چگونه به کمک فوتوشاپ یک افکت نقاشی برروی یک عکس ایجاد کنیم

چگونه به کمک فوتوشاپ یک افکت نقاشی برروی یک عکس ایجاد کنیم
  • 1391/1/13
  • مهرداد ارجمندی
  • 1

دوست دارید در تصویر معمولی خودتان به حالتی خاص و یکتا برسید ؟ در آموزش فوتوشاپ امروز به شما یاد می دهیم که چگونه تصویر خود را تغییر دهید و به آن افکتی نقاشی گون و جالب بدهید . پس تا آخر همراه ما باشید .

مراحلی که در ادامه مشاهده خواهید کرد بسیار ساده و ابتدایی است . قبل از آنکه شروع کنیم به یک سری چیزهایی نیاز داریم. به شما پیشنهاد می کنیم که قبل از اینکه کار را شروع کنیم آنها را دانلود کنید .

Girl photo by Megancatfish (Deviantart)

Grunge paper texture by Bashcorpo (Deviantart)

خوب حالا کار را شروع می کنیم !

قدم1 :

کار را با یک پرونده جدید با اندازه 400در 600 و یا هر سایزی که فکر می کنید مناسب است در فوتوشاپ آغاز می کنیم. یک لایه جدید به نام “Layer 1” ایجاد می کنیم و تصویری را که قبلا دانلود کردیم درون آن قرار دهید .

قدم 2:

در این مرحله ، تصویر را به حالت سیاه و سفید در می آوریم .از هر تکنیکی که دوست داشته باشید می توانید برای این کار استفاده کنید ولی من به شخصه از Hue/Saturation استفاده می کنم.

به سراغ Hue/Saturation در زیر قسمت تنظیمات می رویم. (Windows > Adjustment) . Saturation یا همان غلظت رنگ تصویر را به مقدار -100 کاهش می دهیم. سپس یک لایه به نام “Hue/Saturation 1” به قسمت لایه ها اضافه می کنیم.

با انتخاب لایه ی “Layer 1” و Color Balance را که در زیر قسمت تنظیمات قرار گرفته پیدا کرده و اضافه می کنیم.سپس یک لایه دیگر به اسم “Color Balance 1” به کل مجموعه اضافه می کنیم.

در زیر قسمت تنظیمات Color Balance ،  Tone را به حالت سایه (Shadows ) تغییر می دهیم و این مقدار ها را به آن می دهیم :

Cyan/Red: -59

Magenta/Green: -100

Yellow/Blue: -92

سپس Tone را به Highlights تغییر داده و این مقدارها را به آن می دهیم :

Cyan/Red: -5

Magenta/Green: -1

Yellow/Blue: -50

 

باید نتیجه کاری که انجام دادید چیزی شبیه به تصویر زیر را به شما نشان دهد . خوب بهتر است حالا تمام این لایه ها را با هم ترکیب کنیم. برای این کار هر سه لایه را انتخاب می کنیم و سپس کلید کنترل+E را فشار می دهیم. یا می توانید به Layers > Merge Down بروید

خوب حالا کل این لایه ها را “Girl” می نامیم .

قدم 3 :

یک لایه جدید به کمک دستور  Ctrl + Shift + N  درست کنید درون آن را با رنگ به کمک دستور Ctrl + Backspace پر کنید آن را تا جایی که در زیر لایه Girl قرار بگیرد پایین بکشید .

بر روی لایه Girl دابل کلیک کنید تا Layer Style dialog را بیاورید .در زیر Blend If: section به دنبال white triangular این لایه باشید . کلید Alt  را نگه دارید و مستطیل سفید را به سمت چپ تا جایی بکشید که به عدد 191/255 برسید .

بعد از آن تمامی لایه ها را به کمک کلید های کنترل+E ترکیب کنید . اطمینان حاصل کنید که هنوز لایه اصلی همان نام “Girl” را دارد .

قدم 4   :

کلید های Ctrl + Shift + N را فشار دهید تا یک لایه جدید در زیر لایه “Girl درست کنید . آن را با رنگ پر کنید ( به کمک فشردن کلید های Ctrl + Backspace ) . اطمینان حاصل کنید که لایه “Girl” را انتخاب کرده اید ، کلید های Ctrl + J را هفت مرتبه فشار دهید تا هفت کپی جدید از آن درست کنید . تمام لایه های کپی شده از دختر را با کلیک کردن برو روی آیکن چشم در قسمت چپ در لایه ها مخفی کنید .

 

با این کار فقط حالا لایه اصلی “Girl” را داریم . با انتخاب آن ، با رفتن به(Filter > Blue > Motion Blur)  Motion Blur را اجرا می کنیم و متغیر های زیر را به آن می دهیم :

Angle: -22

Distance: 484.

سپس اجازه بدهید کمی افکتهای دیگری به کار اضافه کنیم به (Filter > Artistic > Watercolor) بروید و افکت آبی به کار اضافه کنید . متغیر های زیر را وارد کنید .

Brush Details: 1

Shadow Intensity: 0

Texture: 3

بر روی ok کلیک کنید و شفافیت لایه را به 60 درصد برسانید و نام آن را “Wet Brush 1” بگذارید .

قدم 5 :

قسمت لایه ها را جابجا کنید و به دنبال لایه “Girl Copy” بگردید ، بر روی آیکن چشم کلیک کنید تا آن را ظاهر کنید ، و Motion Blur را از طریق رفتن به Filter > Blur > Motion Blur  با تنظیمات زیر فعال کنید .

 

Angle: 22

Distance: 247

سپس افکت واترکالر را اضافه می کنیم ( از طریق Filter > Artistic > Watercolor ) همانطور که در مرحله 4 این کار را کردیم. هیچ تغییر در تنظیمات آن انجام نمی دهیم .وقتی کارمان تمام شد ، بر روی ok کلیک می کنیم . با انتخاب لایه ها میزان شفافیت را به 85 درصد می رسانیم .

حالا بگذارید کمی به آن حالت اسکچ دستی بدهیم . همچنان لایه “Girl Copy” را انتخاب شده نگه می داریم .با فشردن کلید ctrl+T به حالت تغییر حالت می رویم . آن را در جهت در جهت عقربه های ساعت 90 درجه می چرخانیم و فشردن کلید اینتر تایید می کنیم.

به آن یک افکت کوچک Sheer اضافه می کنیم (Filter > Distort > Shear) همانند تصویری که در زیر نشان داده شده است و سپس آن را در جهت خلاف عقربه های ساعت 90 درجه می چرخانیم .

یک بار دیگر ، کلید های کنترل+T را فشار می دهیم تا به حالت تغییر اندازه برویم .آن را به عقب تر بکشید تا دقیقا متناسب اندازه کار شود و ارتفاع آن را به اندازه 40درصد کمتر کنید .

همانطوری که لایه Girl Copy را تحت انتخاب نگه داشته اید بر روی دکمه ی Add Layer Mask در زیر پالت لایه ها کلیک کنید تا به آن یک لایر ماسک بدهید . ابزار Gradient را با فشردن کلید G انتخاب کنید ، و به لایر ماسک یک گرادیان از سفید (بالا) و مشکی ( پایین ) بدهید .

حالا شما ممکن است کمی زوایای تند در کار مشاهده کنید پس باید آن ها را تمیز کنیم . ابزار براش را انتخاب می کنیم ( با کلید میان بر B) حالا متغیرهای زیر را وارد می کنیم .

Size: 150px

Hardness: 0%

Opacity: 30%

و سپس بر روی زوایای تند آن قدر می کشیم تا آنها را ملایم و نرم کنیم.

قدم 6  :

لایه ی “Girl Copy 2” را انتخاب کنید بر روی آیکن چشم کلیک کنید تا آن را ظاهر سازید . با رفتن به Filter > Brush Stroke > Sprayed Strokes  ، Sprayed Strokes را فعال کنید و متغیر های زیر را وارد کنید .

Stroke Length: 20

Spray Radius: 20

Stoke Direction: Right Diagonal

تصمیم گرفتیم به کار کمی Angled Strokes نیز اضافه کنیم به Filter > Brush Stroke > Angled Strokes بروید و متغیر های زیر را وارد کنید

Direction Balance: 100

Stroke Length: 50

Sharpness: 10

شفافیت لایه را به 70 درصد برسانید و بر روی آن دابل کلیک کنید تا Layer Style dialog را بیاورید . در قسمت  Under Blend if: کلید Alt  را نگه دارید و مثلث سفید را به سمت قسمت چپ بکشانید تا به عدد 144/221 برسید .

بر روی ok کلیک کنید تا به کار برگردید . Gaussian Blur را با رفتن به Filter > Blur > Gaussian Blur انتخاب کنید و به آن یک شعاع 0.8 پیکسل بدهید . آن را اسم “Dark Strokes” بگذارید و حالت blending آن را به Hard light تغییر دهید .

قدم 7 :

لایه “Girl Copy 3” را انتخاب کنید بر روی آیکن چشم کلیک کنید تا آن را ظاهر سازید . به آن Crosshatch با رفتن به Filter > Brush Stokes > Crosshatch) بدهید. متغیرهای زیر وارد کنید :

Stroke Lenght: 50

Sharpness: 14

Strength: 3

سپس به آن Gaussian Blur بدهید ( با رفتن Filter > Blur > Gaussian Blur ) شعاع آن را 0.4 قرار دهید . حالت Blending را به حالت Multiply تغییر دهید و نام آخرین لایه را Crosshatch قرار دهید .

قدم 8 :

آره ! حتما حدسش را می زدید . “Girl copy 4” را باز کنید . شفافیت لایه را به 85درصد برسانید. حالا با انتخاب “Girl copy 4” کلید کلید Alt  را نگه دارید و لایر ماسک را در زیر پالت لایه ها اضافه کنید. این به ما این امکان را می دهد تا که لایر ماسک را اضافه کنیم ولی همزمان در یک زمان مخفی هم شود .

ابزار براش را انتخاب می کنیم ( با فشردن کلید B) و متغیر های زیر را وارد می کنیم :

Size: 150px

Hardness: 0%

Opacity: 20%

اطمینان حاصل کنید که رنگ پیش زمینه سفید است . شروع کنید به رنگ کردن و این کار را آنقدر بر روی صورت و تنه تکرار کنید تا آشکار شوند . بر روی نقاط حساس مانند چشمها ، لبه ها گونه ها و بینی تمرکز کنید .با استفاده از رنگ سفید نقاطی را که می خواهید برجسته تر کنید و از رنگ سیاه برای پنهان کردن آن استفاده کنید .هدف اصلی ما این است که به یک افکت هنری و اسکچ برسیم . کمی آن را کثیف کنید ولی نه خیلی . یک حالت شناور مانند به آن بدهید .

هنگامی که از نتایج راضی شدید به سراغ لایه Crosshatch بروید . لایه را انتخاب کنید ، کلید Alt  را نگه دارید و لایر ماسک را اضافه کنید . همان کاری را که قبلا انجام دادید تکرار کنید . تا جایی که به تصویر زیر برسید به کمک براش سیاه یا سفید آن را رنگ کنید .

 

قدم 9 :

قدم بعدی این است که به لایه “Girls copy 5” برویم .بر روی لایه دابل کلیک کنید تا Layer Style dialog را بیاورید . حالت Blend را به Color Burn تغییر دهید .

یک بار دیگر با انتخاب لایه  کلید Alt   را نگه دارید  و بر روی دکمه ی Add layer mask کلیک کنید .هدف ما در این بخش این است که صورت و بدن را تاریک تر کنیم پس با استفاده از کلید B ابزار براش را انتخاب کنید و همیطور روی آن بکشید تا به نتیجه ای مانند تصویر زیر برسید .

قدم 10 :

حالا قصد داریم کمی لبه به آن اضافه کنیم. لایه “Girl copy 6” را انتخاب کنید بر روی چشم کلیک کنید تا آن را ظاهر کنید .

به دنبال افکت فیلتر Glowing Edges در (Filter > Stylize > Glowing Edges) بروید و متغیرهای زیر را وارد کنید .

Edge Width: 1

Edge Brightness: 20

Smoothness: 10

بر روی ok کلیک کنید و کلید های کنترل +I را فشار دهید تا آن را برعکس کنید .میزان نور ، کانتراست و تنظیمات را با رفتن به Image > adjustments > Brightness/Contrast به مقدار زیر تغییر دهید .

Brightness: 150

Contrast: 100

حالت Blending Mode را به Multiply و شفافیت را به 75درصد برسانید . دوباره مانند قدم های قبل لایر ماسک را در حالی که کلید Alt  را پایین نگه داشته اید انتخاب کنید . ابزار براش را باز فشردن کلید B انتخاب کنید و به آرامی بر روی تصویر بکشید تا لبه ها را نرم و ملایم تر کنید .

اسم این لایه را “Edges” بگذارید .

 

قدم 11 :

به سراغ قدم بعدی می رویم. لایه “Girl Copy 7” . هدف ما در این قسمت کمی شانه ها را تنظیم کنیم . تقریبا همان کاری را که در مرحله 5

Motion Blur را از طریق (Filter > Blur Motion Blur) می آوریم و تنظیمات زیر را وارد می کنیم.

Angle: 0

Distance: 600px

از طریق (Filter > Artistic > Watercolor) به آن یک Watercolor می دهیم . با تنظیمات پیش فرض بر روی ok کلیک می کنیم . سپس از طریق(Filter > Distort > Sheer) به سراغ  افکت Shear می رویم . با استفاده از کلید Ctrl + به حالت تغییر حالت می رویم .تصویر را کمی به راست یا چپ کی چرخانیم و ok را می زنیم .

کلید Alt  را نگه دارید و لایر ماسک را اضافه کنید و کمی رنگ سفید به بالای شانه بزنید .

قدم 12 :

حالا می خواهیم افکت بافت را بر روی کار قرار دهیم . بافت کاغذی(Paper texture v5)  را از Bashcorpo دانلود کنید . آن را در پوشه فوتوشاپ خودمان قرار دهید و آن را در بالای لایه خودمان فیت کنید . کلید های Ctrl + Shift + U را فشار دهید تا آن را Desaturate کنید و حالت Blending Mode را به Darker Color برسانید .

حالا ، به خاطر اینکه تصویر بافت از تصویر اصلی بزگتر است ، می توانید آن را جابجا کنید تا چه  بخشی از بافت متناسب کار است .

قدم 13:

بهتر است کمی به تصویر خودمان افکت Sin City بدهیم. خوب بهتر است کمی رنگ قرمز برای شیشه ها به آن اضافه کنیم. برای این کار به پالت تنظیمات می رویم ( برای این به Windows > Adjustments می رویم ) و سپس بر روی دکمه Hue/Saturation  کلیک می کنیم. یک لایه Hue/Saturation 1 سپس ساخته می شود . چک باکس Colorize را بزنید و سپس تنظیمات زیر را وارد کنید :

Hue: 0

Saturation: 20

Lightness: 0

 

لایر ماسک را انتخاب کنید و سپس بر کلید های Ctrl + I را فشار دهید تا تمام قرمزی ها پنهان شود . این کار برای آشکار سازی قرمزی ها بر بالای شیشه هاست .اجازه بدهید از یک قلموی نرم گرد ( با فشردن کلید B) استفاده کنیم با تنظیمات زیر :

Size: 80px

Opacity: 30%.

دو مرتبه بر روی مرکز شیشه کلیک کنید تا به افکت بهتری برسید . همانند تصویری که در زیر مشاهده می کنید .

 

قدم 14 :

تقریبا کار را تمام کردیم . حالا اگر با افکتی که ایجاد کرده اید هنوز راضی نشده اید می توانید به هر لایه که دوست دارید بروید و به کمک فشردن کلید B ابزار براش را فعال کرده و تغییراتی به آن بدهیم. به یاد داشته باشید که رنگ سفید برای نقاطی که می خواهد آشکار باشد و رنگ مشکی برای نقاط مخفی و کدر است .

امیدوارم به افکتی شبیه و یا بهتر از این چیزی که ما به آن رسیدیم برسید .

می توانید از اینجا برای راهنمایی بیشتر فایل PSD مربوط را دانلود کنید .

منبع : hongkiat 

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *