تشریح کامل نرم افزار Tabbles (طبقه بندی فایلها بر اساس روش تگ گذاری) ، بخش اول

تشریح کامل نرم افزار Tabbles (طبقه بندی فایلها بر اساس روش تگ گذاری) ، بخش اول
 • 1390/9/16
 • سيدايوب كوكبي
 • 18

به نام خدا

در بخش های قبلی با تگ گذاری و  به صورت خلاصه با نرم افزار Tabbles آشنا شدیم ، در این بخش و بخش(های) آینده قصد داریم تمامی ویژگی های برجسته و مهم Tabbles را با هم مرور کنیم .

توضیحاتی که در ادامه می آید فرض را بر این میگذارد که شما بخش قبلی مربوط به معرفی Tabbles را مطالعه کرده اید

ابتدا از پنجره تگ گذاری/جستجوی تگها شروع میکنیم :

این پنجره در دو حالت ظاهر خواهد شد

 1. زمانی که بر روی فایل و یا فولدری گزینه Tag File یا Tag Folder را انتخاب میکنید .
 2. زمانی که کلید های Alt+C را میزنید

در هر حال هر کدام از این حالت ها پنجره ذیل را نمایان خواهند کرد که به جز تغییر دکمه Tag به Open و یا بالعکس هیچ تفات دیگری وجود ندارد

در پایین این پنجره جعبه انتخابی برای مرتب سازی لیست تگها تعبیه شده که شامل گزینه های ذیل است :

 • Name : تگ ها را بر اساس حروف الفبا مرتب میکند .
 • Frequency opened tabbles : تگ هایی که بیشتر مورد جستجو قرار میگیرند را در ابتدا می آورد .
 • Recently opened tabbles : تگ هایی که اخیرا باز شده اند (به عبارتی جستجو شده اند) را در ابتدا می آورد .
 • Recently applied to files : آخرین تگ هایی که اخیرا روی فایلها و یا فولدر ها اعمال کرده ایم را در ابتدا قرار می دهد .

قبل از اینکه پنجره New tabble را تشریح کنیم اجازه بدهید به قابلیت تگ گذاری خودکار که یکی از ویژگی های جالب این برنامه است بپردازیم ، با این قابلیت میتوانیم به محض ایجاد شدن یک فایل و ذخیره آن در سیستم به صورت خودکار و هوشمند بر اساس برخی مشخصات آن فایل (مثل : نام فایل ، مسیر و …) یک و یا چندین تگ که ما تعیین میکنیم برای فایل تعیین شود ، این کار سرعت عمل را دوچندان خواهد کرد ، برای تعریف قواعد تگ گذاری خودکار (auto tagging rule) به صورت ذیل عمل کنید :

بعد از کلیک راست بر روی آیکون Tabbles در System Tray و انتخاب گزینه Recently tagged files از پایین پنجره باز شده  گزینه Manage auto-tagging rules را انتخاب کنید و در پنجره بعدی از بالا گزینه New را برگزینید .

 

ابتدا با یک مثال ساده روش استفاده از این پنجره را بیان میکنیم ، مثلا قصد داریم تمام فایلهای mp3 که بخشی از نامشان دارای واژه gooya است و در مسیر C:Downloads ذخیره میشود را تشخیص دهیم و به صورت خودکار  تگ “رادیو گویا” را به آنها اختصاص دهیم ، برای این کار گزینه ها را مانند شکل ذیل تکمیل کنید :

با این کار هر فایلی که در فولدر Downloads پا به عرصه وجود بگذارد که دارای واژه gooya باشد و همچنین پسوند آن mp3 باشد ، به صورت خودکار تگ “رادیو گویا” به آن اختصاص داده خواهد شد ، مثلا تمامی فایل های ذیل مشمول این قانون خواهند بود :

gooya.mp3

Gooya.mp3

Radio_gooya.mp3

Gooyait.mp3

radioGooya5452.mp3

 حالا کمی با بخش های مختلف این پنجره آشنا شویم :

شماره های 1 تا 7 در بخش When a file is created قرار گرفته ، مواردی که در این بخش قرار گرفته اند تعیین میکنند فایلی که ما میخواهیم تگ خودکار به آن اختصاص داده شود چه شرایطی داشته باشد و شماره های 8 و 9 کارهایی را انجام میدهند که در صورت برقراری شرایط بالا انجام خواهند شد ، به ترتیب شماره ها توضیحاتی در ذیل داده شده است :

1- فایل باید حتما در این فولدر قرار داشته باشد ، با انتخاب دکمه ، فولدر مورد نظر را انتخاب کنید ، انتخاب گزینه or subfolders  باعث میشود تمامی زیر فولدر هایی که در فولدر انتخابی ایجاد میشود نیز محسوب شوند ، مثلا اگر در فولدر Downloads فولدرهای music و Video و … هم وجود داشته باشد ، فایل های داخل آن هم بررسی شود ولی اگر انتخاب نشود ، Tabbles فقط حواسش به فایلهایی که در فولدر اصلی Downloads قرار میگیرد معطوف میشود .

2- خب ، حالا که فولدر مورد نظر را تحت نظر قرار گرفتیم ، نام فایل هایی که در این فولدر قرار میگیرند را چک میکنیم ، این گزینه میگوید نام فایل مورد نظر باید شامل واژه های روبرو باشد ، در غیر اینصورت کاری به آن فایل نداشته باش! ، در این بخش میتوانید چند واژه را وارد کنید البته واژه ها را با کالن انگلیسی (,) از هم جدا کنید ، با انتخاب چند واژه به Tabbles میگویید فقط حواست به فایلهایی که نامشان دارای همه این واژه هاست باشد در غیر اینصورت کاری به آنها نداشته باش . مثلا به شکل ذیل دقت کنید :

اینجا Tabbles فقط به فایلهایی توجه دارد که شامل همه کلمات ­gooya و it و radio باشند .

 

3- با انتخاب whole word باید کل یک کلمه در نام فایل وجود داشته باشد ، مثلا برای شکل قبلی تمامی موارد ذیل مشمول قانون خواهند بود :

Gooya-it-radio

gooya.it.radio

Gooya it radio

It.radio.gooya

Radio-gooya-it

Radio#gooya#it

ولی موارد ذیل مشمول قانون نخواهند بود :

Gooya

gooyaIT

gooya-it

gooya it

gooyaIT radio

radio_gooya_it

یعنی فقط بعضی از کاراکتر ها به عنوان جدا کننده محسوب میشوند ، کاراکترهایی مانند : . ، – ، + ، = ، ~ ، کلید های 0 تا 9 سمت چپ صفحه کلید و کاراکترهای {} و [] و , و … ولی مثلا سایر کاراکترها بعلاوه خط زیر (_)  به عنوان جداکننده تلقی نمیشوند و اگر بعد از هریک از واژه ها قرار بگیرند whole word را نقض خواهند کرد .

با انتخاب گزینه also match file path مسیر فایل ها هم برای واژه مورد نظر بررسی میشود یعنی علاوه  برنام فایل مسیر فایل را هم برای وجود واژه مورد نظر بررسی میکند ، مثلا اگر واژه Mobile را وارد کرده باشیم و این گزینه را هم انتخاب کنیم تمام فایل های ذیل تحت تاثیر قرار خواهند گرفت :

C:downloadsmobile.txt

C:downloadsmobile.doc

C:downloadsmobile_Musics.mp3

C:downloadsmobilemusica.mp3

C:downloadsvideomobileclip1.mp4

البته در این حالت گزینه or subfolders را هم انتخاب کنید تا فولدر های تو در تو شناسایی شوند .

4- اینجا تعیین میکنید فایلها از چه نوعی باشند و باید انشعاب مورد نظر را وارد کنید مثلا : mp3. و … ، البته اینجا فقط میتوانید یک انشعاب وارد کنید .

5- این گزینه هم مشابه مورد 2 است فقط با این تفاوت که واژه هایی که در اینجا تعیین میکنیم نباید در نام فایل وجود داشته باشند .

6- دقیقا مانند توضیحات شماره 3

7- در این بخش میتوانید یک عبارت با قاعده را وارد کنید که اگر در نام و یا مسیر فایل وجود داشت فایل تحت تاثیر قانون قرار بگیرد مثلا عبارت ذیل یعنی تمام فایل هایی که پسوندشان avi و یا mov و یا mpg است جز نتایج باشند :

 .*.avi$|.*.mov$|.*.mpg$

توضیح عبارات با قاعده خارج از حوصله این مقاله است و جهت خارج نشدن از مسیر این مقاله توضیح بیشتری در این مورد ارائه نخواهیم داد .

8- هنگام ایجاد یک فایل و یا فولدر در صورتی که تمام شرایط تعریف شده بر روی آن درست باشند یک پنجره پاپ آپ نمایش داده خواهد شد تا خودمان اقدام به انتخاب تگ یا تگهای مناسب برای آن فایل کنیم .

 

به محض باز شدن این پنجره با کلیک بر روی گزینه Add tables میتوانید تگ یا تگ های مورد نظر را برای فایل تعریف کنید .

9-  تگی که در این بخش انتخاب میکنیم با برقراری شرایط تعیین شده به صورت خودکار به فایل اختصاص می یابد و اگر گزینه 8 را فعال نکرده باشیم هیچ پنجره ای در زمان تگ گذاری خودکار نمایش داده نخواهد شد ، ولی اگر فعال باشد پس از تگ گذاری پنجره پاپ آپ هم باز میشود و میتوانیم تگ های دیگری به فایل اضافه کنیم و یا کم کنیم .

بعد از کامل کردن موارد مورد نظر ok کنید و قانون به قوانین قبلی اضافه خواهد شد و از این پس در کنار سایر قوانین تگ گذاری خودکار این قانون هم کار خواهد کرد ، برای مشاهده لیست قوانینی که تا کنون تعریف کرده اید به اینجا بروید :

 

پنجره پایین لیست آخرین فایلهای تگ گذاری شده را نمایش میدهد و برای مشاهده قوانین تعریف شده باید گزینه Manage auto-tagging rules را انتخاب کنید .

در این پنجره چند گزینه وجود دارد ک به ترتیب شماره بررسی میکنیم :

 1. به فایلهای انتخاب شده تگ های جدیدی اضافه و یا کم میکند .
 2. تگهای اضافه شده و یا کم شده از فایلهای انتخاب شده را لغو میکند ، این گزینه زمانی کاربرد دارد که مثلا چندین فایل را به اشتباه تگ گذاری کرده اید و الان میخواهید آن تگ ها را لغو کنید ولی یادتان نمی اید که روی چه فایلهایی تگ گذاشته اید ، در این پنجره میتوانید آخرین تگهایی که به فایلها و فولدر ها اختصاص داده اید را undo کنید .
 3. لیست فایلهای اخیر که در این پنجره میبینید را پاک میکند ، کاری به فایلها ندارد .
 4. مکان فایل انتخاب شده را در Tabbles نمایش میدهد .
 5. مکان فایل انتخاب شده را در اکسپلورر ویندوز نمایش میدهد .

 

Manage auto-tagging rules هم لیست قوانینی که برای تگ گذاری خودکار تعریف کرده اید را نمایش میدهد :

در بالای این پنجره گزینه های ویرایشی وجود دارد که نیاز به توضیح خاصی ندارد .

 

در هنگام تعریف یک تگ جدید در پنجره New Tabble با انتخاب optional گزینه های بیشتری از این پنجره نمایش داده خواهد شد :

بعد از وارد کردن نام تگ از بخش Color میتوانیم یک رنگ به تگ مورد نظر اختصاص دهیم ، مثلا تمام تگ های موسیقی را به صورت قرمز قرار دهید تا در هنگام تگ گذاری و یا جستجوی تگها کار راحت تر شود . میتوانید با کلیک بر روی Manage Colors می توانید رنگ جدیدی تعریف کنید ، نامی به آن اختصاص دهید و یا رنگ های موجود را ویرایش کنید .

بخش Auto-tagging rule نیز در اینجا نسخه محدود شده پنجره تعریف قوانینی است که توضیح داده شد ، اینجا واژه یا واژه هایی وارد میکنیم که اگر نام فایل شامل این موارد بود با این تگ به صورت خودکار تگ گذاری شود (کلمات را با , از هم جدا کنید) ، توجه کنید که بعد از این کار میتوانید به پنجره لیست قوانین مراجعه کنید و این قانون را ویرایش کنید و شرایط بیشتری به آن بیفزایید .

خب ، تا الان متوجه شدیم که چگونه تگ ها را انتخاب و به فایلها و فولدر ها اختصاص دهیم ، یا تگ گذاری خودکار هم آشنا شدیم ، اکنون میخواهیم از این تگ ها برای جستجوی فایل ها استفاده کنیم و کمی هم با تگ ها بازی کنیم! ، آن ها را ویرایش کنیم و به صورت کامل با پنجره اصلی نرم افزار آشنا شویم .

روی آیکون Tabbles در System Tray دوبار کلیک کنید تا پنجره اصلی برنامه باز شود :

این پنجره شامل چند ناحیه است که آنها را با هم بررسی میکنیم :

نوار منو بالاترین بخش این پنجره را اشغال کرده است که در بخش آینده همه گزینه های آن را بررسی میکنیم .

 • ناحیه 1 : در این ناحیه تگهایی که در هنگام جستجو انتخاب میکنیم قرار خواهند گرفت ، مثلا وقتی با کلید Alt+C دنبال فایلهایی با تگهای Photoshop و Graphic میگردیم این ناحیه به این صورت خواهد شد :

در ادامه توضیحات به این ناحیه “تگ بار” میگوییم .

 • ناحیه 2 : با دکمه New میتوانیم تگ های جدیدی تعریف کنیم و پیکان کنار آن لیست تگها و ترکیبی از تگهایی که اخیرا ملاقات شده اند را نمایش میدهد .
 • ناحیه 3 : این ناحیه تگ های مورد علاقه ما را نمایش میدهد ، تگهایی که بیشتر از آن استفاده میکنید را میتوانید از ناحیه 6 به روی فولدر Favorites بکشید تا در هنگام نیاز سریعا به آنها دسترسی داشته باشید .
 • ناحیه 4 : این بخش همانند اکسپلورر ویندوز درایوها را نمایش میدهد و میتوانیم با انتخاب آنها لیست فایل های درون هر درایو و تگهای تعریف شده برای آنها نمایش داده خواهد شد و اگر فایل و یا فولدی بدون تگ بود میتوانیم برای آن تگ هایی تعریف کنیم . وقتی درایوی را انتخاب کردید و فولدرهای ان را باز کردید ، برای برگشتن به سطح قبلی فولدر کلید Backspace را بزنید و یا روی فولدر مورد نظر در تگ بار دوبار کلیک کنید .
 • ناحیه 5 : لیست تمام تگ هایی که تاکنون تعریف کرده ایم را نمایش میدهد و با ترکیب این تگها میتوانیم اطلاعات مورد نظر را پیدا کنیم .
 • ناحیه 6 : پنجره نتایج جستجو است وقتی تگ/تگهایی را انتخاب میکنید ، فایل ها و یا فولدرهایی که پیدا میشوند در این بخش نمایش داده خواهد شد البته این بخش به این صورت است که ابتدا مجموع تمام تگهایی که در نتایج جستجو استفاده شده است نمایش داده خواهند شد و سپس فایل ها وفولدرهای پیدا شده نمایش داده میشوند .
 • ناحیه 7 : در بین نتایج یافت شده جستجو میکند ، اگر تعداد نتایج جستجو شده زیاد باشد ، بخشی از نام فایل را وارد کنید تا نتایج محدود شوند و سریعتر به آیتم مورد نظر دست بیابید .

ناحیه سبز رنگ سمت راست ناحیه بالا هم تعداد نتایج یافت شده را نمایش میدهد مثلا ما تگهای photoshop و Graphic را باهم جستجو کرده ایم و تعداد نتایج 5 تا اعلام میشود .

 دقت کنید که فقط تعداد فایل ها و فولدر ها در پنجره نتایج (ناحیه6) به عنوان نتیجه تلقی میشود و تگ ها به عنوان نتیجه محسوب نمیشود .

خب ، اکنون چند جستجو انجام میدهیم :

 • تمامی کتاب های فارسی فتوشاپ را به من نشان بده :

کلید های Alt+C را بزنید و تگ های کتاب ، photoshop و فارسی را انتخاب کنید و Enter بزنید و اگر در پنجره اصلی برنامه هستید میتوانید از ناحیه 5 با کلیک کردن بر روی تگ ها آنها را به تگ بار اضافه کنید و یا از ناحیه 6 با دوبار کلیک کردن بر تگ های مورد نظر این کار را انجام دهید ، در هر حال نتیجه اینگونه خواهد شد (طبیعتا نتایج من با نتایج شما متفاوت خواهد بود) 

 مشاهده میکنید که یک نتیجه پیدا شد ، در پایین هر فایل تمامی تگ هایی که برای آن فایل تعریف شده در روبروی عبارت Tabbles نمایشی داده شده است .

 

 • تمامی آیتم های مرتبط با فتوشاپ را به من نشان بده به جز ویدیوهای آموزشی فتوشاپ :

برای اینکار چند روش وجود دارد ، روش اول اینگونه است که تگ “photoshop” را جستجو کنید و سپس در پنجره نتایج روی تگ “ویدیوی آموزشی” کلیک راست کنید و گزینه Subtract tablet را انتخاب کنید به صورت ذیل :

در این صورت تگ بار به صورت ذیل خواهد شد :

البته روش ساده تر هم این است که تگ های “photoshop” و “ویدیوی آموزشی”  را انتخاب کنیم و سپس در تگ بار بر روی تگ “ویدیوی آموزشی” کلیک راست کرده و گزینه subtract table را انتخاب کرده به این صورت :

در اینجا دلیل اینکه هیچ نتیجه ای وجود ندارد این است که تگ “ویدیوی آموزشی” هم اضافه و هم کم شده است ، اکنون روی تگ ویدیوی آموزشی وسطی در تگ بار دوبار کلیک کنید تا برداشته شود ، با این کار به همان نتیجه ای قلبی خواهیم رسید .

 

 • تمام فولدر های مرتبط با تگهای “photoshop” و “graphic” را به من نشان بده :

ابتدا تگهای “phtoshop” و “graphic” را انتخاب کنید و سپس از پنجره نتایج تگ Is a folder که یکی از تگهای پیش فرض Tabbles هست را انتخاب کنید ، این تگ آیتم هایی از نوع فولدر را بر میگرداند .

لازم به توضیح است ، تگهایی که در پنجره نتایج نمایش داده میشوند ، آن تگهایی است که همراه تگ جستجو شده ، برای یک فایل انتخاب شده است مثلا وقتی تگ photoshop را جستجو میکنم تگهایی که در ابتدای ناحیه نتایج نمایش داده میشود آن تگ هایی است که وقتی روی فایلها/فولدرها تگ photoshop را تعریف کرده ایم یک یا چند تا از این تگ ها را هم انتخاب کرده ایم .

اگر تعداد نتایج زیاد بود بر روی لینک date of tagging در بالای ناحیه نتایج کلیک کرده و یکی از گزینه ها را برای مرتب سازی انتخاب کنید :

 • Name : مرتب سازی بر اسا نام فایل ها وفولدرها
 • Date modified : بر اساس تاریخ اصلاح ، آیتم های جدیدتر در ابتدا قرار میگیرند .
 • Size : بر اساس حجم فایل ، آیتم های حجیم تر در ابتدا قرار خواهند گرفت .
 • Recently tagged : آیتم هایی که اخیرا تگ گذاری شده اند در ایتدا قرار میگیرند .
 • File with more tabbles : آیتمهایی که تگهای بیشتر دارند در ابتدا قرار میگیرند .
 • File with fewer tabbles : آیتمهایی که تگهای کمتری دارند در ابتدا قرار میگیرند .
 • Recently opened with tabbles : آیتمهایی که جدیدا توسط Tabbles باز شده اند را در ابتدا قرار میدهد .

 

 با کلیک کردن بر روی آیتم هایی که به عنوان نتیجه برگردانده شده اند منوی ذیل ظاهر میشود :

 • Open : آیتم مورد نظر را توسط برنامه پیش فرض باز میکند ، با دوبار کلیک کردن هم همین کار انجام خواهد شد .
 • Registered actions : این گزینه بر طبق اینکه روی چه فایلی کلیک کرده اید و چه برنامه هایی در تعامل با این فایلها هستند گزینه های متغیری را نمایش خواهد داد مثلا ممکن است زمانی که بر روی یک فایل موسیقی کلیک راست کنید در این گزینه برنامه هایی که قابلیت پخش این فایل را دارند را نمایش دهد .
 • …Explorer Menu : این گزینه منویی را نمایش خواهد داد که گزینه هایی مختص آن فایل دارد دقیقا مثل زمانی که بر روی آن فایل در خارج از محیط Tabbles کلیک راست کرده اید .
 • …Open with : برنامه ای را تعیین میکند که فایل هایی از این نوع توسط آن برنامه باز شوند ، تنظیمات این بخش مختص Tabbles خواهد بود و در خارج از محیط Tabbles تنظیمات ویندوز حاکم خواهد بود .
 • Tag this file : با این گزینه میتوانید تگهای جدیدی برای آیتم انتخاب شده برگزینید .
 • Untag this file : تگهای مورد نظر را از این آیتم بر میدارد .

روی تگهایی که در مقابل Already in قرار دادند کلیک کنید تا به بخش پایین منتقل شوند و سپس بر روی دکمه Untag کلیک کنید و یا Enter بزنید تا این تگها برداشته شوند ، لازم به ذکر است زمانی که شما میخواهید تگهایی را به آیتمی اضافه کنید و یا حذف کنید ، تگهایی که در جلوی Already in قرار گرفته اند آن تگهایی هستند که قبلا به این آیتم اختصاص داده شده است .

 • More :

 • Auto-tag with rules : قوانین تگ گذاری خودکار را بر روی این آیتم اجرا میکند .
 • Untag Completely : تمامی تگ های این آیتم را حذف میکند و طبیعتا فایلی که تگ نداشته باشد از نتایج Tabbles حذف خواهد شد . میتوانید چندین آیتم را با هم انتخاب کنید و همه ان فایل ها را خالی از تگ کنید . کلید های ترکیبی برای این کار Alt+F است که در جلوی گزینه آمده است .
 • Completely untag all files in this folder : تمامی تگهای مربوط به همه فایلهای داخل فولدر انتخاب شده را حذف میکند ، این گزینه زمانی فعال است که یک فولدر را انتخاب کرده باشید.
 • Display all shadow-files in this folder : تمامی shadow-file ها را نمایش میدهند . (در ادامه توضیح داده شده است shadow-file چیست)

 

 • Tabbles : لیست تگهایی که برای آیتم انتخاب شده تعریف شده است را نمایش میدهد و میتوانید عملیاتی مانند Combine و یا Subtract تگ ها و سایر عملکرد ها را اجرا کنید .
 • Locate in windows explorer : محل آیتم انتخاب شده را در پنجره اکسپلورر ویندوز نمایش میدهد .
 • Locate in tabbles :  محل آیتم انتخاب شده را در Tabbles نمایش میدهد ، در واقع در اکسپلورر Tabbles نمایش میدهد . مسیر فایل را در تگ بار نمایش میدهد و به حالت اکسپلورر میرود ، برای خارج شدن از این حالت از ناحیه سمت چپ ، تگ ریشه workspace را انتخاب کنید .

گزینه های Cut,Copy,Rename,Delete,Properties همان کارهای معمول و سابق را انجام میدهند ، فقط دقت کنید که این گزینه ها تغییرات واقعی بر روی فایل اعمال میکنند یعنی مثلا با حذف فایل ، فایل واقعا به صورت فیزیکی حذف میشود و این را با برداشته شدن تگ ها (Untag Completely) اشتباه نگیرید!

 • Advanced : با کلیک بر روی این گزینه زیر منوی ذیل نمایش داده خواهد شد :

 • Copy path to clipboard : مسیر آیتم انتخاب شده را به کلیپ بورد (حافظه موقت) میفرستد .
 • Exported tagged file : با انتخاب این گزینه فایل هایی که انتخاب کرده اید را میتوانید همراه با تگ آنها در یک مکان دیگر ذخیره کنید ، در واقع این گزینه یک نسخه از فایل های انتخاب شده بعلاوه یک فایل که حاوی اطلاعات Tabbles در مورد آن است را در مکانی دیگر ذخیره میکند که بعدا از طریق منوی File و انتخاب گزینه Import Tagged files میتوانید آنها را وارد کنید .

 

همینجا یک نکته لازم به ذکر است که چگونه متوجه شویم تا کنون چند آیتم را تگ گذاری کرده ایم به عبارتی تمامی آیتمهای تگ گذاری شده را چگونه میتوانیم با هم ببینیم؟

یکی از راه ها این است که تگی با نام Tagged را جستجو کنید ، این تگ تمام آیتمهایی که تگ گذاری کرده اید را نمایش میدهد :

اگر تگی را انتخاب کردید و هیچ آیتمی به عنوان نتیجه برنگشت تصویر ذیل ظاهر میشود :

میتوانیم فایلها وفولدرهای مورد نظر را به داخل این ناحیه بکشیم (میتوانید همه فایلها و فولدر ها را با هم درگ کنید) تا تگ و یا تگهای تگ بار بر روی آن اعمال شود.

 

با کلیک راست بر روی تگها منوی ذیل ظاهر میشود :

 

 • Open tabble : تگ انتخاب شده را باز میکند یعنی تمام آیتمهایی که موربوط به این تگ هستند را نمایش میدهد . این گزینه متفاوت از combine و یا ترکیب تگ هاست ، این گزینه تمام تگهای تگ بار را بر میدارد و تنها این تگ را در تگ بار قرار میدهد و آن را جستجو میکند . 
 • Combine tabble و Subtract tabble : این گزینه ها هم برای افزودن و یا کم کردن تگها در جستجوی ترکیبی کاربرد دارند که قبلا توضیح داده شد .
 • Close tabble : تگ را از تگ بار بر میدارد ، این گزینه زمانی که بر روی تگی در تگ بار کلیک راست میکنید فعال میشود و معادل دوبار کلیک بر روی تگ ها در تگ بار است .

 Cut و Copy و Past هم برای ایجاد تگهای تودرتو کاربرد دارند ، مثلا تگهای picture و software را ساخته اید و بعد از مدتی مشاهده میکنید که تمامی عکس هایی که در picture قرار داده اید عکس های پس زمینه موبایل بوده و همچنین تمام برنامه هایی که در software قرار داده اید برنامه های موبایل بوده ، پس با کلیک راست بر روی این تگها نامشان را مثلا به MobilePictures و MobileSoftware تغییر دهید و این دو تگ را به داخل تگ جدید Mobile منتقل کنید ، چیزی شبیه این :

توصیه میشود برای جابه جایی تگها به داخل تگ مادر آنها را به داخل تگ مادر درگ کنید . وقتی تگهای ما خیلی زیاد میشوند با گروه بندی تگها میتوانیم راحت تر از آنها استفاده کنیم .

برای خارج شدن یک تگ از حالت فرزندی روی آن کلیک راست کنید و گزینه … Remove tabble from را انتخاب کنید .

 • Sharing : برای اشتراک گذاری تگ در شبکه به کار میرود که بررسی این مورد را به شما واگذار میکنیم .
 • Edit Color : رنگ مربوط به تگ را تغییر میدهد .
 • Expand all children : اگر چندتا تگ از یک تگ مادر دارای فرزندانی باشند ، با کلیک راست بر روی تگ مادر و انتخاب این گزینه تگ هایی که دارای فرزند هستند گسترده میشودند :

 

 

 • Folder Menu : این گزینه زمانی که در ناحیه اکسپلورر Tabbles هستید فعال میشود و تقریبا همان گزینه هایی که در زمان کلیک راست بر روی آیتم های نتیجه ظاهر میشد اینجا هم ظاهر میشوند و نیاز به توضیح خاصی در این زمینه نیست .
 • Advanced : این گزینه شامل دو گزینه دیگر است :

 

 1. Export tabble : با این گزینه میتوانید تمام فایلهایی که تحت یک تگ تگ گذاری شده اند را در محلی دیگر ذخیره کنید ، این فایلها بعلاوه یک فایل مخصوص Tabbles در یک یک فایل Zip ذخیره شده و میتوانید به هر جایی منتقل کنید و سپس از منوی File و انتخاب گزینه Import tagged file آن را وارد Tabbles کنید . این گزینه و گزینه ای که قبلا به آن اشاره کردیم (Export tagged file) زمانی کاربرد دارد که شما فایلهایی را تگ گذاری میکنید و پیدا کردن این فایلها بسیار ضروری است و نمیخواهید مثلا با جابه جا شدن آنها به مکانی دیگر از دستیابی به آنها منع شوید ، پس یک نسخه از آن فایلهای مهم را با این روش در ناحیه ای امن ذخیره میکنید تا اگر زمانی مکان فیزیکی فایلها به هم ریخت بتوانید از این فایل استفاده کنید .
 2. Remove all shadow-files on this tabbles from database با انتخاب این گزینه تمام Shadow-file های مربوط به این تگ حذف میشوند ، در ادامه در مورد Shadow-file ها توضیحی ارائه شده است .

 

Shadow-file چیست؟

وقتی در Tabbles فایل و یا فولدری را تگ گذاری میکنید و بعد از تگ گذاری آن فایل(ها) و یا فولدر(ها) را به مکانی دیگر منتقل کنید و یا تغییر نام دهید و یا کلا حذف کنید به دلیل اینکه اطلاعات قبلی tables در مورد مسیر این فایل و نام آن چیز دیگری بوده است و اکنون فایل و یا فولدری با آن مشخصات وجود ندارد ، دیگر دسترسی به آن آیتمها مقدور نخواهد بود و به جای آیکون قبلی یک آیکون با یک علامت منفی قرمز رنگ نمایش داده میشود که نمایانگر این نوع آیتمها است .

اگر بر روی این آیتمها (shadow-file) که با علامت منفی نمایش داده شده اند دوبار کلیک کنید ، پنجره ذیل باز خواهد شد ، توضیحات بر روی شکل داده شده است :

این بخش را در اینجا به پایان میرسانیم ، در بخش بعدی که بخش پایانی خواهد بود به معرفی باقی مانده جزئیات Tabbles و بررسی کامل منو ها خواهیم پرداخت .

 

با سپاس /.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 18 دیدگاه
 1. سلام ممنونم از شما دوست خوبم …عجب مطلب ب درد بخوري گذاشتيد … خيلي خيلي ممنونم ..خيلي احتياج داشتم ب اين آموزش خوبتان…منتظر مقاله بعدي شما بي صبرانه هستم … راستي چ جالب مهندس من هم متولد 16 ديماه هستم !! خيلي خوشحال ميشم از آشنايي با شما …

  1. ممنونم از لطفتون ، خوشحالم که مطلب برای شما جالب بوده ، بخش بعدی آموزش که بخش پایانی است هم به زودی منتشر میشه .

  1. سلام ،

   اگه میخواهید به صورت موقت تگ گذاری خودکار رو غیر فعال کتید باید مسیر مورد نظری که میخواهید تگ گذاری خودکار در اونجا فعلا غیر فعال بشه رو به لیست سیاه اضافه کنید ، برای این کار به اینجا برید :
   options>auto-tagging rules>location ignored by auto-tagging rules
   از بالای پنجره New رو انتخاب کنید و مسیر مورد نظر برای غیر فعال سازی تگ گذاری خودکار رو وارد کنید ، میتونید با انتخاب همه درایوها تمامی تگ گذاری های خودکار رو به صورت موقت غیر فعال کنید و این حالت تا زمانی که مسیر در لیست سیاه وجود داشته باشه ادامه خواهد داشت .

   اگر میخواهید به صورت همیشگی غیر فعال بشه ، باید از پنجره auto-tagging rules قوانین مورد نظر رو حذف کنید .

 2. Hey guys,
  I’m Andrea, one of the developers of Tabbles.
  This article is huge! I’m checking it out using google translate… if you want more info you’re welcome to write us at info at tabbles dot net.

  Thanks! 🙂
  Andrea D’Intino

 3. سلام
  به سایتش که مراجعه میکنم نوشته
  نسخه رایگان فقط تا ۲۰۰۰ فایل رو تگ میکنه نه بیشتر
  آیا نسخه پولیش هم به صورت کرک یا… هست؟
  تشکر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *