لنزها به شما پیشنهاد می­شود. این دسته از لنزها با داشتن فواصل کانونی زیاد می­توانند در ثبت عکس­های ذکر شده به شما کمک کنند. معمولا فواصل کانونی بالای 70 میلیمتر را در این دسته قرار می­دهند و لنزهایی تا فاصله 1000 میلیمتر نیز به تولید رسیده است. مشخصه ظاهری این لنزها بزرگ بودن آنها از نظر طول است. هرچه فاصله کانونی افزایش می­یابد نیاز به سه­پایه و لنزهایی که دارای لرزشگیر (Image Stabilizer(IS)) هستند بیشتر حس می­شود. مثلا شما با یک لنز تله می­توانید از ماه عکس­های پرتره بگیرید، پس لرزش کم دست شما می­تواند باعث تاری زیادی در ثبت عکس شما شود.

telephoto-zoom-lens

 • لنزهای ماکرو (Macro): هر نوع از انواع لنزها (معمولا از بازه نرمال تا تله فوتو) که قابلیت فوکوس (Focus) از فاصله نزدیک را بر بروی سوژه داشته باشد تا آنچه را که چشم غیرمسلح قادر به دیدن آن نیست با بزرگنمایی در عکس ثبت کند را ماکرو می­نامیم. این دسته از لنزها بیشتر برای عکاسی از موجودات کوچک (حشرات)، قسمت­هایی از بدن جانوران بزرگتر و یا گل و گیاهان کاربرد دارد.

macro lens

البته گفتن این نکته خالی از لطف نیست که بعضی از لنزها می­توانند بازه فاصله کانون چند لنز را با هم شامل شوند.

لنزهای دیگری نیز وجود دارد که برای کاربردهای خاصی در معماری استفاده می­شوند. همانند لنزهای اصلاح پرسپکتیو

از معروف­ترین تولیدکنندگان لنز دوربین می­توان به شرکت­های کنون، نیکون، سیگما، زایس، تامرون، پنتاکس و غیره اشاره کرد.

در بعضی موارد شما لنزهای مربوط به یک دوربین را دارید ولی قصد دارید تا با دوربین برند دیگر عکی را ثبت کنید و همزمان نمی­خواهید پول دو لنز را در یک فاصله کانونی بدهید، در این موقعیت از مبدل­ها استفاده می­کنیم که به طور مثال لنز کنون را به دوربین سونی متصل می­کند.

در هنگام خرید لنز باید به نکات ذیل توجه کنید:

 1. فاصله کانونی
 2. میزان گشودگی دیافراگم (در صورت ثابت بودن به عدد آن که به صورت f و در صورت متغیر بودن به بازه آن که نشان دهنده بازترین حالت دهانه در مقادیر مختلف فاصله کانونی است.)
 3. امکانات اضافه­ای که لنز در اختیار شما قرار می­دهد همانند لرزشگیر یا موتور فوکوس آلتراسونیک که فوکوس را بدون صدا انجام می­دهد و غیره
 4. وجود حالت ماکرو برای آن لنز

ادامه دارد…

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *