نسل بعد کنسول بازی : بازگشت به اوج با PlayStaion4

نسل بعد کنسول بازی : بازگشت به اوج با PlayStaion4
  • 1391/2/19
  • آزاد
  • 1

کنسول نسل بعد سونی در وضعیت عجیبی قرار دارد . آنها تازه دستگاه دستی جدیدشان یعنی Vita  را وارد بازار کرده اند . محصول آنها با وجود گرافیک عالی ، امکانات کنترلی مناسب و پیشرفت های دیگر نسبت به PSP  در عرصه رقابت به مشکل برخورده است .

زمانی بود که تصور گرافیک شبیه PS3  در دستان آدم غیر ممکن به نظر می رسید ،  Vita قصد داشت آن رویا را به واقعیت تبدیل کند اما حالا که آی پد و آی فون سال به سال گرافیک خود را بهتر می کنند آیا اصلا جایی برای یک دستگاه دستی که فقط برای بازی ساخته شده باقی می ماند؟ در چنین شرایطی فکر کردن به PS4  اصلا کار ساده ای نیست .با این حال سونی بیکار ننشسته و پشت پرده به طراحی PS4  مشغول شده است .

نسل بعدی پلی استیشن

 یک نقل قول ساده از مدیر بخش اروپایی پلی استیشن داستان را هیجان انگیز می کند : « عرضه PS4  بعد از رقبایش برای من رضایت بخش نخواهد بود ..» .

ظاهرا آنها از نسل قبل و فواید زودتر آمدن رقبایشان ( Xbox360)  درس گرفته اند . این گونه صحبت ها در کنار زمزمه های مختلف از سوی بعضی بازی سازان به شایعات معرفی PS4  درE3  امسال دامن زدند.

با وجود انکار سران سونی ، اگهی استخدام زیادی برای دعوت به کار روی نسل بعد سخت افزار پلی استیشن پخش شده است . دیده شدن نام شرکتی چون «  ناتی داگ » (خالق سه گانه های Crash  و Unchartred  برای سونی ) در میان این گروه بسیار جالب است .

نسل بعدی پلی استیشن

آغاز ساخت بازی های PS4  سونی از سوی شرکت های مختلف یک سرنخ بزرگ دیگر در اختیار ما قرار می دهد و آن اینکه  معماری سخت افزار دستگاه باید تا حدی مشخص شده باشد چرا که بدون آن ساخت نرم افزار حتی بر اساس مشخصات احتمالی چندان امکان پذیر نیست . برای تقویت هر چه بیشتر این رد به سراغ منبع غول آسایی چون مجلع فوربس می رویم . شماره ماه مارس این مجله اقتصادی در گزارش مفصلی پیرامون AMD خبر از همکاری این شرکت سخت افزاری با شاخه بازی سازی سونی داده است .

بله ، قرار است معماری مدرن اما فوق العاده پیچیده Cell  از پلی استیشن کنار گذاشته شود . سونی که سال ها با همکاری IMB برای پردازنده Cell  پول خرج کرده بود ، اکنون به دنبال یک سخت افزار دیگری می گردد .

نسل بعدی پلی استیشن

دستگاه جدید با نزدیک شدن به پردازنده های x86  از روال نسل قبل خود دور شده و عملا به یک کامپیوتر خانگی تبدیل می شود . آنها با این کار پروسه ساخت بازی های چند پلتفرمه روی دستگاه شان را بسیار ساده تر می کنند .

با تمام این تعریف ها استفاده از معماری رایج تر بدون خطر هم نیست مخصوصا که PS4  ممکن است آخرین سخت افزار سونی باشد .به گفته بعضی چون کارشناس شرکت Nomura Securities  ، سونی باید کم کم از چرخه سخت افزاری بازی خارج شده و مثل سگا به یک سازنده نرم افزاری خالص تبدیل شود . البته او ایده جنجالی دیگری هم دارد و آن هم چیزی نیست جز منتفی شدن کامل PS4  !! هر چند طرفداران این ایده خیلی زیاد نیستند اما بعضی از آنها نظرات منطقی و جالبی دارند  مثل ترکیب کامل Vita  با PS3  برای خلق تجربه بعدی سونی .از این دیدگاه کنسول دستی به کمک قابلیت تاچ خود به دسته ای شبیه پد مخصوص Wii U  تبدیل می شود .

نسل بعدی پلی استیشن

فراموش نکنیم که همین حالا بعضی از بازی های دو دستگاه با هم تعامل دارند و قابلیت هایی چون امکان Remote Play PS3  برای Vita طراحی شده اند .

تنها مهره ای که در این میان وضعیتش مشخص نیست کنترلر حسگردار سونی یعنی Move  است .متاسفانه دستگاه جانبی آنها تاکنون نسبت به رقبایش عملکرد ضعیف تری داشته اند.  بسیاری از بازیکنان در عوض Move  را واضح ترین تقلید از دسته Wii  خواند و القاب تمیخرآمیزی چون بستنی قیفی نثارش کرده اند .

نسل بعدی پلی استیشن

شاید اگر سونی همزمان با PS4 یک Move  جدید معرفی کند بتواند از شر بعضی مزاحمت ها راحت شود . حیف که حتی اگر Move2 ( یا هر اسم دیگری) با امکاناتی بسیار بهتر وارد بازار شود باز موفقیتش تضمین شده نیست . این ام به ضعف سونی در امر تبلیغات صحیح و تمرکز روی امکانات محصولاتش بر می گردد . هم PS3 هم Move  و هم Vita  از این جهت حسابی لطمه دیده اند و حتی PS4  و قابلیت هایش از خطر آن در امان نیستند .

با این وجود به لطف ارتقای درجه رئیس سابق پلی استیشن به جایگاهی بسیار مهم تر در سونی ، بعید نیست که پلی استیشن بعدی با تمرکز و برنامه ریزی بهتری وارد بازار شود . فقط امیدواریم آنها درسی را که از دردسرهای PS3  یاد گرفته اند فراموش نکنند  که ، هیچ گاه دستگاه جدیدت را با قیمت نجومی 100-200 دلار بیشتر از رقبا وارد نکن !!

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه
  1. با وجود تبلیغات کم و گرون تر بودن نسبت به سایر کنسول ها، هنوز هم PS3 بهترین و قدرتمندترین کنسول به حساب میاد..

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *