آموزش حل مشکل صدا نداشتن گوشی اندروید و آیفون

آموزش حل مشکل صدا نداشتن گوشی اندروید و آیفون
 • 1403/1/10
 • زهرا معبودی
 • 0

صدا نداشتن گوشی می تواند هنگام مکالمه با گوشی، یا نداشتن صدای خروجی در هدفون و حتی هنگام تماشای فیلم و استفاده از اپلیکیشن های پخش فیلم درک کرد. حتی این مشکل گاهی به صورت قطع و وصل های مکرر خودش را نشان می دهد. در این آموزش قصد داریم این مشکلات را بررسی کنیم و راه حل هایی را ارائه کنیم. با گویا آی تی همراه باشید.

 

انجام بررسی اولیه موقع صدا نداشتن گوشی

همیشه وقتی با مشکل صدا نداشتن گوشی مواجه می شوید قرار نیست مشکل خاصی از ابتدا وجود داشته باشد. گاهی یک اتفاق ساده موجب می شود که گوشی شما مشکل دار شود. برای این که مطمین شویم مشکل عدم پخش صدا شامل چیزهای ابتدایی نیست چند کار زیر را انجام دهید:

ابتدا مطمین شوید که حالت سایلیت یا do not disturb غیر فعال است.

 • اسپیکر را تمیز کنید تا گرد و غبار مانع پخش صدای درست نشود.
 • سیم هدفون خود را چک کنید
 • یک بار گوشی را ریستارت کنید
 • یک بار گوشی را کاملا خاموش کنید و بعد از دقایقی آن را روشن کنید
 • کش گوشی را کاملا پاک کنید
 • آخرین نرم افزاری که بعد از نصب آن دچار مشکل شده اید را حذف نصب کنید.
 • صدای گوشی را بلند تر کنید.

استفاده از تلفن با سطح باتری بسیار پایین گاهی اوقات می تواند باعث مشکلات غیرمنتظره شود، بنابراین اگر باتری خیلی کم است، آن را شارژ کنید.. معمولا اگر در گوشی با انجام کارهای بالا مشکل حل نشود باید بررسی های بیشتری را انجام داد.

 

علت قطع صدای اسپیکر گوشی و بلوتوث

گاهی اوقات علت قطع صدای اسپبکر گوشی می تواند مشکل در خود هدفون ها باشد. کثیفی گوشی ها می تواند به یک باره گاهی صدا را کامل قطع کند. پس حتما هدفون را تمیز کنید. اما اگر از هدفون بلوتوثی استفاده می کنید توجه کنید که قبل از این که گوشی با هدفون شما جفت شود، با دستگاه دیگری جفت نشده باشد. برای این منظور به طور کامل بلوتوث گوشی را غیر فعال کنید و مجددا وصل کنید و مطمین شوید که آیفون یا گوشی اندرویدی تان به هدفون یا هدست شما متصل است.

اگر با غیرفعال کردن بلوتوث مشکل حل شد باید آن دستگاهی که به بلوتوث گوشی وصل است را از لیست خارج کنید. برای این کار:

 • از بالا به پایین روی نمایشگر سوایپ کنید( بکشید).
 • روی آیکون بلوتوث انگشت خود را قرار دهید و بگیرید تا آپشن هایی نمایش داده شود.
 • در ادامه روی دکمه Details ضربه بزنید تا جزییات بیشتری را ببینید.
 • دستگاه متصل به بلوتوث را مشاهده می کنید.
 • در کنار نام دستگاه در سمت راست باید علامت تنظیمات یا همان چرخ دنده معروف را لمس کنید.

صدا نداشتن گوشی

در ادامه روی Unpair ضربه بزنید تا دسترسی قطع شود. لازم است که مجددا Unpair را انتخاب کنید تا تنظیمات تایید شود.

صدا نداشتن گوشی

اگر آیفون دارید، انگشت خود را به پایین بکشید و روی نماد بلوتوث طولانی فشار دهید، سپس روی «Bluetooth Settings» ضربه بزنید. پس از آن، روی نماد اطلاعات (ⓘ) در کنار دستگاهی که می‌خواهید جفت‌سازی را لغو کنید، ضربه بزنید.

صدا نداشتن گوشی

در ادامه روی Forget This Device ضربه بزنید. لازم است که مجددا روی Forget Device که در یک منوی پاپ آپ نمایش داده می شود ضربه بزنید.

صدا نداشتن گوشی

بدین ترتیب برخی از مشکلات گوشی شما هنگام صدا نداشتن گوشی حل می شود.

 

علت قطع شدن صدای فیلم در گوشی

علت قطع شدن صدای فیلم در گوشی می تواند به دلیل خروجی صدا باشد یا اپلیکیشنی که از آن برای مشاهده فیلم استفاده می کنید. حتی مشکل می تواند از هدفون شما باشد یا از سمت گوشی شما! مثلا گاهی اوقات کاهش باتری گوشی موجب می شود که اپلیکیشن هایی که به باتری زیاد نیاز دارند و منابع مصرفی شان بالا است با خطا مواجه شوند.

چند کار زیر را حتما انجام دهید:

 • کش اپلیکیشن مشاهده فیلم را کامل پاک کنید. (یوتیوب – آپارات – مرورگر گوشی و غیره)
 • اپلیکیشن نمایش فیلم را بروز رسانی کنید.
 • خروجی صدا را برای اطمینان چک کنید (مخصوصا اگر از هدفون استفاده می کنید).
 • اپلیکیشن ها را حذف نصب کنید و مجددا نصب کنید.
 • هدفون را روی گوشی دیگری تست کنید تا مطمین شوید مشکل از سمت دستگاه هدفون نیست.

توجه کنید که خود فیلمی که در حال تماشای آن هستید واقعا صدا دارد یا نه! برای این کار کافی است که یک فایل صوتی یا تصویری دیگری را پلی کنید و خروجی را بررسی کنید. اما به طور کاملا تمسخر امیزی گاهی صدای اپلیکیشن پخش فیلم یا موسیقی به صورت mute شده است. شما صدای اپلیکیشن را قطع کرده اید اما همواره فراموش کرده اید که آن را رفع کنید.

 

علت نیامدن صدا از گوشی هنگام مکالمه

هنگام مکالمه با گوشی توجه کنید که صدا از طرف مقابل mute نشده باشد. البته که بسیاری از اوقات انقدر صدای گوشی پایین است که شما فکر می کنید مشکل از گوشی است. در حالی که کافی است صدا را کمی زیاد تر کنید. از سوی دیگر ممکن است در آخرین بروز رسانی گوشی دچار اختلالاتی شده باشد. برای این که امتحان کنید که مشکل از نرم افزار است یا چیز دیگری با یک اپلیکیشن دیگر تماس را چک کنید.

توجه کنید که اگر می خواهید بدانید که علت قطع شدن صدا در گوشی به دلیل نرم افزارهای روی گوشی است یا از خود گوشی مشکل ایجاد شده است، گوشی را در یکی از دو حالت “Safe Mode”  یا “Recovery Mode.” فعال کنید. این کمک می کند که اگر مشکل از اپلیکیشن ها باشد گوشی بدون هیچ مشکلی صدا را پخش خواهد کرد.

البته موقع تلفن زدن اگر با نبودن صدا به چالش برخورد کرده اید کافی است که هدست خود را هم چک کنید و یک بار تماس را بدون هدست (مخصوصا اگر از نوع بلوتوثی است) تماس را برقرار کنید.

گاهی اوقات شما از نرم افزارهایی مثل واتس اپ و غیره برای صحبت کردن و مکالمه تلفنی استفاده می کنید. در چنین شرایطی پایدار نبودن اینترنت می تواند مشکل ساز باشد. شاید میزان رد و بدل کردن دیتا روی گوشی تان به اندازه چت کافی باشد اما برای مکالمه نیاز به حجم و ریت بیشتری دارید و اینجاست که ممکن است به مشکل برخورد کنید. سعی کنید از وای فای برای این کار استفاده کنید.

 

راه حل صدا نداشتن گوشی اندرویدی و آیفون

توصیه می کنیم که گوشی و نرم افزارهای خود را یک بار کاملا بروز رسانی کنید. اگر اندرویدی هستید از بخش تنظیمات گوشی به مسیر Software Update > Download and Install بروید.

راه حل صدا نداشتن گوشی اندرویدی و آیفون

در این حالت اگر اپدیتی در دسترس باشد گوشی آن را دانلود و نصب می کند اما اگر با پیام Your Software Is Up to Date روبرو شدید این بدین معنی است که نرم افزارهای شما اپدیت نیاز ندارد.

راه حل صدا نداشتن گوشی اندرویدی و آیفون

برای این که گوشی آیفون خود را آپدیت کنید تنظیمات گوشی را باز کنید و به مسیر General > Software Update بروید.

آپدیت گوشی آیفون

اگر اپدیتی در دسترس باشد کافی است که روی عبارت Download and Install ضربه بزنید تا عملیات دانلود و نصب شروع شود.

آپدیت گوشی آیفون

ممکن است لازم باشد کد پین گوشی خود را وارد کنید و روی “Agree” در گوشه سمت راست پایین ضربه بزنید. بدین ترتیب دستگاه شما برای دانلود فایل های به روز شده به سرورهای اپل متصل می شود. پس از دانلود، از شما می خواهد که آنها را نصب کنید.

 

مشکل سخت افزاری گوشی عامل قطع صدای گوشی

اگر گوشی شما با روش های بالا کار نکرد احتمالا مشکل سخت افزاری پیدا کرده اید. اگر می توانید صدا را از گوشی خود بشنوید ولی از هدفون نمی توانید صدا را گوش کنید و مطمین هستید که هدفون سالم است ممکن است مشکل از جک صدای گوشی باشد. از طرفی ممکن است حتی اسپیکرها هم به مشکل برخورد کرده باشند. برای این که مطمین شوید گوشی خود را به تکنسین های معتبر بدهید تا آن را بررسی کنند.

قطع صدای گوشی

اگر فکر می کند بعد از این که نرم افزار یا گوشی خود را آپدیت کرده اید گوشی با صدا دچار مشکل شده است به احتمال زیاد بازگردانی اپدیت می تواند مشکل را حل کند. برای این منظور راهنمای حذف آپدیت گوشی و نرم افزار را مطالعه کنید.

آیا در زمینه حل مشکل صدا نداشتن گوشی تجربه ای ارزشمند دارید؟‌ خوشحال می شویم نظر خود را در بخش نظرات این مطلب بنویسید.

منبع کمکی:

وبسایت howtogeek

 

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *